A horvátországi Száva valószínűleg a legszebb folyó, amit valaha láttam. A mészkősziklák között szaladó kristálytiszta víz végre jó lehetőséget nyújtott a klasszikus szárazlegyezésre. Egy napot kaptam, hogy mindent kipróbáljak ezen a vízen – ez pedig, ugye lehetetlen. Szerencse, hogy a halak nagyon együttműködőek voltak.
Amikor csak úgy elindulok felfedezni egy idegen vizet, nem kérdés, hogy melyik botot veszem magamhoz… A zöld színű Vision GT Four négyes osztályú botja nem csak egy jó mindenes bot, hanem mellesleg ez volt életem első Vision botja, hű társam több éve már, és emiatt ő a szívem csücske. Szépen kezeli a szárazlegyeket, de ha kell, egy perc alatt átszerelek nimfára, azzal is jól elboldogul, de akár kisebb sztrímereket is elküldök vele. A kisebb halakat óvatosan vezeti, de ha úgy alakul, hogy nagyobb pisztráng gyűri karikába, akkor is férfiasan helyt áll. Ha egy bottal kéne leélnem az életem, akkor nyugodt szívvel rábíznám magam a négyes GT Four-ra.
A hajnali kezdésnek megvolt a hangulata… |
Nem volt könnyű a kezdet, ez volt az első halam a Szávából | Ez a 14-es szárazlégy inkább a pisztrángoknak készült |
De a pér is leveszi |
Amikor a völgybe értem, éppen hajnali ködtakarójából vetkőzött ki a Száva, ezzel még sejtelmesebbé, izgalmasabbá téve az ismerkedést. Nem rohantam le, lassan ízlelgettem a vizet, előbb kisebb szárazlegyekkel, és hamar meg is jött az első pár hal, inkább csak kisebbek. Úgy gondoltam, hogy a testesebb halakat itt a nimfázás hozza majd meg, de egyelőre nem találtam erre alkalmas, mélyebb gödröt. Maradt a szárazlégy úsztatása.
Mit tehettem, vaktában dobáltam… |
És közben a tájban gyönyörködtem | Szemüveggel jól láttam a halakat is |
Polarizáló szemüvegemmel folyamatosan pásztáztam a vizet, viszonylag jól láttam mindent, a sodrással szemben álló halakat is, de nem láttam olyan méreteket, amitől lázba kéne jönnöm. Húsz-harminccentis halak uralták a folyót, többnyire pisztrángok, néha egy-két pér. Amire rádobtam, azt általában meg is fogtam, nem tűnt nehéz ügynek. Egészen addig, amíg be nem értem egy sziklás szorosba… Itt már több méter mélyen álltak a halak, és szinte lehetetlen volt becserkészni őket. Ahogy közelebb hajoltam a vízhez, máris oldalaztak lefelé. Ott egyensúlyoztam a szikla peremén, dacolva a fürdés veszélyével, de halak nem vártak meg. Szinte lehetetlen volt közéjük juttatni a horgot. Többnyire ott is fiatal pisztrángok álltak, de a mélyben néha felsejlett egy-két kapitális hal, némi leskelődés után megállapítottam, hogy domolykók. A nagyobbik lehetett vagy négy kiló. Ahogy levegőt vettem, már sodródtak is be a szikla alá, rögtön láttam, hogy nincs esélyem náluk.
A sziklák között becsendesedett és elmélyült a víz | Több méter mélyen is jól kivehető volt minden hal |
Levette a szárazlegyet! | Nem egy veszélyes méret |
A zöldesen átlátszó vizű medence mégis nagyon izgalmas volt, hiszen ha csendben kivártam, amíg megnyugszanak és visszajönnek a halak, fentről figyelhettem, ahogyan egy fiatal pisztráng megcélozza a legyemet és elindul feléje… Ez pótolhatatlan élmény volt! Amikor én is elfáradtam, meg a halak is, továbbmentem, de később visszaküldtem oda Sanyi bátyámat, hadd töltsön el ő is pár órát az életéből.
Mondják, hogy a szárazlegyezés csak egyszerű úszó zsinórt igényel. Ez majdnem igaz, de annyi kiegészítéssel, hogy ehhez a módszerhez igyekszem megkeresni a legjobb minőségű úszó zsinórokat. Amelyik könnyen elmerül a sodrásban, víz alá rántva az előkét meg legyet is, az több bosszúságot fog okozni, mint örömet. A cél az, hogy szárazlegyünk minél tovább sodródjon a folyó hátán, mintha éppen vízre esett vagy vízről felszállni próbáló rovar lenne, felkeltve ezzel a vízközt álló halak figyelmét. Viszont ha legyünk idő előtt elsüllyed, már a leúsztatás felénél, akkor elmarad a várt kapás, fölöslegesen töltjük a drága időt.
Amikor felszállt a köd, megszépült a táj | A halak is szebbek lettek |
Bár jobban meg kellett küzdeni értük | Két ilyen pér jött még |
A Vision cég kínálatából két zsinórt emelnék ki: a Vision Target és a Vision Presentation2 modellt – mindkettő extra felúszó zsinór. Igaz, nem éppen a legolcsóbbak, de véleményem szerint, ezen nem szabad spórolni. Ha gyakran szárazlegyezünk, bizony hálásak leszünk, hogy rááldoztuk a szükséges pénzt. Mindkét zsinór hasonló anyagból készült: szívós, hosszú időn át tartó műanyagból, és a fejrész előtti pár méter külön, zártcellás polifoam-szerű bevonatot kapott, amitől minden körülmények között felszínen marad. Elég csak megtapogatnunk egy ilyen zsinórt, és máris érezzük a minőséget – nem hurkásodik, puhán csúszik át a gyűrűkön, és szépen terül a vízen.
A Target és Presentation2 zsinórok között egyetlen különbség van: a Target rövidebb fejű WF profillal bír (9,6 méter), míg a Presentation2 a hosszabb fejű zsinórok (12 méter) közül való. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a Target rövidtávon is felhúzható, gyorsabban ugrik, viszont „nem szereti” a túl súlyos legyeket. A Presentation2 inkább a hosszabb távok elérésében jelent segítséget (gondolhatunk akár 25-30 méteres dobásokra), elviszi a súlyosabb nimfákat is, ellenben rövidtávon nem valami fürge – lévén, hogy egy 6-8 méteres dobás esetén még ki sem engedtünk a teljes fejrészt.
A tiszta vízben mindent jól láttak a halak | Néha kénytelenek voltak ilyen közelről is megbámulni engem |
A hosszú dobások vezettek eredményre | Ritkán találkozik az ember ilyen tiszta vízzel |
A Száva folyó egyértelműen az a hely volt, ahol a hosszabb dobások győztek, főként a tiszta és sekély víz miatt. A halak nem várták be a feléjük gázoló horgászt, ezért messziről kellett megcélozni őket. Nem volt kérdés tehát, hogy ezúttal a Presentation2 zsinórt tekerem orsóm dobjára. Az előkét direkt nem szabtam hosszúra, hogy ne akadályozza a dobást, és hogy ne tekeregjen fölöslegesen a habok közt, lassítva ezzel is a bevágást. Némileg rövidebb, mint bothossz ilyen az előkeméretem, és a tippet vastagságát nem veszem 0,12-es alá, egy súlyosabb dobás alatt ez is könnyen leszakadhat. A tiszta víz miatt viszont 0,14-esnél vastagabb tippetet sem használtam, ezen már jól úsznak a 10-14-es legyek is.
A 14-es volt a jó légyméret |
A legyek méretével mindig futok pár kísérleti kört. Néha a becsapódó nagyobb, szőrösebb légy ingerli fel a kisebb halakat is, vagy inkább ez tűnik fel nekik, máskor pedig mintha az apróbb legyeket vadásznák… Ilyen tiszta vízben jó eséllyel kiszúrják a 14-16-os legyeket is, ráadásul a halak sem voltak túl nagyok, és nem akartam megsérteni őket. Maradtam tehát a kisebb legyeknél, egyébként sem tűnt úgy, hogy ezen múlna a siker. Ha sikerült észrevétlenül becserkésznem a halakat, rendszerint hálásan fogadtak mindenféle műlegyet, megajándékozva engem egy igazán könnyed és szórakoztató horgászattal. Úgy érzem, igazán rám fért már egy ilyen.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...