Ragadozóhalas beállítottságom ellenére azon horgászok közé tartozom, akinek ha a kezébe nyomnak egy féder szereléket, helyesen össze tudom állítani, sőt még halat is fogok vele. Mint mindenki, én is végigjártam a lépcsőket, ezért nem jövök zavarba, azonban az etetőanyagok, csalik, különböző csalogató anyagok már egy ideje nem képezték aktívan az érdeklődési köröm részét, és hogy ebből a lemaradásból minél gyorsabban bepótoljak valamennyit, helyesebben mondva frissítsem a meglévő ismereteimet, csatlakoztam Benzár Zsolt barátomhoz egy pontyozás erejéig. Néhány év alatt is jelentőset fejlődhetnek a horgászat eszközei minden ágazatban, és ha nem figyelünk, akkor lemaradunk, szerencsére Zsolt tudja mi a trend a békés halaknál, ami nem is csoda, hisz aktívan részt vesz a fejlesztésekben ezen a téren.
Barátom mindig meglep pár zacskó újdonsággal, amelyeket sikeresen is alkalmazok azon a néhány horgászaton, amit megejtek évente, viszont más dolog figyelni valakit, aki tudja, hogy az adott csali vagy éppen aroma milyen körülmények között fejti ki maximálisan a csalogató hatását. Egy pontyos tavon kerítettünk sort a horgászatra. Igen, persze itt könnyebb, gondolhatják sokan. Az igaz, hogy jobb esélyünk van a sikerre az ilyen vizeken, viszont nem mindegy, hogy azt mennyi idő alatt érjük el. A bojlisok általában több napot szentelnek a horgászatnak, és lassan megjön a siker is. Nekik van idejük kiülni a halat, viszont a féderezés lényege, hogy minél hamarabb halat fogjunk, hisz a legtöbb esetben csak órák állnak a rendelkezésünkre, nem napok.
Megérkezésünkkor már több csapat is volt a tavon, akik másfél napja őrizték a botjaikat. Gyorsan körbeérdeklődtünk a halőröktől, hogy milyen fogásokkal dicsekedhetnek az ott lévő horgászok. - Egy pontyot fogtak 36 óra alatt, készülnek az ívásra a halak, és nem érdeklődnek. –hangzott a válasz. Gondolom, mondanom sem kell, hogy ledöbbentem. Szóvá is tettem aggodalmaimat Zsoltnak. - Hogy akarsz itt halat fogni, ha másfél nap alatt sem fogtak a többiek? A válasz a következő volt: -Gyorsan! Tovább nem is fontoskodtam, csak figyeltem a mestert.
A kipakolás előtt kibontott pár zacskó pelletet, és csúzlival mintegy 60 méternyire belőtt néhány maréknyit. A kaját nagy területre szórta szét, és közben kifejtette, hogy miért is ezt az etetési módszert alkalmazza. Mivel ez egy intenzíven horgászott tó, a rafinált halaknak furcsa lehet a kis területen halmozott anyag, ezért is jellemző, hogy mindig az etetés széléről kerülnek horogra a pontyok. Így szétszórva az óvatos pontyoknak sem lesz annyira gyanús a dolog. Nem egy kupacban találják az anyagot, hanem csak egy-egy szemet jobbra-balra, így bátran hörpintik fel, és a horogra kötött csalit is gondolkodás nélkül kapják majd be. Valamint ez a terítés azért is fontos, mert rengeteg a kárász és a dévér, ők pedig, ha beülnek az etetésre, akkor nem fog odaférni a ponty. Tehát a szétterített pelletel focizhatnak a dévérek, és egy-egy szem körül nem alakul ki akkora tolongás, mintha egy rakáson lenne, ezzel kíváncsivá teszik a pontyokat is. És, hogy Zsolt érzékeltesse, mennyi is a keszeg a tóban, elmondta, hogy a hetekkel korábban megszervezésre kerülő Benzar Mix kupán az első helyre több mint 60 kiló hal kellett.
![]() Az etetésre és a horogra szánt pellet ugyanaz |
Két darab pellet került a hatos horogra kötött előkére, ezzel is kikerülve, hogy a dévérek, kárászok be tudják falni. A csalit Zsolt bespriccelte a Fluo Booster nevű löttyel, ami többféle ízesítésben is készül, de ez alkalommal az epres került használatba. Érdekesnek találtam, hogy mennyire megtapadt ez a virító színű aroma a csalin. Faggattam is kicsit Zsoltot a folyadékot illetően. -A hordozóanyagnak köszönhető ez a jó tapadó hatás, ami egyaránt alkalmas arra, hogy pelleten, bojlin, szemes-, vagy akár élő csalin, illetve a kosárba gyúrt etetőanyagon is használjuk. Olyan aromakompozíciót sikerült megalkotni, ami azonnali csalogató hatást biztosít, és hosszasan megőrzi ezt az adottságát (a nagy halak horgászatában is nagy előnyt jelent ez a tulajdonsága). A jó tapadásnak köszönhetően folyamatos a csali körüli aromafelhő. Valamint nem csak illat terén vonzza a halakat, hanem vizuálisan is ingerli őket. A fluó színnek köszönhetően befesti a vizet, így a halak, alga- és plankton felhőként érzékelik a vízterületet a csali körül. Fontos kiemelni, hogy PVA barát is, nem oldja, tehát bátran használhatjuk akár a PVAhálóba tömött etetőanyagon is. –magyarázta barátom. De, hogy bepillantást nyerjek a működésébe, megígérte, hogy hazatérve megmutatja egy akváriumban, hogy miként viselkedik a Fluo Booster.
![]() A csodafegyver |
![]() A felhordás egyszerű |
![]() Szemmel láthatóan jól megtapad a csalin |
![]() Ez a horogméret volt szükséges |
Míg a kapásra vártunk vethettem egy pillantást Zsolt felszerelésére. Minden kellék megfelelt a pontyozás követelményeinek. Nagyméretű Black Fighter nyeletőfékes orsó, aminek a dobja úgy van kiképezve, hogy nagy távolságra is lehessen vele dobni. 0,25-ös jól látható damil várta a harcot az orsón. A bot is kifejezetten pontyozásra volt kitalálva. 3,60 méteres, 3 librás bojlis bot, amit akár féder botnak is lehet használni. Kétféle spiccrésszel rendelkezett, az egyikkel tipikus háromrészes bojlis bot benyomását keltette, míg a másik felállásban egy négy tagból álló féder volt, amihez kétféle érzékenységű spicc is társult.
A halakra sem kellett sokat várni, hamar megérkeztek az első pontyok. Nem voltak nagyok, legalább is azokhoz képest, amiket Zsolt a korábbi napokban fogott. A fogások között barátom mindig belőtt egy adag pelletet, hogy a halak érdeklődését fenntartsa. A tó felszíne tükörsima volt, ehhez égető napsütés is társult, amolyan „döglött víz" benyomása volt az egésznek. A halak is ennek megfelelően kaptak, de még mindig több akciónk volt, mint a bojlis horgászoknak. A közelgő vihartól vártuk a megváltást, de szépen elkerült minket, így a horgászat alatt igazi gatyarohasztó időjárás uralkodott. Annak köszönhetően, hogy a Fluo Booster a mintegy 2 méteres vízoszlop teljes magasságában kifejtette hatását, a felszínen kóválygó pontyokat is rávezette lassan a csalinkra, így több halat is sikerült a szákba terelnünk, és mindemellett még jó néhány rontott kapásunk is volt. Mindez bizonyította, hogy Zsolt taktikái hatásosnak bizonyultak.
![]() Carp Expert Double Tip bot egy 7000-es Black Fighter nyeletőfékes féder orsóval társítva, igazi pontyos páros |
![]() Megvan az első delikvens,… |
![]() …egy vaskos, nagyszájú tükrös |
![]() Még jóformán ideje sem volt a pelleteknek megázni, máris felhörpintette |
![]() Ez a példány is jó húsban volt |
![]() Egy árva fuvallat sem borzolta a vizet |
![]() A közelgő viharban bíztunk,… |
![]() …de elkerült |
![]() Ekkora ponty is van a tóban, ő már ott született |
![]() A sors furcsa fintora, hogy az egy szál botommal nekem jött a legnagyobb |
Hazaérve kíváncsian vártam, hogy Zsolt megtartsa a Fluo Booster-es prezentációját. A boltjában szépen sorakoztak a különbnél különb illatú aromák, minden halfajra, sőt még módszerre lebontva is. Hogy csak néhány példát említsek: mézes, foghagymás, dévéres, kárászos, féder stb. Miután végigszagolgattam mindeniket, az akvárium is előkerült. Első ízben az általunk is használt két pelletes variációt merítette a víz alá barátom, majd egy lebegős kombinációt is behelyezett az akváriumba. Ami rögtön szembeötlő volt, hogy az aroma nem „omlott" le a csaliról. Amint oldódni kezdett, lassan a fenékre süllyedt, majd onnan kezdte kitölteni a teljes vízréteget, de a csalin még mindig volt egy réteg, ami jól világított.
10 perccel a csali vízbehelyezését követően az akvárium vize teljesen bezöldült, ami jól jelezte, hogy az aroma mindenütt jelen van. A pellet oldódásával a külső réteg lassan kezdett lemállani, amire az aroma is tapadt, de a csali közelében koncentráltabban megmaradt.
Az első bemutató után lecseréltük az akvárium vizét tisztára, és azt is megmutatta Zsolt, hogy etetőanyaggal, illetve lágy, horogra tűzhető pellettel kombinálva miként viselkedik. Valamint azt is elárulta, hogy már kísérleti fázisban van az a pellet is, amiben gyárilag benne van a Fluo Booster, de ez még a jövő év muzsikája.
Mindenképp érdekes és hasznos tapasztalatokkal lettem gazdagabb a bemutatót követően.
![]() Többféle aromában is megtalálható |
![]() Jól látható, amint bevonja a csalit |
![]() Felfele is terjedni kezd |
![]() 10 perc elteltével mindenhol zöldes a víz, az aroma kitölti a teljes akváriumot, de a csali közelében még mindig koncentráltabban van jelen |
![]() Lágy, azaz Soft pelletekkel is használható |
![]() Így fest, ha etetőanyagra spricceljük rá, és elkezd oldódni |
![]() Ezekben a lebegő lágy pelletekben, már gyárilag benne van a Fluo Booster, de egyelőre még csak prototípusok |
Forrás: Gothárd Ferenc Alpár
Az idei évben június 13-án pénteken került megrendezésre a XXII. Országos Rendőr és XVI. Rendészeti Meghívásos Horgászverseny, amelynek ebben az évben is a méltán híres maconkai víztározó adott otthont. Csapatversenyről lévén szó, a versenyen 2 barátommal, kollégámmal Kuremszki László r. törzsőrmesterrel és Zádori Péter r. főtörzsőrmesterrel együtt indultunk el. A versenyen 31 három fős csapat vett rész, de a csapattagok három különböző...
A Carp Expert orsókínálata 2025 tavaszán egy újabb példánnyal bővült. A Method Indicator 5500 személyében egy teljesen új technikát ismerhettek meg a horgászok. Ez az innovatív orsó egyedinek számít a hazai piacon, ugyanis a hibrid fékcsillagba integrált egység képes a kapásaink jelzésére, fény és hangjelzés egyidejű közvetítésével! A Method Indicator orsó elsősorban a feeder horgászoknak készült, de hasznos társ lehet bármely fenekező...
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...