Beindult a harcsahorgászok szezonja
Megjelent: 2019. május 09. | Forrás: Czimmermann Gábor | Írások

Beköszöntött a tavasz, felpezsdültek a vizek, eljött a harcsahorgászok várva várt idénye. A tavasz az egyik legeredményesebb időszak a harcsások számára, amikor megszűnnek a kemény fagyok és melegszenek a vizek, a harcsák kivermelnek és nekilátnak a táplálékkeresésnek, az intenzív táplálkozásnak.

Időnként visszahűlnek még a vizek és vissza-visszatérnek a vermelőkbe és környékükre, de amikor eljön az intenzívebb felmelegedés már csak néhány egyed marad ezek környékén. Idén már március közepén lehetett hallani szép fogásokról, mert adott területeken a víz hőmérséklete elérte a 8-9 Celsius fokot is. Az a harcsahorgász, aki veszi a fáradtságot és a fagyok beállta előtt megkeresi és feltérképezi ezeket a helyeket, kiváló fogási eredményeket érhet el a tavaszi hónapokban. Az adott területeket érdemes mindig szemmel tartani ebben az időszakban, mert a vermelés elhagyása akár egy- két nap alatt is lezajlódhat. A vermelő helyek meghorgászásának egyik fontos eszköze a csúszó úszós szerelék.

Természetesen nem csak tavasszal tudjuk használni, hanem az év bármely időszakában bevethető a módszer. Rengeteg előnye van a használatának, mint például a csali fixen tartása egy adott ponton, például akadó vagy bokorsor, törés előtt vagy éppen a vízoszlop teljes magasságának a meghorgászása. Könnyen dobható egy adott pontra vagy akár egy etetőhajóval is egyszerűen bejuttatható olyan horgászvizeken, ahol nincs csónakhasználat. Az úszónkat nem muszáj a vízszint magasságához pontosan beállítani, elegendő egy előke hossznyit feljebb állítani, a csúszó úszónktól ugyanis az úszónknak ebben az esetben csak az a szerepe, hogy a szerelékünket függőlegesen tartsa a víz alatt. Ennél a módszernél mindig kapásjelző karikát használunk, 15-20 gramm ólommal súlyozva, hogy zsinórunk ne tudjon belazulni, de a csúszó úszót ne döntse meg a víz alatt. Tökéletesen használható kishal vagy éppen puhatestű csalival is, de segédhorgot is rögzíthetünk az egyes horgunk alá. Az internetet böngészve többféle készséget találhatunk különböző méretekben, megoldásokkal. Akadnak köztük kiválóan elkészített darabok is.

Megvásárolhatjuk természetesen késztermékként is az Energofish, Koós termékcsaládjában vagy akár elkészíthetjük magunknak otthon. Egy jó csúszó úszó elkészítése, viszont elég időigényes feladat, ezért polcokra került egy úgynevezett "csináld magad " szett, amivel rengeteg időt spórolhatunk meg az elkészítésekor és mindenki saját maga elvárásainak megfelelően alakíthatja és készítheti el saját úszóját. A készlet természetesen megegyező a késztermékkel, a csomagolásban minden része megtalálható. Az elkészítéséről találhattok videót is a korábbi Energofish magazinokban, vagy Koós Ferenc filmjeiben. Most egy pár mondatban és képekkel illusztrálva is szeretnénk bemutatni segítségképpen az elkészítését. Sok szerszám nem szükséges hozzá, akár a vízparton is elkészíthető. Szükség van egy jó kétkomponensű ragasztóra, ami alkalmas a parafa rögzítésére, egy szikére vagy késre, ollóra és egy fogóra.

Első lépésként a vastag csőnek a két végét bevágjuk két oldalról, majd beletoljuk a vékony csőbe.

A kisméretű forgónkat megkötjük, majd átfűzzük a vezető csövön. Behúzzuk a hasítékig, a másik végén a hasítéknál pedig kihúzzuk a fonott zsinórunkat, majd megkötjük a nagyméretű forgónkat is.

Ügyeljünk rá, hogy minél rövidebbre kössük, így visszahúzás után a zsinór hossza megfelelő lesz, a forgók füle látszódjon csak ki a vezetőcsőből!

A nagyméretű forgónkat toljuk bele a függőleges parafába, majd ellenőrizzük le, hogy a reteszelő cső átmegy-e a forgó nagyméretű szemén. Ez nagyon fontos, mert ez rögzíti az előkénket! Ha tökéletesen átmegy, akkor visszahúzhatjuk és megkenhetjük ragasztóval. Betolás után a kinyomódó ragasztót szépen elterítjük a műanyag cső két végén a parafa tövénél.

Pár percet várunk, míg megszárad a ragasztónk, majd folytathatjuk a vízszintes parafa felragasztásával. Először a műanyag csöveket kenjük meg ragasztóval, a mennyiséggel ne spóroljunk! Nem baj, ha befolyik a nagyméretű forgónkhoz, mert annak csak tartó szerepe van a készségben. A parafáról se sajnáljuk a ragasztót a kellő erősség eléréséhez.

Egy fogóval megfogjuk a kisméretű forgót és a csöveket feltoljuk a függőleges parafáig, majd rátoljuk a vízszintes parafát is. A felesleges kinyomódó ragasztót ne töröljük le, hanem simítsuk el a két parafa találkozásánál.

A kisméretű forgónál a csövet addig ne zárjuk le, amíg a vékony merevítő üvegszálunkat be nem toltuk ütközésig. Ennek az üvegszálnak merevítő szerepe van az eltartó csőben.

Ezután a forgó belső felénél is használhatunk ragasztót, de ügyeljünk rá, hogy a külső szem ne ragadjon meg! A ragasztó megkötéséig fogassuk össze a műagyag csövet, hogy szépen feküdjön benne a forgó és ne álljon szét nagyon. Ezután rámelegíthetjük a zsugorcsövet. A végét szintén ragaszthatjuk.

Ezután már csak a merevítők ragasztása következik. Egy szikével hasítékokat készítünk a vízszintes parafánk két oldalán, ami átnyúlik a függőleges részbe is. A függőleges parafánk hátuljába is szintén elkészítjük a hasítékot, majd beragasztjuk a merevítőket.

Ha igazán erős csúszó úszót szeretnénk, a készséget még átcérnázhatjuk. Ehhez megfelelő akár maradék vékony fonott zsinór is. Cérnázást követően átkenjük az egészet ragasztóval, majd igény esetén akár lakkozhatjuk is.

Az előkéhez minden esetben vastag 100-120-as monofil zsinórt használunk. A megkötésekor ügyeljünk a hosszára, hogy a kishalunk ne tudja elérni a főzsinórt!

A csúszó úszóhoz legalább 100 grammos úszót használjunk és minimum 300 grammos rögzítő ólmot. Az úszó és ólom méretét növelhetjük, ha nagyobb csalihalat használunk.

A nagy ólom vízbe csapódásakor nem kell félni a nagy csobbanástól, mivel figyelemfelkeltő hatása is van a harcsáknál. A szerelék rögzítésekor vastag ütközőcérnákat használjunk és nagyméretű gyöngyöket vagy gumigolyó ütközőket, hogy dobásnál ne tudjon elcsúszni a beállított készségünk.

A cikk írásakor épp a KOÓS harcsatábor zajlik, ahol éjszaka egy csúszó úszós szerelék is bevetésre került. Három halat sikerült a csónakba emelni. Mindhárom halat a nadállyal csalizott szerelékkel sikerült megfogni. A nagyobbik egy 40 kg-os példány, elalvás miatt körülbelü 10 méterre beúszott a sás alá, ahonnét csak hosszas küzdelem után sikerült kihúzni.

A képen látható csúszó úszó már 5 éves és látszik rajta az elhasználódás, de még így is bírta a terhelést, pedig elég rendesen szétzilálták az akadók és a hal. Még egy ilyen sérült eszközről se kell lemondanunk, mert az említett cérnázással könnyen javítható és erősíthető és akár évekig használható marad!

Az elkészült eszközükkel eredményes horgászatot kívánunk!

Czimmermann Gábor
KOÓS CATFISH TEAM

BANAX KOÓS SI 7000P 6CS ORSÓ
44 990 Ft
KOÓS-FÉLE CSÚSZÓ ÚSZÓ CSINÁLD MAGAD BARKÁCSSZETT
6 990 Ft
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...