Gumival az éjszakában
Megjelent: 2012. február 06. | Forrás: Gotthárd Ferenc Alpár | Írások

A hideg őszi idő előrehaladtával az éjszakai felszíni wobbleres süllőzések egyre szerényebb eredményekkel zárulnak. Eleinte ugyan kevesebb a kapásunk, de ilyenkor előkerülnek kapitális példányok is, idővel viszont szinte teljesen elcsendesedik a felszíni éra. A legtöbben letudják azzal, hogy ennyi volt, lejárt a szezon, és áttérnek a mederben való gumihalazásra. A süllők ilyenkor sincsenek eltűnve teljesen a part menti részekről, csak már nem jönnek ki a lábunkig. Pár méterrel bennebb, a fenék közelében azonban továbbra is portyáznak a sötétedés után. A felszíni wobblereket lecserélhetjük mélyebben járókra, de a legjobb megoldást ilyenkor a plasztik csalik jelentik.


Lassan kezdődik a játék


A mélyre törő wobblerek is hatásosak tudnak lenni, de több érv szól a gumik mellett. Az első, amelyre talán a legtöbb horgász érzékeny, hogy partról dobálva ezeket a wobblertípusokat könnyen be lehet húzni a kövek közé, és akkor nincs pardon, beszakad. Ez hosszú távon rendesen megdézsmálja a csalis készletünket, és a büdzsére is hatással lehet.
Ugyanakkor a gumihalak anyaga lágyabb, mint a wobblereké, ezért nagyobb eséllyel szippantják be a ragadozók. Amennyiben elvéti elsőre, jó eséllyel támadja meg másodjára is. Ugyanis nem kemény felületet mardos, a puha gumitestbe mélyeszti a fogait, ami ugye azért is fontos, mert a kishalak teste is puha, tehát azt kapja, amire számít, nem válik gyanakvóvá.
És még egy fontos tényező, hogy a gumikat szebben tudjuk táncoltatni, ezért eredményesebbek lehetünk. Gondoljunk csak arra, hogy a wobbler folyásiránnyal megegyezően történő vontatásakor nem megy le a kellő mélységbe, ha netán mégis, akkor igen gyorsan elhalad a halak mellett, nem hagyva időt a reagálásra. Ilyenkor már nem rohannak ész nélkül minden után. A víz lehűlt, a táplálékhalak is lelassultak némelyest, a gyors csali természetellenesen hat, ezért figyelmen kívül hagyják. Ebben a szituációban azonban egy gumihalat kellően lassan, és az ideális mélységben tudjuk elvezetni.
Ugyan ez a helyzet, ha a partra merőleges irányban dobálunk. Pillanatok alatt elviszi a víz a kellő helyről a wobblert, míg a gumival hosszabb ideig tudunk a jónak vélt helyen keresgélni. Egyszerűen egy kissé fennebb dobunk, és hagyjuk süllyedni. A víz természetesen a plasztikot is elsodorja, de amíg sodródik az ólomfejnek köszönhetően a fenék fele igyekszik, és mozog, ami szintén nem mellékes, mert ilyenkor is bekövetkezhet a kapás. Tehát, ha tudjuk, hogy milyen mélységbe szeretnénk lejuttatni a csalit, odafigyelünk a sodrásra, és ennek megfelelő mértékben dobunk felfele, mire velünk egy vonalba ér a gumink, ott lesz, ahol szeretnénk.


Egy tipikus akadás

A felfele dobott csalira vert oda


Érdemes egy kicsit a felszerelésről is beszélni mielőtt a vontatási technikát boncolgatnánk. Elsősorban a zsinór-orsó párost említeném. A partközeli kövek közt történő horgászatkor érdemes vastagabb zsinórt használnunk. Én személy szerint 0,25 – 0,30 –as méretekben gondolkodom. Páran most biztosan felhördültek, hogy ez nem normális, 0,10 - 0,12 –es zsinór bőven elég! Bizonyos szemszögből talán ezeknek a személyeknek igazuk is lenne. Gyorsan zongorázzuk csak végig a dolgokat. Először is partról dobálunk. A fenék közelében -ami ugye köves- vezetjük a csalit. Egy 4-5 kiló körüli süllőt nem tudunk egyből felvenni a felszínre, így fennáll a veszélye, hogy ráhúzza a kőre a zsinórt. Nos, itt mondott csődöt a vékony madzag. Az éles köveken, amelyeken ugye kagylók is vannak, úgy szakad el a vékonyabb zsinór, mint a hajszál. Arról ugye nem is beszélve, ha nagyobb süllő, netán harcsa mozdul a csalinkra, megnő a fenék közelben történő fárasztás ideje, így több eséllyel kerül egy kagyló útjába a zsinór. Tehát nem indokolatlanul használok vastagabb kanócot. A vaskos fonottnak van még egy előnye, több vizet fog, ezáltal lassabban hull alá a csalink, így lassabb csalivezetést is tudunk produkálni, ami ugye fontos ilyenkor. A csónakból történő gumizást nem szabad összehasonlítani ezzel a módszerrel, ott használhatunk vékony zsinórt, ugyani fárasztás közben nagyobb szöget zár be a zsinórunk a fenékhez képest. Meredeken felfelé húzzuk a halat, nem pedig neki a partnak, amely kővel van kirakva.
Mivel ilyen vastag zsinórral horgászom, az orsó méretének is ehhez kell igazodnia. A dobon el kell férnie a kellő mennyiségnek, ezért a 3000 - 4000-es méret, ami jónak mondható. Kisebb orsó is megfelelne a süllőknek, de a zsinór indokolttá teszi nagyobb méreteket.


Szükséges a vastag fonott…

…így az orsó mérete is ehhez kell igazodjon


A megfelelő csali kiválasztásán is sok múlik. Mivel lassan szeretnénk vezetni, ezért jó „mozgású” gumikat kell választanunk. Minél lágyabb az anyaga a plasztiknak, annál kecsesebben, puhábban billeg. Számomra az ideális lágyságú műhalakat a Manns gumik jelentik.
A méret is igen fontos. Leggyakrabban 5-8 centis shad típusokat használok. A méretesebb csaliknak is nekimegy, de az akadás szempontjából a kisebb méret a nyerő. Most lehetne felhozni példának, hogy meg lehet talpalni a nagyobb gumikat egy kis háromágú horoggal, de akkor az elakadás veszélye is nagyobb, és a csali mozgása is változik. Attól sem kell tartanunk, hogy a viszonylag kisméretű csalira nem vág rá a nagyobb süllő. De mennyire, hogy megfogja, sőt még a nagyobb harcsák is szívesen elkapják. Személy szerint a süllőzések alkalmával, már több nagy harcsát akasztottam ekkora gumikkal, és a legnagyobb süllőimet is 7-8 centis méretekkel fogtam.
Színben igyekszem minél jobban látható árnyalatokat használni. Nem csak a halak miatt, ugyanis én is jobban látom, mikor ér a spiccem közelébe a csali, így nem csőrölöm be a gyűrűkön.
Az ólomfejek méretén is sok múlik. A lehető legkisebbeket kell választani, amelyekkel a sodráshoz mérten le tudunk menni a fenék közelébe a 3 méter körüli mélységben. A túl nagy nehezékkel hamar lebukik a csalink, gyors lesz a mozgása, és az elakadások száma is megnő. Én 4 gramm körüli fejeket részesítem előnyben folyóvízen. Ezzel a mérettel simán végig tudom pásztázni a kellő mélységeket. Természetesen ez áramlatfüggő is, van, ahol a kisebb, illetve a nagyobb súly kell.


A kedvenc márkám

A kis 5 centis „diszkózöld” gumi az egyik nagy kedvencem


Ugyanez a szín fekete háttal
is jól látható, a halak is szeretik

A fehér szín
is nagyon jól bevált


Az általam leggyakrabban használt, 4 gramm körüli jigfejek


A vezetési technikánkat úgy kell kialakítanunk, hogy lehetőleg minél lassabban, a lehető legtöbb ideig a fenék felett táncoljon a gumink. A bedobást követően hagyom csalimat a fenékre pottyanni, eközben természetesen folyamatosan a zsinóron pihen a mutató ujjam, így minél közvetlenebb kontaktust tartok vele, hisz igen sok kapás érkezik a beesőre is. Miután lekoppant, megemelem kicsit, és igen lassú ütemben elkezdem bevontatni, közben apró, pár centis pöccintésekkel mozgatom. Néha hagyom kicsit pihenni, csupán 3-4 másodpercig, majd ismét pöckölni kezdem és csigalassúsággal vontatom. 1-2 méter után engedem újból lehullni az aljzatra, azért is, hogy ellenőrizzem, megfelelő mélységben jár-e a csalim. Amint érzem, hogy koppan, rögtön elemelem, így elkerülöm, hogy a kövek közé ékelődjön. Mivel apró a jigfej, ezért az ujjamat folyamatosan a zsinóron tartom, mikor nem tekerem a hajtókart. A pici pöccintések alkalmával is jobban lehet így érezni, hogy mi történik a víz alatt.
Hatásosnak bizonyult, ha a nagyobb kövek közelében egy helyben emelgetem a csalit. Gyorsan pöccintek párat a bot hegyén, majd a spiccet lassan visszaengedve, hagyom ugyanoda lesüllyedni a gumimat. Ezt a mozdulatsort megismételem párszor, mielőtt elvontatnám a kő mellől. Igen sok alkalommal volt már így kapásom.


Nem érti mi történt

Ez sem ritka


Olykor csak
a száj szélében akad

A 7 centis wobblert kétlem,
hogy így benyelte volna


A kicsik is behörpintik


A titok nyitja a kísérletezés, és ha elég kitartóak vagyunk, akkor ráérzünk a dolog lényegére. Elsőre kissé nehéznek hangzik, hogy a vaksötétben ilyen pici ólomfejjel szerelt csalival játszadozzunk, aminek nem érezzük a veretését, mint a wobblereknek. Amint megfogjuk az első halainkat, már többé nem lesznek kétségeink.

MANNS SHAD
950 Ft
ENERGOTEAM EUROJIG TWISTERFEJ
260 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...