Etetők csatája
Megjelent: 2008. május 06. | Forrás: Pásztor István | Írások
A neonvégűek és rezgőspiccesek csatája eddig csak elméletben létezett

Tavaly forgattunk Pogányban. Gábor barátom, a grafomán, már sikeresen lelőtte a poént, azaz, hogy idén is forgattunk Pogányban. Ez a Pogány nekünk már csak olyan, mint másoknak a háromfázás, a merenyézés, meg a palotásozás, igaz más a felállás, hiszen piszkos anyagiaktól mentes a kapcsolatunk. Azért megyünk, mert szeretettel fogadnak, és mert megengedik azt, hogy csónakból horgásszunk ott, ahol a tagoknak szabadna csak.


Terpeszben, de egy irányban

És mert hozzám közel esik a tó. Ez is szempont.
Na meg hogy halat is lehet fogni. Ez ugyancsak szempont.
A rakós megúsztatásáról remélem még lesz lehetőségem tartalmasan beszámolni a mahorban, elvégre mi az, ha nem „pontyos órák” amikor egy negyed délután leforgása alatt szákolunk öt halat, azaz potykát, és még több, mint egy tucat kárász, keszeget.
Na, de itt most nem a rakósozásról kívánnék szólni, ami az én ötletem volt és az én nevemhez fűződik, akárcsak a dinoszaurusz elmélet a monty-ék repülő cirkuszában (a dínó az egyik végén vékony, aztán vastag, aztán megint vékony), hanem arról írnék, amiről Tóth Gábor még nem. Gábor, te áruló!


Feeder pregetőorsóval

Merthogy tavaly forgattunk Pogányban… ja ezt már mondtam… Szóval akkor egy retrós anyagot vettük fel. Galion orsó, Budapest bot, ami kell. Aranyteknőc zsinórral.
Akkor az volt a felütés, hogy mennyivel sikeresebb egy tavon a feeder, mint a modern technika vívmánya, a koros fenekezőknél.
A lényeg annyi, hogy eleinte sok kárásszal vezetett a durung fenekező, de aztán a feeder egy ponttyal kiütötte az utolsó menetben. Ez a mahorban olvasható is egyébiránt.


Nyeletőfékes pergetőbottal


Miután a kamerák elmentek, már két feeder bizonyította, hogy hej, a modern idők szele elér a pontyokig is. Vagy ha nem is a szél, de a távoli dobásokkal a csali mindenképpen. Alázás lett a vége, mert összesen három potyesz jött bentről, igaz ekkor már nem játszott a retrócsapat.


A jelző: karika

Gondoltam egyet, és mivel ilyen jó pálya ez a Pogány, kimentem egymagam, hogy esélyt adjak a bizonyításra a hagyományos fenekezőnek. Ezúttal viszont nem egy elavult technikát kezeltem, hanem egy tuti pergető botból (Impact 40-80 300) és egy nyeletőfékes nyújtott dobos orsóból álló kombót. Furcsa pár, de tökre passzoltak egymáshoz. Mivel nincs hagyományos fenekezőm, kellett, hogy passzoljanak!


A jelző: a spicc

Az ellenfél a zöld sarokban, a tavalyi bajnok, a Silver feeder. Sokan taknyolják, de ez baromság, kell a ruganyosság bedobásnál, fárasztásnál egyaránt. A spicc jelez, a bot nem törik, mit akarnánk fogni vele? Szilas cetet, vazze? Na.
A harmónia jegyében, hogy a pergető motívum ne maradjon ki, egy Zauber 4000 került a rezgőre, jó kis 0,22-es damillal.


Előke kurtítás

A végszerelékek passzoltak az eszközökhöz. A gubancgátló cső, már mindenkinek kijár, ennek megfelelően a bordás kosár, és a feeder oldal-kosár is így került a cuccra. A horogelőke forgóval ízesült a főzsinórhoz, de a hagyományos fenekezőnél klasszikusan – ahogy látom sokaktól (és ide egy szmájli is illene akár) – egy karabineres változattal, a modernebb fenekezőnél pedig puritán módon.
Horognak egy Diamond Carp Snelled előrekötött aranyszínű pontyozó horgot választottam a fenekezősre, az alakja és a mérete is ezt sugallta, de ha nem lett volna elég, még a tasakon egy pontyos ábra látható, hogy egyértelmű legyen, mit akar fogni aki ezt köti fel. 0,27-es damilon egy 4-es horog mindenképpen pontyozónak számít.


Az első kárász a rövidítés eredménye

A feeder már némileg a kifinomultabb 8-as Fudo SB-Chinu-t kapta, 0-20-as előkével.
Tudom, már itt nem túl tudományos az alapja az összevetésnek, de most a rendszereket szerettem volna tesztelni és nem a botot, vagy az orsót.
Általában vastag damillal, nagyobb horoggal és kemény bottal fenekeznek és általában vékony damillal kisebb horoggal és finomabb bottal feedereznek. Általában. Ez itt a lényeg.


Erős potyka az Impacton

Nos, három órát adtam a versenyre, mely reggel fél héttől fél tízig tartott.
A víz eleinte még élt, mindenfelé fröccsenés, ugrás. A halőr ajánlott egy helyet ami talán nem akadós (nem akartam sokat szerelgetni), viszont szokott hal lenni a közelben.


Kiemelés után, mindenki együtt

Úgy is lett, mindkét boton egymás érték a kapások, ám ezek inkább etetőkosár tologatások lehettek, vagy apró keszeg csipegetések, mivel egyetlen bevágás sem volt sikeres. Igazán a fenekezős kapásjelző karika meg sem mozdult, csak a tükörsima vízbe érkező damilon látszott, hogy valami esemény zajlik odalent. A feeder spicce is csak maszatolt, semmi komoly.


Mélyre szippantott, aztán ráaludt

Ilyenkor kell az előkén rövidíteni. Hátha messze van a horog a kosártól. Meg is történt. Először a felére, majd a negyedére rövidült a horog és a kosár közötti távolság. Ez utóbbi volt a megfelelő, mivel az első alkalommal kárászt adott. A feedernek. Hűha.
Beljebb dobtam, hátha. A motoszkálás folytatódott, de hal nélkül.
A pergető bottal pedig kicsit balra dobtam.


Kötelező csoportkép

Mellém, kicsit arrébb, ezalatt ketten ültek, majd ketten álltak fel. Gondolom másra számítottak.
Én kitartottam. Háromnegyed nyolckor a távolban egy vonat robogott el, gondoltam, jön a menetrendszerinti kapás is. Jött, de nem lett meg az agresszív spicc rángatós mivolta ellenére sem.
8 után aztán az első kárász beköszönt. A ponty pedig negyed kilenckor. Valami tehát lehetett a levegőben. Vagy a vízben.


A megélénkülő szél kapásokat hozott

Bár a potyesz is inkább ráalvós kapást mutatott, és csak dacból emeltem fel a botot, aminek a kapásjelzője meg sem mozdult. Pont mint tavaly, amikor szinte már könyörögtem Attilának, az operatőrnek, hogy élesítse a kamerát, mert bevágok. Attila mintegy barátilag azt tanácsolta, ne vágjak be. És percek teltek el, de még mindig minimális mozgásban volt a spicc, pedig az rezgős volt! Vágnék be, de Atti másodjára is lebeszélt, mondván, hogy ha ponty, majd úgyis viszi rendesen. Én kitartottam, éreztem, nem lesz itt botreptetés, ezért egy kicsit hevesebb bólintásnál csak odasóztam neki, meg is lett a potyka.
Na itt, most, semmiféle kapás nem volt, csak a már említett damilcincogás. A megemelt botba mégis élet költözött, hű, ha, he. Éreztem, hogy nem kárász, nagyon keményen húzott, én nem ismertem az akadás milyenségét, csak reméltem, hogy felszippantotta a ponty a horgot és az valahol mélyen akadt benne, de nem téptem.
6-8 perc alatt kitornáztam a part elé, majd kivettem.


z egyik újabb kárász, megint a feederen

Szép, tükrös, kövér jószág pihegett a frissen nyírt fűben, a horog egészen mélyen a garatnál ült meg. Hossza 52 centi, legnagyobb kerülte 58 centi. Na, visszavágott a fenekező.
Kilenckor feltámadt a szél. Ez mindig jó. Hopp, kapás kapást ért a feederen, több kárász is bánta. Ponty, az nem.
Vészesen közelgett a fél tíz, sőt, el is jött. A feeder kudarcot mondott… Vagy mégsem?


Végszerelékek egymásközt

Idehaza a ponty a Hal, ha nem fogunk pontyot, összetörik a szív, megbomlik az ész, depresszió tör ránk. Ebből a szempontból vesztett a finomabb technika. De vajon nem mázlija volt-e csak a hagyományos fenekezőnek? A néma leventének? Nem szórakoztatóbb-e úgy eltöltetni három órát, hogy az ember kapást is lát a botvégen, sőt halaKAT.
Majd az idő eldönti. Meg az olvasók.
Én mindenesetre egy újabb tudományos kutatáson töröm már a fejem…
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...