Hiteles tőrténet
Megjelent: 2007. december 06. | Forrás: Murányi Antal | Írások
Elõre bocsátom, hogy igenis „nagy” csukát akartam fogni… Eszem ágában sincs a kicsiket hajkurászni, de ezen a szép õszi napon mégis úgy alakult, hogy mind a fiatalabb egyedek tiszteltek meg, és sugallták az a hamis képet, hogy a Marosban csak kis csukák élnek... Pedig ez nem igaz! Tudom, hogy hazudnak!

A legnagyobb műcsalikkal indítottam, egyfajta szűrés lett volna ez. Mások gyakran fognak itt 2-4 kilós csukákat, nem akartam tehát a kicsikkel bajlódni. A testesebb ragadozókhoz igazítottam a felszerelést is… 4000-es ZAUBER volt a motor (ahogy annak lennie kell!), és 18-as SUFIX MATRIX PRO a kanóc. Csupán a bot volt némileg finomabb lelkű: a TRIO ZANDER annyira kezemhez nõtt, hogy ezúttal is inkább ezt hoztam magammal.


Látványos törések, csodaszép víz – a letisztult Maros folyó az erdélyi Torda alatt

Csak két dolgot utálok igazán – mindkettõ a koránkelés… De a jobb fogás reményében még ilyen hatalmas áldozatokra is képes voltam! Alig kezdett oszlani a hajnali köd, máris ott botorkáltam a Maros kavicsos partján. Pontos infóim voltak, hogy melyik kanyart kell dobni, milyen mélyen és milyen hosszan. És úgy tűnt, hogy máris a jó helyen vagyok, mégis nagyon zavaró volt, hogy alig méteres - félméteres vízben kell vezetnem a wobblert… Innen jönnének a nagy csukák?
Sliderrel indítottam, mert az egy jó műcsali… Az úszó modellek pont azt a félméteres mélységet járják, amivel itt meg kellett küzdeni. Dobtam rendületlenül, és közben azon vívódtam magamban, hogy hogyan fotózzam majd le a hatalmas csukát – fárasztás közben, vagy inkább csak utána?
Szép õszi reggel volt, deres partokkal, vízen úszó fekete levelekkel… Biztosan érdemes volt tehát kijönnöm – kezdtem máris vigasztalni magam, mert az áhított tolatós rávágásnak nyoma se volt. Pedig bõ félórája szõttem a vizet, a legkirályabb langókat fésültem át maximális lelkesedéssel. Olyan itt ez a Maros, hogy bárhová dobok, szinte biztos vagyok, hogy azonnal rávágásom lesz! Egyik forgó izgalmasabb a másiknál, és mégis… Vagyis mégse.


A törések alatti álló részeken kerestem a csukákat

Kisebb wobblereket kerestem elõ. Hátha bejönne valami domolykó, vagy akármi. Hogy legalább érezzem a halszagot, és ne vesszen ki belõlem az utolsó cseppnyi lelkesedés is!
A Salmo FANATIC nevû kétrészes műhalát kötöttem fel… Bevallom, ezt a típust sosem kedveltem igazán. Nem is tudom pontosan mi az, ami miatt eddig még nem tudta belopni magát a kis szívem mélyébe.
A mozgása okés, sõt, a veretése szerintem még túl is tesz azon, amit eddig a legismertebb kétrészesektõl láttunk. Inkább a színválaszték lett kissé takarékos, vagy egyenesen fukar. A katalógusban fel van tűntetve néhány tetszetõsebb szín, de a boltokban rendszerint csak a pisztrángmintás pár variációja érhetõ el. Hm… A tervezõk ennyire tutira mennek, hogy ezt az egy mintát erõltetik? Valahol, valamikor ez a wobbler biztosan átütõ – már csak meg kell találnom, hogy hol… A deltai süllõket nem izgatta fel különösebben a FANATIC, ellenben egy párkilós kisharcsa lelkendezve vetette rá magát már az elsõ dobások alatt. Attól kezdve bármerre jártam, mindig adtam pár dobásnyi lehetõséget a FANATIC-nak, de ezidáig igen visszafogottan produkált.
Így tehát ezen a reggelen ismét felkötöttem, és dobtam vele párat. A színével továbbra sem voltam kibékülve, de ha a gyártók azt mondják, hogy ez a jó, akkor hinnem kell nekik… Nem tehetek mást.
Dobtam kettõt a sodrás mellé, majd a bokrok elõtt is elhúztam, de nem volt koppintás. Aztán egyszer csak, hopp! Nem fogtam semmit. Van ilyen.

Slider vissza. Újabb dobások a bokorsor elõtt, és éppen jókor! Egy pillanat alatt megvolt elsõ csukám a Marosból! Kicsi és sovány, de az enyém!
Nah, ez volt a kezdet! Konokul elhatároztam, hogy ezentúl tényleg csak nagy csukákat fogok! Nó mór kiscsuka! A pórul járt halat kíméletesen megszabadítottam az otromba Slidertõl, és visszaküldtem, hadd nõjön még. Minél hamarabb… Estig még itt vagyok.


Elsõ csukám. A Slider csak alig nagyobb nála…

Megnyugodtam. A víz tehát nincs kimérgezve… Visszafogtam a tempót, és a FANATIC-ot is újra visszatettem. Jöhetett a könnyed kísérletezgetés.
Mondanom sem kell, hogy a kétrészes wobbler elsõ dobásra megfogta az elõbbi csuka testvérét, és ekkor kezdtem komolyabban venni a Salmo FANATIC-ját… Valamit biztosan tudnak a tervezõk! Alig egy óra múltán még egy fiatal csuka ráfordult a fanatikus izére, de egy pillanat alatt vissza is öklendezte – máig sem értem ezt a mutatványt, de mivel gyakran elõfordul, hát elfogadom.


Hosszú bottal türelmesebbnek kell lennem partközelben, de amúgy sem olyan
vészes a helyzet – ez a csuka sem nagyobb


Délután még egy csukát kivakartam a fanatikkal, és ekkor már végképp megbocsátottam neki ezt a fakó színezést. Ha ilyen, hát ilyen… Attól még lehet jó. Nem mondom, én se vagyok túl szép, de a csajok bírnak.


Fanatikus téma: fanatikus mûcsali, fanatikus hal

Elmehet… Rendes srác vagyok én!

Sikerült Photoshoppal összerakni a távoli hegyeket, föléjük a lenyugvó napot, meg valami vizet is alább… Naplemente a Maroson.

Amikor már nagyon szorongtam amiatt, hogy a kis csukeszek szétforgácsolják a fanatikomat, át is cseréltem egy MINNOW-ra, ez méretben kisebb, színben pedig közelebb áll ahhoz, amitõl az én nyálam el szokott csordulni. Biztos voltam benne, hogy azonnal kapok még egy csukát, de a következõ rávágás meglepõen sokáig váratott magára… Közben nyugodtan végignézhettem a „naplemente a Maroson” címû, igen giccses, de amúgy látványos programot.


A kis MINNOW zárta a sort… Itt a vége, fuss el véle!

Dobáltam a narancssárga vizet, és közben azon morfondíroztam, hogy micsoda szirupos, hiteltelen történet lenne, ha ebben a csodálatos naplementében akasztanék meg egy többkilós, kapitális csukát, vad csatát vívnék vele, majd lazán mosolyogva tartanám magasba, a vörös égbolt alatt… Még szerencse, hogy a nap utolsó csukája is egy kisebb ragadozó volt, így szerencsésen elkerülhettem ezt az ízléstelen momentumot. Ezért vált egy igazán életszagú, tökéletes történetté ez a Maros-menti horgászatom, és most nem kell szégyenkeznem egy hatalmas csuka miatt. Szerencsés horgász vagyok!
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...