Csukapofák
Megjelent: 2008. február 15. | Forrás: Nagy Levente | Írások
A képlet egyszerû volt, elméletben: csukát akartam fogni az új botokkal, csukát „de nem mindegy mekkorát”, méretest, ami méltó ellenfele lehet egy 80 cm-es nagyon finom megmunkálású, de ugyanakkor gerinces pálcának, mely az Energoteam nevéhez fûzõdik és Ice Pike névre hallgat….

Amikor elvállaltam a magam elé állított feladatot, tudtam, hogy nem lesz könnyû dolgom.
Az egész már ott kezdett sántítani, hogy az õsszel fogott csalihalak (nem akarok mentegetõzni) az én hibámból belefagytak a tároló edénybe. Odalett minden, és csalihal nélkül bizony… Tudják mi a következõ lépés, csalihalat kell fogni, elegendõt 2-3 alkalmi csukahorgászatra, hogy ne mindig a kishalak megfogásával töltsük el a drága idõnket.


Az egyetle,n aki túlélte a katasztrófát…

Mielõtt tennénk is valamit a siker érdekében jó, ha tisztán látunk néhány dolgot.
Nagy csukát fogni! Az nem egy mindennapos dolog, mint ahogy a különbözõ horgászmûsorok levetítik: kimegy a koma a jégre, beteszi a kishalas szerelékét, aztán mire jönne a reklám már meg is van a hármas csukája a vacsorához. Aki jár, az tudja, hogy nem egészen így mûködik, legalábbis az esetek többségében nem. Abban a bizonyos mûsorban a több napos forgatás vagy a jégen töltött óráknak csak a vágott csattanóját látjuk, és ebbõl eldöntjük, hogy holnap ezt mi is végigcsináljuk…és általában ennek mi a vége, be kell érnünk néhány bugylival, aminek a korábban látottak alapján sajnos csak kevesen tudnak örülni….
Tehát a „nagy csukát” jó, ha idézõjelbe teszi az ember, így nem fog csalódni.
Eddig úgy, ahogy sínen vagyunk egy-két idegtépõ meg hidegtépõ délután és összejött a párdarab vörösszárnyú, meg küsz, amivel már érdemes a csukák után nézni.
Vagy mégsem? Hát nem, hisz ketten vagyunk a családban akik, efféle dolgokkal töltjük az olykor nem is annyira szabad idõnket.


Tökéletes csalihal…nálunk az „öregek” azt tartják, hogy a vörösszárnyú a kedvenc tápláléka a csukának – most, hogy megnézem, lehet benne valami.

Egy újabb délután, hogy a fater se panaszkodjon, és neki is jusson néhány az aprajából, aztán ahogy írván van a nagykönyvben, összekészítjük a csukás szerkókat.
Néhány régebbi, de a célnak tökéletesen megfelelõ orsó, 0,25-ös fõzsinórral, viszonylag kis 6 grammos úszók, hogy minél érzékenyebb legyen az összeállítás, és kettes horgok hogy kíméljük az amúgy ilyenkor sokkal óvatosabb krokodilpofájút. Ja és persze a lényeg az új horgászbot, aminek testén az Ice Pike feliratot olvashatjuk, de azt hiszem ezt már a fentiekben említettem. Minden kész már csak a lékfúrót kell megélezni, hogy jobban harapja az eddig már vastagra hízott jeget, aztán irány a kis holtág…


Kettõ ragadozóra és kettõ apróhalra, így minden helyzetre készen állok.
Ice Bass és Ice Pike, nagyon megszerettem õket.

Reggel nyolc, baljós elõrejelzés a helyi rádióban, -13 fokot mondanak, ami lehet akár -17-18 is. Nem bízom én már ezekben a számokban. Gondolkodom, mit tegyek… mérlegelem a pozitív és negatív információkat, hogy eldönthessem, kimenjek a jégre vagy ne. Az idõ nem nekem kedvez, de a holdállás szerint jó fogásra lehet számítani, így a mérleg a horgászat felé billent, hisz erre készülök már jó néhány napja, majd ha megfázom, hazajövök.
Amúgy meg rajtam van az Energoteam Thermóruha, ami már -20-ban is tudott megfelelõ meleget tartani a zipzár alatt…
Déli 11 körül értem ki a jégre. Sehol egy árva lélek az-az érzésem volt, hogy egyedül vagyok a világban, na meg az engem körülvevõ köd.


Elég rideg látvány… Az érzés ugyanaz mintha az ember egyedül lenne a világban.

Egy honvágyhoz hasonló érzés kerített hatalmába, amelyet a félelmetes csend fokozott. Ezt a csendet csak a lékfúró hangja törte meg néhány pillanatra aztán visszaállt minden a helyére…
Elõkerestem az egyetlen kárászt a csalihalas kannából, ami túlélte a fent említett katasztrófát, óvatosan horogra tûztem, aztán beengedtem a közel másfél méteres szereléket és felvettem a környezet diktálta hangulatot – csendben vártam a kapásra.


Az egyedüli kárász is horogra került.


Kapás elõtti pillanatok… mindjárt merül az úszó.

Közel két órát kellett elviselnem a semmittevést, amikor az úszó gyanúsan kiemelkedett a lékbõl majd lassan merülni kezdett. Azonnal tudatosult bennem, hogy csuka van a jég alatt… hagytam neki egy kis idõt, míg beélesítettem a fotómasinát majd, határozott mozdulattal belõttem neki. Megvan!
Ellenállásából következtetve, tudtam, hogy nem az a csuka, amely a horgászmûsorokban szerepel, talán a fia lehet „de a kis csuka is csuka fõleg télen” idézve Tóni barátom szavait. És igaza van, hisz egy ilyen hideg téli napon ez a kis csuka is feltudja melegíteni az embert és tud némi adrenalint pumpálni a vérébe…fõleg ha fotózás közben meglépik.
De sebaj hisz úgyis a szabadság lett volna a sorsa, így legalább megszabadított egy plusz beavatkozástól, ami nem biztos, hogy kellemes lett volna a számára…


Nem adja könnyen magát


Értetlenül bújik elõ a lékbõl, fogalma sincs, mi történik vele.

Látszólag a horog biztosan ül a szájában, de nem így volt, hisz néhány fotó után mielõtt jégre került volna, kirázta magából a horgot.
Hát igen a fotózás kedvéért kell vállalni ezt a kockázatot.

Ez a három óra éppen elég is volt a közel -20-ban, a lék is szinte azonnal újrafagyott, ahogy kitakarítottam, így lassan a szedelõzködésen kezdtem gondolkodni, meg azon a mondaton, amit barátomtól halottam és újra idézek.
„A kis csuka is csuka, fõleg télen” Ezt jó megjegyezni!
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...