Megérkeztek a csípős hajnalok és a már-már minden napossá válnak a hideg, északi szelek is. Az esti fényváltásokkor sem kell már kétszer mondani, hogy öltözzek fel rendesen!
Ragadozó halaink az apróhal-rajok után indulnak amiket már nem lehet bárhol megtalálni. Célzottan a mély gödrökben és az esetleges meleg vizű források közelében érdemes keresgélni. Egy ilyen helyre érkeztem én is, kivételesen nem pergető, hanem fenekező, élő kishalas szereléssel felfegyverkezve.
Fényváltás előtt beélesítve a két pálca.
Egy 3 és egy 3,3 méteres Carp Expert Black Shadow telefeeder botot vittem magammal, melyekre két CXP Neo Feeder Runner orsót tettem 5000-es és 6000-es méretben.
Dekoratív, fekete bottest, hozzá illő parafa nyéllel. Semmi felesleges csillogás. Visszafogott, mégis vonza a tekintetet.
A szetthez illő 5000-es és 6000-es CXP Neo Feeder Runner orsók kerültek a botokra.
A 120 grammos dobosúlyával a bot egy jól terhelhető, erős pálca, amely a nagy mélységekből is a legkissebb gond nélkül fel fogja segíteni a ragadozókat, mégis a teleszkópos kivitelnek köszönhetően könnyen szállítható. Folyóvizen is bátran be merem vetni nagyobb súlyú végszerelékkel is. A 3 és a 3,3 méteres hossz pedig segít abban, hogy kellően eltartsam a zsinórt a víz alatti törésektől, megkockáztatva a súrlódás okozta damil sérülést.
Célra tartva a meghorgászni kívánt törések irányába.
A téli horgászatok az orsóknak is keményen feladják a leckét. A minusz fokok, a hideg északi szél és a fel-fel csapódó víz mind-mind felszínre hozhatják az eszközeink gyenge pontjait. Az egyszerűség elvét követve a botokhoz Carp Expert Neo Feeder Runner orsókat választottam, melyek a masszív, grafit háznak köszönhetően kifejezetten jól bírják a zord időjárást. 6 golyóscsapágyuk és a tűgörgős visszaforgásgátlójuk biztosítja a komfortos horgászatot, mégsem bonyolítja túl a felszerelésünket.
Letisztult és egyszerű
0.28-as és ...
0.30-as Excalibur SEA fluoro carbon coated zsinórokat csévéltem az orsókra két okból.
Ez a „szín” a tiszta bányatavakban sem lesz riasztó, hisz a fénytörési tulajdonságai miatt szinte láthatatlan a legtisztább vízben is. Emellett a kopásállósága is kimagasló.
Végszereléknek a Wizard Live Bait Rig Light és Medium tirolifás fluro carbon szereléseit hoztam magammal.
Két féle méretben kapható. Mindkettő 0,30 mm-es fluoro carbon zsinórral van felszerelve. A 20 grammos tirolifás szett 2-es méretű horgot, míg a 40 grammos tirolifával szerelt szett 1-es horgot kapott. Kész szerelés, melyet a forgókapoccsal szerelt kivitelnek köszönhetően, másodpercek alatt a főzsinórunkhoz köthetünk. Még egy fontos alkotóelem maradt hátra, amire szükségem lesz a fényváltás utáni ragadozós horgászathoz, ami nem más, mint a kapás észlelését biztosító iBite világító spiccvég.
A két legerősebb spiccre otthon bandázsolással és ragasztás felerősítettem egy-egy iBite spiccgyűrűt.
Több méretben is elérhető, melynek köszönhetően minimális kézügyességgel bármelyik feeder botunkkal kompatibilissá tehetjük.
A hozzá illő elemekből is széles választék áll rendelkezésünkre.
Piros és ...
... zöld színben is elérhető, függően attól kinek melyik a szimpatikusabb. Javaslom két bot esetében a vegyes használatot. Segít a kapás érzékelésében ha nem egyforma színnel világít a két spicc.
Már csak a csali hiányzik, hogy bevethető legyen.
Vörösszárnyú keszegek és bodorkák nálam a preferált csalihalak élő kishalas horgászatnál.
Fényváltás előtt kicsivel sikerült is bejuttatnom a kívánt törésekhez a két szettet.
Épp egy üdítő elfogyasztásába kezdtem, amikor a távolabbra helyezett szerelésem iránt valami azaz inkább valaki érdeklődést mutatott. Két erőteljes rántás a spiccen, majd a belazuló zsinór jelezte, elkapta valami a vörösszárnyú keszeget. Nyeletés nélkül hamar be is vágtam. Agresszív védekezéshez kis súly párosult, így hamar a felszínre kényszeríthettem kezdésnek egy szép tenyérnyi méretű csíkos csapót.
Ha nem szándékozok a konyhára halat vinni, akkor semmiképp nem nyeletek. Azonnal bevágok, így nagyobb az esélye a szájszéles akadásnak, ami a ragadozónkkal való kíméletes bánásmódot teszi lehetővé.
Gyors horog szabadítás és már úszhat is tovább
Épp az újra csalizással voltam elfoglalva, amikor megreccsenő fékhangra lettem figyelmes. A közelebbre dobott felszerelésem is gazdára talált. Itt viszont az előzővel ellentétben egy lassú, de folyamatosan távolódó húzós kapás érkezett. Ezesetben jól jött a nyeletőfék, mert háttal a víznek és így a botnak is, bajban lehettem volna. Ekkor sem volt szükség nyeletésre. Véleményem szerint már a feeder bot hajlása befordíthatta a horgot, így azonnal átváltottam a nyelető féket, felvettem a kontaktust és beleemeltem a szettbe. Egy jobb hal súlyát éreztem, kevésbé agresszív ellenállással.
Óvatos oldalazással körülbelül egy percen belül felszínre került egy 50 centi körüli süllő.
Csak ismételni tudom magam. Nyeletés nélkül, kiváló szájszéles akadás.
Ő is szabadon távozhatott
Ezen a hétvégén még pár fényváltáskor kivittem magammal ezt a szettet és több csíkos ragadozót is partra segíthettem egy-egy fotó idejére.
Így telt a Black Friday hétvégéje a Black Shadow szériával.
Fotók: Kánya Ferenc és Szebenyi Péter
Szöveg: Szebenyi Péter
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...