Fenekező harcsázás
Megjelent: 2008. május 09. | Forrás: Székely Zoltán | Írások

A harcsázás legnépszerűbb módja a fenekezés, különösen az első tavaszi hónapokban, amikor még ritkán jön fel táplálkozni víz közé a bajszi. Természetesen vize is válogatja, más a helyzet a kis mélységű állóvizeken és más a mélyebb folyókon. A harcsa általában márciusban kezd aktívabban táplálkozni. Összekapdossa a fenéken szintén akkor éledező táplálékállatokat, a folyók első áradásai által vízbe sodort férgeket, dögöket és a víz felmelegedésével egyre többször veti magát egy-egy hal után.


Pecsenyehari.

A harcsa horgászatára szerelt fenekező készség is ehhez az életmódhoz alakul. Két alapvető összeállítást használunk, a lebegtetőst és a fenékre letettet. A horgos főzsinórról ágaztatjuk le karabinerrel a valamivel vékonyabb zsinórra kötött fenéksúlyt, melynek hossza lehet akár kétszerese is, mint ameddig az ütközőtől a horog ér. Ilyenkor a csali a talaj felett lebeg, messziről felhívja magára a harcsák figyelmét.


A botra kapcsolható lámpa éjjel fénnyel tölti fel a zsinórt

Különösen éjszaka, viharos időben érdemes így szerelnünk, de tapasztalataim szerint, ha az egyik botot lebegtetősre, a másikat pedig fenékre téve szerelem, szinte mindig az előbbire van több kapásom. Ennek okát a harcsa szájállása jól mutatja, hiszen az, az előre nyúló alsó állkapocs következtében felfelé nyílik, így jelezve a táplálkozás fő irányát. Ennek ellenkezője például a márna, melynek harmonikaszerű ormányának nyílása párhuzamos a talajjal.


Balról lebegtetős, jobbról csúszóólmos szerelék

Mivel a harcsa nem igényli a finom felszerelést, a zsinór vastagsága és a horog nagysága legyen inkább kissé eltúlzott, de főleg minőségi, mert soha sem tudhatjuk, hogy a sors mikor varázsol a horgunkra rekordharcsát. A Sufix zsinórok nekem nagyon beváltak, van külön éjszakai horgászathoz kifejlesztett fluoreszkáló változat is, mely a nappal magába gyűjtött fénnyel este jó darabig világít.


Az igazi harcsaölő

Elhalványulása után egy botra szerelhető gyűrűs lámpaújdonsággal, melyen keresztül fut a damil, pótolhatjuk a fényt egész éjszaka, így fárasztás közben jól láthatjuk, hol jár a megakasztott harcsa. Erre, különösen akadós területen nagy szükségünk lehet.


Feszült pillanat

A harcsa pedig nagyon is szereti az akadókat, víz alatti tuskókat, kövezéseket, ha nincs más, a medertöréseket. Ezt a természetét jól megfigyelhetjük akváriumban. Elég az egyenletes talajra egy csődarabot helyeznünk, már bele is bújik. Megakasztásukkor is igyekeznek visszamenekülni leshelyükre, ezért akadós területen nem elég az erős zsinór, acélos horog, olyan botot használjunk, mint például a CLC Moby Dick 2,70-es, mely nem ad esélyt az akadóba menekülésre.


Ha ez a spicc begörbül!

A harcsa nappal, hidegebb vízben, erős sodrásban, ha mozog, jobbára a talajhoz tapadva kutat táplálék után. Horgászatához ilyenkor a normál, csúszó ólmos készség megfelel, erősebbre szerelve. Az ólom ütközője és a horog közötti távolság jó, ha méter körüli, hadd görgesse a folyás ide-oda a csalit, vagy legyen mozgástere a csalihalnak. Itt rá is térnék a legbeváltabb fenekező csalikra.


Harcsás forgó a Dunán

Elsők között kell említenem a nadályt, lótetűt, de sok helyen bevált a harmatgiliszta csokor és az élő hal is. A tájjellegnek megfelelően, ha éhes sok mindent felvesz, de számomra igazi rejtély, hogy leggyakoribb táplálékával, a folyami rákkal, miért nem tudom megfogni. Egyik alkalommal azt is kipróbáltam, hogy a nadállyal fogott, rákoktól pocakosra zabált harcsából kioperált ollósokat fűztem horogra, mégsem volt mozdításom se rá, míg mellette a másik bottal, nadállyal kettőt is akasztottam.


Van is benne hari

Régi tapasztalat, hogy a vér és a büdös anyagok is vonzzák a harcsát, mint például a rothadó belsőségek, aromás sajtok, dobiszap. Ezen alapulnak a harcsafogáshoz gyártott puha csalik, mint például a Nitro Catfish, melyek illatanyagukkal vonzzák horogra a bajszikat


Jó horog, ideális akadás

Van még egy kényes része a harcsázó felszerelésnek, amiről eddig nem beszéltem, az orsó. Egy hal horgászatánál sincs olyan igénybevételnek kitéve, mint a nagy harcsák fárasztásánál. Érdemes esetleg multipikátort használni, mint a Banax Sounion, vagy a Penn Commander, de mivel hazánkban inkább a peremfutósokat kedvelik, inkább erről írok.


Kapásra várva
A lényeg, hogy sok, aránylag vastag damil férjen rá, a fékrendszere kifogástalan és a tengelye maximálisan terhelhető legyen. Ezeknek az igényeknek tökéletesen eleget tesz a Banax Si 7000P. A magyar harcsakirály Koós Feri is ezt használja.


A minőségi felszerelés elnyeri jutalmát

A súlyán persze érezni, hogy benne van az anyag, de ez nem probléma, hiszen letett bottal fenekezünk. A lényeg, ha jön életünk nagy harcsája, a felszerelés minden pontja, a horog, a zsinór, a bot és az orsó is megfeleljen a sikeres küzdelemnek.
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...