Cserkész leszek - 1
Megjelent: 2008. május 05. | Forrás: Pásztor István | Írások
Vannak helyzetek, amikor ki kő űnyi, és vannak, amikor meg kő keresnyi


Ifj. K. Szénája sok vendéghorgászt elégített már ki.

A cserkészős kalandok talán a horgászat igazi oldalát domborítják ki, azt az arcát, amiben minden együtt van. Persze nem mintha nem lenne izgalmas leülni egy horgászládára, és megfejteni az előttünk terpeszkedő vízszelet titkait, vagy legmélyebb álmunkból felriadni a kapásjelző sivítására és úgy fogni meg életünk halát… Nem, ezek is érdekes technikák, és semmit nem von le az így fogott halak értékéből, az, ahogyan fogták őket. Viszont szívem csücske mégis az olyan peca, amikor kicsit utána kell menni a zsákmánynak, kicsit vadászat, de mégsem, hiszen egy vadat jószerével folyamatosan vizuális kontroll alatt lehet tartani (tudom, a vadászok, most nagyon hümmentenek), míg a halak csak néha mutatják meg magukat. Ha azonban megmutatják, nincs visszaút, egy kis tapasztalattal nyomot olvashatunk a vízben, és elcsíphetjük őket.


Az akadók zöme partszélben. 10-20 méternél közelebb ne menjünk.

A legszebb baranyai vizek közé tartozik a kis kovácsszénájai tavacska, és ezzel az állítással szerintem kevesen vitatkoznak. Tavacska? Igazán víztározó ez, az orfűi rendszer utolsó eleme, egy eldugott zsáktelepülés eldugott zsákutcájának végénél. Költői túlzással, de valami ilyesmi.
Ennek vannak hátrányai is, többek között kedvelt célpontja az orvhalászoknak, akiket már nem egyszer riasztottak, zavartak meg, de kit tudja hányszor nem? Mindegy is, elvégre telepítik a tavat rendszeresen, így azért van még mire horgászni, nem is akárhogyan.
Kis, tizenhat hektárnyi mérete ellenére engedett a csónakhasználat, ill. helyben lehet bérelni.
Mondanom nem kell, egy cserkészős horgászat elengedhetetlen kelléke – legalábbis ilyen széles víz esetén – a csónak.


Magért beszél

Fogtam magam, bepakoltam, beültem. Motor be, indulás. Szigorú energia-takarékosságból, és ha már elfáradt az akksi, szoktam én evezni is, de olyan kényelmes és csendes haladást ad a kis elektrohajtás, hogy ritkán válok meg tőle.
Megaztán lehet kutakodni is, hatékonyan, nem háttal a célnak evezve! És a kiszemelt terület közelében a csendes haladás fél siker. Különösen, hogy az egyes fokozat és a nulla között néha találok egy feles fokot, a csiga lapátjainak forgását szemmel tudom ilyenkor lekövetni, és szélcsendben úgy haladok vele, mintha pár tatba kapaszkodott béka tempója lökné előre a hajót. Ez nyilván csak egy szemléltető hasonlat, hiszen még életemben nem láttam, hogyan hajtanak vízijárművet a békák – pláne egyesült erővel –, lévén, hogy nem kötöttem egyszer sem csónakhoz ilyen kétéltűt. De ötleteket sem akartam adni ezzel, úgyhogy felejtsük el az iménti kitérőt…


Becserkészett, akadó mellől kihúzott ponttyal

Szokták mondani, hogy a halak mutatják magukat, és ez így is van, hozzáteszem, ez a mi nagy szerencsénk. Hogy miért ugranak ki a vízből, miért kavarnak burványokat a hátukkal, azt még nem fejtette meg senki szerintem, talán ezért is izgalmas ez a békéshalaknál tök triviális jelenség.
Persze nem kell etenborózni állandóan, a puszta horgászvágynak az is elég ha meglát egy fürdő pontyot, máris lázba jön.
Ilyenkor cserkészem magam közelebb.
Tartsd a távolságot Csuvi, de ne vegyék észre, hogy tartod a távolságot! Evörgrín szavak ezek, és még akkor is van földi vonatkozásuk, ha egy kitalált ember egy kitalált vukinak mondta, réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban. Ami szintén kitalált volt.
A koréliai olyan tanácsot adott – nyilván egy kicsit más szituban –, amit minden cserkésző horgásznak el kell felejtenie. A távolságtartással semmire nem megyünk, hiszen az a cél, hogy közelebb kerüljünk a halakhoz. Lehet persze újítani, én megtettem egyszer Szeliden. Cérna match-cuccot jól megküldtem a forgolódó pontyok közé. Fel is vették kétszer. Szakítottak is kétszer. Közöm nem volt hozzájuk. Egyszer. Sem.


Hosszú úszóval, Benyus műhelyéből

Amikor Kovácsszénáján cserkészgetek, főként az ágbogas part alatt mozgó pontyokat figyelem. Egy kis tolóhullám, egy kis cupizás, egy kis pancsolás. Ez utóbbi a legfeltűnőbb, száz méterről is könnyen észre lehet venni, de talán még messzebbről is.
Megjegyzem a pályát, és óvatosan, folyamatos kémelelés mellett tartok az irányába. Húsz méterre a belőtt helytől meztelencsiga üzemmódra kapcsolok. Élesített felszereléssel várom az alkalmat, esetleg még egy jelet, de az sem kell. Lényeg, hogy minél előbb a fürdés környékén legyen a csali.
Utána jöhet egy marék kukorica. A csúzni jó segítő, hiszen lesből lehet vele lőni. Nem kell felállni, nagy karmozdulatokra sincs szükség. Pár töltéssel bejuttathatjuk azt a kevéske magot, ami szükséges.
Már persze, ha szükséges. Előfordul, hogy etetés nélkül, vagy pont etetés közben tűnik el az úszó.
Apropó úszó és végszerelék. Lehetőleg hosszú, természetes színű jelzőt válasszunk. Én legtöbbször túlsúlyozom, és ha idegen a terep, és nem vágom pontosan a vízmélységet, akkor előbb egy hosszú ereszéket hagyok. Így láthatom kb. mennyit kell még állítani, és a másodikra el is tudom találni. A túlsúlyozott hosszú úszó azért is jó, mert nem kell centikkel bajlódni. Ha kicsit jobban kiáll az is jó, ha épp az antenna lóg ki az is jó. Kényelmes. Nekem való.


Partról is kényelmes, de kicsit statikus

Mindennek azért van jelentősége, mert a becserkészett halak nem nagyon szeretik, ha ötször tízszer rájuk dobnak. Új zaj, ismeretlen csobogás, ami talán érdekes is lehetne, de mindig társul valami fura hasító zizegéssel, gondoljuk meg, milyen érzékelésekre lehetnek képesek az oldalvonalukkal. Mi még csak elképzelni sem tudjuk, hogyan csapódik le az agyukban a horgászatunk során keltett zajok, mozgások ingerülete. Százas, hogy többet tudnak rólunk és gyanakvóak lesznek, ha széthajigáljuk a pályát.
Ezért csak egy dobást, és az pontos legyen. Esetleg kettőt, de akkor a második még pontosabb.


Nem minden csónakos horgász cserkelő

Leginkább akadók mellett találunk haljeleket. A látható akadóval, partközeli bokrossal könnyebb dolgunk van. Néha a nyílt vízen fürdik a potyka. Vagy vonul a csapat, ez igen izgalmas. Vagy a mélyben tartás van. Ez nem különben. Ezek már nehezebb ügyek. Ezért maradok inkább a part mellett.

A beállt úszó, ha jó helyen van, akkor jó helyen van. Ne bántsuk. Én sem szoktam.
Kevés olyan esetet tudok elképzelni, amiért egy jó helyről kivenném a horgot. Pl. szül az asszony, lázas a gyerek. Ámbár ha én szülnék, vagy lennék lázas, biztos maradnék!


Olajvízen minden mozgás látható

A horog erős, 4-6-8-10 ilyenek. Lehet vastag is, rögtön kiderül miért.
A horgon mi van? Kukorica. Konzerv. Pár szem, ami eltakarja a vasat, aztán szevasz. Persze tehetünk a nagyon jó minőségű, igazán hatásos Carp Expertből is fel egy-két szemet. Ez keményebb, tartósabb, és ízesebb. A lényeg, hogy eltűnjön a hegy, hiszen akadós terepen nem szerencsés, ha minden bibaszaszt összeszedünk a fenéken. Elakadás, feszegetés, rángatás, beszakadás. Randa ügy.


A parttól távol haladva főként a partot érdemes kémlelni

Tehát várom a kapást és csendben vagyok. Kevés kivételtől eltekintve teljes mozdulatlanságban. A kevés kivételt a rekeszizmom és a mellkasom mozgása jelenti. Lélegezni ugyanis kell. Még egy horgásznak is.
Megnyugodva várom a kapást, mivel erős zsinór van az orsón és a botom is erős. A Brutal feeder mindent elmond. Ez a neve a pálcának. Van benne ruganyosság, mégiscsak egy feeder, de erő is, hiszen brutál.
A damil, ami lehet tényleg damil, akkor 0,27-től játszik, ha pedig fonott, akkor mindegy, de olyan 0,16-os azért nem árt.
A történet annyi, hogy a halnak egy centit sem szabad engedni. Ezért is kell a rugalmas, tettrekész bot.


Tipikus akadó, pontytartó, horogmarasztaló – ezekre a helyekre mindig érdemes rádobni, ha látunk ott hal jelet, ha nem

Végül is ennyi.
Jön a kapás, bevágunk, megtartjuk, húzzuk. El az akadótól, el a kapás helyétől. A csónak körül kifárasztjuk. Beemeljünk kézzel, megszákoljuk szákkal. Vagy kiakasztjuk a horgot a szájából, még a vízben. Én ez utóbbit nem tehetem, mert le kell fotózni a halat, meg az akadást, meg közöskép satöbbi, és ezt egyedül nehéz.
Ja, mert a lényeg talán, és ezt majdnem elfelejtettem: a cserkészős peca magányos műfaj. Ettől még lehet szórakoztató, kiváltképp ha halat is fog az ember!
Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor | Írások

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...