Csukafutam
Megjelent: 2008. augusztus 26. | Forrás: Murányi Antal | Írások A nyári csukázásról mindenki langyosan nyilatkozik - van, ahol egymást ölik a csukák egy vízbe dobott műcsaliért, máshol pedig alig lehet egy-két darabot kiimádkozni a növények közül. Nem tudtam rájönni az okára, de én rendszerint az utóbbi vizekre keveredek… Persze igyekszem helyt állni.

Ha ember egészen a Deltáig megy, akkor is legfennebb az elzárt csatornákon élheti ki a csukák iránti rajongását - kis vizek ezek, sok növénnyel, töklevelessel, meg fekete vízzel. Elsőre feltűnő, hogy mindenféle hal jól érzi magát ezekben az elfeledett vizekben: búvóhely van bőven, táplálék rengeteg, míg motorcsónakok és horgászok egyáltalán nincsenek. Ha valamelyik életemben hal leszek, én is egy ilyen csatornában élnék szívesen!


Használható csukás víz nyáron

Mint minden ismeretlen vízen, itt is könnyűpergetéssel indítottam, és innen kívántam továbblépni a nagyobb halak felé… Ennek megfelelően, a MINNOW család hét centis darabjai szállhattak vízre elsőként, és hoztak néhány sügért. A masszív növényzet viszont olyan komoly problémát jelentett számukra, amivel csak ideig-óráig tudtak megbirkózni. Viszont ha olykor sikerült beúsztatni egy-egy tisztásra, már csukák is beszálltak a játékba.


Sügérrel melegítettem…

Az első tarka ragadozóm majdnem a lábam előtt kavart rá a wobblerre - sokáig kísérhette gyanakvóan, ennek megfelelően nem is akadt jó… Csak egy lemaradó rángatózást éreztem, aztán a feldúlt növényzet maradt utána. Huh, ez tényleg izgalmas volt! - szedtem össze az otthagyott wobblert, és ezúttal igyekeztem kitartónak látszani: betegre szántottam a vizet.

Csuka ezt nem sokra értékelte, mert nem méltatott több kapásra, így hát arrébb kellett állnom pár métert. Szerencsére egy vadiúj csuka naivan leszívta a MINNOW-t, megtörve ezzel a jeget - ettől kezdve sűrűsödtek a csukatámadások, mintha csak erre a megbeszélt jelre vártak volna. Furcsa népek ezek!


Megérkezett!


Mások cigis- vagy gyufásdobozt helyeznek halaik mellé viszonyítási alapul, nekem csak a sáros tornacipő volt kéznél… Így legalább teljesebb a Delta-fíling :)

Magam elé vettem műcsalis dobozomat, és próbálgatni kezdtem az ide illő darabokat. Nem okozott nagy meglepetést, hogy a kilenc centis PIKE ismét kiemelkedett az átlagból: darabszámban még a régi csukafogó támolygómat is felülmúlta - ez pedig már megsüvegelendő teljesítmény! Megfigyelhető volt egyébként, hogy a PIKE inkább a kiló alatti csukákat bosszantja fel, egyelőre tehát megválaszolatlan kérdés marad, hogy egy nagyobb méretű PIKE nagyobb csukákat hozott volna? Legközelebb…


Azannyát! Betekerte!


Vicceltem… Csak ő volt a tettes

A PIKE wobblert ettől kezdve a noname réztámolygómmal felváltva használtam. A PIKE több csukát, a villantó pedig nagyobbakat hozott - mondhatnám azt is, hogy fej-fej mellett haladtak, nehéz lett volna döntenem, hogy melyik mellett maradjak. Ezeken a növényes vizeken mellesleg az is a támolygó mellett szól, hogy az egy darab hármashorga kevesebb növényt fog, és könnyebben le is takarítható.


A konkurenciának nincs kegyelem!

Ahol ennyire akadályos a pálya, ráadásul rövideket kell dobni, nem átallok nagyon vastag, minimum 0,20-as fonottat használni, de gyakran nyomtam már 0,30-as fonottal is… A sárga SUFIX PERFORMANCE BRAID amilyen sérülékeny a kövekkel szemben, éppen olyan jól viseli a nádat meg csutakot, a lágyabb növényt pedig csak úgy nyesi, mint a beretva. Igaz, hamar koszos lesz, de ez semmiben sem csökkenti a fogási esélyeinket.


Ha tiszta a terep, partról kényelmesebben át tudjuk fésülni a helyet

A GOLDSTAR kapcsos acélelőke nagyszerűen megfelel minden követelménynek, amit a fémelőkékkel szemben támaszthatunk: a rajta lévő forgó jól pörög, és megbízható, a kapocs pedig nagyméretű és erős. Igyekeztem a vastagabb méretek közül választani, ez jobban kivédi a műcsali visszaakadását is, ugyanakkor gyűrődés is nehezebben keletkezik rajta.


Amint megakadt, rögtön bele is szaladt a növénybe. Azzal együtt vonszoltam parthoz

A nyári csuka ugyanott van, ahol az őszi: a kishalak körül. Megtalálni tehát nem nehéz. A stratégiákat illetően ma is vitázunk barátaimmal… Ők szeretnek közel menni, és rövid dobásokkal letapogatni a környéket - ahogy ők mondják: lyukra kell dobni! Én viszont inkább a hosszú, általános dobásokat szeretem: minél kevesebb dobásból minél hosszabb ideig vezetni a műcsalit. Úgy gondolom, hogy az óvatosabb csukák is némileg bátrabban kapnak, ha távolabb álunk tőlük.

Másrészt, ha hosszabb területen vezetjük át a műcsalinkat, előfordul, hogy több csuka vadászterületén is áthúzzuk. Ez nem csak több kapás esélyével kecsegtet, de ha több csuka is megpróbálja követni a műcsalinkat, minden valószínűség szerint a legnagyobb fog végül támadni, a kisebbek pedig kiszorulnak a játékból.


Jól megnéztük egymást…


Néha a kisebbik csuka győz

Szemem láttára fordult elő, hogy egy hosszabb bevontatás végén kisméretű csuka hajtott végre elsietett támadást, és amint rárabolt a villantómra, rögtön tarkón ragadta őt egy nagyobb csuka… Alig hittem a szememnek, egyszerre két csuka volt a horgomon! Végül a nagyobbik "leszállt" a horogról, sőt a kicsi is lerázta magát. Ott maradtam csupasz villantóval…

Valószínűnek tartom, hogy a kiscsuka nem vette észre, hogy egy nagyobb is követi a villantót, és "volt pofája" elorozni a fényes falatot. Hát ezért megbüntették… Hja, így mennek a dolgok odalent.


Mindenütt apró csukák "őrködtek" a vízszélben

Ettől függetlenül, barátaim továbbra is kitartanak a rövid dobások mellett, mint ahogy én is a hosszú dobásaim mellett, és mivel mindannyian ugyanolyan eredménnyel zártuk csukás pergető horgászatunkat, egyelőre nem sikerült eldönteni, hogy melyik módszer a helyesebb. Talán egyszerűen helyszínfüggő is, hogy mikor melyik stratégiát alkalmazzuk - pl. ha nincs sok hely, nyilván kénytelenek leszünk "lyukra dobni". Végső soron csak annyi a cél, hogy kapásunk legyen…

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor | Írások

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...