Kis csali, kis horog
Megjelent: 2018. november 14. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A plasztikcsalik mérete manapság nagyon változó, éppen ezért a hozzáillő jig horgoknak a mérete és egyéb tulajdonsága is széles skálán mozog. Az átlagos mérettel nincs is gond, azonban a nagy méretű plasztikok, és az apróságok már problémásak ebből a szempontból. Most az apróságok felől közelítjük meg a kérdéskört.

Manapság már egész apró csalikat is gyártanak, amik valóban apró horgot igényelnek. Azonban az apró csalik között is van sok variáció, amelyek több méretű és formájú horgot kívánnak. Van pár fontos szempont amit érdemes megvizsgálni a horog kiválasztásakor.

Ide bizony kell az apró horog is

Természetesen az már itt alap, hogy kiválasztottuk a megfelelő csalit, tudjuk mire horgászunk, mekkora halak várhatóak. Illetve az is fontos, milyen jellegű vízen horgászunk, gondolok itt arra, álló, vagy folyóvízről beszélünk, ha folyóvízen vagyunk, mekkora sodrás várható, milyen mélységben fogunk horgászni. Ezek így soknak tűnnek, de alapból kell ahhoz, hogy jól válasszuk ki a jig horgunkat az adott helyzethez és persze a csalihoz is.

Meglepetés erejével

A plasztikcsali testének hossza, a jig horog kiválasztáskor nagyon fontos szempont, ugyanis ez határozza meg egyrészt a jig horog méretét. Ugyanis a horog szárának a hosszát kell megnézzük, és összevessük a csalinkkal. Ez alapból nálam úgy néz ki, hogy szemre megnézem a plasztikcsalimat, és a dobozban ehhez mérten választok horogméretet. Fontos, hogy ha jól van feltűzve a horog, akkor a horog szára a plasztikcsaliból, a felénél, vagy kétharmadánál jöjjön ki. A lehetőség szerint minél hátrább, de fontos szempont, hogy a plasztikcsali mozgása ezzel ne sérüljön, mert extrém esetben a csalink nem fog mozogni. Ezzel elérkeztünk egy olyan részhez amely megkívánja az apró jighorgot, ugyanis, ha 2,5 centis plasztikot használunk - ami mára teljesen szokványos - akkor a horog is ehhez kell igazodjon vagyis 1- 1,5 centi hosszú legyen a szára.Ezek általában az 1-es alatti méreteket jelentik, amely lehet akár 12-es jighorog is extrém esetben.

Apró de annál fontosabb kellék

A horog öble is fontos, bár ezzel egy kicsit trükközhetünk is a csali feltűzésekor. Lényeg, hogy a horog öble megfelelően kiálljon a plasztikcsali síkjából, azért, hogy a hal megakasztása a lehető legtökéletesebb legyen. Természetesen, amennyiben offsett horgot használunk cseburashkával vagy más hasonló súllyal, akkor más a helyzet. Ott arra kell ügyelnünk, hogy megfelelő nagyságú öble legyen a horognak, vagyis a csali teste elférjen bőven a horog öblében.

Az egész pici csalihoz a horog méretnek is aprónak kell lenni

A vékonytestű plasztik csaliknál természetesen elengedhetetlen a vékonyhúsú jig horog használata, a vastaghúsú horog hiába erősebb, a túl vastagszár szétfogja repeszteni a vékony csalink testét. Jó megoldás lehet ebből a szempontból az L&K Microjig horgok amelyek az mellett hogy kellően vékonyhúsúak, bármely apró plasztikcsalihoz találunk a szortimentből, ez mellett mér rendkívül erősek és strapabíróak, ráadásul jól megtartják a megakasztott nagyobb ragadozókat is.

Feltűzve látszik, hogy tökéletest párost alkot a twister a Micro Jiggel

Kapható az 1/0 méretű horogtól egészen a legapróbb 12-es méretig, illetve a súlyok 1-5 grammig terjednek, ezekkel a kombinációkkal már a legtöbb helyen megtaláljuk a megfelelő megoldást.

Az Offsett horgok között is találunk kisebb méretet

Van még egy nagyon fontos szempont az ólomfejes jig horgoknál, mégpedig, az, hogy nem érdemes olyant választani belőle, amelynek a szárán ólomból van öntve a plasztkik rögzítésére szolgáló kis kampó. Ezzel a kis plusz kampóval, szintén azt érjük, el, hogy szétszakítjuk a plasztik testét, használhatatlanná téve azt. Természetesen az L&K MicroJigeknek nincs ilyen plusz ólom öntésük, az apró plasztik csalik nélküle is jól tartanak a kiváló horgokon.

Sügérnek szánt csali volt, ide azonban kellett némi mázli is, hogy nem nyelte mélyebbre a csuka a csalit

A horogra kitérve, említettük a vékonyságát és az erejét, de legalább ennyire fontos, a hegye és a horogszakáll. Manapság már olyan mikroszakállal gyártanak horgokat, hogy a ragadozóknak csak minimális sérülést okoznak, de az apró szakáll elegendő ahhoz, hogy megtartsa a nagyobb ragadozókat is.

Említettem, az apró csalikat és az apró horgokat. Az apró csali nem feltétlenül jelent apró halat, persze a kapitális példányokra érdemes méretesebb csalikkal horgászni. Azonban számos esetben az apró csali felkínálása hoz áttörést, főleg a túlhorgászott vizeken.

Az utóbbi időben többször segített elkerülni a kapástalanságot az apró csali, és ami fontosabb beugrott egy két jobb ragadozó is az apróságra. Érdemes, hát használni az apró csalikat is, de nem feledjünk jó horgot is választani hozzá!

Forrás: Lukácsi Béla

MANNS TWISTER
950 Ft
L&K FLOATING LONG FLY
1 690 Ft
L&K MICRO JIG FEJ 2316
890 Ft
L&K MICRO JIG FEJ 2412
890 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...