Csukák a sekélyből - első rész
Megjelent: 2008. január 16. | Forrás: Gotthard Ferenc | Írások
Egy egész hét! Ennyit kellett kibírnom horgászat nélkül, és bevallom, ez túl hosszúnak bizonyult számomra... A lényeg az, hogy nagyon ki voltam már éhezve egy jó kis pecára, és mit tesz ilyenkor a horgász? Hát elmegy és horgászik! Ilyen egyszerû a képlet – irány a vízpart! Ezúttal a csukák voltak elsőszámú célpontjaim.

Ez a nap is pontosan úgy kezdődött, mint a többi átlagos horgásznap: koránkelés, gyors időjárás előzetes, és mivel jónak ígérkezett az idő, egy szűk órányi autózás volt még csak hátra. Azt terveztem, hogy próbára teszem zordabb körülmények közt is a nemrég kapott Spin Blade pálcámat, ami a botcsalád legizmosabb tagja, a maga 30-80 grammos dobósúlyával. A botra a szintén alig használt, igencsak impozáns küllemű 4000-es Ryobi Zauber orsó került, aminek a dobjára a már sokat próbált Sufix Performance Braid 0,18-as zsinórja volt felcsévélve.

Minden a tervek szerint alakult: időben megérkeztem a vízpartra, de nem csak úgy egyedül, erősítést is hoztam magammal Levente barátom személyében – jaj a csukáknak a mai napon! Persze csak képletesen, mert csak egy darabot terveztem hazavinni belőlük, hogy kulináris élvezeteknek is hódolhassak.

Gyors névsorolvasást végeztem: műcsalik – jelen! Digitális mérleg – jelen! Horogszabadító csipesz – jelen! Fotómasina – jelen!
Mivel minden rendben volt, máris lendültek az első dobások. A reggeli csendet halk csobbanások törték meg – elsősorban a mélyebb vizet vallattuk különféle csodacsalikkal, abból az elgondolásból, hogy az elmúlt napok lehűlései ebbe a rétegbe kényszeríthették a halak apraját, és ahol a kishal van, ott lesz a csuka is!

Másfél óra eredménytelen dobálás után rá kellett jönnünk, hogy igencsak mellé trafált az elméletünk… Vagy csak egyszerűen nem éhesek a csukák és kész. Van ilyen is néha. Pedig van csuka a tóban, ez holtbiztos!

Lassan a nap is kikandikált a felhők közül, sugarai szétáradtak a tó tükrén – szinte meg is feledkeztem, hogy miért is jöttem ma, annyira lekötött a látvány…
Hamarosan újabb elméletet alítottunk fel, ami elég kézenfekvőnek tűnt: a napsugarak valószínűleg kicsalták az apróhalakat napfürdőzni a sekélyebb vízbe, és akkor ott lesznek a csukák is! Ráadásul ők sem vetik meg a meleget ebben a hűvös időben… Irány tehát a tóvégi lapos részek!

És igazunk volt… Az egyik kisebb öböl alig kétaraszos vízében erőszakosan marta el egy csuka a Slidert!


Csukám idegesen forgolódott a sekély vízben – így próbált szabadulni, de a Slider horga igencsak jól tartotta


Oldalra dőlve jelezte, hogy elkészült erejével

Igencsak látványos volt a jelenet, amikor a csuka valósággal felrobbantotta a sekély vizet, a haladó wobbler mögött. Parádézott is rendesen! Ijedtében ki-kiugrott, majd hatalmas fröcskölésekkel kavarta a vizet az iszappal együtt, míg be nem látta, hogy esélye sincs a felszerelésemmel szemben... Levente barátom elképedve nézte végig a jelenetet, majd így szólt:

– Hm, nincs két perce, hogy megdobáltam ezt az öblöcskét, de a csukának semmi nyomát nem láttam! – majd némi okoskodás után megfejtettük sikertelenségének okát… Hogy miért nem kapta el az ő műcsaliját? Mert én egészen a zsombék széléhez dobtam, és ott kapaszkodott rá a koma, Levente viszont többnyire a nyíltabb vizet dobálta, mert ott látta az apró kárászokat mozogni. De a csuka ügyet sem vetett a kárászkákra, inkább a növények alatt rejtőzött a sunyi útonálló.


Nem teketóriáztam, hamar nyakon csíptem!


Majd következett a rituális fotózkodás, hogy maradjon némi emlék az „utókornak” is…

Az első halat kötelező módon szabadon bocsátom, már csak babonából is, különben is lesz ma még csuka, úgy érzem! Így a holnapi meg holnaputáni csukasült is biztosítva van! Gyors mérés után mehetett vissza, hadd gyarapodjon pár kilót a már meglévő kettő mellé… Talán egy-két év múlva ismét lesz még szerencsénk egymáshoz!


Első áldozatom, amint éppen amnesztiában részesül…

A sikeres kaland után elhatároztam, hogy a mai nap a Slidereké lesz! Mint utólag kiderült, nagyonis jól döntöttem… A sekély vízben elképzelni sem tudok jobb csalit! Ezért meg is szakítottam a horgászatot, hogy nyomjak gyorsan egy-két fotót eme sztárcsalikról, és a férfiasan helyt álló Zauber orsóról…


Íziszlájder, öcsém, íziszlájder… Kód szerint a következők: SD7F RP, SD7RGS, SD7FRH, SD7S YS, SD7S GT.


Az első csukám rejtekhelye: közel a parthoz, a növények mellett lapult

A kezdeti siker igencsak feldobott mindkettőnket, újult lelkesedéssel dobáltunk. A következő csuka csak egy fél óra múlva jelentkezett Levente botján… Az egyik pillanatban arra lettem figyelmes, hogy barátom erőteljesen bevág, majd egy jókora örvény jelent meg – tétova tekergőzés után, iszonyatos fröcskölés közepette próbált szabadulni ez a csuka is…

Igyekeztem minél több fotót készíteni a menekülő hal látványos ugrásairól, de valahogy a legjobb akciókat mindig lekéstem, hát ez van... Az első kirohanásai közben már látszott, hogy valamivel nagyobb példány, mint az enyém. Csak meg ne lépjen idő előtt! Bizony, volt ok az aggodalmunkra, ugyanis a horog csak alig akad a csontos szájszélben… De végül ez is elegendőnek bizonyult, hogy partra segítsük a gyönyörű ragadozót.


Meglátott minket, és úgy döntött, gyorsan visszadugja a fejét a víz alá… Igencsak rondák lehettünk első látásra!


Itt már beletörõdve hagyta, hogy sorsa beteljesüljön

Amint parton volt gyorsan előkerült a mérleg is, hogy pontosan megállapítsuk a súlyát, még a visszaengedés előtt: a mérleg három kilót mutatott. Igazán szép példányt sikerült elcsípni! Nem is rossz – félóra alatt két szép csukát zsákmányoltunk… Soha rosszabbat!


A kötelező sztárfotó a halról és elejtõjéről


A győztes wobbler: Salmo Minnow, 9 centis (M9F HP)

A nádas közt igen sok, a csukának különösen kedvező rejtekhelyeket fedeztünk fel, és nem utolsó sorban iszonyatos mennyiségű apró kárász is tartózkodott a nádas öbleiben. A terv egyszerű és nagyszerű volt: combcsizmát feltűrni és irány a víz! A legjobb helyek csakis vízben állva voltak elérhetőek – de erről bővebben a következő részben mesélek majd!

– folytatása következik –
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...