Az amerikai pergetők, még ha néha nagyon specializáltnak is tűnik az érdeklődésük (fekete sügér), számos kiváló módszert és végszereléket találtak ki a horgászsportnak. Ezek közül nem egy Európában és hazánkban is nagyon sikeres lehet. Ilyenek a bullet ólmos, azaz csúszó "lövedék" ólmos szisztémák is.
A csukák horgászatában is nagyon eredményes lehet |
Ezek a ragadozó halakra kifejlesztett végszerelékek számos előnnyel rendelkeznek. Használhatók élő hallal, vagy még inkább elpusztult egész csalihallal való horgászatra, de legfőképpen plasztikcsalis, pergetésre.
A csúszó ólom miatt olyan mozgatási technikákkal hozakodhatunk elő, mely más, fix, vagy jighorgos szisztémánál nem lehetséges. Továbbá a legnagyobb előnye, hogy olyan kevéssé akadó végszerelékeket készíthetünk, melyeket dús vegetációban, vagy fás akadókban is eredményesen használhatunk.
Hozzávalók
Mint egy jó receptnél itt is elsődleges, és meghatározó az összetevők speciális tulajdonsága. A módszer lelke egy lövedékre emlékeztető, centrikusan átfúrt kúpos végű ólom, melyet csúszóra kell szerelnünk. A horog sem átlagos, az ún. offset, vagy worm horgok alkalmasak a horog hegyének elrejtésére. Ezek a horgok, ahogy a képen is látható, széles, nagy öblözettel rendelkeznek, hogy a műcsali feltűzése után el lehessen bújtatni a hegyüket, de a bevágáskor hatékonyan tudjanak kibújni és a halat megtartani.
A szükséges eszközök elférnek egy kis dobozban |
Az ólom kúpos mivolta segít abban, hogy az könnyedén átjusson a növényzeten, vagy más akadón. Nem szedi össze a vegetációt, tényleg úgy viselkedik, mint egy puskagolyó, átmegy mindenen kis ellenállással. A végszereléket elkészíthetjük úgy is, hogy az ólom rácsúszhat a horogra, vagy a kötést védő gyöngyökre. Ezt hívják Texas-rignek. Ha az ólmot a horogtól 40-70 cm-re megütköztetjük, s egy előkén kínáljuk fel a csalit, akkor Carolina-rigről beszélünk.
A horognak a műcsali méretéhez kell igazodni |
Így kezdődik a feltűzés |
A műcsalit a horog szárán a karikához kell tolni |
A horgot a meghfelelő helyen teljesen át kell szúrni a plasztikon |
Így kell belerejteni a horgot a műcsaliba |
Kész, máris dobható! |
Ahogy már korábban pedzegettük, a csalik köre elég széles lehet. Kiválóan működnek ezzel a végszerelékkel olyan plasztikok, melyekhez máskor nem igazán nyúlunk. Ezek közül kiemelkednek a wormok, vagy giliszták, melyek többféle halat is becsapnak. Tényleg olyanok mint egy giliszta, s remekül tűzhetők az offset horoggal. Ezeket elsősorban fekete sügérre használják, de saját tapasztalatból mondom, hogy csukára és süllőre is elsőrangú csalik. Fekázás közben rendszeresen fogok csukákat is vele különböző tavakon.
A süllő is szereti |
A Tiszán pedig kezd elterjedni a wormok híre, mind többen fognak velük süllőt, olyan helyekről is, ahová eddig bedobni sem akartak. A védett horgos tűzéssel olyan akadók is horgászhatókká válnak, melyekben eddig háborítatlanul élhetett a süllő.
Az offset horogra persze mehet mindenféle hagyományos gumihal is, csak figyelembe kell venni, hogy ebben az esetben nincs olyan fixen rögzített ólmos horog (jigfej), ami biztosítaná, hogy a gumihalunk helyes állásban maradjon (háta felfelé, hasa lefelé). Ez nem minden esetben előnyös. Ezért aztán inkább a hengeres csalik az univerzálisak, vagyok azok a rákok, gőték, és egyéb kreatúrák, melyeknek a "ollói" vagy "lábai" a műcsali két oldalán mintegy stabilizáló funkciót is ellátnak, és a kívánatos tér-orientációt megadják a műcsalinak.
Az Energo Team Wizard márka kínálatában, a "Predator accessories" sorozatban található egy remek gyűjtésű szett, mellyel kipróbálhatjuk a fent vázolt végszerelékeket. A 40 darabos készlet tartalmaz 6 db különböző súlyú bullet ólmot, melyek lefedik a hazai igényeket méretezésük szempontjából. Van benne 12 db offset horog, ami 4 féle alak és méretvariációban áll rendelkezésre. A doboz tartalmaz négyféle plasztikcsalit is. Ezekből három worm típus különböző színekben, meg egy fekete, piros flitteres kisbéka, vagy nagy ebihal utánzatot, ami a kristálytiszta vizek komoly favoritja lesz.
A gyakorlat
A fekete sügér az egyik kiemelt célhal |
A horgászat technikája nem bonyolult. Egyik sem, mert többféle is létezik. Az egyik legnépszerűbb, és legegyszerűbb, a kidobás utáni szakaszos visszahúzás. Ennek sebességét, egy-egy húzás hosszát szabadon variálhatjuk. Hihetetlen érzés a legdurvább akadóba bedobni, és érezni, ahogy a fákon, gallyakon szépen átjön a végszerelés. Egyszerűen nincs minek elakadni, ha helyesen szereljük fel.
A szettben található giliszták |
Ez a kis békautánzat valóban fogós! |
Egy nagyon hatékony technika a remegtetős. Persze, hogy ezt is fekete sügérre találták ki. A lényeg, hogy a kidobás és bespannolás után, magas bottal nagyon apró rántásokat eszközlünk. Szinte egy helyben remegtetjük, ugráltatjuk a csalit. majd egy kicsit közelebb húzzuk és megismételjük. Nagyon látványosan képes rá reagálni a fekete sügér!
Az alapanyagok egyenként összevásárolhatók |
Ahol nagyon magas a vegetáció, ott érdemes a Carolina-riget megkötni, és szintén magas bottal bothossznyit rántani rajta felfelé, majd hagyni, hogy visszaessen az aljzatra. Ezzel a technikával azt érjük el, hogy a csalink agresszívan felpattan, majd a csúszó ólom miatt eleinte gyorsan indul vissza, majd lassulva kelleti magát még a növényzet felett. Olyan, mintha egy kishal a felsőbb rétegekből gyorsan leúszna a növényzetig, majd ott lelassulva csipegetne. Több (főleg japán) kisvideóban lehet ezt látni, valóban szép kapásokat hoz!
C&R |
Mindenképp érdemes kipróbálni a bullet ólmos szisztémákat, mert tényleg hatékony, s azokon a vizeken, ahol még szinte ismeretlen, kiemelkedő eredményeink lehetnek vele. Miért ne mi legyünk az elsők?
Forrás: EnergoTeam
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...