Végre szép, tiszta és alacsony vízzel folydogál a Tisza és a Maros, egészen augusztus elejéig várni kellett erre, most jött el a lehetőség egy jó Bolognai botos horgászathoz. Megközelíthetők lettek a partmenti helyek és a kőgátak egyaránt. Így már lehet olyan részt találni, ahol a hosszú botokat nem veszélyeztetjük a fölénk magasodó fákkal. A kőgátak különösen jó terepek. A visszaforgók, a meglassult és gyors áramlatok találkozása, a kavargó víz, jó haltartók és az etetőanyag is tovább megmarad a helyen. Egy ilyen kőgátra látogattam el az augusztusi hosszú hétvégén. Számítottam rá, hogy délután, erős napsütésben nem a nagyhalak lesznek aktívak, de egy pörgős úsztatásban bíztam sokféle kisebb hallal.
Egy vödörbe beledobáltam az etetőanyagot, morzsát, csontit, konzervkukoricát, az EVA csali edény szett táskájába a szerelékhez szükséges apróságokat, belebújtam a gumicsizmába, kézbe vettem a botot, a szákfejet, a nyelet és indultam a kőgátra. Ennyi felszerelés pont elég, úsztatni állva a legjobb a tökéletes csalivezetéshez.
Apróságok, amelyek a szerelékhez kellenek, elférnek egy kishelyen.
Cseppólmok, sörétek az úszósúlyozáshoz.
Horgok Bolohoz. Könnyű, erős horgok kellenek.
Úszóválaszték.
Hatméteres Benzár Allround Bolo, kisméretű, hozzá illő orsóval. Könnyű, érzékeny, de gerinces bot.
Mielőtt széthúznám a botot, átfüzöm a zsinórt a gyűrűkön.
Felerősítem a kiválasztott úszót szilikoncső segítségével.
Felteszem a fő ólmozást, majd most már spicc felől kezdve kinyitom a botot.
Beállítom a pontos ólmozást. Általában antennaközépre súlyozok.
Horog nélkül próbaúsztatásokat végzek. Így megtalálom a megfelelő mélységet, a legjobb úsztatási sávot, észreveszem, ha van akadó és még arrébb mehetek, nem dobtam be az etetőanyagom…
Most már felkerülhet az előke, amely 35-40 cm hosszú.
A bot spiccét magasra tartva, a nyitott felkapókarral két ujjam közt lassan engedem a zsinórt az úszó után enyhén visszatartva azt. A fő ólomra mértem az eresztéket, kb. 1,80 m lehet a mélység ott, ahol már egyenletesen lehet vezetni az úszót a kőgát végén kavargó víz és a gyors sodrás határán. Ide etetek.
A megfelelő keverék fontos. Nehéz, sok magot, morzsát, csontit tartalmazó, jól tapadó etető kell.
A megérkezés után az első lépés az etetőanyag keverés. Ezután pihenhet az etető, jól megszívhatják magukat a szemcsék, amíg a botot szerelem, próbaúsztatásokat végzek.
A kész etetőből vizes kézzel kemény gombócokat formálok, ezekből 5-6 megy alapozni, majd ahogy a halak kérik, egy-egy pótló megy be.
Magas ívben dobom őket enyhén lefelé, így szinte függőlegesen érkeznek a vízbe. Úgy választom ki az etetés helyét, hogy már a beállt úszó érkezzen oda, majd az etetés sávján haladjon tovább.
Csobban a gombóc. Az alapozó etetés után végre horgászni kezdtem. Az etetést úgy tíz percenként egy-egy gombóccal pótoltam a kapásoktól függetlenül, a folyamatos etetés tartja fenn az etetési sávot, a folyó úgy is elvisz mindent.
Márnakölyök kapta fel a csalit elsőként.
A társai követték. Késő délután egyre jobban ettek a halak.
Megjöttek a 30 cm körüliek is.
A legnagyobb márna se érte el a méretet.
A márnák között a bagolykeszeg jelentkezett folyamatosan.
Hirtelen egy garda csapat érkezett, gyors egymásutánban négyet szákoltam.
A gardák vízközt elkapták a csontit, majd felfelé emelkedve szinte kilökték az úszót. A negyedik garda.
Az este paducot is adott.
A naplemente vetett véget a horgászatnak.
Az utolsó vendég.
Volt minden, amit a Maros adhatott, mozgalmas horgászat végén pakoltam össze a lemenő nap fényében a kőgáton. Ide még visszatérek.
Forrás: Frankó Zoltán
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...