A hûlõ vizek kiváló lehetõségeit kihasználva próbáltunk rá a Tisza folyóra. Feederezés mellett döntöttünk, mégpedig az Energo Team Carp Expert Feeder 3,60-as botját vittük magunkkal. A horgászatot a Salmo Team Hungary tagja, Kovács Adrián segítségével kívántuk megvalósítani.
![]() A Power Feeder 5000-es orsót rögzítettük a botra |
Köztudott, hogy Adrián szívesen horgászik a Tiszán, igaz, jobbára a ragadozó halakat kergeti. Viszont azt is tudni lehet róla, hogy idõnként a békés halakat is célba veszi, fõleg, ha nem csak keszegre, de pontyra is van esély. A helyválasztásunkból adódóan, a pontyok jelentkezésére is számítani lehetett, így érdeklõdéssel vegyes izgalommal kezdtük el a horgászatot.
![]() Adrián keszegekkel kezdett |
Mivel rendelkezésünkre állt csónak, úgy döntöttünk, hogy a horgászat kényelme érdekében használni is fogjuk. A parttól nagyjából 10 méterre állítottuk be a ladikot, így a folyással szinte lefelé dobálva optimálisan tudtuk a pályát meghorgászni. A vízmélység 6-7 méteres volt, közepes, mondhatni ideális folyással. Ha már csónak mellett döntöttünk, az is egyértelmûvé vált, hogy ezúttal nem kell hatalmas dobásokkal megoldani a horgászatot, jóval közelebb a csónakhoz is lehetséges a csali felkínálása.
![]() Ezt a darabos karikát komoly süllõ támadta meg |
Az ET Carp Expert Feeder egy igen kellemes, közepesen erõs bot. A blank anyaga kiváló minõségû IM8-as carbon. Kevés lógás, nagy szilárdság és masszív rugalmasság jellemzi a három vastagabb tagot. A hajlékony spicce, mely a kapás jelzését hivatott szolgálni, nyilván kevés szerephez jut a dobásoknál, ez a feladat nem a cserélhetõ spiccre hárul. Az akcióra utaló jelzése MH, azaz Medium Heavy, ami érzésre is fedi a valóságot. Bõ 100 grammos feederkosarak bátran dobhatók vele. A botot nyugodtan nevezhetjük „nagyhalasnak", legalábbis abban az értelemben, hogy a keszegek nagyjaihoz és a pontyokhoz való. Nagyon apró halakhoz jobb egy rövidebb és érzékenyebb nyelet választani.
![]() Ponty a horgon! | ![]() Szákolás elõtti pillanat |
A botra ET Power Feeder 5000-es orsó került, amit már korábban is kipróbáltunk, de nem árt felidézni, mit is kell tudni róla. Méretezése 50-es, azaz 0,50mm-es zsinórból menne rá 100 méter. Menne, mert nemigen tesz rá senki ilyen vastagot, teljesen felesleges volna. Nézzük a technikai paramétereket! Erõs grafit kompozit vázban ülnek az alkatrészek. A fekete szín trendi, de nem az a lényeg. 8 darab csapágy gondoskodik a sima futásról, és a hosszú élettartamról. Hajtókarja alumíniumból készült, masszív, nagyméretû. Fogantyúja igen kényelmes nagyobb darab, ezzel senkinek nem lesz problémája.
![]() A Carp Expert Feeder ennél jóval nagyobb pontyokkal is elbánna! |
Bele lehet kapaszkodni, ha szükség van rá. A rotor - a legújabb trendnek megfelelõen - teljesen kiegyensúlyozott, semmi vibrációt nem ad. A fékszerkezet elsõ pozícióban található, nagyméretû lamellái gondoskodnak arról, hogy a fékhatás konstans és megbízható maradjon hosszadalmas fárasztás esetén is. Az orsó kifejezetten a távoli dobásokra lett kialakítva. Errõl szembetûnõen árulkodik a nagyméretû, magas fém dob. Kúpos, távdobó szerkezete van, mellyel a legtávolabbi helyek is elérhetõk. Az orsóra 0,18-as Titan Smoke zsinór került, melynek végére Maruto horgokat rögzítettünk 6-os, és 8-as méretben.
![]() Csónakban a ponty |
Szerencsére rá tudtunk szánni a horgászatra pár napot, így szemes takarmányos szoktató etetésre is sor került, ezért ezúttal nem etetõanyagoztunk, kizárólag kukoricával etettünk. Ezért is reméltük, hogy nem csak keszeget, de pontyot, vagy pontyokat is foghatunk.
![]() Az apró horgok nagyon hatékonyak voltak, egy halunk sem ment el fárasztás közben! |
Sokan gondolnák, hogy a víz hûlésével a napon belüli legjobb idõszak egyre késõbbre tolódik. Ebben van is valami, de a reggeli idõszak a leghidegebb hónapokban is fogós. A halak életciklusa alapvetõen ugyanaz marad. A horgászat a kukorica gondos beszórásával kezdõdik. Olyan mennyiséget kell etetni, ami odavonzza a már a környéken tartózkodó halakat, de nem annyira sokat, hogy eltelítse, jóllakassa azokat. Ha minden jól meg nagyjából fél óra elteltével áll be az a helyzet, hogy a kukorica már fogyóban van az aljzaton, és az egyre gyülekezõ halak már jó eséllyel találják meg a horgon levõ falatot is. Ezt segíti a tiszta víz, s hogy a felszereléssel bedobott, leülõben, mozgásban lévõ csalit nagyon jól észlelik a halak. Ezért is van az, ha igazán eszik a keszeg, a bedobást követõen szinte azonnal érkezik a kapás. Ettõl igazán jó ez a peca. Adrián fogott egy olyan jó tenyeres karikakeszeget is, amin jellegzetes süllõmarás volt látható. Kibújt belõle a ragadozó-horgász, egybõl azt találgattuk, mekkora is lehetett az a süllõ (nem kicsi).
![]() Szép tiszai pikkelyes tõponty |
Aztán, ha minden jól megy, 1-2 óra múlva, amikor a keszegek hada alább hagy, az óvatosabb pontyok is szerephez juthatnak. A legjobb csali az idõszak elején a házi fõzésû kukorica, ugyanolyan, amilyennel etet az ember. Aztán ahogy hûl a víz, egyre inkább fogósabb a konzerv kukorica, majd végül az élõ csalik, a giliszta, vagy a csonti felé tolódik el a hangsúly.
![]() Egész korrekt zsákmány jött össze, sok keszeg 2 ponty |
A mi pontyaink még kukoricára érkeztek. Sikerült két darab 3 kg körüli pontyot szákba terelni. A vékony zsinórral a partszéli akadók közelében igazán élvezetes a fárasztás, a halnak is van bõven esélye szabadulni. Érdekesség, hogy az egyik ponty szinte teljesen pikkely nélküli, bõrponty volt, ami a Tiszának ezen a szakaszán igen ritka. Ilyet nem telepítenek, és értelemszerûen természetes szaporulatból sem kerülhet a rendszerbe. Viszont a 2010-es nagy áradások számtalan halgazdaságot megtréfáltak, sok tavat kimosott a víz, és az állomány kisebb folyókon, csatornákon keresztül a Tiszába került. Innen származhatnak a tükörpontyok. Ennek számos bizonyítékát láttuk az õszön át.
![]() A Carp Expert feeder ismét bizonyított |
A felszerelés kiválóan vizsgázott, a 3,60-as feeder ennél sokkal nagyobb halakkal is megbirkózott volna, s ugyanez igaz a Power Feeder 5000-es orsóra is. Jól szórakoztunk, s mintegy lezártuk a békés halas horgászatokat. Innentõl már jobbára a ragadozókat kergetjük a tavaszi felmelegedésig.
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...