Ezekkel a Salmo csalikkal foghatsz csukát
Megjelent: 2021. március 31. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A Salmo csalikkal a közös történelem szorosan összefűződik személyemmel, annak idején hihetetlen dolognak tartottam, hogy én képviselhetem a céget a hazai piacon. Rögtön bele is vetettem magam a Salmo wobblerek sűrűjébe, aminek meg is lett az eredménye. Sok dolgot kiemelhetnék a salmo wobblerek közül, most ezek közül a csukás Samokról teszek egy rövid körképet.

Egy ekkora csukát kézben tartva megértjük miért is ennyire jók a Salmo wobblerek.

A Zipper meglepően sok csukát szokott adni, a téli időszak egyik meglepően jól működő wobblere.

Már pontosan én sem tudom mikor fogtam az első csukámat Salmo wobblerrel, de egy élmény azért erősen megmaradt bennem. Ekkor még kevés közöm volt a Salmohoz, de mint minden információra és újdonságra éhes horgászként kipróbáltam a különlegességeket. Így került kezembe a Salmo Slider, akkor még erről keveset lehetett hallani, ráadásul az akkor még szokatlan nagy méretekben volt csal elérhető, vagyis 12 centiméteresben. Ez manapság is nagynak számít a hazai csukások körében, így nem véletlen, hogy akkor voltak előítéleteim, de ott motoszkált a nagy csali nagy hal elmélet.


A tavaszi időszakban a sekélyebb vizeket próbáljuk meg horgászni.

Egy csukamintás wobbler nagyon fogós lehet.

Az első próbák a Sliderral való ismerkedést jelentették, aztán ráéreztem, ehhez kellettek az első csukák és persze az a csuka amelyik előkéstől elvitte a Sliderem. Mondanom sem kell azóta a csukás csalik között ott van a helye a Slidernek, azonban a Salmo csalik között nagyon sok jó csukás wobblert találhatunk még. Ha időrendbe szeretnénk állítani akkor nekem a második a Zipper volt.


Gyakori, hogy a csukák keresztben kapják el a műcsalit.

Nem véletlen, hogy Frisky csalik külön dobozt kaptak.

A Zipper a többivel ellentétben nem csukás műcsalinak készült, hanem süllősnek. A gyártói ajánlások alapján így is kezdtem el használni, aztán kiderült nem csak süllőre, hanem csukára is rendkívül fogós műcsali, ezzel elsősorban a mélyebb vizekben lehet, és érdemes horgászni, a rendkívül intenzív csörgése messziről begyűjti a környék csukáit.


Borongós hüvös, kicsit szeles napok kiválóak a csuka pergetésre.

Minden pillanatban koncentrálni kell, hiszen akár az utolsó pillanatban is érkezhet a kapás.

A harmadik kiváló csukás wobbler a Salmo Skinner, ez elsőnek a harcsák esetében bizonyított, azonban az őszi időszakban szinte nélkülözhetetlen ez a speciális formájú wobbler. Alakja a hazai halaink közül leginkább a b odorkára, vagy a vörösszárnyú keszegre hasonlít, így nem véletlen, hogy azokon a vizeken működik a legjobban, ahol ezek a táplálékhalak vannak leginkább jelen. A színre is kitérnék is egy picit, ugyanis vannak a természetese színek, amelyek valóban szinte kísértetiesen megjegyeznek a valódi halak színével. Azonban a hazai vizeink nem éppen tisztaságukról híresek, vagyis itt a látvány kevésbé befolyásoló tényező, sokkal fontosabb a csalik által keltett rezgés.


A csuka pergetéshez feltétlenül kell a 4000-es orsó méret.

A tiszta vizeket említve a svédországi vizek jutnak szembe. A Sweeper debütálásakor volt szerencsém a Salmo wobblerek megálmodójával Piotr Piskorskival horgásznom egy hetet. Ekkor került elsőnek a kezembe a sweeper, amely sokban hasonlít a Sliderhez, azonban a formája inkább hosszúkás vagyis, ha a mi szemüvegünken keresztül vizsgáljuk a Slider egy kárász alkatra hajazó csali míg a vékonyabb ceruza szerű inkább egy csukát tudok beleképzelni, talán nem véletlen, hogy a tavaszi időszakban sokkal jobban működik a Sweeper. Egyébként nem lehet véletlen az sem, hogy a Sweeper kezdetektől fogva kapható csukamintás változatban is.


Kell ettől természetesebb szín mint a tükör ponty mintás Slider?

Nem lehet elmenni a kétrészes Salmók mellett sem, ebből kettőt emelnék ki, az egyik a Frisky, amely a leglassabb vontatásra is gyönyörűen veret. Ez a veretés a nagy amplitúdó - vagyis kilengés – nagyon fontos a csuka pergetésnél. A csukás csalik egyik fő jellemzője nagy szinte kiszámíthatatlan kilengés, ezt erősíti az a tény is, hogy a jerk – rángatásos -csalik kiválóak csukára. Tehát ne feledjük el a Frisky-be néha bele pöckölni, vagy megállni vele egy pillanatra.

A Ryobi márkán belül több kiváló orsót találunk, melyek mindegyike alkalmas a csuka pergetésre.

A csali megállítása egyébként nagyon fontos a csukák esetében, nem véletlen, hogy a Salmo csalik nagyrészt legyen az süllyedő vagy felúszó, a szabadon hagyott csali csak lassan fog az említett tulajdonsága szerint viselkedni. A megállított lassan süllyedő vagy felszínre törekvő csali nagyon idegesíti a csukákat, ráadásul a Salmo csalik nagy része még ebben a helyzetben is remeg.


Botok közül a kicsit hosszabb, kellően gerinces botokat részesítem előnyben, az L&K Spin Blade a kedvencem méghozzá 30-80 grammos dobósúlyban.

Még egy csali marad ki a felsorolásból, mégpedig a Pike, ennek a nevében is benne van, hogy a csukára készült és nem utolsó sorban pont úgy néz ki, mint egy kis csuka. A hasonlóság nem véletlen, hiszen a ragadozó halak közül a csukára a leginkább igaz a kannibalizmus. Ez egész évre igaz lehet, de a tavaszi ivás utáni időszakra sokszorosan jellemző, ebben az időszakban érdemes ezekkel a vékonyabb csukára nagyon hasonlító csalikkal horgászni. A Salmo Pike egyébként kétrészes és egyrészes változatban is kapható, nekem a legbeváltabb a kétrészes. A kétrészes változatból is van egy egészen sekély vízben vezethető, illetve egymélyebben jövő változat, mindkettő kiváló lehet, de a sekélyben tartózkodó csukára természetesen csak a kisebb csőrű változat lehet megfelelő.


Ezt az érzést mindenkinek át kell élnie, nem csak a csukafogás miatt, hanem a késő őszi téli hangulatok miatt is.

A csali kiválasztására már fentebb is utaltam, a tavaszi időszakban érdemes a vékonyabb csuka formájú és színű csalikat választani, általánosan pedig a szélesebb formák ajánlottak. Csalivezetésben pedig változatosak legyünk, lehet egyenletes vezetéssel is próbálkozni, de a rángatásos megállós technika sokkal több kapást szokott általában eredményezni, válasszuk bármelyik Salmo wobblert a csukák biztosan díjazni fogják a siker pedig nem fog elmaradni.

Lukácsi Béla

RYOBI CYNOS III ORSÓ
32 990 Ft
24 990 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...