A mai piac rendkívül változatos és fogós csalikkal látja el a horgászokat. Sokszor zavarba ejtő ez a választék, de vannak tulajdonságok, melyek egyes csalikat kiemelnek a tömegből. Most nem arról szeretnék papolni, milyen csalinak kellene lennie, ami rendkívül fogós, hanem azt szeretném bemutatni, milyen fogós csalikat kaphatunk ezentúl L&K márkanév alatt.
Viszonylag korán benne voltam a „gumis" hisztériában. A Tisza-tavon már az elején belekóstoltam a jóba. Bizony, akkoriban egy vagy maximum kettő forma volt a piacon, melyekkel csodákat lehetett művelni. Színben azért egy picit bővebb volt a választék, talán volt öt szín is, melyekből akkor is voltak észrevehetően fogósabbak. Mára azonban teljesen megváltozott a kínálat, ezzel együtt bennem is rengeteg tapasztalat halmozódott fel, mely végül egy termékcsoportban öltött végső formát. Nem állítom, hogy én találtam fel a „spanyolviaszt" egy plasztikok terén egyedi L&K márkával. Sokkal inkább azt, hogy egy olyan termékcsoport kerül piacra, amely rendkívül fogós, ami megállja a helyét bármely vízen, és helyzetben.
Egy ilyen harcsánál nem kell több bizonyíték, brutális erővel vetette magát a csalira
Mélyen a torokban a csali! Ezt már a rávágáskor lehetett sejteni: olyan brutális erőt éreztem, ami csak az ennyire mélyre nyeli a csalinál jellemző
A tesztelés alatti időszakból van egy érdekes és tanulságos történetem. Nem a helyszín és a személy a lényeg, hanem maga a történet. Egy hazai nagy vizünkön voltunk vendégségben, az egyik új bot volt a téma, amely az én kezemben volt. A célhalak a süllők voltak melyeket éppen az egyik akadó mellett vagy benne szerettünk volna megfogni. Természetesen kihasználva az alkalmat, az új plasztikokat is teszteltük. Vendéglátóm – aki kíváncsi volt a botra – csalija felkötésével bajlódott, mikor én már harmadjára jártam az akadó mellett a csalimmal. Az első két dobást már megejtettem, és amennyiben agresszíven táplálkoznak a süllők, ennyi próbálkozás során általában legalább odakoppintnak a csalinak, mivel most nem történt semmi, ezért bátran ajánlottam fel a segítségem: ha már le kell tennem a botot, akkor átadom vendéglátómnak. „Itt van, legalább ki tudod próbálni a botot", mondtam, és kezébe adtam az új botot végén a tesztelésre váró csalival. Az első emelést figyeltem is és már kérdeztem volna, „No, hogy tetszik?", mikor láttam a spicc végén a rávágást és ezzel együtt a bevágás pillanatát is. Eddig azt hittem, ilyen csak a mesében van, de ez most valóság volt. Már elsőre látszott, hogy a hal nem átlagméret lesz. Szépen dolgozott a bot, a hal pedig a mély víz felé vette az irányt. Barátomnak volt is problémája, mert nem ismerte a bot erejét, hiszen még nem is dobott vele egyet sem. Első pillanatokban harcsára gondoltunk, hiszen igazi őserő dolgozott a mélyben, szákkal a kézben vártuk, mikor bukkan fel mellettünk a hal, de az utolsó pillanatokban már sejteni lehetett, hogy bizony ez egy tüskéshátú lesz. Amikor felbukkant végre, mindenki csak hüledezett, mivel egy brutálisan nagy süllő közeledett a profi fárasztás, no és a bot rugalmasságának hatására. Hamarosan a szákban és a hajó aljában piheget egy nagy, öreg, közel 10 kilogrammos süllő. Felemás érzések keringtek bennem, örültem a kapitális halnak, de ott motoszkált bennem a gondolat, hogy kezemben volt a kapás, de egy pillanattal hamarabb adtam át a botot. Aztán vendéglátóm egy olyan kijelentést tett, amit szerintem ő sem gondolt át, de olyan tömény volt számomra, hogy azóta is cseng a fülemben: „No, legalább bele tudjátok rakni az új csalit a szájába és jó lesz reklámnak."
Nehezen tértem magamhoz, de a tény adott volt: szóltam is, nézzük csak meg, mire kapott a hal! Aztán beszélgettünk egy csomót erről a dologról, és átbeszéltük, hogy sajnos vannak olyanok, akik manapság is beletömködik a csalit a hal szájába, majd közösségi oldalon hirdetik az igét, hogy bizony ezzel fogták, vagy csakis ezzel lehetett fogni. Mikor belevágtam a „szakmába" ez volt az egyik küldetésem, hogy nem csalok hasonló módon, mert azt tartom fontosnak, hogy olyan terméket mutassak be, amely valóban fogós, ez pedig megegyezik azzal, amellyel megfogtam a halat.
Számomra nemcsak az én fogásom az öröm, annak is örülök, ha az általam ajánlott termékkel vagy technikával fog valaki halat
A halat – a meglepetés ereje miatt is – „sikerült" úgy visszaengedni, hogy lemaradt a fotózás. Persze a tény az tény marad, rendkívül fogós, közte számos nagyhalas csalit sikerül piacra dobni, melyek remélhetőleg nagyon sok horgásznak okoznak örömet. Természetesen ezeknek vannak közös jellemzői, melyek mindegyik csalira érvényesek. A legfontosabb a speciális ízesítés, melynek adhattunk volna egyedi elnevezést, de nem ez a fontos, hanem a fogóssága. Speciális, igazi „büdös" jellege van, amely pont azt a pici pluszt adja, ami miatt a csali jóval fogósabb lehet (persze egymás között elneveztük az egyik összetevőt „attack"-nak, mert arra több és agresszívebb kapás érkezett). Még egy fontos tulajdonságot említek meg: mindegyik sós. Összesen öt forma van, amelyeket röviden be is mutatok:
Grub Hunter
Egy hagyományos twister forma kiváló kialakítású farokkal, melynek hála a típus egkisebb mérete is életre kel a legkisebb áramlás hatására is. Mivel magát a formát megújítani nemigen lehet, nincs mit taglalni rajta: tud minden olyat, amit egy mai modern twisternek tudnia kell.
Grub Hunterből a legkisebb és a legnagyobb. Érdemes megnézni a farok kiképzését, amely a vízben csodákra képes
Light Shot
Ez a csali már részletesebb ismertetőt érdemel, hiszen a mostanában elterjedt fogós csalik tulajdonságait hordozza. Karcsú, vékony test jellemzi, amely inkább egy twister testéhez hasonlít. Végig az egész testet sűrű, vékony bordázat borítja, amely szintén fogóságot növeli. A kistestű ragadozókra is használhatjuk, de bizonyos esetekben a nagyok is erre jönnek.
Light Shot egy vékony, sűrű bordázatú csali átlagos méretű és természetesen kisebb ragadozókra
A legvékonyabb csalinak nem kell a testen bevágás, mert így is simán becsúszik az offset horog öblébe
Power Kick
Rendkívül hasonlít a Light Shothoz, azonban sokkal nagyobb farokkoronggal és nagyobb testel rendelkezik. A duci test miatt van bevágás rajta arra az esetre, ha offsett horoggal használnánk, ugyanis a vájtba fog becsúszni a horog szára. A kapitális süllők, harcsák és csukák kedvenc csalija ez a modell.
A Power Kick duci testtel rendelkezik, amely kiváló a nagyobb süllőkre és harcsákra
Ugyanez a színvariáció található meg mindhárom féreg típusú gumihalnál
Kick
E modell vékonyabb farokvéggel rendelkezik. A test bordázott, de a farokvég már nem, így szabadabban tud mozogni. Maga a farokvég picit oválisabb és a három közötti átlagméretet ennek a mérete adja.
Vékonyított farokvég és duci test jellemzi a Kick formáját
Nemcsak a test formájában, méretében vagy bordázatában van különbség, hanem a farok méretében és formájában is
Warrior Shad
Egy hagyományos forma, természetesen a fogósság kedvéért kellően felturbózva. Igazi Shad formával, elvékonyított farokkal rendelkezik, amely bordázott is. Kiválóan mozog a legkisebb mozdításra is, éppen ezért elsősorban az álló- és lassan áramló vizekre ajánlott, de ha kell az agresszívebb mozgás, akkor ne felejtsük el folyóvízben sem használni.
A Warrior Shad rendkívül fogós formájával és hozzá tartozó színeivel hívja fel magára a figyelmet
Beszélhetnék még a színek, flitterek kavalkádjáról, de a mellékelt pár fotóról látszik, mik kaphatók, és érdemes kézbe venni is ahhoz, hogy magunk is lássuk, milyenek is valójában e csalik. A próbák alatt pedig nagyon sokan fognak rájönni arra is, hogy mennyire is fogósak az L&K plasztik csalik!
Forrás: Lukácsi Béla
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...