Cserkész leszek 5 - Látott halak
Megjelent: 2008. július 25. | Forrás: Pásztor István | Írások
Igen, a garda egy látott hal. Még lesz olyan, hogy horgászom rá, de ezúttal egy hasonlóan a kuriózum kategóriát erősítő fajról lesz szó. A feketesügérről.


Látott hal

A kavicsbánya tavakba előszeretettel telepítették régen is, és telepítik a mai napig sok helyen a feketesügereket. Törpeharcsa pusztítóként számítanak rájuk, és a tapasztalat azt mutatja, hogy beválik, hiszen egyre fogynak a kis bajszosok azokban a vizekben, ahol nagyobb számú pisztrángsügér (más néven) populáció él. Adalék ehhez, hogy a Szepetneki-víztározóban, ahová ugyancsak e szándékkal telepítettek a rablókból, a helyiek látni vélték, hogy a kis törpék közé berabolt a feketesügér, igaz csukát is láttak garázdálkodni ugyanott. Sajnos én még soha nem láttam sügér hajtotta törpefelhőt, betudhatóan annak, hogy a megfigyelések szerint ez a magatartás egy rendkívül rövid, pár hétig tartó időszakra korlátozódik. Dr. Váradi Laci – a Szent István Egyetem tanára – hazai szaktekintély a halas, kiváltképp törpe és ezüstkárász témákban. Tőle tudom, hogy addig érdeklik a feketéket a törpék, amíg azokon a hát és a mellúszók tüskés sugara meg nem erősödik. Utána már meggondolják a nagyszájúak, hogy behörpöljék-e a szúrós törpicsekeket.

Elvileg amúgy ismernie kell egymást a két halfajnak, mivel mindkettő Észak-Amerikából behozott, a hazai vizekben idegen faj. Ezért nevezhető korrekt módon a törpeharcsa egyetlen természetes ellenségének a feketesügér.


Sóderbánya tópart

A bányató sima, átlátszó vize, és a sügér – nevéből eredően – feketesége két olyan jellemző, ami miatt nem lehet nem észrevenni ezeket a ragadozókat szélcsendes időben. Főként, ha a víz felső rétegében tartózkodnak. Csoportosan. És még rabolnak is.

Más kérdés, hogy az általában látott halak is lehetnek láthatatlanok. Kapásból ott vannak a nagy, inkább kapitális méretű állatok, amik ritkán mutatják magukat, óvatosabbak. Nagyobb csoportokba nem szívesen verődnek, és ha tehetik, távolabb mozognak a parttól. Szerencse kell, hogy megpillantsa őket az ember egy nagyobb tavon.


Törpillák minirajban – a kis harcsák mozgása és a műféreg farkának lifegése félelmetesen hasonló

De a kicsik is eltűnhetnek a szem elől, ha kicsit rosszabbak a fényviszonyok, hullámos a vízfelszín, vagy ha lejjebb húzódnak a fenék közelébe. Sötét hátuk és világosabb oldaluk a finom iszappal borított mederben észrevehetetlenné teszi őket, amikor mozdulatlanok maradnak. Egyszer láttam két gyanús foltot a mélyben – éppen csak kivehető módon. Alakjuk okán amolyan vízbehajított, beiszapolódott üvegekre gondoltam elsőre, de úgy sejtettem, inkább reméltem, hogy a baloldali talán hal lesz. Próbáltam elhúzni mellette a csalit, a másik folt felől, mire ez a jobb oldali üveg sértődötten odébb úszott, kiszemelt halam meg bután trónolt tovább a puha aljzatban.

S noha olyan is van, hogy egyáltalán, még ennyire sem vehetjük észre a feketéket, a jellemző mégis az, hogy fényes nappal nagyon is jól látjuk a halat, a csalit, és láthatjuk a kapást is, ha ők is úgy akarják.


A feketesügér kraftos hal

A bányatavak, pontosabban a régi, vagy egykori bányatavak többsége, ma már rekreációs terület, partján nyaralókkal, ill. lakóházakkal. Szabadstrandolásra alkalmas partszakaszai miatt nem nevezhetők horgásztónak. Akad, amelyik kevésbé civilizált, akad amelyiken újrakezdték a bányászatot, de abban megegyeznek, hogy partjukat több helyen annyira visszahódították a növények, amennyire az emberek engedték azt. Bokorfüzesek, fák, és nád, sás mindenfelé megtalálható, csendesebb sekélyebb öbleikben pedig állóvízi növények képviseltetik magukat, köztük is az igazán fotogén tündérrózsa, meg a vízitök, melyeket egységesen csak „tökleveles”-ként aposztrofál a horgásznyelv. Kell-e mondani, remek búvóhelyek egy ennyire nyitott pályán, mint a sóderbánya tó. Békéshal, ragadozó, egyaránt befészkeli magát a záródó levelek alá.


Stég vagy csónak alá menekül

Másik jellegzetességük ezeknek a tavaknak, hogy medrük tök egyenetlen. De nem kicsit, nagyon. Púpok és zátonyok, kis szigetek emelkednek a mélységből, ami akár 10 méter is lehet, vagy még több. Ezeket a sekélyes rézsűket is rendszeresen látogatják a halak. Nagyok, kicsik, békések, ragadozók, és így a feketesügerek is.

Esetünkben ezek csak azért érdekesek, mert ha van csónak, akkor az ilyen, partról elérhetetlen tórészek is meghorgászhatók.


Kiugrik, küzd…

Ha nincs csónak, csak parti pecára korlátozódik a mandátum, akkor vízzel főzünk, de végeredmény ettől még lehet finom!

Egyik nap Csákó Gáborral, az ultralightspin koronázatlan királyával pergethettem feketére. Mutatott pár trükköt, hogy ő gumigilisztával hogyan nyomja, aztán már fogtuk is az első halakat.


…de egy jól megakadt horogról nem tudja magát leverni

Az ilyen látott halakra való horgászat a pergetésnek egy speciális, általam csak buzizós-pergetésnek titulált változata. A némileg pejoratív szó itt arra utalna, hogy a túlságosan részletekbe merülő, az akció minden pillanatát kiélő, élvezetes módszer – bár izgalmai, szépségei vannak – mégiscsak ambivalens érzéseket kelt egy hagyományos horgászban, s tőlem kicsit távol álló. Akvárium effektus. Ennek ellenére azt mondanám, hogy néha jó az ilyen is.


A nagyszájút nem trendizésből kell az alsó ajkánál megragadni. Ez a biztos fogás halnak is, horgásznak is. (a plasztikféreg gyakran felcsúszik a damilon)

Látott halra máskor is horgászunk (vizet toló balin, hínár közt kiszúrt csuka pl.), a kapást is látjuk néha (a balinok métereken keresztül hajtják ütik verik a csalit, a csukák néha a lábunk előtt rontanak rá a villantóra), ezzel együtt a horgászat nem az ilyen akciókról szól. A „fekák”, ahogy Gábor barátom nevezi őket, viszont jószerével szinte kizárólag így foghatók a bányatavakon. Minden a szemünk előtt zajlik, semmi intimitás, semmi titok. Az aktus lekövethető.

Úszik pár sügér a part előtt. Észrevétlen szeretnék maradni, merthogy ez cserkésző horgászat még mindig, minden átlátszóság ellenére, tehát vagy osonok lefelé, vagy messziről túldobok rajtuk, és a csalit feléjük táncoltatom. Megtartom, süllyesztem, vonagoltatom. Erre két reakció lehetséges:


Tökös kis hely

Egy: észreveszik, kíváncsian megnézik, és az egyik elszánja rá magát, hogy bekapja. Ha bekapta – és látom, hogy bekapta, hiszen látom az egész jelenetet –, akkor azt is láthatom, hogy a műcsalit horgostól kapta-e be. Ha horgostól, akkor nagyerővel bevághatok, és megfoghatom a sügeret, aztán engedhetem vissza.


A 7 láb (kb 210cm) hosszú bot ilyen nyílt terepen nem indokolt,
ezért könnyű 240-270-es pálcák is nyugodtan használhatók

Kettő: az iménti esetet átélt halakkal van dolgunk, így azok gondolkoás nélkül, undorral továbbúsznak, messze elkerülve a műférget. Mi pedig nézzük őket tovább, mert még sokáig láthatók maradnak, sőt vissza is fordulnak, és újra elúsznak a csali mellett.


Feketesügerező műgiliszta súlynélküli jighorgon, bevetésre készen

A látvány ellenére a feketézésben megvan minden lépés, ami a horgászatot horgászattá teszi az én fogalmaim szerint. Felkutatás-halkeresés, tudatos csalizás, dobás-meghorgászás, ideális csali felkínálás, kapás észlelése, bevágás, fárasztás.

Csak itt minden a szemünk előtt zajlik. A halakat messziről megpillanthatjuk (akár a parttól távolabb is); az ideális csalit, pl. műgilisztát erősítjük a zsinór végére, amit pontos dobással juttatunk a halak közelébe, lehetőleg nem rájuk, nem mögéjük. A megfelelő technikával vezetjük, mozgatjuk a plasztikférget, amit aztán a sügér a szemünk láttára bekap, ez a kapás, ugye. Mi bevágunk, és ha jól akad és nem enged a horog, akkor ügyes fárasztással parthoz vezethetjük a feketesügeret.


A félkilós egyedek már jól mutatnak, még rossz társaságban is

Tízből kilenc halat fog így az ember. Azt az egyet, meg úgy, hogy eldobja messzire a csalit, húzza, libegteti, és egyszercsak elindul a zsinór. Itt ez a kapás. Innentől minden a már szokásos módon zajlik.


Tuti hely

A látott halas ragadozó-cserkelések (ejtegetés az úszkáló domik közé, vagy épp a fekázásnak ez a fent leírt változata) kicsit többet mutatnak nekünk a horgászatból. Látjuk azt, hogy ha épp nincs kapásunk, akkor is lehet hal – akár nagyobb is – a horog közelében, vagy lemaradhat egy megakasztott jószág akár az akasztás pillanatában, annak ellenére, hogy teli szájjal hörpölte be a csalit.


Tájidegen, falánk, meg minden, de azért ahol lehet (még ha külön szabály
nem is írja elő) védjük őket, és eresszünk vissza minden példányt

Kimarad egy kis misztérium, egy kis titkolódzás a történetből. De ezzel együtt szódával elmegy. Akinek ez bejön, keressen fel egy régi feketés kavicsbánya tavat. A többi már csak a polárszemüvegen múlik.
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...