Na igen, három olyan nap után, amilyet különösebb megerőltetés nélkül produkálnunk sikerült, elgondolkodik minden józan ember, hogy ezt most, így, hogy?
S bár látványosan szedegették az apróhalakat a hidakról a lánykák, sráckák, ill. más korosztályok, csak később esett le a svédkorona, hogy heringekről van szó (magyar agy, nem gondol ilyenre csípőből), és ha ezek itt vannak, akkor csukát már nem nagyon fogunk a környéken…
Szasza hozott egy hírt, melynek következtében kedden új terepre mentünk. Én csak tropikáriumnak hívtam helyet a kristálytiszta víz, és a szigetek fura, melegégövöt idéző egyvelegének látványa miatt. A teljesen idegen pályát csak félig egyértelmű instrukciók nyomán kutattuk fel: „ott kifordultok balra, aztán már helyben is vagytok". Valójában egy tenyérnyi terület, pontosabban pont akkora, amekkorát egy tenyér lefed egy 1:50000-res méretarányú térképen.
De megérte a fáradozás, hiszen a olyan élményeket, tapasztalatokat gyűjtöttünk be, melyekre csak ilyen pályákon tehet szert az ember.
Összesen tizenkétszer sikerült vizuálisan csukát észlelnem (hogy foglalnák aranyba a kezét annak, aki felfedezte a polárszemüveget!), ami azért nem olyan rossz, még puszta élménynek sem. Benyus kivételével (aki ugyancsak részese volt több hal megfigyelésének) a többiek azt hitték, szívatás. Pedig, mintha tanösvényen járt volna az ember. Kábé 2-3 kilós halakról beszélhetünk, fenék közelben, négyes vízben, vízközt, sekély, sziklás partszélben, mindenhol. Mozogtak, lapultak, úsztak, lekövettek, egyedül, többen, mindenhogy.Már több eseményt adott tehát az akvárium az előző naphoz képest, s ezen felül még akciók is jutottak. Leakadt egy Benyus által 4 kiló körülire saccolt halam, volt egy látott kapásom, egy látványos lekövetésem, és egy fogott csukám is. A halakat a Salmo pike wobblere akasztotta, a lekövetés fekete gumihalra, az akadás nélküli kapás 10-es GS szlájderre jött).
Szasza három halat, Balázs két felejthetetlen akciót jegyzett. Benyus fotózott szép képeket… és talált nekem egy ölyv koponyát.
Utolsó napon, a forgatási szempontoknak engedve Balázs harmadiknak beszállt hozzánk, Szasza egyedül vívott az orrsúly nélkül maradt csónakkal a hullámos-szeles öbölben.
Ekkora már-már több mint gyanús volt, hogy nem nagyon jönnek hírek jobb csukákról, és egy gájdolt csapat komoly dorbézolásában sem voltak nagyhalak, csak sok (csónakonként kb. 30 csuka állítólag…).
Mi magunkkal foglalkoztunk, és visszatértünk tehát az Öreg-öbölbe, egy újabb felderítés helyett. Benyus kamera előtt nád mellől meg is fogta pillanatok alatt a szokásos megharapott kiscsukáját. Itt tényleg egymást eszik! Ez most talán az eddigi legkisebb lehetett, de nem bánta, mivel saját gyártású twiszerfarkúra szerelt szlájder koppintással fogta.
Aztán a nyíltvízen próbálkoztunk eredmény nélkül, bár komoly eredmény volt talán már az is, hogy életben maradtunk a termetes hullámok és szél közepette. A hajó úgy mozgott, hogy az orrból kamerázó Balázs kifejezetten rosszul lett, én meg majdnem bebillentem a súly felszedése közben. Közeledő vihar felhői feketélltek az északnyugati égen. Balázs visszaült a megszokott hajójába, mi meg nyugodtabb vizekre, egy még feltáratlan öbölbe mentünk.
Az eső csak súrolt, megúsztuk, de a kecsegtető helyen is kihúztuk hal és akció nélkül. Aztán az öblöcskéből kifelé menet még végig csurogtunk egy jónak tűnő helyen, ahol egy kapás, egy kapás utáni lemaradt hal, és két, csónak mellől, kéz közelből leakadt hal hozott változatosságot és színt, az időközben verőfényben úszó délutánunkba.
Minden aktust pirosas Kingdom Proton Shad-del követtünk el. Fura, de csak ez kellett nekik! Annyira, hogy miután Benyus is feltett egy ilyet, elsőre kapása és hala lett.
Szaszáéknál semmi, csak két kapás. Balázzsal hamarosan ismét hármasban a csónakban, és úgy tűnik, ő hozta meg a szerencsét újra, hiszen még két halat is sikerült fognom, egyet jerkelve (Slider 10S RHP), egyet pedig a bevált piros gumihallal.
Nem kell szépíteni, ez valóban egy sikertelen túra volt. Keveset fogtunk, de legalább kicsiket. Egy hajszállal több, mint a betli, a magyar futballisták szövetségi kapitányának optimizmusát átvéve viszont mondhatnák, hogy bíztató mozzanatokat is fel tudtunk mutatni… Gyors csalicsere, remek horgonyzás, kitűnő navigáció… Ja, hogy ezt halra játsszák?! Nekünk, azért így is tetszett, hiszen Svédország önmagában megért egy kirándulást.
Húztam a gázkart (kivételesen én) a kikötő felé, azzal a tudattal, hogy másnap már nem szépíthetünk, de arra gondolva, hogy jövünk még ide vissza, és lesz lehetőség a bizonyításra. Hogy mikor? Talán jövőre. Állítólag nagyon jó időszaknak számít az ívás után és a heringek megjelenése közötti periódus… :))
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...