Feeder felszerelések I.
Megjelent: 2012. április 23. | Forrás: Talabér Gergely | Írások

Egyszerű szerelékek

Hazánkban a finomszerelékes horgászat módjai közül kétségtelenül a feederes horgászat a legnépszerűbb. Az rezgőspiccek érzékenysége és a szerelékek sokfélesége lehetővé teszi, hogy alkalmazkodjunk bármilyen körülményhez. Kapásra ingerelhetjük a legóvatosabban táplálkozó uszonyosokat is, feltéve, ha megtaláluk őket, majd a megfelelő csalit kínáljuk számukra a megfelelő módon.


Számtalan kellemes órát töltöttem ezen
a tavon különböző szerelékeket próbálgatva.


A csalifelkínálás és a csalogató anyag bejuttatása számtalan módon megoldható, de melyik adja a legtöbb halat? Mi alapján válasszunk megfelelő szereléket, hiszen annyi lehetőségünk van! Magam is régóta keresem erre a választ arra, miért működik egy szerelék bizonyos körülmények között, máskor pedig miért mond csődöt? Megpróbáltam összeszedni a leggyakrabban használt és leghatékonyabbnak bizonyuló végszerelékeket, közben igyekszem magyarázatot találni sikerükre is.

Hagyományos gubancgátló csöves szerelék

Ez talán a legszélesebb körben alkalmazott feeder szerelék. Egyszerűen megköthető, sokoldalú szerelék, mellyel bármilyen méretű békés hal megfogható. Alapvetően egy tört gubancgátló csőből, horogelőkéből és a csőre erősíthető kosárból vagy súlyból áll. A cső mérete személyre szabható a horgászat körülményeinek függvényében.


Elvi rajz a szerelékről (nagyításért kattints a képre!).


Legnagyobb előnye, hogy gátolja a gubancolódást! Ez igazán magától értetődő, de mégis miért emelem ezt ki? Azért, mert a többi szerelékkel ellentétben ezzel valóban művészet gubancot dobni. Nekem az évek alatt bármilyen végszerelékkel sikerült felcsavarnom a zsinórt saját magára, kivéve ezzel! Lehet bármekkora szél, bármilyen hosszú az előkezsinór, biztosak lehetünk benne, hogy csalink megfelelő módon érkezik a fenékre. A másik komoly előny a kosár vagy súly gyors cseréjének lehetősége. Kosarainkat előre megtölthetjük, majd kitekerés után egyszerűen lecsatolhatjuk az üreset és fel a tömöttet. Akkor is jó segítséget nyújt, ha a horgászat közben váltani szeretnénk a különböző tipusú kosarak között. A kezdetben használhatunk cseppkosarat az eteőanyag bejuttatásához, később válthatunk drótkosárra, ha több élő anyagot szeretnénk az etetésen, de feltehetünk ólomsúlyt is, ha szeretnénk a lehető legkisebb csobbanással bedobni a végszerelékünket.


Tökéletes bot és orsó.


Peca közben sok variációs lehetőséget nyújt ez a szerelék. Könnyen elkészíthető és biztonságos. Úgy tűnik, bármilyen helyzetben megálja a helyét, vannak azonban hátrányai is, melyek behatárolják alkalmazhatóságát. Az első és talán legszembetűnőbb, hogy a gubangátló cső megtörtsége miatt a szerelék bedobáskor ferdén repül, ezért az elérhető dobástávolság emiatt csökken. A hagyományos fenekező módszerhez képest a meghorgászható távolság körülbelül ugyanakkora, de ha egészen messzire, 80-100 méterre kell bevetünk a csalit, akkor más megoldást kell választanunk. Viszont amíg uzsonyos barátaink elérhetők partközelben vagy közepes távolságban, addig nyugodtan megoldhatunk bármilyen szituációt ezzel a végszerelékkel, legyen akár szó pickeres keszegezésről vagy feederes ponytozásról.


Szép zsákmány bizonyítja
a szerelék fogósságát.


Csúszókosaras keszegező szerelék

A következő bemutatásra kerülő szereléket leginkább a keszegnép horgászatához ajánlom. Lényege, hogy egyszerű és érzékeny. Kevenceink általában nem heves, botlerántós kapásaikról híresek. Az érzékeny spiccek használata mellett fontos az is, hogy végszerelékünk mekkora ellenállást fejt ki a csalit felvevő uszonyos barátunkkal szemben. Minél óvatosabbak a kapások, annál nagyobb jelentőségű, hogy spiccünk és a horog között a lehető legkevesebb súrlódás keletkezzen kapáskor.


Elvi rajz a szerelékről (nagyításért kattints a képre!).


A gubancgátló csövek használata kényelmessé teszi horgászatunkat, de... Nos, ez a de makacsul ott van, és ott is marad, mert amíg a halnak a gubancgátló csövön kell keresztülhúzni a főzsinórt, addig a mostani szerelékünkön mindössze egy apró gyűrű ellenállását kell csak leküzdenie. Ez pedig messze a gubancgátlós érzékenysége fölé emeli szerelékünkét. Túlzás nélkül mondhatom, még nagyobb küszöket is meg lehet fogni ezzel a szerelékkel. Lényege, hogy a kosár egyetlen forgóval vagy csúszóúszó adapterrel van a főzsinórra fűzve. Előtte egy gumiütkörő közbeiktatásával következik az apró forgó (a forgó súlya is számít), majd a forgó másik fülébe kötve a horogelőke. Előnyei közé tartozik, hogy egyszerű megkötni, kevés dolog kell hozzá csupán, valamint messze ez a legérzékenyebb szerelék, amit valaha használhatunk. A keszegeken túl természetesen pontyok és más, nagyobb testű halak horgászatához is használhatjuk, a kosár mérete ugyanis (a főzsinór figyelembevételével természetesen) bármeddig növelhető.


A személyes kedvencem, rendkívül jól működő összeállítás!


Vegyük figyelembe azonban a hátrányokat is, amellyekkel számolnunk kell, ha ezt a szereléket választjuk. Érzékenysége mellett ez a mód adja talán a legtöbb gubancot. Próbáljuk ezért finoman bedobni, mintha úszóval horgásznánk. Kis gyakorlással könnyen ráérez az ember a technikájára, utánna pedig gyerekjáték a horgászat. Erős szélben is jól alkalmazható, mert a könnyű kosárhoz használt vékonyabb főzsinór szinte vajként vágja z áramló levegőt, a kosár pedig nyílegyenesen repül célja felé. Ez a módszer nem tartozik azonban a távhorgászat eszköztárába. Nagyobb dobásoknál a kosarak hajlamosak el forogni a levegőben és semilyen eszköz nem áll rendelkezésre a repülés stabilizálására. Épp ezért a kényelmesen meghorgászható távolság esetünkben 20 és 40 méter közé esik. A 40 méteres távolság inkább elméleti lehetőség, mint valóságos. Dobtam be ilyen távolságra is gubancolódás nélkül, de messze nem olyan pontos és kényelmes, mint más szerelékekkel. Egy szó, mint száz, a csúszókosaras szerelék egyértelműen a parthoz közelebb eső területek meghorgászásának verhetetlen eszköze!


Rövid peca elerdménye volt ez a teríték,
mégis nagy élményt jelentett!


A fenti két szerelék jó alapot kínál bármely horgász számára, sok-sok alkalmat a kisérletezésre, feljeszgetésre. Legközelebb ugyancsak két szereléket veszek górcső alá. Megnézzük majd, mik az előnyeik, hátrányaik és miképp fordíthatjuk ezeket a hasznunkra. A horgászatot sosem lehet elééggé megtanulni, a halaknak eléggé a kedvében járni. Minden peca szolgál tanulságokkal, miközben újra és újra kell értelmeznünk bizonyos dolgokat. Ne féljünk új utakra tévedni, különös, néha hajmeresztő dolgokat kipróbálni, mert ezek sokszor több tanulsággal szolgálnak, mint gondolnánk!

Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...