Dunai süllők nyomában â- első felvonás
Megjelent: 2008. szeptember 10. | Forrás: Gotthard Ferenc | Írások
Ha lehetőségem nyílik rá, mindig szívesen keresgélem a Duna-delta süllőit, akár fenekező módszerrel, akár pergetve. Nincs is izgalmasabb annál, mikor rezdül a spicc, vagy mohón vág rá a megfelelően vezetett műcsalira egy tüskéshátú.

A nap már egyre közelebb kezdett kerülni a horizonthoz, de még korán volt a wobblerezéshez, ezért összefogdostam néhány apróhalat és kiültem az egyik jól bevált helyemre egy kis esti süllőzésre. A part szélétől mintegy tizenöt méterre engedtem le a súlyt, itt a víz három méterről öt-hat méterre mélyült. A mederben rengeteg kő volt, amolyan igazi süllős pálya. Úgy helyezkedtem el a csónakkal, hogy pontosan meg tudtam horgászni a medertörés alsó és felső részét is. Az egyik bottal a törés tetejére, míg a másikkal a törés aljára dobtam, hogy minél hamarabb rátaláljak a süllőkre.
Egyesek ehhez a módszerhez feederbotot használnak, de nekem a pergetésnél használt 2,70 méteres 30-80 grammos Spin Blade is bevált. A kisebb süllők kapása is kitűnően látszik rajta és kellően erős, hogy a nagyobb mélységekből is fel tudjak húzni vele egy termetesebb halat.

A szerelékem egyszerű volt. A főzsinórra egy ütközőt helyeztem fel szelepgumiból, amitől mintegy negyven centire egy 1/0– ás nagyságú horgot kötöttem. Tehát egyetlen csomó gyengítette a szerelékemet. Egy kb. 25 centi hosszúságú, vékonyabb zsinórra kötöttem fel az ólmot és azt egy egyszerű hurokkal a szelepgumi fölé hurkoltam a főzsinórra. A vékonyabb ólomelőke azért szükséges, ha netán elakadna az ólom fárasztás közben, akkor inkább az előke szakadjon, és így nem veszítem el a halat.

A legáltalánosabb süllőcsalik fenékre az elő kishal, a halszelet vagy a taposott kishal. Én ezek közül legszívesebben szelettel horgászom, ennek a csalinak köszönhetem a legnagyobb süllőimet az elmúlt évek folyamán. Ezúttal is mindkét botom horgára halszelet került.

Délutánhoz képest igencsak meleg, fülledt idő volt. Enyhén be volt borulva, érezni lehetett a közelgő eső illatát, amit hamarosan egy dörgés meg is erősített. Habár nem volt vízálló ruha nálam mégsem idegeskedtem, nem úgy festett, hogy órákon keresztül fog esni, csak amolyan nyári zápor félének tűnt. Meg ha már annyit motoroztam, nem fogok fejvesztve menekülni, csak ha már minden kötél szakad.


A távolban már lóg az eső lába

Nem volt sok időm mélázni az időjáráson, az egyik botom spicce közben kapást jelzett. A második bólintásnak oda is nyúltam. Idegesen rángatózott a horgomon a tettes. Elsőre nagyobbacska süllőnek véltem a fejrázások, meg a heves védekezés miatt, de amint a felszínre ért csalódnom kellett. Egy fiatal harcsácska volt a zsinórom végén. Egy utolsó menekülési kísérlettel le is verte magát a horogról – sebaj úgysem volt méretes és legalább nem nyálkázta össze a merítőt.
Rövid idő alatt újracsaliztam és máris csobbant az ólom a hullámok közt.


Kellően véres, kellően illatos ahhoz, hogy felkeltse a ragadozók figyelmét


A felesleges mozgás és zajkeltés elkerülése végett,
dobni is ülőhelyzetből szoktam


Alig ért le az ólom a fenékre, máris bólogatott a bot spicce. Durr! Gyorsan bevágtam neki, de nem ütköztem ellenállásba. Feltekertem a mélyből a horgot, majd új szelet került rá és mehetett is vissza, hátha ott ólálkodik még az előző kapás okozója. Néhány percnyi néma csend következett, aztán eleredt az eső. Eleinte csak szolidan, kis cseppekben, majd egyre nagyobb és nagyobb cseppekben. – Hopsz, ennek fele sem tréfa - gondoltam. Szerencsére mindig van nálam egy nejlon zacskó vagy egy vízhatlan doboz, amibe az ilyen esetekben elcsomagolhatom a fotógépet, telefont, meg az olyan tárgyakat, amiket nem ajánlatos vízzel barátkoztatni.


Alig két perc múlva, már rendesen ömlött az égi áldás

Néhány perc alatt teljesen bőrig áztam, nem maradt rajtam egy tenyérnyi száraz hely. Mivel már jobban nem tudtam elázni ezért úgy döntöttem, hogy kivárom az eső végét, hátha megjön utána a halak étvágya. Lassan elvonult a zivatar, de egyelőre a pikkelyesek nem mutattak semmi aktivitást.

Néha-néha emeltem a botokon egyet és feltekertem néhány méter zsinórt, keresgéltem a tüskéshátúakat a meder alján, de nem igazán kellett nekik a csalim. Megunván a kapástalanságot, az egyik botot kézbe kaptam, és tapogatni kezdtem vele a kövek közt. A törés tetejére dobtam, és onnan apró emelésekkel magam felé kezdtem húzni a horgot. Felemeltem a fenékről az ólmot, majd visszaengedtem, vártam néhány másodpercet, aztán megismételtem a mozdulatot. A módszer ugyanaz volt, mintha gumihalaznék, csak annál jóval lassabb tempóban végeztem a műveletet. Közben a mutató ujjamat végig a zsinóron tartottam, így jobban éreztem, ahogy a köveken bukdácsol az ólom.

Az egyik pillanatban apró rándítást érzékeltem az ujjammal, majd még egyet. Nem haboztam, gyorsan bevágtam. A horog akadt, de nem volt nagy az ellenfelem, rövid idő múlva a csónakba is emeltem egy apró süllőt. Gyors horogszabadítás után, mehetett is vissza a Dunába.


Az első süllőcske


Ezúttal szerencséje volt

Folytattam a tapogatást és hamarosan újabb kapásom volt, de a tettes alig haladta meg a fél kilót. Ő is mehetett vissza a társai közé. Az ezután következő percekben felgyorsultak az események. Négy dobásból négy süllőcskét sikerült fognom, amik természetesen amnesztiában részesültek. Újabb dobás, újabb kapás. Akasztottam, és ő is megvolt. A védekezéséből éreztem, hogy nagyobb a delikvens, mint az előzőek. Igazam volt, ez a példány már kiló felett volt, ám ezután jött a meglepi. Amint beemeltem a csónakba, egy kishalat köpött ki. Nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget neki, mert már volt ilyenre példa, de amikor fel akartam venni, hogy kidobjam a csónakból, akkor esett le az állam. A mohó süllő egy fiatal kecsegét öklendezett vissza.


Görbül a Spin Blade spicce, ez már nagyobbacska süllő lesz


Igazán beérhette volna egy snecivel is


Még egy utolsó fotó mielőtt örökre az enyészeté válik

A nem mindennapi esemény után, még horgásztam egy szűk órácskát, eközben még két kisebb tüskéshátút sikerült megfognom. Időközben a nap teljesen lebukott a horizont mögött, ezért a szálláshelyem felé vettem az irányt, hisz egyre nagyobb léptekben közelgett a sötétség, és ezzel egyidejűleg az esti wobblerezés ideje is… De ez már egy következő történet lesz.


Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...