Svédország messze van. Földrajzilag, közlekedésügyileg legalábbis. Bár minden relatív, hiszen, ha el lehet oda jutni kevesebb mint egy nap alatt, talán mégsincs a világ végén. Minden más szempontból azonban fényévekre van tőlünk… Túránk második harmadának rövid beszámolója viszont itt helyben olvasható!
Az első partos negyednap és a második teljes napot kitevő csónakos eredmények felemásak voltak ugyan, de bíztatók. Ette a szlájdert, ette a gumit, utóbbit szó szerint is, a Balázs-Szasza alkotta párosnál ugyanis három farok mínusszal zárult a nap, ami, ha nem gumihalakról beszélnénk, igencsak kimerítenék a kellemetlenség kategóriáját. Csoda-e, ha este mindenki segédhorgozott? Jó, mondjuk én nem. (Más kérdés, hogy egyetlen halat sem fogott a későbbiekben a farokba tűzött drilling, de legalább az esélyt adjuk meg az újításnak, ugye).
Szóval a második csónakos napot (hétfő) ismét az Öreg-öbölnek adtuk, s reggeli után az este rögzített terveknek megfelelően célba vettünk egy sejtett zátonyt (lehetne rejtett is), egy elsüllyedt szigetet, a csukák egyik kedvelt tartózkodási helyét.
Ezek a víz alatti púpok az ún. „szenken-ájlendek". 10 méterről 5-re, 6 méterről 2-3 méterre vált a mederfenék. Most mondjam, hogy miért jó pályák?
Persze nem klasszikusan „elsüllyedt" szárazulatot kell elképzelni, csupán arról van szó, hogy a víz alatt is ugyanazok a geológiai formák rejtőznek, amiket a víz felett is láthatunk: lekopott kúpok, meredekebb lejtők, töréssel szakadt sziklatömbök, kisebb dombok.
Nos egy ilyen keresése és felkutatása még radarral sem könnyű, ha az ember nem ismeri a terepet. Mi nem ismertük. Először azt hittük, hogy lyukra futottunk, de egy távoli dobásnál gyanúsan gyorsan ért feneket a csali. Odébb csurogtunk Benyussal, barátaink pedig a radart nézve elindultak a vélt hely felé. Alattunk olyan tíz méter körüli víz volt éppen.
- Öt fél, öt egész egy – jelzi Balázs, majd folytatja - négy hét, négy öt, négy kettő, három nyolc…
Basszus! Ott a hely! Balázs még egy három ötöt is lát talán, aztán újra mélyül a pálya. A kanyart követően visszafelé még letapogatják a szonárral a placc szélét is, aztán beállnak.
Endrődy kolegááá, azaz Balázs, aki ugye mindig fog, első dobásra kapást érez a gumi süllyedése közben. Következőre meg is lett a csukesz, sajna nem a nagyjából, de örültünk neki, hiszen igazi tudományos-technikai-horgászlelemény eredménye ez. Na meg Balázsé, persze.
Tudni kell, hogy a bizonytalan kapási időszakban azt mondják a helyi mesterek, hogy a mélyebb, értsd 3-6 méteres vizekben találni a csukák nagyjait, mely jellemzően a nagy gumik és egyéb plasztik szörnyűségek vadászmezője. A sekélyebb, vagyis a három méter alatti, inkább jerkes terepek az aprónép felségvizei. A differenciálás bizonyára tapasztalatokon nyugszik, ám némileg ellent mond ennek a tavalyi forgatás kisvizes gigásza és a Balázs mostani hala is.
S mint jel, dekódolható volt számunkra, hogy ugyaninnen szinte tutira nem fogunk már rekorder kajmánt, azért dobáltunk, ami a spiccgyűrűn kifért.
Mindhiába. Ennyi jutott a döcögős fenekű pályán, semmi több. S mivel nem hemzsegtek az éhes csukák a „Szenken"-en, ahogy elneveztük szegény helyet, ment mindenki arrébb.
Benyussal maradtunk a környéken, egy öblözet sekély vizét vettük célba.
Itt tegnap halfarkas csapott le, kétszer is, másodszor hallal a csőrében távozott (tenyeres bodorka szerűség lehetett). Ez adta az ötletet, és amikor besiklottunk „ahol kis hal van, ott ragadozó is van" alapon kidobtam a méteres vízbe a horgonyt. Beálltunk szélirányba, dobtunk. Benyus egy idétlen, de gyári Slider utánzattal (tényleg nem jut eszembe a neve) csakhamar meg is fogta az öböl főgonoszát, egyetlen hatalmas harapásnyommal ékesített kilóforma csukát. Hja, hogy itt egymást eszik? Na de hol a többi? Hol van a harapó? És vajon itt történt a baleset, vagy ez már csak amolyan rekreációs zóna? Ki tudja? És egyáltalán, miért nem akasztunk nagyobb csukákat?!
A nap végén a hétfő gyorsegyenlegét megvonva, nekem komoly nulla állt a fogott halak rovatban, Benyus egy, Balázs három!, Szasza ugyancsak egy halával szemben, sőt, Szasza barátunk a túra vélhetően legnagyobb halát, közel négyes csukáját is ekkor fogta.
Csak enyhe szellő volt a kudarc nyomasztó fülledtségében, hogy ezen a napon egy akkora kapásom volt, mint még soha életemben. Folyamatosan, a homogén feneket borító növényzet felett húzott gumihalra jött a támadás, mely mintha bombát robbantott volna a kezemben. Egy villám, egy ütés, egy pillanat. Ennyi volt, de még most is érzem azt a bitang erőt.
Aznap, napközben, még megáztunk, partra szálltunk egy szigeten, és fotóztunk is. Szivárványt, esőt, zuzmókat. Halat nem.
Ja, várjunk csak! Ez a másodikból a második rész? De hát, még nincs is vége a túrának! Na, jó, akkor legközelebb befejezem… Mondjuk a harmadik részben.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...