Csukák a jég alól
Megjelent: 2010. március 01. | Forrás: EnergoTeam | Írások


Kovács Adriánnal a Salmo Team Hungary oszlopos tagjával nyomoztuk a jégbe zárt csukák kapó kedvét. Kivittük jó pár tipikus léki botot magunkkal, annyi léket fúrtunk, hogy kezdő olajtársaság is megirigyelhette volna. Könnyű felszereléseket fabrikáltunk, mozgékony, friss bodorkákat kínáltunk a ragadozóknak, szóval minden együtt volt, hogy fogjunk is végre valamit.


Alszik a holtág, de a mélyén
azért zajlik az élet


A vízterület, ahol próbálkoztunk egy kis eldugott holtág, ami nincs is horgászkezelésben, de tudjuk, hogy igen termetes csukák lakják. A víz mélysége csupán másfél-két méter, és alja még télvíz idején is növényes. Ezért az úszó eresztékét úgy kell meghatározni, hogy a csalihal ne bújhasson be a megfáradt növényi szálak közé, mert akkor aztán várhatnánk a kapást!


A 18 grammos úszó pont megfelelt az elképzeléseinknek


Felszereltünk néhány botot az ICE Pike és az ICE Zander kínálatból, de Adrián egy felszerelt „normál méretű" Banax botot is bevetett, minek átszerelgetni, ha egyszer már meg volt csinálva. Ezt a cuccot egy gyékényes-közeli, még az itteni viszonyokhoz képest is sekély részen engedte a jég alá. A kisebb célszerszámokat a közepe felé, mélyebb vízen élesítettük be. Szerettük volna inkább ezeket kipróbálni.


Az orsóval szemben nincsenek
végletes elvárások. Gyakorlatilag,
ami van, megfelel. Itt egy
ET Excalibur állt csatasorba


Az összes végszerelék, ami aznap a vízben ázott, teljesen azonos egységekből állt. Azt gondoljuk, hogy csuka nem lát a hóval borított jég fölé, így akár azt is mondhatnánk, hogy mindegy, milyen botot használunk. A fontos, hogy azért egy hatékony bevágást abszolválni tudjunk, és legyen a botnak egy használható rugalmassága, ami jól jöhet egy termetesebb hal fárasztásakor. Ahogy ez ilyenkor lenni szokott a „jó" hal Adrián hosszú botjára érkezett.


A rövid bot, ha nincs nagy szél,
felállítható a képen látható módon,
és nem fagy a zsinór a jéghez


Az úszó, mint a villám tűnt el a lékben, s láttuk, hogy az orsóról már pereg is a zsinór szorgalmasan a jég alá. Kicsit megállt, ilyenkor szoktuk azt mondani, hogy forgatja befelé a halat. Ez jól hangzik, de valójában fene tudja mi történik, nem látta még senki. Mindenesetre, amikor újra elindul, akkor szokás megakasztani. Esetünkben is ez történt. Adrián rögtön felnézett és rá is bólintott, hogy ez bizony komolyabb ellenállás, valamire való hal van a horgon! Nem is volt olyan egyszerű zsinórt nyerni, illik óvatoskodni, a lék alsó pereme éles lehet, és a nekifeszülő zsinórt el tudja vágni.


Adrián fáraszt, jó hal lesz ez…


Lassan felbukkant a lék szájában az úszó, ami azt jelezte, hogy már nincs messze a hal. A lék fúrásakor némi vizet felhúztunk a fúróval a lék köré, ami megolvasztotta a körülötte a havat és egy kisebb körben átlátszóvá tette a jeget. Nagyon furcsa látvány volt, ahogy megjelent a csuka az átlátszó jég alatt, s dühösen rázva a fejét próbált szabadulni a horogtól. Amikor a feje a kék közvetlen közelébe került, Adrián egy erőteljesebb mozdulattal a fejét kikormányozta, s a lip grippel megragadta a száját. Innen már nem szabadulhatott!


Aha, ott az úszó, már nincs messze a csuka sem


Gyönyörű, 4-5 kg közötti csukát fogott, ami jég alól már igen szépnek számít. Sőt pergetve se fog az ember minden nap ekkorát. A horogszabadításhoz dukál egy stabil szájfeszítő, és egy hosszúnyelű fogó is jó szolgálatot tehet. Csukánk egyébként mutatva agresszivitását, a megszabadulva a horogtól egy ugrással elkapta Adrián botjának parafa nyelét, és úgy szorongatta, hogy alig akarta elengedni. Benne hagyta a fognyomát, nem lett volna kellemes, ha a tenyerébe próbálkozik ugyanezzel.


Hű, ez bizony darabos lesz…


Ezek után folyamatosan fúrtuk a lékeket és költöztünk egyre távolabb, hogy újabb kapásokat csikarjunk ki. A szép kezdet ellenére úgy érzetük, hogy valahogy mégsem esznek a csukák igazán. Fogtunk egy bugylit, volt pár merítés és marcangolás, de kicsit többre számítottunk.


Ahogy a feje a lék fölé kerül, egy határozott
mozdulattal kifordítható a feje


Végül egy nagyobb ugrásra szántuk el magunkat, és a holtág egyik távolabbi zugába cuccoltunk át. Az új lékekbe friss csalihalak kerültek, s reménykedtünk, hogy ezen a részen talán több kapást kapunk.


A nagyobb halak esetében
jól jön egy lip grip


Sajnos hamar kiderült, hogy nem igazán a helyekkel van itt a gond, inkább a levegőben volt valami, talán a nagyon alacsony légnyomás nyomasztotta a csukákat. Arra jutottunk, hogy a sekély vízen a kapások akkor következtek be, ha viszonylag távol helyezkedtünk az adott léktől, mintha közelségünk zavarta volna a ragadozókat. Aztán a távolmaradás meg is bosszulta magát majdnem.


Adrián tudja, innen már megvan!


Már figyelgettem vagy 10 perce, hogy az egyik úszó antennája időnként abnormálisan mozdul egyet-egyet oldalra, de merülni nem akart így nem mentem közelebb. Aztán megelégelve a dolgot, ellenőriztem a léket. Rögtön megértettem mi történik. Az úszó rendesen belefagyott a lékbe, és a csuka elragadva a kishalat, az ereszték beállításához felcsomózott gumigyűrűt is megmozdítva szakaszosan lopta a zsinórt, úgy, hogy az úszó szinte egy helyben maradt. Amikor megiramodott a zsinórral, akkor bólintott néha az úszó, de annyira körbe volt fagyva, hogy inkább az ereszték gumi engedett.


Jogos a mosoly, egy ekkora csuka
már komoly siker a jég alól


Ahogy betörtem a vékony jeget, az úszó úgy tűnt el a jég alatt, mintha egy föld-víz rakéta csapódott volna az óceánba. Itt már nem volt értelme, hogy várjunk a bevágással, ki tudja mióta küzdött már a csukánk a bodorkával. A bevágás elsőre nem is ült rendesen, annyi cikk-cakkot csinált a ragadozónk a növényzet szárai között. Amikor újra megéreztem az ellenállását, még egyet akasztottam, az volt az igazi bevágás. Legalább 40 méterről húztam vissza, de éreztem, hogy a húzott növénnyel együtt halam is van.


Gyönyörű, téli, telített színekben pompázott a halunk


Végül kibukkant a lékből egy két és feles forma megfáradt csukaarc. Szegény jól megküzdött a zsinórral, de nem volt hajlandó a bodorkát elengedni. Ezt a nap korábbi részével nehezen tudtuk összeegyeztetni, hisz nagyon gyengén kaptak a halak. Kivéve ezt. Ez a hal végre az ICE Pike botra kapott és elég hosszasan küzdöttem a visszahúzással, így a rövid nyelet is sikerült élesben kipróbálni.


A Banax bot nyelében otthagyta a fognyomát


Jó hideg nap volt, végig mínuszokkal, így jól esett a nap végén belesüppedni az autó fűtött üléseibe. Nem lékelünk túl gyakran, így nagyon örültünk, hogy azért voltak események, és szép halakat fogtunk. Talán a saját elvárásaink voltak kicsit túlzóak, a víz képességeit ismerve, mert valljuk be, három fogott csukával, és további néhány kapással azért elégedett lehet egy léki horgász, különösen, ha az egyik hal majd 5 kg-ot nyom.

Használt termékek:


ET Excalibur FD

ET Halkiemelő

ET Ice Zander

ET Ice Pike





Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...