Boloval a szegedi Tiszán
Megjelent: 2019. szeptember 11. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

A Tisza vízállása a júniusi zöldár után egyre jobban közelített az általam várt 100 cm-hez a szegedi vízmércén, már csak az volt a kérdés, mikor tudok időt szakítani a bolognai botos horgászatra. Minden eshetőségre felkészülve, időben összeszedtem a felszerelést, mindent, ami szükséges lehet az úsztatáshoz. A 6 méteres Benzár Allround Bolora felkerült a kis orsó, zsinór. Az úszók, horgok, ólmok, apróságok bekerültek a ládába. Az elmúlt héten végre három reggel le tudtam menni a Tiszára. A folyó folyamatos apadásban volt, ez rontotta a halak kapókedvét, a pontyra, rablóra váró horgásztársak a fogások csökkenéséről számoltak be. Én bíztam a keszegekben.

Az ilyen laposkeszegek megfogása úsztatva igazi élmény.

A folyó megközelítése gyakran jár sportos sétával a parkoló és a vízpart között, ezért nagyon fontosnak tartom, hogy okosan, a legszükségesebbeket összerakva induljak el. Hosszú merítőnyél, könnyű szákfej, bolognai bot, egy vödörben a kész etetőanyag, csalik, egy kisebb ládában vagy táskában az apróságok. Az első reggel még a folyóparton készítettem el az etetőanyagot a fotók kedvéért, de másnap már én is a kész anyaggal mentem a partra.

A folyóvízi horgászat sarkalatos kérdése az etetőanyag és az etetés technikája. Az etetőanyagnak kellően nehéznek, tartalmasnak kell lenni. Mennyisége egy 3-5 órás horgászat alkalmával 10-15 liter. Jól beosztva, pontosan etetve. Nem kell azért megijedni, 2-3 kg jó minőségű etetőanyag és az adalékok ezt kiadják.

2 kg Benzár Verseny Speciál, Benzár piros-sárga angolmorzsa, 3 kg agyag, negyed zacskó PV1, kukorica. Ezekből állt össze a keverék az első reggelen. Másnap annyit változott, hogy Benzár Panettone Black etetőanyag került a Verseny Speciál helyére. Az agyag nehézzé teszi, a PV1 ragasztja és édesíti egyszerre az etetőt.



Az etetőanyagot és a földet külön készítem el. A földet átöröm, az etetőanyagot kissé nedvesebbre keverem, mert a föld szárít rajta.

Az etetőanyagra öntöm a földet és elkeverem.



Pihentetem, ha szükséges még pótólom a vizet, majd hozzáadom a morzsát és a kukoricát.



A kész etetőanyag, amiből már csak az élő hiányzik.



Az élő anyag lefojtott csontkukac volt, ebből mintegy 2-3 dl került az etetőbe.



Ilyen egy keményre gyúrt folyóvízi etetőgombóc.



Etetésre előkészülve. Az alapozó etetést nem szoktam túlzásba vinni, inkább a folyamatos etetésen van a hangsúly, így kevesebb etetőanyaggal hosszabban lehet eredményesen horgászni. Ne feledjük, a Tisza erős sodrása, a hajók hullámkeltése, a halak mozgása egyaránt ellenünk dolgozik, a nagy alap is eltűnne hamar.



A bolognai botos horgászatban az etetőanyagot kissé lefelé dobjuk az úsztatás vonalába, hogy mire beáll az úszó és a horog a megfelelő helyzetbe, akkor érjen az etetésre.

A kemény, nehéz gombócok gyorsan fenékre érnek.

Az úsztatás másik sarkalatos kérdése a helyválasztás és annak feltérképezése. A Tisza medre kövekkel, faágakkal, törésekkel tarkított, találnunk kell egy olyan egyenletes szakaszt, ahol 5-10 méter hosszan elvezethetjük a szereléket. A horgászat előtt ezért próbaúsztatásokat kell végezni. Bolognai bottal folyóvízen állva érdemes úsztatni, így tudjuk a legmegfelelőbben vezetni az úszót.

Apróságok a szereléshez.



A Belvárosi-híd alatt elég volt a 6g-os úszó. A túl kicsi úszó a visszatartásra nagyon kiemelkedik, a túl nagy pedig folyásirányba dől meg az úsztatás során.



A fő ólmozást cseppólomból és sörétekből rakom fel.



Az első úsztatások során finomítom az ólmozást, megfigyelem a medret.



Az enyhén visszatartott úszót vezetem végig a horgászhelyen. Egészen addig állítom a mélységet, amíg a cseppólom már a fenék felett csúszik végig. Így lehet a horgot a fenéken elvezetni. Erősebb visszatartásra megemelkedik a csali, majd visszaesik a fenékre. A próbaúsztatások és a mélység beállítása után felkerül az előke és lehet horgászni. Az előke 12-es Benzár Mono Leader, a horog 14-es Excalibur Nase volt a júliusi Tiszán.



Az első hal egy bodorka volt a közel 4 méteres vízből.



A bodorkát zömében karika keszegek követték.



Volt köztük tenyeres.



Röptetős apróság.



A jellemző méret.



Pici dévér.



Egy falánk sügérke.

A három reggel során mindig a karika keszegek voltak a legfalánkabbak, belőlük meg lehetett fogni a 4-5 kg-ot, pár dévér, lapos keszeg, egy kisebb ponty, bodorkák és a pici sügér tette színesebbé a horgászatot.

Frankó Zoltán

Energofish Feeder Team

CRALUSSO BOLO ÚSZÓ
2 700 Ft
CRALUSSO ZSINÓR GENERAL PRESTIGE
2 520 Ft
CXP METHOD FEEDER HANDLE RAKÓS MERÍTŐNYÉL
6 790 Ft
CARP EXPERT MONO STRONG VERSENYMERÍTŐ FEJ
5 690 Ft
EXCALIBUR BREAM COMPETITION HOROG
590 Ft
EXCALIBUR HOROG NASE BOLO
590 Ft
BENZAR ALLROUND BOLO
27 990 Ft
CARP EXPERT ÁTLÁTSZÓ SZILIKONCSŐ
550 Ft
Pontyóriások keringője - Katlov Lake II.
Megjelent: 2024. április 27. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A mindössze kettő napba szorított katlovi pontyos túránk számos tapasztalattal gazdagított minket a rövid idő ellenére. Bár a nappali órák a jóslatoknak megfelelően nem hoztak pontykapásokat, Zsolti kollégám számtalanul fogta a szebbnél szebb dévéreket az aranyhasúaknak szánt kisebb wafterekkel, pop-upokkal. Naplemente után viszont minden megváltozott, a sötét éjszakában teljesen új arcát mutatta meg a tó. A szélrózsa minden irányából hatalmas...

Csömöri peca
Megjelent: 2024. április 24. | Forrás: Pető Gábor | Írások

A hosszú hétvégére nem terveztem pecát, de 16-án mégis úgy adódott, hogy a család nélkülözni tudott néhány órára. Emiatt hirtelen felindulásból „reggel”, 08:30 körül úgy döntöttem, hogy kilátogatok a lakóhelyemhez közeli Csömöri Horgásztóra.    Gyors pakolás - persze minimál felszerelés, csak a legszükségesebbek – és 08:45-kor már úton is voltam.    Mivel tényleg elég közel van hozzánk a tó, 9 órára oda is értem. Amíg a...

Kis csali, nagy hal – avagy tévhitek eloszlatása a csaliválasztásról
Megjelent: 2024. április 20. | Forrás: Sudár Gergő | Írások

Az utóbbi hetekben a természet elkezdett éledezni és a tavaszi időjárás is már megmutatta magát. Ennek köszönhetően a körülmények ideálissá váltak ahhoz, hogy elkezdjem a 2024-es horgász szezont. A Törökbálinti Horgászparkot vettem célba azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megbizonyosodjak arról, hogy nagy testű halakat is eredményesen horogra lehet csalni kifejezetten kisméretű csalikkal.  A Törökbálinti Horgászparkot methodos körökben azt gondolom...

A pazar SCOBAR
Megjelent: 2024. április 06. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A spiccbotos horgászat mindig is a legkedveltebb módszereim közé tartozott. Gyermekkoromban (sokakhoz hasonlóan) ezzel az úszós módszerrel fogtam meg az első halaimat és mind a mai napig szívesen nyúlok az orsó nélküli botokhoz. A FeHoVa kiállításon találkoztam először a CARP EXPERT új spiccbotjaival és a SCOBAR névre keresztelt típust kézbe véve egyből éreztem, hogy egy pazar eszközről van szó... Hol vannak már azok az idők, amikor bambuszbottal...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake I.
Megjelent: 2024. március 30. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Szeptember második hétvégéjét már nagyon vártuk a srácokkal. Mindannyiunk gondolata, napokkal az indulás előtt, Csehország egyik legszebb és legszerethetőbb pontyos vizének partjára kalandozott. Teljes joggal, hiszen azoknak az estéknek a hangulata semmihez sem hasonlítható: a levegő lehűl, pára borít mindent, a természet zaja elhalkul. Majd a pontyóriások sorra, egymás után csobbannak bele a katlovi éjszakába. Isten hozott valóság! Az előzetes...

Megújultak a Carp Expert zsinórok!
Megjelent: 2024. március 23. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Megújult külsővel és minőségben kerültek forgalomba a Carp Expert márka zsinórjai. A tetszetős piros csomagolás messziről megismerhető, de természetesen nem csak ezért érdemes kézbe venni őket. A Specialist és Power család 4-4 tagja között mindenki megtalálja a számára megfelelőt. A piros csomagolás szép és figyelemfelkeltő. A legtöbb horgász a zsinórok szakitószilárdságának adatait nézi, amikor választ. Természetesen így is remek...