Kapcsok és forgók
Megjelent: 2009. április 08. | Forrás: Murányi János Pál | Írások
Bár elsőre hihetetlenül hangzik, tökéletesen összeállított pergető felszerelésünkben gyakran egy apró kapocs, forgó vagy karika lehet az a láncszem, amely nagy küzdelmek kimenetelét döntheti el. Ezért hát nem tartom túlzásnak, ha külön cikkben tárgyalunk eme apróságokról – és rögtön a közismert angol versike jut eszembe: „Egy szög miatt a patkó elveszett"…


Temérdek finomság…

A pergetés az a műfaj, ahol a horgászat komfortja miatt a legfinomabb felszereléssel horgászunk, viszonylag nagy halakra. Ezért hát felszerelésünk csakis a legjobb minőségű komponensekből állhat, nem téveszthetjük szem elől a legapróbb részletet sem. Ha van egy jó fékkel ellátott, erős orsónk, meg egy „törhetetlen" botunk, és szupererős zsinórunk, már csak két gyenge pontja lehet az összeállításunknak: a horog és a kapocs. Ez utóbbit tovább oszthatjuk forgókra meg karabinerekre, és ide sorolnám a kulcskarikákat is.

A forgók – kapoccsal vagy kapocs nélkül – a pergetésben bírnak a legnagyobb jelentőséggel. Elsődleges feladatuk, hogy a kivédjék a pörgő műcsalik által előidézett zsinórsodródást, a rajtuk lévő kapocs pedig a műcsali gyors és könnyed cseréjét segíti. A műcsalik fejlődése időközben olyan irányba halad, hogy ma már egyre kevesebb olyan műcsalival van dolgunk, amely a zsinór sodródását idézheti elő: ezek a villantók – elsősorban a körforgók, de igen gyakran pördülnek meg a különböző támolygók is. Ez pedig oda vezetett, hogy a horgászok többsége ma már igyekszik kiiktatni felszereléséből a forgót, mint az összeállítás egyik leggyengébb láncszemét, és kizárólag szimpla kapcsot használ a műcsali csatlakoztatására.


A forgókapocs legismertebb formája – balról egy drágább modell (Maruto), jobbról pedig a gazdaságos széria (Gold Star)

Mondanom sem kell, ez nagyban visszavetette a forgók fejlődését: manapság alig 3-4 féle forgót találunk a piacon, míg a kapcsok száma ennek háromszorosa is lehet. Milyen a jó forgó? Elsősorban könnyen pörög, és feszítés hatására sem szorul be – nos, ez utóbbi máris ellentmondás, hiszen a forgók szinte kivétel nélkül megszorulnak feszítés alatt (például bevontatás közben), tökéletes forgó tehát nincs! Zsinórunk a forgó alatt is felsodródik valamelyest, és a lazulás pillanatában pörög vissza – ebben pedig csak egy igazán könnyen járó forgó segítheti.

Néha találunk a forgók csomagolásán szakítószilárdságra vonatkozó adatokat, de ezek csak irányadóak – nem ajánlott eme határokat megközelíteni. Egy szó, mint száz: ha tehetjük, inkább mellőzzük a forgót. Szerencsére sem a gumihalazás, sem a wobblerezés nem igényli.


Elsőre furcsának tűnik a cucc, de csak a kapocs komplikált. A
forgórész egyáltalán nem új


Forgó egybekapoccsal


Van, aki az aranyra bukik… Persze a halakat ez nem érdekli


Pár éve még ódákat zengtek erről a „csapágyazott" forgóról. Mára mindenki elhallgatott…


Pedig van belőle bőven!


Minőségi forgók, szabadon



Az olcsóbb testvér

Érdemesebb inkább a kapcsokra és karabinerekre koncentrálnunk, amelyek nem hiányozhatnak kelléktárunkból. Szerencsére a könnyített és hagyományos kapcsok széles választékát találjuk magunk körül, csak ki kell nyújtanunk érte a kezünket… Számtalan különböző profilt találunk, amelyekhez nem kell különösebben tanácsokat fűznöm: mindenki választhat a saját ízlése szerint. Talán csak egy dolgot fűznék hozzá – igyekezzünk a nagyobb méretű kapcsokat alkalmazni, ami még arányosan passzol felszerelésünkhöz. A nagyobb kapocs nem csak a fárasztás alatt tart jobban, de a dobások közben előforduló, véletlen kikapcsolódás esélye is kisebb.


Maruto kapcsok – annak, aki
biztosra megy!


Ugyanaz a minőség, Energo Team márkanév alatt – két nagyon kedvelt profillal


Pontyozóknak szánták, de a pergetőket is megörvendezteti: minőségi kapocs Franciaországból


Sokkal olcsóbban, ugyanaz. Vagyis majdnem ugyanaz…


Van, aki inkább ezekben a csomónélküli kapcsokban hisz

A „kulcskarikák" (hm, mi köze a kulcshoz?) folyamatos fejlődést értek meg az utóbbi években, és itt nem csak az egyre erősebb acélhuzal alkalmazására gondolok, hanem a különböző profilok – ovális, háromszög – megjelenésére is. A hagyományos kör alakú karika viszont a legtöbb esetben teljesen megfelel céljainknak.

Mivel eme karikákat általában nagyobb kiszerelésben kapjuk, nem tartom pazarlásnak, ha egy fogóval kinyitogatok néhányat közülük… Ezzel felmérem, hogy körülbelül mennyit bírnak. Mert ugye gyakori eset, hogy egy-egy gyártó azzal „tréfál" meg bennünket, hogy jó vastag, de puha drótból készít karikákat. Az anyagvastagság tehát még nem garancia! Vegyük elő a fogót, és győződjünk meg arról, hogy karikánkat eléggé acélos huzalból hajtották. Sok minőségi karika van a piacon, de saját tapasztalataim alapján csak két névben bízok igazán – a Predatek és Grizzly nevekben.


Predatek – kőkemény karikák, minden méretben


A méltó ellenfél: Grizzly


Na, meg a spórolósabb megoldás: Gold Star

Sose tévesszük sem elől, hogy eme apró hardverek éppen a sorsdöntő pillanatokban hagyhatnak cserben – nem mulasszuk el tehát felszerelésünk minden pontján minőségi kapcsokra és karikákra cserélni a régieket. Kezdve a wobblerek szerelvényeitől, egészen az acélelőkére szerelt kapcsokig. Ez az apró figyelmesség igen sokszor meghálálja majd magát!

Kapcsolódó termékek:


Hengeres forgó

Gold Star forgó

Rolling forgó

Sima forgókapocs

Forgó biztonsági kapoccsal

Hengeres forgó hook kapoccsal

Extra erős Cork forgó

Duo lock kapocs



Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...