A 2020-as évre a Benzár Feederek köre teljesen megújult és úgy gondolom, hogy egytől egyig olyan botok kerültek a boltok polcaira Benzár Zsolt nevével fémjelezve, amelyek mind a methodos, mind pedig a hosszú előkés feeder horgászat tökéletes eszközei lehetnek. Egyet közülük, a Concourse Feedert korábban már részletesen is bemutattam, most pedig következzen az a pálca, amely számomra egy új dimenzióját nyitotta meg a methodos horgászbotoknak. Egy olyan csúcsminőségű, kompromisszumokat nélkülöző feeder lesz tehát ennek az írásnak a középpontjában, amire még a legszkeptikusabb horgásztársak is csettinteni fognak, ebben biztos vagyok!
A bot neve Concourse Method Feeder. Talán nem túlzás kijelenteni, hogy ez a név hamarosan fogalommá válhat a hazai horgászok körében is, hiszen a tok egy egyedülálló paraméterekkel rendelkező botot rejt. A Concourse Method Feederek két hosszban, 360-as és 390-es kivitelben készültek el, így a középtávoli és a távoli method horgászatot kedvelők számára jelentik a legjobb választást.
Már a botok tokja sem hétköznapi! Nagyon elegáns, exkluzív hord táskában kerültek a boltok polcaira ezek a feederek, amely olyan megjelenést biztosít számukra, hogy garantáltan első látásra szemet szúrnak majd mindenkinek.
A tok 3 fach-kal rendelkezik, melyben a tagok és a spiccek egymástól jól elkülönítve tárolhatók.
Maximális védelmükről gondoskodik a tok szivacsos hátulja, amely az ütésektől és mindenféle káros, külső behatástól megvédi botunkat.
A bot aranyozott felirata, egyrészt rendkívül stílusos, másrészt pedig jelzi, hogy nem egy hétköznapi tömegtermékről van szó, hanem egy különleges, prémium pálcáról!
A nyéltag alsó részén minden fontos információ megtalálható a bottal kapcsolatban, melyek közül mindenképpen említést érdemel a 120 grammban maximált dobósúly, illetve az IM12-es, TORAY karbon alapanyag, amely, úgy gondolom, hogy az ínyencek számára biztosan ismert, elvégre ez talán a legjobb minőségű japán bot alapanyag napjainkban.
A botok osztott nyéllel rendelkeznek. Ennek vége, kúpos kialakításának köszönhetően nagyon biztos fogást tesz lehetővé, így nedves, esős körülmények között sem csúszhat le a kezünk a botról egy lendületes dobás során.
A Concourse Method Feederek esetében az orsótartó talán az egyik legkülönlegesebb elem, hiszen karbonszövet mintázatú, felülről tekerős, csúcsminőségű orsótartó került ezekre a pálcákra, melybe akár a kifejezetten nagy talppal rendelkező, távdobó „tekerők” is gond nélkül beleférnek.
Még a 390-es típus súlya sem több mint 250 gramm, ami ebben az árkategóriában is kimagasló jó mutató. A pehelysúly elérésében természetesen hatalmas szerepe van a bottestre bandázsolt ultrakönnyű, Seaguide gyűrűknek, melyek ereje és stabilitása tekintélyt parancsoló, annak tudatában főleg, hogy gyakorlatilag súlytalanok ezek a gyűrűk.
A Concourse Method Feederhez 3 különböző erősségű rezgőspicc jár, melyek közül a piros a legerősebb, a sárga a közepes erősségű, míg a zöld a leglágyabb. Fontos, hogy még a zöld spicc sem töri meg a bot tökéletes akcióját, beszéljünk akár a dobásról, akár a fárasztásról.
A bot neve árulkodó, hiszen alapvetően a method technika gyakorlásához lett kifejlesztve. Ennek a módszernek is inkább a nagyobb távolságra történő kivitelezésében van hatalmas segítségünkre a Concourse Method Feeder, hiszen egy megfelelő orsóval párosítva nincsen elérhetetlen távolság a bottal! Dobtam már vele 120-130 métert is és, bár alapvetően nem távdobó botnak használom, mégis jó tudni, hogy, ha a helyzet úgy kívánja, versenytársaimtól lényegesen messzebbre is be tudok nyúlni vele.
Természetesen vannak vizek, ahol a folyamatosan bejuttatott, nagymennyiségű etetőanyag vezet csak eredményre, így a bordás kosár használata a célravezető. A Concourse Method bot ettől sem ilyed meg és a 25-35 grammos bordást is tökéletesen bírja!
Elképesztő dobási tulajdonságokkal bír a bot, köszönhetően a Toray karbon alapanyagnak, valósággal rakétaként lövi ki a megtöltött kosarat! A bottest csillapítása is hihetetlen, hiszen egyetlen szempillantás alatt visszaáll a blank az eredeti pozícióba, ami szintén rengeteget jelent egy nagyerejű dobás során. Úgy vélem, hogy ezt a botot használva sokkal kisebb erőkifejtés mellett lehet elérni ugyanazt a távolságot, mint egy átlagos feedert kézbe véve. Ez versenykörülmények között hatalmas plusz, na meg lényegesen javítja a horgászat pontosságát is!
A fárasztás során megmutatja a Concourse Feeder, hogy az ereje mellett a rugalmassága is párját ritkítja. Nem túlzok, ha azt mondom, hogy egy termetesebb dévér vagy ezüstkárász megfogása is élmény a bottal, arról nem is beszélve, ha egy igazán termetes ellenfél akad horogra!
Brutálisan jól dolgozik a blank! Tulajdonképpen észre sem vesszük fárasztás közben, hogy komoly terhelésnek vetjük alá botunkat, annyira jól tolerálja a nagy ellenállást. Irányítani lehet vele akár az igazán erős, nagytestű pontyokat és amurokat is, anélkül, hogy kitépnénk a horgot a szájukból.
A versenyhorgászok jól tudják, hogy sok esetben az a siker kulcsa, hogy ki tud elmenni leginkább a végletekig, legyen szó akár a meghorgászott távolságról, akár a horog méretéről vagy az előke vastagságáról. Ezekben a szituációkban egy olyan bot, mint a Concourse Method Feeder, szó szerint aranyat érhet!
A bottal már az átlagos méretű pontyok megfogása is hatalmas élmény, de, ami ettől is fontosabb, a fárasztásuk gyors és nagyon hatékony.
Törekszem arra, hogy ne tűnjek elfogultnak, de erről a botról tényleg csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Igen, az ára meglepő a többi Benzár feederhez képest, de cseppet sem túlzó. A bot mindenből a még talán éppen megfizethető legjobbat kapta, nem csoda hát, hogy ezidáig bárki, aki kézbe vette, szavakkal vagy szavak nélkül, de rögvest kifejezte meglepettségét. Romániában sokan már hetek óta várták, hogy végre megvásárolhatók legyenek ezek a pálcák és nincs kétségem afelől, hogy hazánkban is nagy sikerük lesz. Egy biztos, nálam mindig ott lesznek, ha methodozni indulok és nagyon szívesen megmutatom majd minden érdeklődőnek őket a vízparton, hiszen ezeket a botokat kézbe kell venni, dobni kell velük és rögtön egyértelmű lesz, hogy mit is tudnak valójában.
Szabó Bence
Képek: Molnár Zoltán
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...