Boloval a szegedi Tiszán
Megjelent: 2019. szeptember 11. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

A Tisza vízállása a júniusi zöldár után egyre jobban közelített az általam várt 100 cm-hez a szegedi vízmércén, már csak az volt a kérdés, mikor tudok időt szakítani a bolognai botos horgászatra. Minden eshetőségre felkészülve, időben összeszedtem a felszerelést, mindent, ami szükséges lehet az úsztatáshoz. A 6 méteres Benzár Allround Bolora felkerült a kis orsó, zsinór. Az úszók, horgok, ólmok, apróságok bekerültek a ládába. Az elmúlt héten végre három reggel le tudtam menni a Tiszára. A folyó folyamatos apadásban volt, ez rontotta a halak kapókedvét, a pontyra, rablóra váró horgásztársak a fogások csökkenéséről számoltak be. Én bíztam a keszegekben.

Az ilyen laposkeszegek megfogása úsztatva igazi élmény.

A folyó megközelítése gyakran jár sportos sétával a parkoló és a vízpart között, ezért nagyon fontosnak tartom, hogy okosan, a legszükségesebbeket összerakva induljak el. Hosszú merítőnyél, könnyű szákfej, bolognai bot, egy vödörben a kész etetőanyag, csalik, egy kisebb ládában vagy táskában az apróságok. Az első reggel még a folyóparton készítettem el az etetőanyagot a fotók kedvéért, de másnap már én is a kész anyaggal mentem a partra.

A folyóvízi horgászat sarkalatos kérdése az etetőanyag és az etetés technikája. Az etetőanyagnak kellően nehéznek, tartalmasnak kell lenni. Mennyisége egy 3-5 órás horgászat alkalmával 10-15 liter. Jól beosztva, pontosan etetve. Nem kell azért megijedni, 2-3 kg jó minőségű etetőanyag és az adalékok ezt kiadják.

2 kg Benzár Verseny Speciál, Benzár piros-sárga angolmorzsa, 3 kg agyag, negyed zacskó PV1, kukorica. Ezekből állt össze a keverék az első reggelen. Másnap annyit változott, hogy Benzár Panettone Black etetőanyag került a Verseny Speciál helyére. Az agyag nehézzé teszi, a PV1 ragasztja és édesíti egyszerre az etetőt.



Az etetőanyagot és a földet külön készítem el. A földet átöröm, az etetőanyagot kissé nedvesebbre keverem, mert a föld szárít rajta.

Az etetőanyagra öntöm a földet és elkeverem.



Pihentetem, ha szükséges még pótólom a vizet, majd hozzáadom a morzsát és a kukoricát.



A kész etetőanyag, amiből már csak az élő hiányzik.



Az élő anyag lefojtott csontkukac volt, ebből mintegy 2-3 dl került az etetőbe.



Ilyen egy keményre gyúrt folyóvízi etetőgombóc.



Etetésre előkészülve. Az alapozó etetést nem szoktam túlzásba vinni, inkább a folyamatos etetésen van a hangsúly, így kevesebb etetőanyaggal hosszabban lehet eredményesen horgászni. Ne feledjük, a Tisza erős sodrása, a hajók hullámkeltése, a halak mozgása egyaránt ellenünk dolgozik, a nagy alap is eltűnne hamar.



A bolognai botos horgászatban az etetőanyagot kissé lefelé dobjuk az úsztatás vonalába, hogy mire beáll az úszó és a horog a megfelelő helyzetbe, akkor érjen az etetésre.

A kemény, nehéz gombócok gyorsan fenékre érnek.

Az úsztatás másik sarkalatos kérdése a helyválasztás és annak feltérképezése. A Tisza medre kövekkel, faágakkal, törésekkel tarkított, találnunk kell egy olyan egyenletes szakaszt, ahol 5-10 méter hosszan elvezethetjük a szereléket. A horgászat előtt ezért próbaúsztatásokat kell végezni. Bolognai bottal folyóvízen állva érdemes úsztatni, így tudjuk a legmegfelelőbben vezetni az úszót.

Apróságok a szereléshez.



A Belvárosi-híd alatt elég volt a 6g-os úszó. A túl kicsi úszó a visszatartásra nagyon kiemelkedik, a túl nagy pedig folyásirányba dől meg az úsztatás során.



A fő ólmozást cseppólomból és sörétekből rakom fel.



Az első úsztatások során finomítom az ólmozást, megfigyelem a medret.



Az enyhén visszatartott úszót vezetem végig a horgászhelyen. Egészen addig állítom a mélységet, amíg a cseppólom már a fenék felett csúszik végig. Így lehet a horgot a fenéken elvezetni. Erősebb visszatartásra megemelkedik a csali, majd visszaesik a fenékre. A próbaúsztatások és a mélység beállítása után felkerül az előke és lehet horgászni. Az előke 12-es Benzár Mono Leader, a horog 14-es Excalibur Nase volt a júliusi Tiszán.



Az első hal egy bodorka volt a közel 4 méteres vízből.



A bodorkát zömében karika keszegek követték.



Volt köztük tenyeres.



Röptetős apróság.



A jellemző méret.



Pici dévér.



Egy falánk sügérke.

A három reggel során mindig a karika keszegek voltak a legfalánkabbak, belőlük meg lehetett fogni a 4-5 kg-ot, pár dévér, lapos keszeg, egy kisebb ponty, bodorkák és a pici sügér tette színesebbé a horgászatot.

Frankó Zoltán

Energofish Feeder Team

EXCALIBUR BREAM COMPETITION HOROG
590 Ft
CRALUSSO ZSINÓR GENERAL PRESTIGE
2 520 Ft
CXP METHOD FEEDER HANDLE RAKÓS MERÍTŐNYÉL
6 790 Ft
CRALUSSO BOLO ÚSZÓ
2 700 Ft
EXCALIBUR HOROG NASE BOLO
590 Ft
CARP EXPERT ÁTLÁTSZÓ SZILIKONCSŐ
550 Ft
CARP EXPERT MONO STRONG VERSENYMERÍTŐ FEJ
5 690 Ft
BENZAR ALLROUND BOLO
27 990 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...