A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében.
Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén
Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen elolvasásra kerül, lehetnek új változatok. Nézzük akkor az alapoktól, hogy mik a fonott zsinórok ismérvei!
Természetesen itt is nagyon fontos az átmérő kérdése, ahol a hagyományos tizedmilliméteres adat mellett megjelentek a Japán zsinórok is, melyeknél már nem ezt az adatot használjuk, hanem a PE jelölést. Persze, aki a tizedmilliméterhez szokott, annak ez bosszantó lehet (nekem is az volt), de egy idő után megtanulja a horgász, melyiknél mire számíthat. Hogy könnyebb legyen a helyzet mellékelek egy fotót, az átváltószámokról, amelyeket leginkább használunk jelenleg.
A táblázatból leolvasható, hogy melyik PE értékhez milyen milliméter átmérő tartozik
A következő, sok horgász számára fontos adat a szakítószilárdság. A hagyományos kilogramm mellett itt sokszor fontban (LB) kapjuk meg az adatokat, itt az a legjobb, ha megjegyezzük az átváltószámot, ami egy libra = 0,45 kg. Így sokkal könnyebben tudjuk, mire is számíthatunk.
Azért itt megállnék egy pillanatra, sajnos volt egy tendencia a fonott zsinórok megjelenésével. Mégpedig az, hogy voltak gyártók, akik mind az átmérőt, mind pedig a szakítószilárdságot túllőtték a valós adatokon, sokkal erősebbnek és vékonyabbnak bemutatva azokat, így jelentős torzulás jött létre a piacon. Éppen ezért én rászoktam arra, hogy a zsinórokat az ujjaim közé vettem, ami nagyon árulkodó volt az átmérővel kapcsolatosan. Azt is fontos megjegyezni, hogy a PE átmérővel jelzett zsinórok, manapság a valós – esetek nagy részében - adatokat jelentik.
A következő fontos kérdés, a szálak száma, vagyis, hogy a fonat, hány szálból készült. Itt vannak 3 szálból készült zsinóroktól kezdve akár 12 szálasig. Elmondható, hogy a 8 szálas és fölötte lévő zsinórok, halkabbak, míg a kevesebb szálból fonott zsinórok hangosabbak. Ennek a csalivezetéskor lehet jelentősége, egy „hangos” zsinórnak mi is halljuk a zaját, csalivezetés közben, de ez a zaj a halak számára is zavaró lehet.
A 8 szálas zsinórok rendkívül halkak és lágyak
A 4 szálas zsinórok talán a leghangosabbak, azonban rendkívül kedvező ár társul melléjük.
A 3 szálas zsinórokat, rendkívül vékonyra tudják nyújtani, cserébe nem tökéletesen kör keresztmetszetűek
A következő fontos adat a zsinór hossza. Előkének kaphatóak, egészen kis kiszerelében is fonott zsinórok, az általános a 100-150 méteres hosszban kapható kiszerelés. Természetesen elérhetőek akár 1000 méteres kiszerelésben, is, de nem ez a jellemző.
A világ egyik legjobb fonott zsinórját jelenleg a Varivas gyártja
A következő fontos kérdés még a zsinór színe, ez általában zöld, olive zöld, vagy hasonló zöldes árnyalatok, de a jiges horgászathoz az élénkebb színeket érdemes használni, mint az élénk sárga vagy lila, akár egy élénk narancs, vagy fehér is szoba jöhet. Vannak multicolor zsinórok, illetve olyanok is, amelyek méterenként más színnel vannak jelölve. Itt még érdemes megjegyezni, hogy kettő módon vannak színezve a zsinórok, vagy az alapanyagában színezett – ez a drágább – vagy utólag színezett, ami gyorsabban elveszti a színét.
Színben is hihetetlen választékban lehet részünk.
A következő fontos tulajdonság a bevonat, ugyanis bevonat nélkül sok vizet hord fel a fonott zsinór, ami a dobástávra sincs jó hatással, fagyos időben pedig igazi átok a zsinór által felhordott megfagyott víz. Éppen ezért vannak különböző bevonatok, amelyek akár sprőddé is tehetik a zsinórt. Így a bevonat is nagyon fontos tényező, ennek milyenségét csak használatkor tudjuk kiismerni, így erre előzetesen nem lehet felkészülni, hogy melyik a jobb. Ráadásul, az első használatok alkalmával némileg le is kopik ez a bevonat.
A fonott zsinór gyártásával kapcsolatosan van egy kevesek által ismert fontos tényező. Nagyrészt a fonott zsinór úgy készül, hogy létrejön a fonat, amelyet a megfelelő vékonyságra nyújtanak, közben kap többféle kezelést a zsinór a nyúlásának elérése érdekében. Érdekes, hogy az átmérő csökkenésével az átmérő keresztmetszetéhez képest exponenciálisan növekszik a szakítószilárdsága, azonban vagy egy pillanat, amikor, ez a szakítószilárdság, hirtelen lecsökken és elszakad a zsinór, ezért van, hogy a vékony zsinórok drágábbak. A másik, de nagyon drága technológia, amikor eleve vékonyra fonják a szálakat.
A legfinomabb pergetőmódszerekhez szükség van a finom zsinórokra.
A Japánban gyártott YGK zsinórok is a professzionális felhasználásra készültek
Használatával kapcsolatosan fontos megjegyezni, hogy a fonott sérülékeny és érzékeny a csomókra. Éppen ezért manapság már nem kérdés az előke használatának kérdése. Itt a csuka esetében vagy csukaveszélyes pályán, Én előszeretettel használok wolfram előkét, amely megfelelően lágy, de tökéletesen ellenál a csukafogaknak, ráadásul az esetek nagy részében a többi ragadozót sem zavarja a megfelelően vékony wolfram.
Csukafogak ellen érdemes valóban harapásálló előkét használni
Íme az üdítő kivétel: a drótelőkével megfogott balin
Előkének a wolfram és drótelőkén kívül, nagyon gyakori a monofil vagy a fluorocarbon, esetleg fluorocoated zsinórok használata. Itt egy probléma vetődik fel, mégpedig az a bizonyos kötés, amit említettem. A fonott zsinórt az előkével összekötni elég macerás dolog, de van egy teljesen biztos, jól megkötve 100%-os kötés, ami nem más, mint az általam már nagyon régóta használt FG-Knot. Ennek kötéséről készítettem videót, amely megtalálható az LB Fishing YouTube csatornán, de a videó felkerülése óta, sok magyar kezdte el alkalmazni, és mások is készítettek róla azóta videót. Amennyiben egy horog fülébe, szeretnénk direktben bekötni a fonott zsinórunkat, akkor ajánlom a Clinch csomót, vagy van olyan zsinór -elsősorban a vékonyabbak – amely csak a Palomar csomót tűri jól.
Mindenesetre manapság óriási a választék a fonott zsinór piacon, a nagyobb horgászboltokban és webáruházakban mindenki megtalálhatja a számára legkedvezőbb zsinórt.
Azok, akik method pecával kergetnék a halakat, mára óriási választékból tudnak szemezgetni a horgászbotok tekintetében. Az egészen kis dobósúlyú, rövid és rendkívül finom pálcáktól kezdve, egészen az akár 450cm hosszúságú, bojlis dobósúlyokat kenterbe verő botokig bezárólag töprenghet az ember, hogy melyiket válassza. Ezen rengeteg sűrűjében található meg az új CXP Power Method Feeder. A felsőbb kategóriás, minőségi, puha tokban érkező 3+3...
Maros. Már évek óta, amikor nem versenyre készülök, leginkább a Marosra járok horgászni. Kezdetben csak keszegekre feedereztem és próbáltam megfogni a beeső jobb halakat, amelyek között gyakran volt márna. Több volt a halvesztés, mint a siker. Kénytelen voltam belátni, célzottan kell horgászni, ha sikeres akarok lenni. A hagyományos élő csalis márnázást hamar elvetettem. A csonti elaprózta a halakat, a lóbogár, nadály, iszapgiliszta beszerzése és tárolása...
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....