Érdekes összefüggésekre derülhet fény, ha megvizsgáljuk a nyári és a téli ragadozóhorgászat sajátosságait. Amíg a békés halak esetében a legfogósabb időszak napon belül nagyon szoros összefüggésben van a vízhőmérséklettel, így azzal is, hogy tél van, vagy nyár; addig a ragadozóknál ez koránt sem ennyire egyértelmű.
Lehet hideg, lehet köd, a horgász nem pihen! |
A pontyok például hűvös vízen akár egész nap is aktívan táplálkozhatnak, és sokszor inkább horogra csalhatók a nap közepén, amikor a fény mennyisége nagyobb. Ezzel szemben nyáron épp az ellenkezője igaz, a hajnali és a késő esti órák adják a legtöbb kapást - és persze az éjszaka.
Állóvizeken a kis jigfej kötelező |
A ragadozóknál, s most főleg a tél egyik kedvenc halára gondolok, a süllőre, nem így van. Ennek legfőbb oka a süllő és táplálékhalainak érzékelésében, aktivitásában való különbözőségben rejlik. A ragadozók akkor vannak a legelőnyösebb helyzetben, amikor valamilyen körülmény miatt navigációs képességben, érzékelésben a préda fölé kerekedhetnek. Mire is gondolok konkrétan? Tipikusan jó ragadozós pályák folyó vízen a hídlábak, vagy nagyobb tereptárgyak által megtört vizek.
Az ET Excalibur Spin botcsalád már bizonyít egy ideje |
Kiváló lehetőségeket kínálnak a gyors és a lassú víz határát jelentő örvényes szakaszok. Ennek egészen egyszerűen az az oka (egyik oka biztosan), hogy a ragadozók nagyobb testsúlyát kevésbé térítik ki az örvények, kevésbé képesek elragadni az áramlatok, mint egy apró sneciét. Ezeken a helyeken a termetesebb állatok komoly fórban vannak, az áramlatoknak kitett, a víz által ide-oda sodort apróhalat könnyedén összeszedik. Ezért kiemelten jó horgászhelyek azok a szakaszok, ahol kis területen nagy sebességkülönbség lép fel a víz áramlásában.
Az új Energo Team Wizard plasztikcsalik többféle változatban állnak rendelkezésre |
A másik fontos különbség a fény mennyisége és annak korlátozó szerepe. A süllő és a harcsa a két legjobb példa a ragadozó halak közül az extrémen fejlett látáson kívüli érzékszervekre. Ez a két halfaj a legaktívabb éjszaka. A potenciális táplálékhalak érzékszervei kevésbé fejlettek általában. Az ő "kajájuk" gyakran nem mozog aktívan, legfeljebb sodródik a vízben, így a szemüknek, a látásuknak óriási szerepe van a táplálék detektálásában. Az évmilliók így alakították ki a szervezetüket. Ezek a halak az éj sötétjében hátrányban vannak a ragadozókkal szemben, melyek oldalvonala sokkal inkább ki van hegyezve a rezgések, más halak mozgásának észlelésére. Így ha egymás közelébe kerülnek rossz látási viszonyok közepette, akkor a ragadozó hamarabb észleli a táplálékot, mit az őt - s ez pont elég.
Az Energy Shad klasszikus formájú, tappancsos gumihal |
A harcsánál ez hatványozottan megfigyelhető. Kifejezetten szereti az áradó, zavaros vizet, ahol a nagy testével sokkal stabilabban navigál, mint bármelyik kisebb hal, és nagy hatékonysággal érzi meg az eléje kerülő falatokat. A süllőnél is hasonló a helyzet, azzal kiegészítve, hogy az ízérzékelése is zseniális. Ezért van az, hogy a letisztuló vízben amikor az még félig zavaros, akkor is jól fogható halszelettel. Nyilván se nem látja, se nem érzi a rezonanciáit (egy halszeletnek?), mégis rátalál és megeszi.
Az IM8-as Excaliburnak nem ellenfél a süllő |
A fönti fejtegetés azért fontos, mert a békés halakkal szemben a ragadozóknak ez a fajta életmódja nem nyár, vagy tél-függő, hanem egész éven át megfigyelhető. Ezért van az, hogy a leghidegebb téli napokon is aktívabb lehet éjszaka a süllő, mint nappal, azzal együtt, hogy bizonyos módszerekkel nappal is kapásra bírható. Egyszerűen nappal alig mozog, ha táplálék kerül elé, persze nem hagyja ki a ziccert, de aktívan kaja után indulni csak éjszaka fog, amikor a feltételek kedvezőek számára. gyakran tapasztaljuk télidőben Dunán, Tiszán, hogy pergetve sokkal több kapásunk van süllőre, mint élő hallal, vagy szelettel horgászva. nem nehéz végiggondolni, hogy itt is teljesen egyértelműek az összefüggések.
Ez a tél sokáig kegyes volt, hosszasan nem fagytak be még az állóvízek sem |
Míg a viszonylag passzív, várakozó süllőt a sok-sok dobással megtaláljuk előbb-utóbb, addig gyakran hiába várjuk, hogy a letett botos, élő hal csalinkra rábukkanjon a ragadozó. Ha a süllő csak lapul és vár, és kevéssé hajlandó megmozdulni, akkor tudjuk megfogni, ha mi megyünk hozzá, és nem arra várunk, hogy majd az ő mozgása során ránk talál.
A Swimtail Minnow kiváló vertikális horgászathoz és Drop Shothoz |
Nagyon fontos tapasztalat (főleg a nagy folyóinkon megfigyeltek alapján), hogy a reggeli és az esti fényváltás, és az éjszaka első fele remek lehetőségeket kínál a műcsalis süllőhorgászatra. Azokon a vizeken, ahol nagyon sok táplálékhal van, az esti fényváltáskor meginduló ragadozó viszonylag hamar talál számára megfelelő falatot, így az éjszaka első fele sokkal jobb, mint a második.
Ez a süllő már csaknem sötétben kapott |
Egyszerűen a ragadozók nagy része az elején magához veszi a megfelelő mennyiségű kaját, és utána ismét pihenő állásába térhet vissza. Melegebb vízen, amikor az emésztésük gyorsabb, hamarabb indulnak el ismét, akár napi többszöri táplálkozás is megfigyelhető, míg télen nehezíti a horgászok dolgát, hogy az emésztés lassú, az elragadott zsákmány tovább időzik a halak gyomrában, így nagyobb időszakok telnek el két vadászat között.
Időnként nagyon fontos, hogy a plasztik megfelelően lágy legyen |
A horgászat nagyon is gyakorlati sport, de közülünk azok lesznek a legeredményesebbek, akik gondos elméleti megközelítéssel is rendelkeznek, s képesek a halak életmódjából, azok természetes viselkedéséből hasznos következtetéseket levonni. Mindig azok a horgászok fogják a legtöbb halat, akik élen járnak a gondolkodásban, s nem csak másolják a többieket.
Télen is számtalan lehetőség adott, mind békés, mint ragadozó halak horgászatára, érdemes egy-két próbát tenni, s friss levegőn eltölteni egy-egy napot!
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...