Immár február végén jártunk, és bármilyen meglepõ, a környékbeli állóvizeken még vastag jég feszített… Jégpáncél ide, tél oda, nem tudtam tétlenül ülni – csak egy kicsit nem figyeltem és máris azon kaptam magam, hogy egy közeli tó felé tartok csalihalfogási szándékkal. Ha elmegy a jég, nem árt, ha már kéznél vannak a rablózó apróhalak!A kedvenc csalihalaim a kis kárász és a küsz – általában nem nagy kunszt összefogdosni belõlük párat, de mivel itt még a hideg az úr, luxuscikknek számítanak! Persze van, aki ezeket a boltban veszi meg. Én viszont szeretem saját kézben tartani a dolgokat. Vagyis a botokat.
A lékvágással ezúttal nem kellett sokat vacakolnom: ráakadtam néhány elõzõ nap kivágott lékre, így nem volt más dolgom, mint az éjszakai vékony jéghártya eltávolítása. A lékek szerencsére éppen egy vízben heverõ bokor közelében álltak – köztudottan ideális kishalas pályán, ezért nyugodt lélekkel lógathattam beléjük felcsalizott horgaimat.
Bevetésen a „jeges sügér”
Két pálcát élesítettem be. Az egyikkel a vízoszlop középsõ rétegében, míg a másikkal a fenéktõl alig pár centire próbáltam kapáshoz jutni. Tapasztalataim szerint a küszök inkább vízközt, míg a kárászok fenék közelben a legaktívabbak ilyenkor. A kisméretû horgokra pár szál ínycsiklandozó vörös szúnyoglárva került.
Minden szépen a helyén volt, csak a kapás váratott magára, de ez nem meglepõ ilyenkor – tudjuk, hogy jeges vízben a halak nem kapkodják el egymás orra elõl a csalit. Egyelõre nem is számítottam kapásra, ezért hát nyugodtan elõkészítettem a fotógépemet, és néhány jeges kép komponálásába merültem.
Mozdulatlanul áll a kis úszóÉpp az úszómat céloztam meg kamerám lencséjével, amikor az lassú, de határozott tempóval víz alá merült, mintha elszégyellte volna magát a fényképezõgép látványától…
– Nocsak, kapásom van! És milyen hamar! – gyorsan megemeltem a kis lékes pálcát, aminek a másik végen egy foltos kishal fickándozott. – Höhö, de hisz ez nem kárász, méghozzá nem is küsz, hanem egy kis fenékjáró küllõ! Nem merengtem sokáig a dolgon, egykettõre a csalihalas kannában találta magát a kisfickó. Ilyen szûkös idõben minden apróságot meg kell ám becsülni, nem lehet válogatni a csalihalak közt. Az éhes ragadozóknak ilyenkor mindegy, hogy milyen kishalat kínálunk fel nekik.
Gyors csalizás következett majd ment is vissza a horog, az újabb kishal reményében. Nem kellett sokáig várnom a kapásra, de ezúttal sem a várt halfajta volt a horgon, hanem egy újabb küllõ. Jó a kicsi, pláne, ha sok van! Ezért ez a példány is ment a kannába…
Erõszakosan védekezett a kis hal a horgonAlig engedtem vissza a horgot, máris újabb jelentkezõ akadt a csalimra – nagyon étvágyuknál voltak a kis bajszosok. Az elkövetkezõkben le sem bírtam tenni a botot a kezembõl, alig ért le a csali a fenékre, máris rohant egy apróság az úszómmal. Õszintén bevallom, nagyon élveztem a halacskák rohamát, rég volt részem ilyen mozgalmas horgászatban.
Egy újabb halacska a horgonAzonban jó félóra múlva eltûntek a kis fenevadak, amilyen gyorsan megjelentek a horgom körül, olyan gyorsan odébb is álltak. Bármilyen csellel próbálkoztam, rám se hederítettek. Azonban a vízközt felkínált csalimra megjött az elsõ kapás, teljesen megelevenedett a már-már elfeledett cájg úszója. Picit besuhintottam, amúgy öregesen, hisz semmi szükség az ekkora halaknak keményen odadörgölni. Egy leheletnyivel erõsebb ellenállásba ütköztem, mint a küllõknél. Az elsõ pillanatokban kiskárászra gyanakodtam, de amint megpillantottam a tettest, már nem is csodálkoztam. Egy sügér volt az „ellenfelem”! Õ is ment a csalis bödönbe.
Csíkos útonállóA vízközt tartózkodó sügérek valósággal versengtek a szúnyoglárváért, a következõ egy órában õk gondoskodtak a szórakoztatásomról. Beengedtem a horgot közéjük, mozdítottam párat a bot spiccével rajta, amolyan mormiskás stílusban, és máris vitték a fenevadak az úszómat a jég alá… Azaz vitték volna, de én kipöcköltem õket azelõtt. Picit pancsoltak, kicsit ellenkeztek, de végül mind beletörõdtek a sorsukba. Olyan érzésem volt, mintha egy haltenyészetben horgásztam volna, valósággal hemzsegtek a halacskák a lék alatt.
Sügér fogta sügérEgy kicsit elgondolkodtató az a tény, hogy majd egy órán keresztül még véletlenül sem volt kapásom a vízközt felkínált csalira, aztán mintegy varázsütésre, egymást követték a kapások, anélkül, hogy bármi változtatást is alkalmaztam volna a cájgon.
Talán valahol máshol kutatott élelem után a halraj, de amint rátaláltak a horgomra, valósággal odacövekeltek. Az igazat megvallva szórtam nekik némi szúnyogot, hogy továbbra is a csalim környékén maradjanak a halacskák.
A másik érdekesség, hogy amint megjelentek a sügérek, a küllõket elnyelte a föld, még véletlenül sem fogtam belõlük. A tigrismintás kisragadozók mérete nem volt akkora, hogy veszélyt jelentett volna a fenéken bóklászó bajszosokra, de úgy fest, mégsem kedvelik egymás társaságát.
Meglepetten néz a nagy szemeivel, nem érti, hogy mi is történik veleAlig kétórai pecázás alatt, elegendõ mennyiséget sikerült összefogdosnom belõlük. Jobbnak láttam hagyni az apróságokat, hadd úszkáljanak tovább békében, felesleges rakásra fogjam õket. A megmaradt csalit beszórtam nekik hálám jeléül, hisz nem juthattak túl sok táplálékhoz a tél folyamán.
A kifogott példányok kannájában egy fotózással egybekötött vízcserét hajtottam végre, aztán hazafelé vettem az irányt.
A kis Banax orsónak ezúttal nem volt nehéz dolga az apróságokkal szembenKétórai horgászat eredménye: nem túl nagyok, de még pont jók!Az elmúlt hónapokban egy egész napot is kint kellett töltsek a jégen, hogy ennyi csalihalat összefogdossak, ezúttal viszonylag rövid idõ alatt sikerült megfogni õket. Talán érzik a meleg idõ közeledtét, hisz nyakunkon a tavasz, és immár a vizek is megszabadulnak a súlyos teherként viselt jégtakarótól – amit talán mi, horgászok vártunk a legjobban.