Ha tavaszodik, itt a bodorka
Megjelent: 2008. március 21. | Forrás: Székely Zoltán | Írások
Ez a zöldes hátú, búzaszemszínű, alul narancsos uszonyú, leggyakrabban félkilóig megnövő keszegféle jelzi nekem a tavaszt. Tudom, hogy evvel a megállapítással kicsit becsapom magam, mert sok vermelő helyen télen is lehet fogni, de nyáron, sőt ősszel is gyakran ékesítheti horgunkat. A télvégi, tavasz eleji bodorkázás azonban más. Annak külön hangulata van, valahogy fogásukkal érzem a szezonnyitást.


A tavasz hala, a bodorka

Amikor az első tavaszias napsugarak a mindig hosszú tél után kicsalogattak annak idején a Duna partra, kapáséhségtől remegő kezekkel tűztem fel a vékony trágyagilisztát a horogra, kétféle halra számíthattam itt a Pest környéki vizeken, bodorkára és paptetűre.


Ha a nagy jég eltűnőben van, már érdemes rápróbálni

Az első áradások kimozdították ezeket a kedves halacskákat a vermelésből és a nagy limányok lassú vizében, mint például a Petőfi-híd feletti jobb parti forgója, vagy a Lánc-híd bal parti bástyák előtti, vagy a Margit-híd alatti balparti limányában és az öblözetekben megindult a bodorka.


A Maruto kiváló bodorkázó horog, négy színben kapható

Finom kis úszóval, 10-15-ös zsinórral, apró horoggal, meg-megpöcögtetve a készséget, nagy örömmel szedtük a hosszú böjt után a tavasz első vízigyümölcseit. Sajnos, legalább is Budapest környékén ennek már vége, mert a kormoránok, más kistermetű fajokkal egyetemben, szinte az utolsó darabig kiirtották a Dunából őket.


Olvadás után

A vágy azonban, hogy bodorkázással kezdjem a tavaszi horgászszezont, úgy belém gyökerezett, hogy így tél vége felé mindig ellátogatok olyan védett helyekre, ahol jégveszte után leheletfinom felszereléssel keresem-kutatom ezeket a nagy örömöt adó, kicsiny halacskákat.


Az idei tavasz orsója

Holt-, vagy mellékágak, öntözőcsatornák, öblözetek, a nagy állóvizekben nádasok előtti, kis vízmélységű, gyorsabban melegedő területek jöhetnek ilyenkor elsősorban számításba. Kötelező a nagyon finom felszerelés, és ha lehet az is inkább úszós legyen.


A bodorkák közé néhány keszeg is kerül

A horog mérete a csalitól nagymértékben függ. A szúnyoglárva ilyenkor kiváló csali, a legmegfelelőbb hozzá a piros színű 16-18-as méretű japán Maruto horog, mely kicsit hosszabb szára miatt könnyebben kivehetõ a hal szájából. Amennyiben csontival, pinkivel, bábbal, gilisztával vagy kenyércsipettel horgászunk, ez a nagyság, különösen, ha a halak mérete is indokolja, felmehet 14-esig.


A Fighter Match kiváló keszegezõ orsó

A nagyobb példányok még jéghideg vízben is elõszeretettel felveszik az egy szem csontival mozgósított csemegekukoricát. Ha korán ébredõ pontyokra is van esély, érdemes inkább tízes méretû, sárga Maruto horgot kötni - egyéb csaliknál inkább ugyan ennek a márkának a fekete vagy az ezüst színû változatát használom. Az ólmozás, különösen állóvízben, legyen finomra osztott, érdemes nagyobb lebegõt hagyni, a bodorkánál úgy is ritka az emelõs kapás.


A vizinövények elõtti felmelegedő vízben találhatók tavasszal

Főzsinórként 10-15-öst használjunk, például a Sufix-specialist-et, mely süllyedő, tehát nem fúj hasat a szél, ami az óvatos kapásoknál nagy előny. Ez a zsinór rendkívül lágy, szakítója ugyan nem túl magas, de az csomózva értendő.


Egy pihenő réce

Az úszó a bodorkázó felszerelés talán legkritikusabb pontja, hiszen a hideg vízben lassú, rendkívül óvatos kapásokkal kell számolnunk. Ahol tehetjük, elsősorban állóvízen, használjunk önsúlyos úszót. Ezeket messzebbre is lehet dobni és a legkisebb szöszmötölést is jól jelzik.


A patakok mélyedései is jók lehetnek

Nagyobb mélységnél cérnaütközővel érdemes csúszóra szerelni, de az úszó ne érje el se az alsó ütközőt, se az ólmozást, mert könnyen tönkre mehet. Az úszót inkább kisméretű forgókapoccsal érdemes a zsinórhoz rögzíteni, így könnyebben cserélhető. Ha kedvenceink a közelben tartózkodnak, használjunk spiccbotot, de itt az úszó inkább kétpontos legyen, míg folyóvízen az egy pontban, fixen rögzített a legpraktikusabb.


Félkiló feletti bodorka, gilisztával

A bot kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy egész nap készben kell tartani, és a kapásokra is rendkívül gyorsan kell reagálni.


Az etetésre gyakran a hattyúk érnek oda először

Ezért használjunk egészen könnyű pálcát, mint például a 3,9 m-es angol technikával készült Competition Tele Match, mely keresztszövésű karbonszálai okán amellett, hogy erõs és rugalmas, mindössze 16,5 deka. A vékony főzsinór és a nagyobb önsúlyú úszók miatt ne használjunk túl gerinces botot, mert a dobáskori erős megterhelés könnyen elszakítja a damilt és eldobhatjuk így egész készségünket. Ez leginkább erős szembeszélnél szokott előfordulni, ilyenkor válasszunk B akciós botot, vastagabb főzsinórt és kössünk finomabb előkét.


Néha egyszerre kettő is jön...

A gyakori kapás vagy a folyóvíz miatt sokat kell tekergetni, ezért érdemes nagyáttételű és könnyű orsót használni, melyről könnyen lepereg a damil. Kedvenc orsóm, a 30-as Fighter Match pont ilyen, mely 6,1:1 áttételű, és csak harminc deka.


Állóvízre jobbak az önsúlyos úszók

Hét csapágyas, és ami a fő, három dobja van. A finom beállítású fék ugyan bodorkázás közepette ritkán fog megszólalni, de nem árt az óvatosság, és ez a típus egész évben jó szolgálatot tesz, főleg folyóvízi úsztatásnál, ahol azért bejöhet egy-egy márna, nagy dévér, ki tudja, mit hoz a szerencse.


A könnyített, egytalpas gyűrűk különleges védelmet érdemelnek a Tele Matchen

Az etetést, így tél végén, mértékkel már ajánlom. A téli alapkajába, a Tímár féle fekete Carp Plus-ba, egy kis áztatott kenyér mellett csekély kukoricadara, és ha van, csemegekukorica leve és némi szeme is kerüljön. Jól fogadják a bodorkák a különböző élő anyagokat is az etetőbe, de ha pénztárcánk ezt nem engedi meg, a csontibáb is megteszi, amivel akár csalizhatunk is, mert a bodrik nagyon kedvelik. Ezt a masszát gyúrhatjuk a feederező bot önetetőjébe is, ha fenekezni kívánunk bodorkára.


A bodorka gyakran megörvendezteti a kezdő horgászokat

A legfinomabb spiccet és a legjobb reflexünket használjuk, mert a jéghideg vízen nem könnyű megfogni fenéken a bodorkát, de ha eszik, így is nagy élményben lehet részünk. Feltétlen két horgot használjunk, mert sokszor a melegedő vízben vízközé is feljönnek.
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...