Csukák a jég alól
Megjelent: 2010. március 01. | Forrás: EnergoTeam | Írások


Kovács Adriánnal a Salmo Team Hungary oszlopos tagjával nyomoztuk a jégbe zárt csukák kapó kedvét. Kivittük jó pár tipikus léki botot magunkkal, annyi léket fúrtunk, hogy kezdő olajtársaság is megirigyelhette volna. Könnyű felszereléseket fabrikáltunk, mozgékony, friss bodorkákat kínáltunk a ragadozóknak, szóval minden együtt volt, hogy fogjunk is végre valamit.


Alszik a holtág, de a mélyén
azért zajlik az élet


A vízterület, ahol próbálkoztunk egy kis eldugott holtág, ami nincs is horgászkezelésben, de tudjuk, hogy igen termetes csukák lakják. A víz mélysége csupán másfél-két méter, és alja még télvíz idején is növényes. Ezért az úszó eresztékét úgy kell meghatározni, hogy a csalihal ne bújhasson be a megfáradt növényi szálak közé, mert akkor aztán várhatnánk a kapást!


A 18 grammos úszó pont megfelelt az elképzeléseinknek


Felszereltünk néhány botot az ICE Pike és az ICE Zander kínálatból, de Adrián egy felszerelt „normál méretű" Banax botot is bevetett, minek átszerelgetni, ha egyszer már meg volt csinálva. Ezt a cuccot egy gyékényes-közeli, még az itteni viszonyokhoz képest is sekély részen engedte a jég alá. A kisebb célszerszámokat a közepe felé, mélyebb vízen élesítettük be. Szerettük volna inkább ezeket kipróbálni.


Az orsóval szemben nincsenek
végletes elvárások. Gyakorlatilag,
ami van, megfelel. Itt egy
ET Excalibur állt csatasorba


Az összes végszerelék, ami aznap a vízben ázott, teljesen azonos egységekből állt. Azt gondoljuk, hogy csuka nem lát a hóval borított jég fölé, így akár azt is mondhatnánk, hogy mindegy, milyen botot használunk. A fontos, hogy azért egy hatékony bevágást abszolválni tudjunk, és legyen a botnak egy használható rugalmassága, ami jól jöhet egy termetesebb hal fárasztásakor. Ahogy ez ilyenkor lenni szokott a „jó" hal Adrián hosszú botjára érkezett.


A rövid bot, ha nincs nagy szél,
felállítható a képen látható módon,
és nem fagy a zsinór a jéghez


Az úszó, mint a villám tűnt el a lékben, s láttuk, hogy az orsóról már pereg is a zsinór szorgalmasan a jég alá. Kicsit megállt, ilyenkor szoktuk azt mondani, hogy forgatja befelé a halat. Ez jól hangzik, de valójában fene tudja mi történik, nem látta még senki. Mindenesetre, amikor újra elindul, akkor szokás megakasztani. Esetünkben is ez történt. Adrián rögtön felnézett és rá is bólintott, hogy ez bizony komolyabb ellenállás, valamire való hal van a horgon! Nem is volt olyan egyszerű zsinórt nyerni, illik óvatoskodni, a lék alsó pereme éles lehet, és a nekifeszülő zsinórt el tudja vágni.


Adrián fáraszt, jó hal lesz ez…


Lassan felbukkant a lék szájában az úszó, ami azt jelezte, hogy már nincs messze a hal. A lék fúrásakor némi vizet felhúztunk a fúróval a lék köré, ami megolvasztotta a körülötte a havat és egy kisebb körben átlátszóvá tette a jeget. Nagyon furcsa látvány volt, ahogy megjelent a csuka az átlátszó jég alatt, s dühösen rázva a fejét próbált szabadulni a horogtól. Amikor a feje a kék közvetlen közelébe került, Adrián egy erőteljesebb mozdulattal a fejét kikormányozta, s a lip grippel megragadta a száját. Innen már nem szabadulhatott!


Aha, ott az úszó, már nincs messze a csuka sem


Gyönyörű, 4-5 kg közötti csukát fogott, ami jég alól már igen szépnek számít. Sőt pergetve se fog az ember minden nap ekkorát. A horogszabadításhoz dukál egy stabil szájfeszítő, és egy hosszúnyelű fogó is jó szolgálatot tehet. Csukánk egyébként mutatva agresszivitását, a megszabadulva a horogtól egy ugrással elkapta Adrián botjának parafa nyelét, és úgy szorongatta, hogy alig akarta elengedni. Benne hagyta a fognyomát, nem lett volna kellemes, ha a tenyerébe próbálkozik ugyanezzel.


Hű, ez bizony darabos lesz…


Ezek után folyamatosan fúrtuk a lékeket és költöztünk egyre távolabb, hogy újabb kapásokat csikarjunk ki. A szép kezdet ellenére úgy érzetük, hogy valahogy mégsem esznek a csukák igazán. Fogtunk egy bugylit, volt pár merítés és marcangolás, de kicsit többre számítottunk.


Ahogy a feje a lék fölé kerül, egy határozott
mozdulattal kifordítható a feje


Végül egy nagyobb ugrásra szántuk el magunkat, és a holtág egyik távolabbi zugába cuccoltunk át. Az új lékekbe friss csalihalak kerültek, s reménykedtünk, hogy ezen a részen talán több kapást kapunk.


A nagyobb halak esetében
jól jön egy lip grip


Sajnos hamar kiderült, hogy nem igazán a helyekkel van itt a gond, inkább a levegőben volt valami, talán a nagyon alacsony légnyomás nyomasztotta a csukákat. Arra jutottunk, hogy a sekély vízen a kapások akkor következtek be, ha viszonylag távol helyezkedtünk az adott léktől, mintha közelségünk zavarta volna a ragadozókat. Aztán a távolmaradás meg is bosszulta magát majdnem.


Adrián tudja, innen már megvan!


Már figyelgettem vagy 10 perce, hogy az egyik úszó antennája időnként abnormálisan mozdul egyet-egyet oldalra, de merülni nem akart így nem mentem közelebb. Aztán megelégelve a dolgot, ellenőriztem a léket. Rögtön megértettem mi történik. Az úszó rendesen belefagyott a lékbe, és a csuka elragadva a kishalat, az ereszték beállításához felcsomózott gumigyűrűt is megmozdítva szakaszosan lopta a zsinórt, úgy, hogy az úszó szinte egy helyben maradt. Amikor megiramodott a zsinórral, akkor bólintott néha az úszó, de annyira körbe volt fagyva, hogy inkább az ereszték gumi engedett.


Jogos a mosoly, egy ekkora csuka
már komoly siker a jég alól


Ahogy betörtem a vékony jeget, az úszó úgy tűnt el a jég alatt, mintha egy föld-víz rakéta csapódott volna az óceánba. Itt már nem volt értelme, hogy várjunk a bevágással, ki tudja mióta küzdött már a csukánk a bodorkával. A bevágás elsőre nem is ült rendesen, annyi cikk-cakkot csinált a ragadozónk a növényzet szárai között. Amikor újra megéreztem az ellenállását, még egyet akasztottam, az volt az igazi bevágás. Legalább 40 méterről húztam vissza, de éreztem, hogy a húzott növénnyel együtt halam is van.


Gyönyörű, téli, telített színekben pompázott a halunk


Végül kibukkant a lékből egy két és feles forma megfáradt csukaarc. Szegény jól megküzdött a zsinórral, de nem volt hajlandó a bodorkát elengedni. Ezt a nap korábbi részével nehezen tudtuk összeegyeztetni, hisz nagyon gyengén kaptak a halak. Kivéve ezt. Ez a hal végre az ICE Pike botra kapott és elég hosszasan küzdöttem a visszahúzással, így a rövid nyelet is sikerült élesben kipróbálni.


A Banax bot nyelében otthagyta a fognyomát


Jó hideg nap volt, végig mínuszokkal, így jól esett a nap végén belesüppedni az autó fűtött üléseibe. Nem lékelünk túl gyakran, így nagyon örültünk, hogy azért voltak események, és szép halakat fogtunk. Talán a saját elvárásaink voltak kicsit túlzóak, a víz képességeit ismerve, mert valljuk be, három fogott csukával, és további néhány kapással azért elégedett lehet egy léki horgász, különösen, ha az egyik hal majd 5 kg-ot nyom.

Használt termékek:


ET Excalibur FD

ET Halkiemelő

ET Ice Zander

ET Ice Pike





Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...