Mindannyian, akik feederbotot ragadunk, javarészt kosárral juttatjuk be az etetőanyagot. Megszámlálhatatlanul sokféle fajta kosarat találunk a boltok polcain. Kezdő feederesként tanácstalanul álltam és is a sorok között, nézegettem egyiket, másikat, gubancgátlósat, csatos drótkosarat, csepp alakút, stb. Fogalmam sem volt, melyik mire jó, ezért elkezdtem utána járni, szakirodalomban utána olvasni, próbálgatni a különböző fajtákat. Szeretnék egy nagyon vázlatos áttekintést adni, mire is jutottam.
Számtalan variáció közül választhatunk. |
Először is nézzünk néhány nagyon egyszerű elvet. Alapvetően kétféle kosárral találkozhatunk, az egyiket kapocsba kell illeszteni, a másikon keresztül fut a főzsinórunk. Hogy mi a különbség? Nos a hagyományos fenekező kosár, mely gubancgátló csővel is el van látva, alkalmasabb távdobásra, segítségével lehetőségünk nyílik 80 méternél is messzebb horgászni gubancolódás nélkül.
Inline method kosár. |
A másik fajtát a kapcsos kosarak képviselik, melyeket oldalról illesztjük speciális gubancgátló csőbe vagy a főzsinóron csúszó gyorskapocsba. Ezekkel nehezebb nagyot dobni, de érzékenyebbek, mert a halnak a kapáshoz nem kell leküzdenie a hosszú gubancgátló cső okozta ellenállást. Kivétel ez alól, ha tört gubancgátló csövet használunk, ennél nagyot sem tudunk dobni, különösebben érzékeny sem lesz a szerelék, viszont nincs az a mostoha szeles időjárás, vagy ügyetlen horgász, aki gubancot tudna dobni ezzel a fajta szerelékkel. Nekem még sohasem sikerült.
Kúpos, kapcsos drótkosár. |
A továbbiakban példákon keresztül szeretném megmutatni, hogy az Energoteam kínálatából, mikor melyik kosarat válasszuk a különböző területek és célhalak meghorgászására. Lássuk, miből élünk!
Ez a fajta sosem hiányozhat a horgászládából! |
Talán a legszélesebb körben használt fenekező kosár. Olcsó, egyszerű, sokoldalúan használható. Ha horgászatunk folyamán nagy távolságra kell végszerelékünket bejuttatni, ennél jobb megoldást keresve sem találhatnánk. A merev gubancgátló cső miatt úgy repül, akár egy íjból kilőtt nyílvessző. A gubancok esélyét tovább csökkenthetjük, ha feljebb toljuk a csövön a kosarat 3-4 centiméterrel. a leggyakrabban használt méret a 20-30 gramm.
Egyszerűségükben rejlik nagyszerűségük. |
Ez a kosár mindenfajta méretben elérhető a 10-től egészen 60 grammos súlyig. A kisebbeket pickerbotos keszegezéshez használhatjuk, míg a nagyobbak folyóvízi horgászatban lehetnek a segítségünkre. Végfülbe kötve alakjának köszönhetően jól repül. Segítségével lehetővé válik elképesztő méretű (200-300 gramm) gombócok bejuttatása is közeli távolságra (15-20 méter).
Sodrásban jó hasznát vehetjük. |
Folyóvízi horgászatok alkalmával, erős sodrásban horgászva a kerek kosarak általában megállíthatatlanul gördülnek tovább a mederfenéken a víz erejének engedelmeskedve. Ilyenkor a szereléket csak lapos félkerek vagy négyszögletes kosarakkal tudjuk megállítani. Ezeket a víz sokkal nehezebben mozdítja ki a helyükről. Cserébe a repülési tulajdonságaik sokkal rosszabbak, de folyón nem is kell messze horgásznunk a parttól.
Sokoldalú kosár. |
Szemest és élőanyagot is bejuttathatunk vele. |
Tavak vagy lassan áramló vizek meghorgászására alkalmas ez a kosár. Széles méretválasztékban kapható, könnyedén felkínálható élő anyagban gazdag etetőanyag keszegezéshez, de jó szolgálatot tesz akkor is, ha szemes anyagban gazdag alapetetést szeretnénk kialakítani.
Belépés kizárólag csontkukacoknak! |
A feeder kosarak legérdekesebbike, ugyanis nem nekünk kell megtölteni. Maga a kosár egy műanyag háló (belül ólomsúllyal), melybe a nyüvek biztonságot keresve maguktól bemásznak. Tegyük be a kosarat a csontis dobozba, a többi a kukacok dolga. A fenékre érve ennek ellenkezője játszódik le. Nyüveink kimászva a hálóból izegve-mozogva kelletik magukat. Főként keszeghorgászat során jöhet jól ez a kosár, mikor az alapozó etetés után már nem szeretnénk etetőanyagot bejuttatni, csak élő csalit. Ez az úszós horgászatnál használt ragasztott, kaviccsal nehezített csonti feederes alternatívája.
Ideje gondot fordítanunk vizeink nehézfém mentesítésére. |
Környezetbarát és még pofás is! |
Egyre több horgász fordít gondot arra, hogy nem mérgezze a vizeket a legcsekélyebb mértékben sem. Erre nyújt nagyszerű megoldást az ólommentes kosár, melynek lényege, hogy az ólomsúly helyett (mely mérgező nehézfém) más fém szolgál súlyként. Kialakítása végett remekül működik folyó és állóvizeinkben egyaránt. Beszakadás esetén sem jelent veszélyt a vizek élővilágára.
Kétféle festéssel kerül forgalomba. |
A barna kosár sziklás mederhez, míg a zöld iszapos aljzathoz passzol. |
A távdobó bordás etetőkosár festett, rövid gubancgátló csővel ellátott verziója. Szintén kiválóan használható állóvízi horgászatok során. A bordák megnövelt mérete miatt még több etetőanyagot rágyúrhatunk, de megtölthetjük ragasztott pellettel vagy szemes anyaggal is. A háromra csökkentett bordaszám miatt ez utóbbiak is könnyen bontanak a kosárból. A zöld kosár iszapos, míg a barna kavicsos aljzatú vizekben hatékony.
Egy csomagban kapjuk a két különböző festésű kosarat. |
A Lake Feeder a hagyományos csepp alakú kosarak nagy szállítókapacitását ötvözi a speciális festés okozta láthatatlansággal. Az uszonyosok gyanúját sokkal könnyebb elaltatni egy ilyen, a környezetébe besimuló kosár használatával. Amennyiben ponty a célhalunk, főképp ha a darabosabbja, erre igencsak szükségünk lesz.
River feeder 35 grammos kosár. |
Szépen áll irányba az áramlásban. |
Ez a kosár lassabb áramlású vizek esetében jön jól. Süllyedés közben irányba áll, a kúp kialakításnak köszönhetően könnyeben oldódik belőle az etetőanyag már az aljzatra érés előtt is, így növelve etetésünk hatótávolságát.
A sikerhez nem csak a halak kapókedve szükséges, mi is sokat tehetünk azért, hogy ott és úgy kínáluk fel csalinkat, ahol és ahogy szívesen felveszik célhalaink. A meghorgászott víz mindig támaszt követelményeket a horgásszal szemben. Remélem sikerült egy kis segítséget adni és hozzátehessünk a sikerünkhöz a víznek megfelelő feederkosár kiválasztásával.
Forrás: Talabér Gergely
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...