Miután az előző részből megismerhettük a Ryobi Ecusimát, az Oasyst és az Arcticát, tekintsünk hát be a felsőház kínálatába. A cikk második részében a Ryobi Applause, az Arctica CF, a Zauber és az új Zauber CF kerül nagyító alá.
Ryobi Applause
Elérkeztünk egy igazi nagyágyúhoz, egy olyan orsóhoz, amelynek a neve hallatán vérbeli pergetők - az ultra light módszer híveitől egészen a harcsahorgászokig - széles mosollyal az arcukon kacsintanak össze. Nem véletlenül, hiszen aki egyszer rátalált és megismerte, az nem fog többet lemondani róla. Az Applause az erő, a megbízhatóság és a tartósság mérföldköve lett a Ryobi cég kínálatában.
2012. tavaszától az Applause dobja is megkapta a fonott zsinór megcsúszását megakadályozó g umigyűrűt. Gyárilag az orsóhoz egy darab tartalék dob jár |
A „full fém" érzetet és hatást száz százalékig megtestesítő orsó valóban a kezdetek óta napjainkig teljes mértékben fém alkatrészekből készül. Kinézetre semmi olyan (design) elemet nem tartalmaz, ami miatt megakadna rajta a szemünk, mégis a maga egyszerűségével, szerénységével csúnyának sem mondható. Talán úgy is fogalmazhatnék, hogy nem akar kérkedni az erejével, pedig aztán…
Mint ahogy említettem, full fém orsó. A rotor, a dob, a hajtókar, a felkapó kar görgő háza, a fogaskerekek mind, egytől egyig fémből készültek. A fém rotor és a felkapó kar görgő háza tökéletesen kiegészítik egymást, illetve a rájuk nehezedő erőhatásról (ami valljuk be, sokszor nem kicsi) tudomást sem vesznek. Elég, ha a rotort marokra fogva összenyomjuk, hát bizony az meg se mozdul, kicsit sem bólint be a tengely irányába.
Metálos keménység ide, vagy oda, a felkapókar halk, határozott kattanással vált át. A hajtókar egy mozdulattal behajtható |
A fém rotor és a fém görgőház szilárdságának köszönhetően nyugodtan kitehetjük a szerkezetet a legnagyobb erőpróbának |
Fonott zsinóros erőpróbán látható, hogy a görgő háza is úgy áll húzáskor, mint a cövek, s ez bizony nagyon sok minden elárul. Az Applause-t egy életre tervezték!
A fém alkatrészek alkalmazása ellenére az orsó megdöbbentően légies futást produkál. Ez javarészt a tökéletesen kivitelezett kulisszás dobemelésnek és persze a jól kiegyensúlyozott rotornak köszönhető. Hogy ezt megtapasztaljuk, nem kell a kapitális zsákmány megfogásáig várnunk, elég, ha kicsit odafigyelünk orsónk viselkedésére a zsinórral való feltöltés folyamatában. Akár fonottal, akár monofillal töltjük fel a dobot, szorítsuk meg jól a zsinórt a hajtókar tekerése közben. Az orsó tökéletes áttételezésének köszönhetően alig fogunk érezni változást a tekerést végző ujjainkban. Nekem az az érzésem volt sokáig, mintha szervó dolgozna a kis szerkezetben. Persze idővel fel sem fog mindez tűnni, hiszen a jót könnyű hamar megszokni.
Az Applause belseje felé az orsóház hátsó felén lévő kis sarkantyú és annak csavarjának eltávolítása után tudunk haladni.
Nemcsak a koccanásoktól védi a szerkezetet, hanem a dobemelő tengely plusz rögzítését és vezetését segítő rövidke vezetőtengelyének (sinének) kicsúszását is akadályozza |
Ha levettük a rotort és minden sorra következő csavar kihajtásával megvagyunk, elénk tárul az Applause szíve, motorja, az erős, mindent kibíró excenterkerekes dobemelő szerkezet.
Az öntvény tányérkerék az Applause esetében is rendkívül nagyméretű, tartós darab. A tengelynek csak az egyik felén találunk csapágyat, méghozzá nagyméterűt és zárt rendszerben futót. A másik oldalon azonban a csapággyal szemben speciális műanyag perselyt helyeztek a mérnökök. Sokan kicserélik ezt csapágyra, míg a másik tábor véleménye szerint a persely is évtizedekig ellátja a feladatát, és nem tapasztalnak funkcióbeli, illetve használatbeli különbséget.
Minden a helyén, a legjobb minőségben! |
Ryobi Arctica CF
Az első cikkben alaposan körüljártuk az Arcticát, most csak néhány gondolatot fogalmaznék meg arról, miben is más egy kicsit a CF az Arcticához képest.
A műszaki és stilisztikai szempontból nálam első helyen szereplő Arcticának tuningolt változata az Arctica CF. Sokan és joggal teszik fel a kérdést, hogy alapvetően mi a különbség a két orsó között. Nos, ránézésre szinte semmi, egyedül a CF karbonszálas hajtókarja és neoprén hajtókargombja árulkodik a külsőről. Belül viszont annyiban tér el a két orsó egymástól, hogy a CF változat plusz két csapágyat kapott, így az Arctica 5+1-ével szemben a CF-ben 7+1 dolgozik. A csapágytuning a pörgetés, hajtás során érzetbeli különbséget is okoz, de a plusz pont nem ítélhető oda sem egyik, vagy a másik javára. Ahogy már említettem az első részben, az Arcticának vérpezsdítő stradicos futása van, képes egy gyors hajtókarfordulattal kirohanni a világból, míg a CF szintén gyorsan és halkan, de érezhetően más frekvencián dolgozik, vajpuhán, légies könnyedséggel. Hogy kinek melyik finomabb, az egyéni ízlés dolga…
Az Arctica CF neoprén hajtókar fogantyúja nagyon kényelmes, kellemes fogást biztosít |
Ryobi Zauber
Az évek hosszú sora alatt jól megszokott és megszeretett Ryobi Zauber a mai napig változatlan formában és szerkezeti tartalomban kerül a boltok polcaira. Ez év tavaszától az ő dobját is felvértezték a fonott zsinóros pergetéshez idomuló gumigyűrűvel, azonban a vásárlók bánatára a doboz már csak egy pótdobot tartalmaz.
A Ryobi cég legismertebb és talán legelismertebb orsója óriási népszerűségnek örvend, talán nincs is kis hazánkban olyan pergetőhorgász, aki ne találkozott volna vele, vagy legalább ne hallotta volna a Zauber nevet.
Az orsó valóban sikerre született, olyan külső jegyekkel és szerkezeti tulajdonságokkal, amit ő tud, kevés esély volt rá, hogy ne így legyen. A csigatengelyes (wormshaft) dobemelő szerkezet, és a lassított dobemelés mintaszerű zsinórfektetést biztosít, s mindez bámulatos finomságú futással párosul.
A korábbi szériához még két darab pótdob járt, most már meg kell elégednünk eggyel. Az azért vigasztalhat mindenkit, hogy az Ecusima, és az Applause modellek dobjai kompatibilisek vele |
A Zauber csapágyazottsága egészen kiváló. A 8+1 csapágyat magában rejtő szerkezet kifogástalanul működik, légiesen pörög, egy erőteljes hajtókarlendítéssel kb. 16 forgást produkál a kar. A dobot, a tányérkerék két oldalát, a tengelyt és a zsinórvezető görgőt és a wormshaft tengelyt is ellátták vele. Áttételezése 5,1:1. Tengelyének átmérője 4,5 mm. Súlya is ideálisnak mondható, a 4000-es modell 320 grammot nyom, ami teljesen átlagosnak tekinthető egy fémből készült modern és profi pergetőorsónál. Az 50,5 mm-es dobátmérő kifejezetten előnyös a hosszú és pontos dobások szempontjából.
A Zauber fékrendszerét legendák övezik, valóban leheletfinoman, hosszú úton állítható, garantáltan letapadásmentes teljesítményt nyújt még a maximális, 5 kg-os fékerő tartományban is |
Rotorja és felkapó karja az Applause modellnél már ismertetett full fém konstrukció. Bárcsak ezt kapta volna az új generációs Zauber CF is.
Erőt, eleganciát sugall a zárt rendszerben dolgozó zsinórvezető görgő |
Nemzeti hovatartozását minden Ryobi büszkén viseli magán, az Ecusimától a Zauberig |
Ryobi Zauber CF
Óriási érdeklődés előzte meg a debütálás pillanatát, rengetegen várták, hogy milyen is lesz, és milyen műszaki paraméterében lesz más a Zauber CF elődjéhez képest. Homály fedte azt is, hogy vajon kapható lesz-e még a régi széria, vagy megszűnik a gyártása. Nos a jó hír az, hogy a Ryobi cég nem állt le a korábbi, sok-sok éven át jól megszokott és megszeretett Zauber gyártásával, továbbra is elérhető lesz mindenki számára a jól megszokott minőségében.
Az új CF a harmonikus, szemet gyönyörködtető külsejével lepte meg a nagyközönséget. A karbonszál-berakásokkal, arany-fekete színorgánumban tündöklő orsó az előd formai jegyeit viseli magán, s ebből következtetni is lehetett azonnal, hogy túlságosan nagy műszaki változások nem érhették a tökéletesen dolgozó szerkezetet. Bizony nehéz meló a tökéletest még tökéletesebbé tenni, de a Ryobinak ez is sikerült…
A lakkfekete bevonattal rendelkező orsóház tökéletes ergonómiát teremt a karbonberakásos rotorral és hajtókarfogantyúval, ennek megfelelően a dob színének is az aranysárga vált a legideálisabbnak |
A zsinórkép az első próbálkozás után már tökéletes lett, nem kellett variálnom a dobozába mellékelt teflonlapocskákkal. A művelet során azonban éreztem, hogy a futása valahogy még simább és lágyabb lett, pedig a korábbi Zauber teljesítményét alapul véve ezt nehezen képzeltem volna el. Elméletileg és gyakorlatilag a műszaki paraméterek változatlanok maradtak, a wormshaft mechanizmus került átemelésre a régi szériából. A kérdésen sokat gondolkodva arra jutottam, hogy a méretek módosításával (növelése) és annak a plusz egy csapágynak a zseniális elhelyezésével érhették el a CF példátlan és fenomenális futásteljesítményét.
A lelkendezés után jöjjenek a száraz adatok. Mindenki azt gondolná, hogy a karbonberakásos mizéria a súlycsökkentés miatt fogalmazódott meg a Ryobi mérnökeinek a fejében. Sokáig én is ezt hittem, de a mérések mást igazoltak. A 4000-es méretű Zauber CF 331 grammot nyom zsinórral feltöltött állapotában. Ebből csak a dob zsinórral mért súlya 85 gramm. A tengely a jól megszokott 4,5 mm-es acél tengely, a korábbiakhoz változatlan súllyal. A karbonberakásos hajtókar 36 gramm, ami az elődéhez képest mínusz 6 grammot jelent. Itt ugyebár súlycsökkenést értek el, de azzal, hogy a dob méretét pontosan 2 mm-rel növelték, el is lőtték az előnyt. A 4000-es CF dobja 52,5 mm, bizony nem kicsi, lehet alátétzsinórt tekercselni rendesen a fonott, vagy akár a monofil alá. De természetesen a széles dobnak is megvannak a maga előnyei.
A 4000-es CF óriási dobján ugyanolyan szépen áll a vastag fonott, mint az elődjén |
Változás érte azonban a rotort és a felkapókart. Az Arcticákon is használatos szériaelem került a Zauber CF-re. Természetesen ez is működik gond és probléma nélkül, de valahogy a fémházas, zárt görgős felkapókar finomabban ugrott át alaphelyzetbe az én kezemben. Úgy is mondhatjuk, hogy a Zauber igazi „védjegye" nekem nagyon hiányzik a CF-ről…
A rotoron jól láthatóak a változtatások |
Összességében elmondható, hogy egy nagyon komoly, megbízható és esztétikailag is ütőképes szerkezetet álmodtak meg a Ryobi mérnökei mely a Zauber CF-ben öltött testet. Az új felkapókar „hibái" felejthetőek, hiszen az orsó hihetetlenül szép futása minden egyebet kompenzál.
A (finom) változtatások és újítások ellenére a Ryobi hű maradt önmagához. Az évek hosszú sora alatt jól bevált műszaki, szerkezeti megoldásokat egy kicsit új, a mai kor elvárásához igazodó köntösbe öltöztette. Nincs is más hátra, minthogy valamelyikükkel megcélozzuk a vízpartokat, és muzsikáljanak tovább azok a legendás Ryobi fékek!
Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...
Azt gondolom, bátran kijelenthetem, hogy a Double Tip a Carp Expert széria egyik legnépszerűbb botcsaládja volt, ami nem véletlen, hiszen egy botban kaptunk egy nagyszerű bojlis pálcát, illetve egy távdobó feeder botot. Azonban ezek a botok nem ma jelentek meg, így gondoltunk egyet, és a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákat felhasználva megalkottuk az utódot, a Carp Expert Max2 Double Tip botokat! Újdonságok 360 és 390 centméteres...
A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...
Aki ismer, az biztosan tudja, hogy az idei évtől az a megtiszteltetés ért, hogy az Energofish csapatának színeiben horgászhatok, ami azzal a lehetőséggel kecsegtetett, hogy az általuk forgalmazott termékeket elsőként tesztelhetem, próbálhatom ki. Tudni kell, hogy mire az adott árucikk eljut abba az állapotába, ahogyan ti a boltok polcain találkozhattok vele, rengeteg rostán megy át, és ez szinte mindennel így van: etetőanyagok, csalik, botok, orsók… Én is ebben a...
A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...
Kellemes gond olyan felkérést kapni, ami elsősorban horgászatból áll. Különösen jól esik a teljesítése, ha csukapergetéssel függ össze a feladat. A dolgok közepébe vágva, a számomra kedves, lassan tíz éve használt és sokat bizonyított Bokor Spin pergető botok, és a két különböző spicctaggal rendelkező Pro Spin pálcák is „beházasodtak” a Wizard termékcsaládba. Az új színt kapott megjelenés mellett, ez mindenki számára kiderülhet a pergetőbotok...