2024-ben is megrendezésre került a Nőtincsi Szent István tavon a kétfordulós harcsafogó verseny. A tavaszi és őszi fordulókból álló verseny a szokásokhoz híven teltházzal indult. A tavaszi fordulót két részre bontották, ahol 10-10 csapat indulhatott pár hetes különbséggel. A második idősávban foglaltunk helyet a Catmagnet teammel. A tavaszi fordulókból 16 csapat juthatott tovább az őszi döntőbe. Csapatunknak (Blaskó Gábor, Kiss Tamás, Nieto Ramón) a sikeres tavaszi selejtezőből középmezőnyben jutott tovább az őszi döntőbe.
A harcsás készségek bevetve, kapásra várva a naplementében
A versenyeket egy ünnepélyes megnyitó keretein belül nyitotta meg a helyi polgármester Hugyecz Ádám, ahol dupla húzással derültek ki a horgászhelyek. Az első húzások sorrendje: a versenyre való regisztráció sorrendjében történt, amivel meglesz, hogy hányadiknak húzhattak helyet a csapatok. A második húzáskor pedig a horgászállások száma került kisorsolásra.
Catmagnettel szerelt készségek a versenyre várva
A versenyen alkalmazott eszközök: bot tekintetében a jól bevált Wizard Horizont 330-asokat alkalmaztuk Koós Ferenc ajánlásával. Az orsó a letisztult erőgép - Koós Banax SI 7000P típus, mélydobbal. Zsinórnak pedig a 300m es kiszerelésű 0,58mm-es kevlár bevonatú Wizard Monster Braid-et alkalmaztuk. Ezek az eszközök a magas minőségének köszönhetően bármilyen felhasználásra alkalmazhatóak, legyen szó akár versenykörülményekről.
Őszi döntő szektortérképe
A Catmagnet teamnek az első fordulón sikerült egy nem túl frekventált helyet húznia. Az őszi döntős térképen ez az állás a 7 és a 8-as szektor között volt megtalálható. Az első dolgunk a víz feltérképezése volt, amit egy Helix 10-es halradar segítségével tudtunk kivitelezni. Elsősorban gödrösöket és járatokat kerestünk, amelyeknek a közelében kínáljuk fel a csalijainkat. Sikerült is találni pár ilyen helyet, amiket jelölőbóják segítségével meg is jegyeztünk. Majd később ezekre a pontokra feszítettük ki a csalijainkat a Catmagnetek segítségével. Célszerű a csalizási ponttól legalább másfélszer nagyobb távolságba helyezni a bójánkat, mint a vízmélység, hogy ne zavarja a táplálkozni kívánó bajszosokat. Egy harcsás versenyen elengedhetetlen egy jó minőségű halradar használata. Bár a hosszú pontyozó úszós vagy markerúszós tapogatós technikai is megfelelő lehet, de versenykörülmények között fontos a gyorsaság is.
Bokorsor mellett felderített járat
Csapatunk a halradarnak köszönhetően számos frekventált területet talált, ami felkiáltójeles volt a harcsahorgászok számára. Ezen a felvételen jól látható, hogy a mederfenéken egy bokorsor található tele kishallal és közvetlen előtte egy határozott, hosszan elhúzódó árok. Ilyen vájatokat képeznek a halak, amikor a fenéken vagy közelében haladnak. Egy táplálkozási területet sikerült felfedezni, ahonnan 2 harcsát is sikerült a horogvégre csalni. A folyamatos megfigyelésnek köszönhetően sikerült ezen a táplálkozási területen egy igen nagytestű ragadozót is találni. A fényváltás előtti fél órában láttuk elhaladni a csalihalunk közelében, de sajnos valami oknál fogva nem sikerült megetetnünk ezt a harcsát. A helyi horgászokkal egyeztetve egy több mint 30 kg-os példányról volt szó.
Catmagnet team első harcsája a felderített táplálkozási területről
Ugyanilyen felkiáltójeles terület egy gödrös, melynek jellemzően bab formája van és a keresztmetszetét tekintve hirtelen mélyülő és lassan emelkedő:
Egy másik tavon készült felvétel, a gödrösök jó szemléltetésére
Csalinak vörösszárnyú keszeget és bodorkát kínáltunk fel. Dupla horgos technikával, ahol a felső - főhorogra helyeztük a csalihalat a hátúszó és a farokúszó közötti területre. Az alsó- segédhorgot pedig a csalihal méretétől függően szabadon hagytuk, vagy a nagyobbak esetében ellentétesen a mellúszóhoz szúrtuk, a biztosabb akadás érdekében. Erre a célra többnyire az új WIZARD előkét alkalmaztuk, főként a MONSTER SURFACE LIVEBAIT DOUBLE BRAIDED RIG-eket, ahol az erős fonott főzsinór egy szilikon védőköpenyt kapott a tartós felhasználás érdekében.
SPECIMEN típusú horgokkal ellátott szilikon védőbevonatos előke
A Catmagnetes végszerelék (főzsinórra a Catmagnet utána gumiütköző és a kész előke)
A végszerelék elég fogósnaknak bizonyultak, elmondható, hogy amennyi kapásunk volt, annyi halat sikerült a horogvégre csalni velük. A kiváló minőségű alapanyagoknak köszönhetően egy verhetetlen ár-érték arányú termékről beszélünk. A forgók rozsdamentes, csapágyas nagy teherbírású elemei az előkének. A damil, amiket ezekhez az előkékhez alkalmaznak kevlár bevonatúak és 1mm-es átmérőjűek. A horgok pedig a jól megszokott európai minőséget képviselő VMC palettájából lettek kiválasztva. Ezek az előkék magas minőséget képviselnek és szinte az összes itthoni harcsahorgászat metódusához megtalálhatóak a Wizard palettáján.
Bevetésen a Catmagnet a lefolyó melletti gödrös felett
A tavaszi selejtezőn sikerült összesen 5 darab harcsát fognunk. Igaz, elkerültek minket a nagyobb testesebb halak, de szerencsére bőven elég volt az őszi továbbjutáshoz. Az őszi versenyen sajnos nem mondhattuk el, hogy egy jól frekventált helyet sikerült húznunk. Az 1-es álláson kezdtük meg a harcunkat, ami az évszak ezen szakaszában nem a legkönnyebb helyszín harcsafogás szempontjából.
Az első két napon nem is volt szerencsénk a harcsákhoz, de a harmadik napon megtört a jég. Sok versenytárstól kaptunk tippeket, melyeket ezúton is köszönünk szépen. Erről a versenyről általánosságban el lehet mondani, hogy itt segítenek egymásnak a versenyzők.
Catmagnet Team
Hiába a minőségi halradarnak és a felderített gödrösöknek és akadóknak, egyszerűen nem voltak éhesek a harcsák. Napközben is folyamatosan figyeltük a vizet, de semmi érdemleges mozgást vagy fordulást nem tapasztaltunk. Addig kutattunk és próbálkoztunk, míg sikerült két harcsát megfognunk, amiket random partszéli és akadóval díszített területekről sikerült megakasztani.
Szép harcsák a versenyről:
Ebihalalakulat
Hoki-Miki team
Giant Catfish Hunters
Fertő-tavi Ebihalvadászok
Tőkés team
Ebihalalakulat
Süni team
Szegedi Catfish team
És végül 2024-es Nőtincsi harcsahorgászverseny dobogósai:
1. Süni team, 2. Hoki-Miki team, 3. Aszári Harcsások
Ezúton is gratulálunk a győzteseknek!
Nieto Ramón
Azok, akik method pecával kergetnék a halakat, mára óriási választékból tudnak szemezgetni a horgászbotok tekintetében. Az egészen kis dobósúlyú, rövid és rendkívül finom pálcáktól kezdve, egészen az akár 450cm hosszúságú, bojlis dobósúlyokat kenterbe verő botokig bezárólag töprenghet az ember, hogy melyiket válassza. Ezen rengeteg sűrűjében található meg az új CXP Power Method Feeder. A felsőbb kategóriás, minőségi, puha tokban érkező 3+3...
A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...
Maros. Már évek óta, amikor nem versenyre készülök, leginkább a Marosra járok horgászni. Kezdetben csak keszegekre feedereztem és próbáltam megfogni a beeső jobb halakat, amelyek között gyakran volt márna. Több volt a halvesztés, mint a siker. Kénytelen voltam belátni, célzottan kell horgászni, ha sikeres akarok lenni. A hagyományos élő csalis márnázást hamar elvetettem. A csonti elaprózta a halakat, a lóbogár, nadály, iszapgiliszta beszerzése és tárolása...
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...