Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében.

Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén

Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén

Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen elolvasásra kerül, lehetnek új változatok. Nézzük akkor az alapoktól, hogy mik a fonott zsinórok ismérvei!

Természetesen itt is nagyon fontos az átmérő kérdése, ahol a hagyományos tizedmilliméteres adat mellett megjelentek a Japán zsinórok is, melyeknél már nem ezt az adatot használjuk, hanem a PE jelölést. Persze, aki a tizedmilliméterhez szokott, annak ez bosszantó lehet (nekem is az volt), de egy idő után megtanulja a horgász, melyiknél mire számíthat. Hogy könnyebb legyen a helyzet mellékelek egy fotót, az átváltószámokról, amelyeket leginkább használunk jelenleg. 

A táblázatból leolvasható, hogy melyik PE értékhez milyen milliméter átmérő tartozik

A táblázatból leolvasható, hogy melyik PE értékhez milyen milliméter átmérő tartozik

A következő, sok horgász számára fontos adat a szakítószilárdság. A hagyományos kilogramm mellett itt sokszor fontban (LB) kapjuk meg az adatokat, itt az a legjobb, ha megjegyezzük az átváltószámot, ami egy libra = 0,45 kg. Így sokkal könnyebben tudjuk, mire is számíthatunk.

Azért itt megállnék egy pillanatra, sajnos volt egy tendencia a fonott zsinórok megjelenésével. Mégpedig az, hogy voltak gyártók, akik mind az átmérőt, mind pedig a szakítószilárdságot túllőtték a valós adatokon, sokkal erősebbnek és vékonyabbnak bemutatva azokat, így jelentős torzulás jött létre a piacon. Éppen ezért én rászoktam arra, hogy a zsinórokat az ujjaim közé vettem, ami nagyon árulkodó volt az átmérővel kapcsolatosan. Azt is fontos megjegyezni, hogy a PE átmérővel jelzett zsinórok, manapság a valós – esetek nagy részében - adatokat jelentik.

A következő fontos kérdés, a szálak száma, vagyis, hogy a fonat, hány szálból készült. Itt vannak 3 szálból készült zsinóroktól kezdve akár 12 szálasig.  Elmondható, hogy a 8 szálas és fölötte lévő zsinórok, halkabbak, míg a kevesebb szálból fonott zsinórok hangosabbak. Ennek a csalivezetéskor lehet jelentősége, egy „hangos” zsinórnak mi is halljuk a zaját, csalivezetés közben, de ez a zaj a halak számára is zavaró lehet.

A 8 szálas zsinórok rendkívül halkak és lágyak

A 8 szálas zsinórok rendkívül halkak és lágyak

A 4 szálas zsinórok talán a leghangosabbak, azonban rendkívül kedvező ár társul melléjük.

A 4 szálas zsinórok talán a leghangosabbak, azonban rendkívül kedvező ár társul melléjük.

A 3 szálas zsinórokat, rendkívül vékonyra tudják nyújtani, cserébe nem tökéletesen kör keresztmetszetűek

A 3 szálas zsinórokat, rendkívül vékonyra tudják nyújtani, cserébe nem tökéletesen kör keresztmetszetűek

A következő fontos adat a zsinór hossza. Előkének kaphatóak, egészen kis kiszerelében is fonott zsinórok, az általános a 100-150 méteres hosszban kapható kiszerelés. Természetesen elérhetőek akár 1000 méteres kiszerelésben, is, de nem ez a jellemző.

A világ egyik legjobb fonott zsinórját jelenleg a Varivas gyártja

A világ egyik legjobb fonott zsinórját jelenleg a Varivas gyártja

A következő fontos kérdés még a zsinór színe, ez általában zöld, olive zöld, vagy hasonló zöldes árnyalatok, de a jiges horgászathoz az élénkebb színeket érdemes használni, mint az élénk sárga vagy lila, akár egy élénk narancs, vagy fehér is szoba jöhet. Vannak multicolor zsinórok, illetve olyanok is, amelyek méterenként más színnel vannak jelölve. Itt még érdemes megjegyezni, hogy kettő módon vannak színezve a zsinórok, vagy az alapanyagában színezett – ez a drágább – vagy utólag színezett, ami gyorsabban elveszti a színét.

Színben is hihetetlen választékban lehet részünk.

Színben is hihetetlen választékban lehet részünk.

A következő fontos tulajdonság a bevonat, ugyanis bevonat nélkül sok vizet hord fel a fonott zsinór, ami a dobástávra sincs jó hatással, fagyos időben pedig igazi átok a zsinór által felhordott megfagyott víz. Éppen ezért vannak különböző bevonatok, amelyek akár sprőddé is tehetik a zsinórt. Így a bevonat is nagyon fontos tényező, ennek milyenségét csak használatkor tudjuk kiismerni, így erre előzetesen nem lehet felkészülni, hogy melyik a jobb. Ráadásul, az első használatok alkalmával némileg le is kopik ez a bevonat.

A fonott zsinór gyártásával kapcsolatosan van egy kevesek által ismert fontos tényező. Nagyrészt a fonott zsinór úgy készül, hogy létrejön a fonat, amelyet a megfelelő vékonyságra nyújtanak, közben kap többféle kezelést a zsinór a nyúlásának elérése érdekében. Érdekes, hogy az átmérő csökkenésével az átmérő keresztmetszetéhez képest exponenciálisan növekszik a szakítószilárdsága, azonban vagy egy pillanat, amikor, ez a szakítószilárdság, hirtelen lecsökken és elszakad a zsinór, ezért van, hogy a vékony zsinórok drágábbak. A másik, de nagyon drága technológia, amikor eleve vékonyra fonják a szálakat. 

A legfinomabb pergetőmódszerekhez szükség van a finom zsinórokra.

A legfinomabb pergetőmódszerekhez szükség van a finom zsinórokra.

A Japánban gyártott YGK zsinórok is a professzionális felhasználásra készültek

A Japánban gyártott YGK zsinórok is a professzionális felhasználásra készültek

Használatával kapcsolatosan fontos megjegyezni, hogy a fonott sérülékeny és érzékeny a csomókra. Éppen ezért manapság már nem kérdés az előke használatának kérdése. Itt a csuka esetében vagy csukaveszélyes pályán, Én előszeretettel használok wolfram előkét, amely megfelelően lágy, de tökéletesen ellenál a csukafogaknak, ráadásul az esetek nagy részében a többi ragadozót sem zavarja a megfelelően vékony wolfram. 

Csukafogak ellen érdemes valóban harapásálló előkét használni

Csukafogak ellen érdemes valóban harapásálló előkét használni

Íme az üdítő kivétel: a drótelőkével megfogott balin

Íme az üdítő kivétel: a drótelőkével megfogott balin

Előkének a wolfram és drótelőkén kívül, nagyon gyakori a monofil vagy a fluorocarbon, esetleg fluorocoated zsinórok használata. Itt egy probléma vetődik fel, mégpedig az a bizonyos kötés, amit említettem. A fonott zsinórt az előkével összekötni elég macerás dolog, de van egy teljesen biztos, jól megkötve 100%-os kötés, ami nem más, mint az általam már nagyon régóta használt FG-Knot. Ennek kötéséről készítettem videót, amely megtalálható az LB Fishing YouTube csatornán, de a videó felkerülése óta, sok magyar kezdte el alkalmazni, és mások is készítettek róla azóta videót.  Amennyiben egy horog fülébe, szeretnénk direktben bekötni a fonott zsinórunkat, akkor ajánlom a Clinch csomót, vagy van olyan zsinór -elsősorban a vékonyabbak – amely csak a Palomar csomót tűri jól.

Mindenesetre manapság óriási a választék a fonott zsinór piacon, a nagyobb horgászboltokban és webáruházakban mindenki megtalálhatja a számára legkedvezőbb zsinórt. 

WIZARD EDGE PRO 8X BRAID VIOLET FONOTT ZSINÓR 150M
3 990 Ft
WIZARD EDGE PRO 8X BRAID OLIVE FONOTT ZSINÓR 150M
3 990 Ft
WIZARD ULTIMA 8X BRAID MOSS GREEN FONOTT ZSINÓR 150M
3 990 Ft
SEAGUAR PE X4 LURE EDITION UL FONOTT ZSINÓR 150M
7 490 Ft
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...