2024-ben is megrendezésre került a Nőtincsi Szent István tavon a kétfordulós harcsafogó verseny. A tavaszi és őszi fordulókból álló verseny a szokásokhoz híven teltházzal indult. A tavaszi fordulót két részre bontották, ahol 10-10 csapat indulhatott pár hetes különbséggel. A második idősávban foglaltunk helyet a Catmagnet teammel. A tavaszi fordulókból 16 csapat juthatott tovább az őszi döntőbe. Csapatunknak (Blaskó Gábor, Kiss Tamás, Nieto Ramón) a sikeres tavaszi selejtezőből középmezőnyben jutott tovább az őszi döntőbe.
A harcsás készségek bevetve, kapásra várva a naplementében
A versenyeket egy ünnepélyes megnyitó keretein belül nyitotta meg a helyi polgármester Hugyecz Ádám, ahol dupla húzással derültek ki a horgászhelyek. Az első húzások sorrendje: a versenyre való regisztráció sorrendjében történt, amivel meglesz, hogy hányadiknak húzhattak helyet a csapatok. A második húzáskor pedig a horgászállások száma került kisorsolásra.
Catmagnettel szerelt készségek a versenyre várva
A versenyen alkalmazott eszközök: bot tekintetében a jól bevált Wizard Horizont 330-asokat alkalmaztuk Koós Ferenc ajánlásával. Az orsó a letisztult erőgép - Koós Banax SI 7000P típus, mélydobbal. Zsinórnak pedig a 300m es kiszerelésű 0,58mm-es kevlár bevonatú Wizard Monster Braid-et alkalmaztuk. Ezek az eszközök a magas minőségének köszönhetően bármilyen felhasználásra alkalmazhatóak, legyen szó akár versenykörülményekről.
Őszi döntő szektortérképe
A Catmagnet teamnek az első fordulón sikerült egy nem túl frekventált helyet húznia. Az őszi döntős térképen ez az állás a 7 és a 8-as szektor között volt megtalálható. Az első dolgunk a víz feltérképezése volt, amit egy Helix 10-es halradar segítségével tudtunk kivitelezni. Elsősorban gödrösöket és járatokat kerestünk, amelyeknek a közelében kínáljuk fel a csalijainkat. Sikerült is találni pár ilyen helyet, amiket jelölőbóják segítségével meg is jegyeztünk. Majd később ezekre a pontokra feszítettük ki a csalijainkat a Catmagnetek segítségével. Célszerű a csalizási ponttól legalább másfélszer nagyobb távolságba helyezni a bójánkat, mint a vízmélység, hogy ne zavarja a táplálkozni kívánó bajszosokat. Egy harcsás versenyen elengedhetetlen egy jó minőségű halradar használata. Bár a hosszú pontyozó úszós vagy markerúszós tapogatós technikai is megfelelő lehet, de versenykörülmények között fontos a gyorsaság is.
Bokorsor mellett felderített járat
Csapatunk a halradarnak köszönhetően számos frekventált területet talált, ami felkiáltójeles volt a harcsahorgászok számára. Ezen a felvételen jól látható, hogy a mederfenéken egy bokorsor található tele kishallal és közvetlen előtte egy határozott, hosszan elhúzódó árok. Ilyen vájatokat képeznek a halak, amikor a fenéken vagy közelében haladnak. Egy táplálkozási területet sikerült felfedezni, ahonnan 2 harcsát is sikerült a horogvégre csalni. A folyamatos megfigyelésnek köszönhetően sikerült ezen a táplálkozási területen egy igen nagytestű ragadozót is találni. A fényváltás előtti fél órában láttuk elhaladni a csalihalunk közelében, de sajnos valami oknál fogva nem sikerült megetetnünk ezt a harcsát. A helyi horgászokkal egyeztetve egy több mint 30 kg-os példányról volt szó.
Catmagnet team első harcsája a felderített táplálkozási területről
Ugyanilyen felkiáltójeles terület egy gödrös, melynek jellemzően bab formája van és a keresztmetszetét tekintve hirtelen mélyülő és lassan emelkedő:
Egy másik tavon készült felvétel, a gödrösök jó szemléltetésére
Csalinak vörösszárnyú keszeget és bodorkát kínáltunk fel. Dupla horgos technikával, ahol a felső - főhorogra helyeztük a csalihalat a hátúszó és a farokúszó közötti területre. Az alsó- segédhorgot pedig a csalihal méretétől függően szabadon hagytuk, vagy a nagyobbak esetében ellentétesen a mellúszóhoz szúrtuk, a biztosabb akadás érdekében. Erre a célra többnyire az új WIZARD előkét alkalmaztuk, főként a MONSTER SURFACE LIVEBAIT DOUBLE BRAIDED RIG-eket, ahol az erős fonott főzsinór egy szilikon védőköpenyt kapott a tartós felhasználás érdekében.
SPECIMEN típusú horgokkal ellátott szilikon védőbevonatos előke
A Catmagnetes végszerelék (főzsinórra a Catmagnet utána gumiütköző és a kész előke)
A végszerelék elég fogósnaknak bizonyultak, elmondható, hogy amennyi kapásunk volt, annyi halat sikerült a horogvégre csalni velük. A kiváló minőségű alapanyagoknak köszönhetően egy verhetetlen ár-érték arányú termékről beszélünk. A forgók rozsdamentes, csapágyas nagy teherbírású elemei az előkének. A damil, amiket ezekhez az előkékhez alkalmaznak kevlár bevonatúak és 1mm-es átmérőjűek. A horgok pedig a jól megszokott európai minőséget képviselő VMC palettájából lettek kiválasztva. Ezek az előkék magas minőséget képviselnek és szinte az összes itthoni harcsahorgászat metódusához megtalálhatóak a Wizard palettáján.
Bevetésen a Catmagnet a lefolyó melletti gödrös felett
A tavaszi selejtezőn sikerült összesen 5 darab harcsát fognunk. Igaz, elkerültek minket a nagyobb testesebb halak, de szerencsére bőven elég volt az őszi továbbjutáshoz. Az őszi versenyen sajnos nem mondhattuk el, hogy egy jól frekventált helyet sikerült húznunk. Az 1-es álláson kezdtük meg a harcunkat, ami az évszak ezen szakaszában nem a legkönnyebb helyszín harcsafogás szempontjából.
Az első két napon nem is volt szerencsénk a harcsákhoz, de a harmadik napon megtört a jég. Sok versenytárstól kaptunk tippeket, melyeket ezúton is köszönünk szépen. Erről a versenyről általánosságban el lehet mondani, hogy itt segítenek egymásnak a versenyzők.
Catmagnet Team
Hiába a minőségi halradarnak és a felderített gödrösöknek és akadóknak, egyszerűen nem voltak éhesek a harcsák. Napközben is folyamatosan figyeltük a vizet, de semmi érdemleges mozgást vagy fordulást nem tapasztaltunk. Addig kutattunk és próbálkoztunk, míg sikerült két harcsát megfognunk, amiket random partszéli és akadóval díszített területekről sikerült megakasztani.
Szép harcsák a versenyről:
Ebihalalakulat
Hoki-Miki team
Giant Catfish Hunters
Fertő-tavi Ebihalvadászok
Tőkés team
Ebihalalakulat
Süni team
Szegedi Catfish team
És végül 2024-es Nőtincsi harcsahorgászverseny dobogósai:
1. Süni team, 2. Hoki-Miki team, 3. Aszári Harcsások
Ezúton is gratulálunk a győzteseknek!
Nieto Ramón
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...