Blade Match-el a Tiszán
Megjelent: 2011. március 31. | Forrás: EnergoTeam | Írások


Ezúttal Szarvas Zoltánnal érkeztünk meg a Tisza folyóra, hogy egy kora tavaszi keszegezéssel tegyük próbára az Energo Team Blade Match botját. Egy teljesen rendhagyó helyszínen, egy hasonlóan rendhagyó horgászatban lehetett részünk.


Hajnal a tiszaörvényi Kormorán kikötőben - innen indultunk


Először is néhány szót erről a botcsaládról. Az ET Blade Match botok ötféle változatban kaphatók. Ebből három „Medium" jelzésű, kettő pedig „Heavy". A „Medium" besorolású pálcák 3,90, 4,20 és 4,50-es hosszban kaphatók, míg az erősebbik változat a két rövidebbik hosszban érhető el. Rögtön az élre kívánkozik, hogy ezek a nyelek bizony nem könnyű dévérezésre vannak tervezve, ezek bizony nagyon szigorú, nagytestű halakra való eszközök. Az elvileg leggyengébb és legrövidebb változatot hoztuk magunkkal, a 3,90-es „Mediumot", de ezen is érezni, hogy nagyobb pontyok sem hoznák zavarba. Ez a modell a szokásos 13 gyűrűnél eggyel többet kapott, így 14 SIB betétes zsinórvezető felel azért, hogy a terhelés minél egyenletesebben érkezzen meg a botra. Az egész bot „hand made" azaz kézzel készített, az odafigyelés látszik is rajta, minden részlet a helyén van, sehol egy lakk megfolyás, sehol egy illesztési hiba. A bot önsúlya 240 g, ami ebben az „erőmatch" kategóriában nem rossz érték. A botok bandázsolása, gyűrűzése példás, a tagok illesztései elég hosszúak, stabilak, nem lötyögnek.


A Blade Match szép,
hosszútalpas SIC gyűrűket kapott

A bot végződése vízmentes,
fix (nem csavarható ki)


Nézzük hát, mi volt ez a horgászat, amibe belecseppentünk. Az élő folyó olyan szakaszára látogattunk, ahol eredetileg feederezni szerettünk volna. Az adott szakaszon a víz egy hatalmas visszaforgó miatt gyakorlatilag állt, csak igen lassú mozgás vitte tova az etetőanyag ízét és illatát. A hajnali feederes kapások után egyértelműen érezni lehetett, hogy halak felálltak félvízre. A zsinórt folyamatosan ütötték, nem csoda, hogy az aljzaton nem volt több kapás, hisz a zsinór több méterre a horog fölött volt nyálkás. Ezt bizony úszós felszereléssel kell meghorgászni. A boló jó lenne, de most a viszonylag bonyolult használata felesleges lett volna, hisz a víz állt, így maradt a matcbotos próbálkozás. Egy viszonylag nagy, mintegy 6 grammos úszóra esett a választás, hogy a csali gyorsan megfelelő mélységbe kerüljön. A víz itt 6-7 méter mély volt, de halak 3-4 méteren tartózkodtak, így nagyjából bothossznyi eresztékre volt szükség. Ezt ragyogóan meg lehet oldani matchbottal. Erre felesleges lett volna egy bolót felszerelni. Fontos hozzátenni, hogy bár etettünk néhány gombócot, de itt a halak nem emiatt tartózkodtak, hanem ez az egyik nagy téli vermelőhelyük. Mindenféle etetés nélkül is viszonylag jól foghatók. A víz hőmérséklete alig haladta meg az 5 fokot a felszínen, a mélyben valószínűleg még ennél is alacsonyabb lehetett a hőfok. Gyakorlatilag téli körülmények uralkodtak még. A keszegek ilyenkor hatalmas csapatokba verődve, tipikusan a miénkhez hasonló helyeken állnak meg. Mély víz, nagyon gyenge sodrás. Itt aztán nem csak az aljzathoz közel, de annál magasabban is bandáznak. Nagyon kevesen horgásznak rájuk, pedig egész télen át viszonylag jól foghatók.


Az orsóra 0,18-as Carp Expert zsinórt csévéltünk


Amikor aztán hirtelen megjön a tavasz, a szélvizek, holtágak gyorsan melegedni kezdenek, viszont az élő folyó mély vize sokkal lassabban adja meg magát az évszakváltásnak. Ha úgy tetszik, van még néhány alkalom, amikor a felszínen már kényelmesen horgászhatunk, hisz a levegő akár 15-18 fokos is lehet, de a mélyben még igazi téli viszonyok vannak. Ezt a kettősséget szerettük volna kihasználni, azzal ténnyel együtt, hogy az élő folyó vize tiszta maradt, nem ért még akkor ide a nem sokkal később bekövetkező tavaszi áradás.


A dobra került némi alátétzsinór is,
hogy a 150 méterrel optimálisra töltsük a dobot

Ezúttal Szarvas Zoltán mutatott meg
egy kis részletet az ő kedves folyójából


Ilyenkor a nagy halsűrűség ellenére azért a víz alacsony hőmérséklete diktálja a tempót. Hiába látjuk a radaron, hogy több száz fős keszegrajon állunk, ezeknek csak a legaktívabb tagjait tudjuk kifogni. Persze a több százból így is elég szépen jönnek, így a horgászat többé-kevésbé folyamatos, és a halak méretére sem lehet panasz.


A „Hand made" felirat
kötelez - szépek a részletek


Ha szerencsénk van, kifoghatunk olyan csapatot is, amelyből alkarnyi laposkeszegek kerülnek horogra sorozatban. Ezek a halak néhány fokkal magasabb hőmérsékleten már elindulnak a sekély vizek irányába, és hetekig majd a holtágakban lesznek foghatók.


Az orsó előtti parafa szakasz
„match"-esen rövid, de jó fogású

Ezúttal minimális etetőanyagra,
és csontkukac csalira volt szükség


A matchbotunkra ebben az esetben egy kis Banax Iris orsó került. Vadonatúj, sötét színű, 0,18-as ET Carp Expert zsinórral töltöttük fel a dobját. A 150 méter alá még kellett némi alátétzsinór, hogy kellemes zsinórprofilt kapjunk. Ügyeltünk arra, hogy az ütköző vékony cérnából készüljön, hogy ha kell, a gyűrűk közé is simán befusson, és a dobásokkal se legyen gond. Csaliként ilyenkor egyértelműen a csontkukac a legjobb. Talán nagyobb vízmélységben a látásnak még nagyobb szerepe van a táplálék azonosításában, a fehér nyűvekre sokkal több kapás érkezik, mint a sötétebb trágyagilisztára, vagy a szúnyoglárvára.


A fehér csonti volt
az elsőszámú kedvenc

A zsákmány jelentős részét
adták a laposkeszegek


Kiváló napot fogtunk ki, és darabos laposkeszegekből sem volt hiány. Egy szűk délelőtt alatt, szakavatott kísérőnk segítségével, egy száknyi keszeget sikerült összegyűjteni. Eleinte a laposkeszegek voltak túlsúlyban, majd inkább a karikák hörpölték be a csontit. Az úszós horgászat megkezdése után egyáltalán nem etettünk, a fogások igazolták, hogy tényleg komoly raj volt alattunk. Időnként még nyáron is elfogadnánk ezt a halfogási frekvenciát, szinte hihetetlen, hogy milyen gazdag a Tisza középső szakaszának keszegállománya.


Egészen korrekt teríték jött össze a végére


Végül a felszerelés értékelésekor elmondható, hogy aki kishalas matchbotot szeretne, az jobb, ha az Energofish más sorozatai között keres. Ez bizony egy erőtől duzzadó, ugyanakkor könnyű és rugalmas pálca, mely a gyártó legmagasabbra rangsorolt botjai közé tartozik. A nagyobb halak fárasztásakor van elemében, bőven van benne erőtartalék. A „Heavy" jelzésű modellek kifejezetten pontyos matchbotok, akár 0,25-ös zsinórt is simán elbírnak. A mi „Medium" botunk sem jönne zavarba egy 0,20-0,22-es zsinórral való kemény fárasztástól sem.

Ezúttal pontyokkal nem találkoztunk, de a szezonban biztosan fogunk még! Addig is legközelebb egy kavicsbánya-tóra fogunk ellátogatni, ahol termetes dévérekkel, és öreg bodorkákkal fogjuk összemérni a bot gyorsaságát és erejét.

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...