A plasztikcsalis horgászatban kialakultak azok az alapszínek, melyekhez általában nyúlni szoktunk. Tudjuk jól az alapszabályokat, mégis vannak szituációk, amikor egészen más jön be, mint legtöbbször.
A fekete-piros összeállítás (különösen az Action Shad-ből) nagyon fogós |
Általánosságban elmondható, hogy nappal jó fényviszonyok közepette és tiszta vízen a természeteshez közeli műcsali színek jönnek be. Ide tartoznak a kagylószínű oldalú, esetleg fekete háti sávval rendelkező csalik, nagy klasszikus az átlátszó zöld flitteres, vagy a sárgás árnyalatok. Ahogy fogy a fény úgy jönnek joggal képbe egyre élénkebb színek, mint az UV zöld, vagy az ezzel kombinált műcsalik, ugyanígy a UV piros és kombinációi. A fényváltások jó színe a hófehér is. Ahogy a körülmények változnak valamicskét, pl. felhősebb az idő, vagy a víz átlátszósága nem optimális, azonnal lehet változtatni az élénkebb színek irányába, vagy legalábbis a műcsali valamelyik részén ezek megjelenhetnek.
Fekete csali a fekete sügér szájában |
A tiszta vízben próbálgatott feketére azonnal rárohant egy naphal |
Ezen alapelvek mellett időnként azt tapasztaljuk (azok, akik egyáltalán meg merik próbálni), hogy az igazán sötét árnyalatú plasztikok is bevállnak. A sötét zöld vagy sötét barna flitteres kombinációi éppen úgy, mint a teljesen fekete bizonyos variációi.
Tiszai süllő Mann's-szal |
A tengerentúlon a fekete sügeres horgászok elsőszámú Texas-riges, vagy Carolina-riges csalijai között tartják számon a koromfekete alapanyagú, piros vagy kék flitterekkel megbolondított gumikat. Bátran állíthatom, hogy ezek a színek idehaza sem hagynak cserben bennünket. A Mann's műcsaligyártó "motoroil" nevű színkombinációja az utóbbi időszak egyik legsikeresebb műcsalijává vált. Ez egy barna, kólaszerűen átlátszó testet takar koromfekete flitterekkel. Érdekes módon kristálytiszta vízen, kiváló fényviszonyok között is működik, sőt, talán ekkor a legjobban. Ez ugye nem esik egybe a korábban említett alapelvekkel, hogy ilyenkor természeteshez közeli színekkel kell operálni. Vagy mégis?
A "motor oil" kisebb példányai kiváló köves csalik |
Süllő a horgon |
Ha egy kamerával lemerülnénk egy egyik nagy folyónk aljára (és tegyük fel, hogy nem zavarnánk a süllőket a táplálkozásban), megfigyelhetnénk, hogy a ragadozó valójában mit lát a táplálékhalából több méteres mélységben, ahová már a fénynek csak egy része jut le. A Tiszán egy sneciből, mely szeretne a teli hidegben minden ragadozó szeme elől eltűnni, és minden gyors mozgást nélkülöz, szerintem nem túl sokat. Vagy a Dunán egy barnás, sötét gébből sem vehet ki sokkal többet, mint egy kövek között elsuhanó árnyék. Ha ezekre nem vág oda, valószínűleg sokkal kevésbé lesz hatékony a táplálkozása, mint ellenkező esetben. Ha erre helyezzük a hangsúlyt, már nem is járunk olyan messze az igazságtól a sötétebb csalik természeteshez közelinek titulálásával.
Ez is a "motor oil"-ra jött |
Még egyszerűbb a helyzet, a harcsák és a fekete sügérek esetében, melyek rendesen eszik a rákokat. Ezen halfajok esetében az aljzaton mozgó sötét, rákméretű műcsalik mindig is nagyon fogósak lesznek. Amióta az eszemet tudom, a harcsák mindig is tele voltak rákokkal. Számtalanszor próbálkoztam kuttyogatni rákkal, de víz közt nem eszi meg. Nem úgy az aljzaton.
A horgászbot túloldalán Kovács Adrián |
Ez a süllő is mehetett vissza |
A fekete sügérekkel sem túl bonyolult a helyzet. Azok szinte mindent megesznek, ami él és mozog, a kíváncsiságuk határtalan. Nem véletlen, hogy mindenféle kis vízi élőlénynek megvan már a plasztikcsalis koppintása fekára. Legyen az kishal, sikló, szalamandra, vagy rák, mind beválik. Sőt a kíváncsiságra visszatérve, nagyon fogósak bizonyos "kreatúrák" is melyekhez hasonlatos élő állattal biztosan nem találkoznak a ragadozó halak, mégis kiváló csalinak bizonyulnak. Mozognak itt is, ott is, lifeg rajtuk ez-az, és a fekák úgy támadják, mintha ezer éve vadásznának rájuk.
Adrián szép esti süllője |
Pár éve volt egy versenysorozat Ecséden, a Végh-tavon. Aki ismeri, tudja, hogy a vize ivóvíz minőségű, az egyik legtisztább tó az egész országban. Pontyozók és búvárok kedvence - és persze a pergetőké is. Sokféle csalival lehetett csukát fogni, de messze a legeredményesebb a sötét gumicsalik voltak. A Mann's sötétlila gumihala volt az etalon, ami már szinte fekete. A víz tényleg kristálytiszta, és mégis a csaknem fekete kellett a csukáknak.
Sötét árnyalatú, flitteres műcsalik különböző méretben |
Ebben a méretben különösen bejött |
A Salmo Team Hungary két tagja, Kovács Adrián és Lukácsi Béla is nagyon sokat jighorgászik. Jó néhányszor sikerült őket elkísérni tiszai, sőt ebrós túrájukra is, ahol a már említett Mann's "motoroil" színkombinációja szinte minden körülmény között sikert hozott. És fontos megjegyezni, hogy nem arról volt szó az esetek jelentős részében, hogy ezt a színt is ették a halak, hanem gyakran ez bizonyult a legjobbnak.
Különféle rákokat utánzó plasztikok |
Nyilván még jó darabig az is segíti a sötét csalik fogósságát, hogy itthon még nem túl elterjedt, a halak még nem ismerték meg igazán. Később részletesen fogunk írni a Texas-rigről és a Carolina-rigről is. Ezek mindegyikéhez fogunk majd tudni ajánlani a Mann's választékából remek sötét színű csalikat. Ezek a módszerek is gyerekcipőben járnak még Magyarországon, és nagyon sok lehetőség rejlik bennük.
Itt a kék flitteres hosszú "worm" |
Bátran nyúljunk a sötét csalikhoz, az eredmény nem fog elmaradni!
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...