Ír napok - második rész
Megjelent: 2010. július 14. | Forrás: Murányi Antal | Írások

Ír napok – második rész

Míg az írországi beszámolóm első részében a pergetés körülményeiről és eszközeiről számoltam be, a második részben főleg egy általam korábban nem művelt módszerre, a trollingozásra térnék ki. Ez a műfaj amennyire ismeretlen idehaza, éppen olyan gyakran művelt Írországban.

Amikor szembesültünk a Cavan megyei tavak elképesztő méretével, hamar világossá vált, hogy ezt tüzetesen végigdobálni lehetetlen – sokkal kézenfekvőbbnek és kényelmesebbnek tűnt a műcsali csónakos vontatása. János erősködött, hogy ehhez a belsőégésű motor is megfelel alapjáraton, én viszont a sokkal csendesebb, ellenben „fáradékonyabb" elektromos motort tartottam volna jobbnak. Végülis Jánosnak lett igaza. A műcsalink olyan mélyen és a csónaktól távol haladt, hogy a motor hangja nem zavarta a támadó csukát.


Egyik hatalmas tó követi a másikat


A csukák
mindenütt ott vannak!

No wind, no pike! – mondják a helyiek,
és az enyhe szél is éppen megteszi


A csónakból szemlélve statikus módszer ez, amit átlagos körülmények között elunnék, de ezúttal roppant izgalmas volt a radaron figyelni a töréseket, majd elképzelni, ahogy verető wobblerünk éppen nyolc-tíz méter mélyről csalogat fel egy darabos csukát. A vontatás sikeressége elsősorban abban rejlik, hogy műcsalink nagy távolságot jár be anélkül, hogy kivennénk, és előfordulhat, hogy a csuka száz méteren át is követi, mire elszánja magát a támadásra. Ráadásul így a műcsalink komoly mélységekbe jut le, amire egy szimpla dobás alatt nincs nagy esély.

Ha követtük a radaron megjelenő mederképet, szépen végig lehetett motorozni a törések felett, és a kapások jelentős része itt jelentkezett. Volt olyan törés is, amit nyolc-tízszer is „lejártunk" oda-vissza, és minden alkalommal odanyúlt egy rendesebb csuka.


Teljesen rákattantunk a trollingozásra

Csak a spiccet figyeltem


Néha ellenőriztem, hogy jól veret-e a wobbler

Ha lazítani akartam, így is működött a dolog


Néha kényelmesebb volt lábbal irányítani a csónakot

Vontatva jött a törésről


Ennél a módszernél elsősorban azok a wobblerek váltak be, amelyek lassú bevontatás alatt is jól veretnek: Perch, Executor – de a kissé lomhább Skinner is hozott pár csukát. Botban és orsóban maradt a másra is használt Blade-Applause páros, a vontatás nem igényelt külön felszerelést.

Rövidesen rájöttem, hogy hasonlóan eredményes a műlegyes vontatás is. Kevésbé sportszerű, de nagy szélben vagy csak pihenésképpen ki lehet próbálni. Ilyenkor kiengedtem teljesen egy merülő zsinórt, sőt még a backing-ből is keveset, és lassú vontatásnál piciket rándítottam a zsinóron, hogy élőbbnek tűnjék a csukalégy. Érdekes volt, hogy megakasztott csukáim rögtön felszínre törtek, és igen bizarr látvány volt a tőlem ötven méterre felugró hal, amiről pár pillanattal később derült ki, hogy az én zsinórom végén van…


Nagy csalikkal némileg szűrni lehet a kis csukákat

De ez sem működik százszázalékosan



A fegyverzet

Ez is szép volt!


Néhány tóhoz csak a mezőn lehetett betolni
a csónakot – nem volt egyszerű művelet!

Zoli elszámolta a csizma hosszát…


Bodnár Zoli barátunk elsősorban döglött kishallal szokott vontatni (az élő kishalat tiltja a törvény), módszeréről már többször beszámolt a hazai horgászsajtóban, ezért erre most nem is térnék ki, hanem inkább az ír nőkről számolnék be…

A kelet-európai férfiak eleve lesújtó véleménnyel vannak az ír lányokról, semmiféle kapcsolatot nem látnak az ír gyengébbik nem és a női szépség között. A karcsúbb vonalakhoz szokott magyar férfiak túl sok kivetnivalót találnak a szeplős, fehérbőrű és általában vaskos alkatú ír nőkben – szentül állítják, hogy ha szép nőt látsz Írországban, az csakis bevándorló lehet. Erre olykor rácáfolt egy-két ír „vörös démon", akit ha megpillant az ember, rögtön látni akarja még egyszer – hátulról is, de a többség tényleg olyan „átlagos", hogy nem tereli el gondolatainkat a csukázásról.

Amivel viszont azonnal megnyernek az ír nők (és férfiak is), az a nyitottság és baráti közeledés, amit rögtön tapasztalunk, ha szóba állunk valakivel az utcán vagy a boltban. Ilyenkor rögtön kérdeznek (és válaszolnak is, ha mi nem tesszük meg :)), minden érdekli őket, és pár perc múlva már úgy társalognak, mintha évekig egy suliba jártunk volna. Ami igazán megdöbbentő, az a bizalmuk, amivel megtisztelnek bárkit. Előfordult, hogy egy horgászboltban voltunk, és a boltos szólt, hogy el kell lépnie valahová, de nyugodtan várjuk meg, és nézelődjünk addig… A horgászok is bíznak egymásban, az etetett helyeket ki-ki megjelöli egy cetlivel, és ez elég ahhoz, hogy senki ne üljön rá. A törvényeket pedig senki nem firtatja – a korlátozásokat betartják, pusztán csak azért, mert ez a törvény és kész. És ha arra gondolok, hogy az ír vizekben ma is mesés halbőség van, azt kell mondanom, hogy működik a rendszerük, nagyon is!


Még ma is ott úszkál…

Halaink többsége az alkonyatban jött


…és ment is vissza

Szépen fésült fellegek a tó felett


Hattyú a hajnali párában

Ide vissza kell jönni!


Különösen tetszett, hogy Zoltán a vendégeit is az ír horgászetika szerint vezeti, kínosan ügyel arra, hogy a megakasztott halak minél kisebb sérülést szenvedjenek és hiánytalanul visszakerüljenek a vízbe. Ír túránk alatt egyáltalán nem ettünk halhúst, egyetlen halat sem pusztítottunk el. Talán emiatt is bátran mondhatom, hogy aki egyszer belekóstol az írországi horgászatba, az horgászként is megváltozik kissé – nem csak tapasztalatokban, hanem erkölcsileg is gazdagabban tér vissza a hazai vizekre.

Kapcsolódó oldal: http://www.zoltanguesthousecavan.eu

www-horgaszutazas.hu

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...