Svédország messze van. Földrajzilag, közlekedésügyileg legalábbis. Bár minden relatív, hiszen, ha el lehet oda jutni kevesebb mint egy nap alatt, talán mégsincs a világ végén. Minden más szempontból azonban fényévekre van tőlünk… Túránk második harmadának rövid beszámolója viszont itt helyben olvasható!
Az első partos negyednap és a második teljes napot kitevő csónakos eredmények felemásak voltak ugyan, de bíztatók. Ette a szlájdert, ette a gumit, utóbbit szó szerint is, a Balázs-Szasza alkotta párosnál ugyanis három farok mínusszal zárult a nap, ami, ha nem gumihalakról beszélnénk, igencsak kimerítenék a kellemetlenség kategóriáját. Csoda-e, ha este mindenki segédhorgozott? Jó, mondjuk én nem. (Más kérdés, hogy egyetlen halat sem fogott a későbbiekben a farokba tűzött drilling, de legalább az esélyt adjuk meg az újításnak, ugye).
Szóval a második csónakos napot (hétfő) ismét az Öreg-öbölnek adtuk, s reggeli után az este rögzített terveknek megfelelően célba vettünk egy sejtett zátonyt (lehetne rejtett is), egy elsüllyedt szigetet, a csukák egyik kedvelt tartózkodási helyét.
Ezek a víz alatti púpok az ún. „szenken-ájlendek". 10 méterről 5-re, 6 méterről 2-3 méterre vált a mederfenék. Most mondjam, hogy miért jó pályák?
Persze nem klasszikusan „elsüllyedt" szárazulatot kell elképzelni, csupán arról van szó, hogy a víz alatt is ugyanazok a geológiai formák rejtőznek, amiket a víz felett is láthatunk: lekopott kúpok, meredekebb lejtők, töréssel szakadt sziklatömbök, kisebb dombok.
Nos egy ilyen keresése és felkutatása még radarral sem könnyű, ha az ember nem ismeri a terepet. Mi nem ismertük. Először azt hittük, hogy lyukra futottunk, de egy távoli dobásnál gyanúsan gyorsan ért feneket a csali. Odébb csurogtunk Benyussal, barátaink pedig a radart nézve elindultak a vélt hely felé. Alattunk olyan tíz méter körüli víz volt éppen.
- Öt fél, öt egész egy – jelzi Balázs, majd folytatja - négy hét, négy öt, négy kettő, három nyolc…
Basszus! Ott a hely! Balázs még egy három ötöt is lát talán, aztán újra mélyül a pálya. A kanyart követően visszafelé még letapogatják a szonárral a placc szélét is, aztán beállnak.
Endrődy kolegááá, azaz Balázs, aki ugye mindig fog, első dobásra kapást érez a gumi süllyedése közben. Következőre meg is lett a csukesz, sajna nem a nagyjából, de örültünk neki, hiszen igazi tudományos-technikai-horgászlelemény eredménye ez. Na meg Balázsé, persze.
Tudni kell, hogy a bizonytalan kapási időszakban azt mondják a helyi mesterek, hogy a mélyebb, értsd 3-6 méteres vizekben találni a csukák nagyjait, mely jellemzően a nagy gumik és egyéb plasztik szörnyűségek vadászmezője. A sekélyebb, vagyis a három méter alatti, inkább jerkes terepek az aprónép felségvizei. A differenciálás bizonyára tapasztalatokon nyugszik, ám némileg ellent mond ennek a tavalyi forgatás kisvizes gigásza és a Balázs mostani hala is.
S mint jel, dekódolható volt számunkra, hogy ugyaninnen szinte tutira nem fogunk már rekorder kajmánt, azért dobáltunk, ami a spiccgyűrűn kifért.
Mindhiába. Ennyi jutott a döcögős fenekű pályán, semmi több. S mivel nem hemzsegtek az éhes csukák a „Szenken"-en, ahogy elneveztük szegény helyet, ment mindenki arrébb.
Benyussal maradtunk a környéken, egy öblözet sekély vizét vettük célba.
Itt tegnap halfarkas csapott le, kétszer is, másodszor hallal a csőrében távozott (tenyeres bodorka szerűség lehetett). Ez adta az ötletet, és amikor besiklottunk „ahol kis hal van, ott ragadozó is van" alapon kidobtam a méteres vízbe a horgonyt. Beálltunk szélirányba, dobtunk. Benyus egy idétlen, de gyári Slider utánzattal (tényleg nem jut eszembe a neve) csakhamar meg is fogta az öböl főgonoszát, egyetlen hatalmas harapásnyommal ékesített kilóforma csukát. Hja, hogy itt egymást eszik? Na de hol a többi? Hol van a harapó? És vajon itt történt a baleset, vagy ez már csak amolyan rekreációs zóna? Ki tudja? És egyáltalán, miért nem akasztunk nagyobb csukákat?!
A nap végén a hétfő gyorsegyenlegét megvonva, nekem komoly nulla állt a fogott halak rovatban, Benyus egy, Balázs három!, Szasza ugyancsak egy halával szemben, sőt, Szasza barátunk a túra vélhetően legnagyobb halát, közel négyes csukáját is ekkor fogta.
Csak enyhe szellő volt a kudarc nyomasztó fülledtségében, hogy ezen a napon egy akkora kapásom volt, mint még soha életemben. Folyamatosan, a homogén feneket borító növényzet felett húzott gumihalra jött a támadás, mely mintha bombát robbantott volna a kezemben. Egy villám, egy ütés, egy pillanat. Ennyi volt, de még most is érzem azt a bitang erőt.
Aznap, napközben, még megáztunk, partra szálltunk egy szigeten, és fotóztunk is. Szivárványt, esőt, zuzmókat. Halat nem.
Ja, várjunk csak! Ez a másodikból a második rész? De hát, még nincs is vége a túrának! Na, jó, akkor legközelebb befejezem… Mondjuk a harmadik részben.
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...