Nagyon sokáig azt hittem, hogy a pisztrángok pergető horgászatában a leghatásosabb fegyver a körforgó. Ez kisebb méretű vizeken, és bizonyos nagyságú halakig meg is állja a helyét, de mi a helyzet a nagyobb folyású vizeken, amelyek nem a patakok, hanem a folyók gyűjtőnév alá tartoznak?
Mi a teendő, ha a körforgóra csak apróságok jönnek? Elő a wobblerekkel |
Tehát ismét előkerültek a wobblerek, melyek közt megvoltak a régi favoritjaim, és csak mertem remélni, hogy nem változtak annyit a halak az eltelt idő alatt, hogy ne szeressék őket. Elsősorban a természetes színeket, vagy az ehhez nagyon közel állókat részesítem előnyben. Az élénkebb variációk sincsenek halálra ítélve, de az általam horgászott vizeken a realisztikusabb megközelítés vezetett sikerhez. Nos ugye, ha már a woblerekről van szó, akkor azt is meg kell említenem, hogy a folyásiránnyal megegyező vontatást a legtöbb esetben ki is zárhatjuk, hisz a víz elég gyors ahhoz, hogy a csalink zéró mozgással, és nagyon gyorsan haladjon át a halak felett. Tehát a megoldás a folyásiránnyal szemben, vagy keresztben történő bevontatás.
Az elsőszámú kedvenceim a Hornet–ek |
A Bullhead a mélyebb rétegeket is képes átfésülni | A sekélyebb langókban egyértelműen a Minnow a király |
Nos, talán vegyük szép sorba őket. Elsőre a Hornet került vissza a dobozomba. Ezzel a modellel szépen át lehet pásztázni a derékig érő vizeket. A botspicc tartásával a vontatási sebességgel lehet szabályozni, hogy melyik rétegben jöjjön. Én a lehető leglassabb vezetés híve vagyok, hisz a sebesen áramló vízben nem száguldanak az apróhalak sem az áramlatokkal szemben. Amennyiben nem riogatja őket semmi, akkor békésen hintáztatják magukat a vízzel, többnyire egy helyben állnak, néha jobbra – ballra, illetve a felszín fele kimozdulnak az esetlegesen elsodródó élelem után. Ezt a mozgást próbálom leutánozni én is.
A duci Hornet legfőbb tulajdonsága, hogy pillanatok alatt eléri a kívánt mélységet, és igen intenzíven mozog. A húzós vízben nagyon lassan vontatva is hozza azt a mozgást, amivel felkelti a pisztrángok érdeklődését. Néha meg-megállítva hagyom picit emelkedni – süllyedni (ez ugye a modelltől függ), de eközben is ringatja az áramlat, tehát nincs holtjáték. Nagyon fontosnak tartom a helyes mélységben vezetni a csalit, ugyanis a halak nem mindig rohannak a felszínre egy-egy falatért, főleg a nagyobbak nem. Tartósan a fenék közelében járatva lehet számítani a legtöbb kapásra.
Apróságnak tűnhet ugyan, de érdemes odafigyelni arra is, hogy mikor milyen típust (süllyedő, illetve lebegő) alkalmazunk. A mélyebb gödröknél szívesen használom a süllyedőket, így le tudom küldeni a kövek közé, ahol rejtőzhetnek a halak.
A lebegő típusnak is megvannak az előnyei. Megállítva a felszín fele emelkedik, ezzel egy felszínen sodródó táplálék után induló kishal látszatát kelti. Ugyanakkor a belógó ágak alá leúsztatható, amit ugye normálisan dobva nem tudnánk meghorgászni. Egyszerűen csak leúsztatom az ágak alatt, majd amikor a kellő távolságra van tőlem, akkor visszaváltom a felkapókart, és kezdődhet a játék.
Viszi a Hornetet | A fejrázások sem segítenek |
A Hornet fogta… | …én elengedem |
Igazi vadvíz, nem csak közlekedni benne, hanem meghorgászni is nehéz |
A következő wobbler, ami bebocsátást nyert a dobozomba az a Bullhead volt. Az állóvízi horgászataim során a legnagyobb sebes pisztrángjaimat neki köszönhettem, és a folyóvizekben sem hagyott cserben. Egyik fő erénye, hogy nagy hasonlóságot mutat a botos kölöntével, amely jelentős mértékben képezi a pisztrángok táplálékát a hegyvidéki vizeken, tehát nem ismeretlen számukra. Leggyakrabban a mélyre törő változatát alkalmazom, hisz az utánozni kívánt halfaj a fenékhez kötött életmódot folytat. A wobbler megálmodói szintén tudatában voltak ennek, és megfelelő méretű terelő lemezecskével látták el, ami képessé teszi rá, hogy a mélyebb vizekben is leküldhető legyen a mederfenék közelébe. Ennél a típusnál is a lassú vezetés visz a legtöbb eredményhez, néha kicsit meg-megugrasztva. Nagy előszeretettel alkalmazom a szakaszos bevontatást is. Mintegy 40-50 centimétert húzom, majd megállítom pár pillanat erejéig, ezt követően belepöccintek a spiccel egyet-kettőt, de finoman, csupán pár centit, hogy a kövek közt helyezkedő hal látszatát keltse, ezután ismét következhet egy rövid vontatás. Az igazi kölönte is többnyire igen nyúlfarknyi távokat mozog.
A Bullhead a sebes pisztrángok egyik kedvence |
A pisztrángfélékre jellemző zsírúszó | Csodás színei vannak |
Természetesen a Minnow sem maradhatott ki a dobozomból. A sekélyebb, térdig, combig érő vizekben a leghatásosabb fegyver. Hosszúkás testalkatával a valódi kishalak látszatát kelti. Mint ahogy a neve is mutatja, a fürge csellére hajaz a testformája, és mintázatban is vannak hasonlóságok. Színekből leggyakrabban a pisztráng (T), cselle (M), és a sügér mintázat egyik színvariációját (HP) használom. A sügér imitációhoz hozzátenném, hogy némileg hasonlít a nászruhás csellékre, ezért is kedvelem. Mozgása a megszokott „kishalas" veretés, egy igen jól eltalált billegés. A gyors vízben igen vehemens mozgást produkál, akárcsak az áramlattal küzdő apróhal, talán ezért is kedvelik a hegyvidéki halak annyira. Eme wobbler vezetése is a lassú kategóriába illik bele, néha megállítva, tartva egy-egy kis pihenőt. Nagyon bevált, ha egyszerűen keresztbe dobtam a túlpart mellé, majd csak szimplán megtartottam, hogy a sodrás szép lassan átterelje az én oldalamra. Igen sok kapásom volt ezekre a keresztirányú bevontatásokra is.
Wobblertől függetlenül nagyon eredményes, ha a nagyobb kövek mellett, illetve azok előtt hosszabb ideig táncoltatjuk a csalinkat, ugyanis az ilyen helyeken lapulnak a legnagyobb valószínűséggel a pisztrángok.
A Minnow munkában | Megragadta |
A wobblerek végre hozzásegítettek a nagyobb halakhoz is |
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...