A kis folyó még sebesen rohan. A vízhozam jóval a szokásos felett van, a víz piszkos barna, de áttetsző, talán jó lesz pergetésre. A hídon állva elmélkedek, és azon vacillálok, hogy hazaérve mitévő legyek? Régen nem volt időm már horgászni, a könnyűpergetést az idei évben eléggé elhanyagoltam, többnyire nagyobb halak után jártam, mikor időm engedte. A gondolatok gyorsan cikáznak a fejemben és megszületik a döntés: –Kimegyek!
Gyorsan összeállítom a felszerelést. Kisméretű orsómra vadiúj damilt csévélek. Nemrég akadtam rá egy számomra tetszetős zsinegre, és itt az alkalom, hogy élesben is kipróbáljam. Specialist Bream, ez áll a csomagolásán. Most gondolom, sokan felkapják a fejüket -Keszegező zsinórral pergetni?! Én nem aszerint használom a madzagokat, amit ír rajtuk, hanem kézbe veszem, és ha a célnak megfelelőnek találom, akkor adok egy esélyt élesben is nekik. Ezzel is hasonlóképpen jártam el. Egy 0,18-as megbízható monofilra volt szükségem, ami kellően lágy, bírja a csomót és ellenáll a sérüléseknek. Mellesleg ezt írják róla: „Extrém módon lágy, ugyanakkor kiváló szakítószilárdsággal és minimális nyúlással készül a Specialist Bream. A víztiszta, fénytörő bevonattal kezelt felület kristálytiszta vízben is megtéveszti még a legóvatosabb halakat is.” Miért ne lehetne pergetni is vele?! Az is mellette szólt, hogy 300 méteres kiszerelésben van forgalomban, így elég sokáig kitart. Egy-két horgászat után mindig eldobom a madzagom első 5 méterét, ez használódik a legjobban. Köveken húzgálom, felakadok a fákra, bokrokra, elakadok, rángatom, valamint a jobb halak fárasztása közben is használódik. Űrtechnika jobbra-balra, semmi nem örökéletű, ezt már anno a jó öreg Murphy is megmondta. Szóval ez a damil az elvárásaimnak megfelelt, ezért ő került a dobra.
![]() Keszegező zsineg pergetni |
Orsó, bot, mindkettő Excalibur. Az utóbbi a legkisebb, 1000-es méret, míg a pálca a 10-30 grammos, 210 centis modell. Kissé durungnak tűnhet a 10-30 gramm, de a sodrás erős, és akad néhány darabos hal is a vízben. Ezekkel megküzdeni kell az erősebb bot. Hát igen, titkon reménykedek a velük való találkozásban.
Műcsalikból hoztam mindent, wobblert, körforgót, de leginkább a körforgók erejében bízom, a víz piszkossága miatt. Ezek a csalik igen jó nyomvonalat produkálnak és az ezüstös csillogás is figyelemfelkeltő. Ezek után talán nem is csoda, hogy elsőre rögtön velük indítok, mindjárt egy 3-as méretűt csatolok a karabínerbe. Nem aprózom el, nagy halkról ábrándozom.
Elsőre a gyengébb sodrású partszéli, térdig érő vizet vallatom, gondolván, hogy a halak nem küzdenek az áramlattal, és olyan helyeken tartózkodnak, ahol nem kell erőlködniük. Kapás nélkül húzom el a blinkert több helyen is. Nincs más választásom, megpróbálom a mélyebb részeket is. Néhány dobás után jelentkezőm akad. Egy 30 centit alig meghaladó domolykó, de a gyors vízben legalább kilósnak érzem. Igazi vadvíz lett a szelíd kis folyónkból. Alig combig állok a vízben és érzem, hogy elvisz a sodrás. Nemsokára újabb domolykó örvendeztet meg, ő is jól harcol a heves folyásban.
![]() Az első delikvens | ![]() Jól akadt a horog |
![]() Kissé hagyom magához térni a merítőben, különben azonnal elragadná az ár a még kába halat | ![]() Egy újabb egészséges példány |
Mások is felfedezték a nem átlagos vízhozamot. Két vadvízi kajakos surran el mellettem. A meglepetéstől tágra nyílt szemekkel bámulok rájuk. Kicsit még nézem irigykedve a fickókat, majd visszatérek a halakhoz, most értük jöttem.
Nemsokára már fáraszthatom is az új jövevényt. Elég rendesen cibálják a körforgót, nem is cserélem le, most szórakozni jöttem nem próbálgatni a csalikat. A legeredményesebb a folyón keresztben húzott csali. Az árral megegyező irányú csalivezetés is hoz halat, de az igazi mégis keresztben. Enyhén felfele dobok a túlpart elé és igyekszem minél mélyebben és a lehető leglassabban becsévélni a körforgót.
Árral szemben egyszerűen lehetetlen a bevontatás. A bot nyögdécsel, az orsó sem díjazza, a csali meg folyton pattog a vízen. Hamarosan figyelmetlenségemnek köszönhetően én is sodródok lefele. Megúsztatom a telefonom és a fotógépem is. Szerencsére gyorsan kievickélek, és talpra állok, nem éri káros mennyiségű víz az elektromos kütyüimet. A telefon megy a gázlóruha vízhatlan zsebébe, fotógépemre meg igyekszem jobban vigyázni.
![]() Ő is megvan |
![]() Békésen tűri a fotózást | ![]() Szépek ezek a jószágok |
Folyásiránynak szembe haladok felfele. Innen is, onnan is elcsípek néhány halat. Már vagy három órája is elmúlt, hogy a vízen vagyok, jól szórakozom, repül az idő.
Furcsa dolog történik. Egyik percről a másikra leapad a víz mintegy negyven centit. A zabolázatlan folyó immár békésebb képet mutat. A kilométerekkel fennebb levő völgyzáró gátnak elzárták valamelyest a zsilipét ezért ez a hirtelen vízszintcsökkenés. Értetlenül állok, mintha egy teljesen más vízen lennék. Gondolom a halak sem díjazzák a hirtelen jött változást, ennek ellenére tovább dobálok és láss csodát, változatlan hévvel támadnak a pikkelyesek. Szinte hihetetlen, hogy nem befolyásolta kapókedvüket az esemény. Kisebb méretű körforgót csatolok fel, egy fűzfalevél alakú kis Mosca az új alany, őt már árral szemben is el tudom húzni, egy próbát megér. Gyorsan egymás után fogok két domit, de picikék, csupán tenyérnyiek. Nem kísérletezem sokáig, visszacsatolom az eredményes darabot, és ismét formásabb halakkal hoz össze a sors.
![]() Kis csali - kis hal | ![]() Ijedten néz |
![]() A rendesebb példányok a hármas méretre gerjedtek |
![]() Ő is a jobbak közül van | ![]() Természetesen kisebbek is rátámadtak a nagyocska körforgóra |
Amilyen hirtelen elapadt a víz, olyan hirtelen nő meg újra. Zubogva érkezett az áradat, hordalékot sodorva magával, ezzel még piszkosabb lett az amúgy sem tiszta folyó. Még hosszú ideig kitartok, de csak egy jobb halat sikerül akasztanom és az is leköszön, amúgy apróbb domik jelentkeznek csak. Be kell látnom, hogy az áradás kedvüket szegte a halaknak és kár erőltetnem a dolgot. Kikászálódok a vízből, átöltözöm, majd hazafele veszem az irányt. Lesz majd újabb nap, újabb lehetőségekkel, vigasztalom magam.
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...