Kezdőknek: úszózás orsós bottal és alapfelszerelései
Megjelent: 2012. február 24. | Forrás: Székely Zoltán | Írások

Ennek a nagyon népszerű módszernek is több változata van, a lényege, hogy a spiccbothoz képest sokkal nagyobb távolságot tudunk meghorgászni, és az orsón tárolt zsinór engedhetősége miatt gyakorlatilag bármekkora halat ki tudunk fárasztani – ha szerencsénk van. Alapjaiban foglalkozom csak a témával, ami a technikai szükségleteket illeti, aztán a gyakorlat megszerzése után mindenki lehetősége és igénye szerint specializálódik, szerzi be a számára legcélszerűbb eszközöket.


A Dunán érdemes kissé erősíteni úszós felszerelésünket,
mert gyakorta jöhetnek nagyobb testű halak.


A nyíltvízi úszózás a legelterjedtebb keszegezési módszer, melynél a fehér halak mellett termetesebb pontyot, márnát, esetleg jókora amúrt is merítőbe terelhetünk. Ezért az egyik kedvenc horgászmódszerem, finom felszereléssel nagy halat fogni, kétesélyes küzdelem és sportszerűség!


Az orsós úsztatás fontos kellékei, a jobboldali, kétpontos
úszók inkább állóvízre, a baloldali egy ponton rögzítettek 7folyásba, az önsúlyos gumi illetve cérnaütközők között
csúszó típusok szintén állóvízre, nagy távolságra vagy
mélyvízben horgászásra alkalmasak orsós bottal.


A felszerelés két alapvető darabja a gyűrűs bot és az orsó. A bot lehet két-három részből összedugható, vagy egymásba tolható ízekből álló teleszkópos bot. Az előbbi a kevesebb toldás miatt könnyebb és erősebb, míg utóbbit kényelmesebb szállítani.


A trágyagiliszta sokszor a koratavasz nyerő csalija,
mindig legyen nálunk egy nagy dobozzal.


Hazai vizeken az úszós botok leggyakoribb optimális mérete 3,5-4,5 m közötti, különösen mély pályákon használható a „bolonyai”, mely a speciális teleszkópbotok 7-8 méterig kihúzható változata, de ez nem igazán kezdőknek való. Én erősségük, hajlékonyságuk, könnyűségük miatt a 3,9-4,2 m hosszúságú, kétrészes match botokat kedvelem, mint amilyen az Emerald Plus 390-es, és a Bream Match 420, melyek a korszerű úszózás minden igényét kielégítik.


A pinki, csonti az úszózás leggyakoribb csalija, érdemes
odafigyelni milyen dobozba tároljuk, mert könnyen
kimászhatnak és sok kellemetlenség adódhat belőle.


A botválasztásnál ezekre a tulajdonságokra kell elsősorban figyelni, megemlíteném még a gerincességet/ha megrázzuk ne hullámozzon a bottest/, és az orsótartó úgy helyezkedjen el, hogy a bot vége minél kevésbé lógjon ki a könyökünk alól.


Ezen a gyönyörű januári napon, itt a nyíltvízen, egész finom felszereléssel estek a keszegek, majd a váratlan pontyok.


Az orsó kiválasztásánál ügyeljünk, hogy harmonizáljon a bothoz, a fent említett méretekhez a 30-as, 40-es méretűt érdemes használni. A szám emelkedésével emelkedik a dob átmérője, de a tároló kapacitás nem mindig arányosan, mert vannak mély és félig mély zsinórtároló dobok is.


Ezt a kormorán által megcsonkított dévért gilisztával fogtam.


A mély típusokra érdemes alátét fonalat csévélni úgy, hogy a damil majdnem a peremig töltse ki a dobot. Túltöltés esetén dobáskor le fog bukni és hatalmas gubancot okozhat! Az optimális súlyú orsó úgy hozza egyensúlyba a botot, hogy ha mutatóujjunkat előtte keresztbe alátesszük, szépen megáll, az ilyen készséggel akár egész nap könnyedén elhorgászunk, de ha előre bukik, tehát orrnehéz, húzni fogja a kezünket, tehát hamar elfárad, de a bevágás is lassabb lesz.


A négy fokos vízben a piros, 14-es Maruto horogra tűzött pinkit ették legjobban a halak, melyek között több returponty is volt.


Az orsó kiválasztásánál tehát figyelembe érdemes venni a súlyt, a dobátmérőt, a fékrendszer finom egyenletességét, tartalékdobok számát, kézreállóságot és különösen folyóvízi úsztatáshoz az áttételt, mert minél nagyobb, annál gyorsabban tekeri fel a zsinórt, ami egy félnapos paducozásnál sokkal több halat jelenthet.


Alig hittem a szememnek az év első méretes pontyának
láttán. A képen jól látható az osztott súlyozás.


Én legtöbbször a Carp Expert Match 4000-est, vagy a Gold Star X-Match 40-est használom, mert ezek a fenti szempontokat kielégítik, és feederezéshez is nagyon beváltak.


A 2012-es év első „éppen” pontyai
match-botos horgászattal jöttek.


A nyíltvízi úsztatásnál használatos zsinórokról annyit, a körülményekhez és a várható halak méretétől függően bátran használhatunk – különösen hideg vízben - vékonyabb átmérőt/12-14/, mert azt a hal jobban felveszi és az orsó lehetőséget nyújt a fárasztásra.


Ezek a 40-es orsók már komolyabb halakra
is jók úsztatni, sőt feederezésre is alkalmasak


Általánosan elmondható, hogy emeljük a zsinórvastagságot pár századdal, ha nagyon eszik a hal, netán sok az emelhető méret, és én a Dunán is durvítom az egész szereléket kissé/damil vastagság, horogméret, úszónagyság, ólmozás/, mert ott nagyobbak, vehemensebbek a halak.


Az Energo Fish által forgalmazott match botok a
könnyítés miatt egytalpas siccgyűrűkkel és
masszív csavaros orsótartókkal vannak ellátva.


Az orsós úszózás erősebbik változata, mikor akadályos terepen/hínaras, nádas-torzsás, tartásos, köves-egyenetlen altalaj/, nagyobb testű halakra, például: pontyra, süllőre, csukára, harcsára horgászunk. Itt a nagyobb erőkifejtés miatt csak a kétrészes, akár kisujjnyi spiccel rendelkező botokat ajánlom és hozzávaló 50-80-as orsót.


A nyeles, nagykeretes haltartóban jól élve maradnak a halak,
mely egyben gyorsítja a horgászatot mert könnyű
beledobni a zsákmányt, a sóderen vízbeállós pecánál
az egyetlen, tökéletes szákrögzítési mód, és jelöli is a helyünket.


A felszerelés súlya itt nem igazán fontos, hiszen jobbára letett bottal horgászunk, de a fékrendszer tökéletessége alapkövetelmény, mert úgy kell beállítani, hogy a szakítás előtti pillanatban kezdje csak adagolni a zsinórt, de akkor biztonságosan.


Egy jól sikerült tavalyi match botos úsztatás eredménye.


A fent említett orsók nagyobb méretei általában megfelelnek e célnak, viszont botból a kevlár erősítésű, három librás Power Carp 390-es felel meg ár-érték arányban ennek a célnak leginkább.


A Power Carp 390-es úszós pontyozó bot
jól használható minden akadós terepen.


Külön értéke, hogy viszonylag nagyobb hossza miatt hamar fel lehet vele húzni, vagy kormányozni a halat, ami az akadók közelében nagy előny. Az ehhez a szerelékhez használandó zsinórokról annyit, hogy nagyon meghatározza a halak várható mérete és a terep adottságai, ezért a Carp Expert zsinórok 30-50-es mérete ajánlott, vagy végső esettben 25-40-es ….. fonott.


A Power Carp 390-es kemény spicce és keresztszövéssel
erősített kevlár anyaga a nádi horgászatra is alkalmassá teszi.


Természetesen a szerelék többi alkotóelemét is arányosítani kell, tehát nagyobb úszó, hozzá való ólmozás, öblösebb 2-1-es pontyhorog, illetve 2/o-4/o-ás Owner harcsahorog, süllő-csuka esetében 4-2-es méretű hosszúszárú, vagy hármashorog.

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...