A nyári vizek horgászata viszonylag egyszerű feladatot jelent: mindenütt él a víz, sok kishal mozog a felszín közelében, és nyomukban ott vannak a ragadozók. Általában minden méretű rablóhalat tisztelettel veszek kézbe, de nem titkolom, hogy mindig a nagyobb egyedeket keresem, és ezekre gondolok elsősorban, amikor felkötök egy wobblert.
Nyári méret a nyári süllőnek |
Mellesleg a táj is szebb ilyenkor |
A máskor helytálló „nagy csali, nagy hal" elmélet mintha akadozna a meleg nyári időszakban… Harcsáknál is megfigyeltem, hogy nyáron gyakran választják az aránytalanul kicsi műhalat, akárcsak a testesebb süllők. Írásomban főleg az utóbbiakat tárgyalnám, lévén, hogy nyári süllőzéseim is rendre ezt a tanulságot szolgáltatták: meleg vízben kishal kell a süllőnek! A jelenség magyarázataként csak azt tudom felhozni, hogy az idei friss küsz és keszeg ivadékok nyáron érik el azt a párcentis méretet, amelyből minden ragadozó szívesen csemegézik. Ezt a méretet eszi tehát gyanútlanul a tapasztaltabb ragadozó is, így érdemes nekünk is ehhez igazodnunk.
Nem lehet véletlen, hogy minden műcsali gyártó komoly kínálattal bír ebben a finompergetős kategóriában – óvakodjunk viszont attól a tévhittől, hogy ezek a kis műcsalik csak kis ragadozókra valók. Néha a nagynak is ez kell!
Egy marokra való Minnow, ennyi elég nekem a tartalmas estéhez! |
Nappal is merülő Minnow segít alaposan átfésülni a gödröket |
Jómagam például rendes kollekciót tartok fenn a Salmo Minnow 4-5 centis méreteiből, sok kedves nyári élményem kapcsolódik ezekhez a halacskákhoz. Pár évvel ezelőtt teljesen véletlenül jöttem rá, hogy a bokorban ülő süllő elé beengedett apró Minnow mennyire veszélyes fegyver! Nyilván ehhez az „S" jelzéssel ellátott merülő típust kell választanunk, és a legkisebb méreteket. Zárójelben jegyzem meg, hogy én a GT színkód fanatikus híve vagyok, de ezt nem kell feltétlenül követni.
Nos, ha nagyjából betájoltam a „megfoghatatlannak" tartott süllőm állását (éjszaka az ismétlődő rablás alapján tájékozódok, nappal pedig inkább csak a jó bokrok mentén keresgélek), akkor eléje dobom a wobblert, és hagyom lemerülni az orra elé. Ez egy nagyon fontos momentum, ugyanis a Minnow-nak csodaszép merülése van (érdemes kipróbálni otthon), olyan csábítóan hull alá, hogy a kapások zömét ebben a pillanatban váltja ki… Ha ez mégsem következne be, akkor enyhén felemelem, és hagyom ismét aláhullni. Fontos megjegyeznem, hogy ezeket a kis merülő wobblereket sosem tekerem egyenes vonalban a part felé, ahogy más wobblereket, hanem inkább amolyan „gumihalas" mozdulatokkal emelgetem, és hagyom visszahullni. A cél mindig az, hogy a wobbler minél több időt töltsön el az áhított négyzetméteren. Mondanom sem kell, hogy ez a technika a célterület nagyon alapos átfésülésére ad lehetőséget, és a kimondottan problémás halakat tudjuk horogra csalni vele. A kapás rendszerint nagyon agresszív, ahogy torokra veszi a wobblert - lehetetlen eltéveszteni.
A Fanatic immár egy klasszikus darab |
A Megújult Zauber továbbra is egy kellemesen használható eszköz |
Erről a fontos mozzanatról sosem feledkezem meg. Általában pihenni és szórakozni jövök a vízre. Kajáért máshova járok |
Nyári vizeken másik nagy sláger a Salmo Fanatic, amely kétrészes wobbler lévén, mozgásban felülmúlja a Minnow modellt, viszont ebből kizárólag úszó típus létezik, és ez egy kicsit behatárolja az alkalmazhatóságát. Persze, elméletileg le lehet súlyozni ólmokkal, de én az ilyesmit nem kedvelem, meg egyébként is arra ott van nekem a merülő Minnow. A Fanaticot arra kell használni, amire való: a nyári estéken felszínre emelkedő süllő ritkán találja magát szembe olyan ellenállhatatlan mozgású műcsalival, mint a kígyózó Fanatic. A felszín alatt pár centivel halad, szinte borzolva a felszínt – műcsalis dobozom egyik favorit darabja ez, hadd zárjam rövidre a dolgot.
Ha úgy döntök, hogy nyáron is megúsztatom a gumihalaimat, akkor feltétlenül az 5-7 centis darabok közül választok. Bár a wobbler eredményességét nem múlják felül a meleg vízben, pár halat mégiscsak hoznak nekem. Az Action Plastics duplafarkú twiszterét emelném ki, illetve a Mann’s és Relax shad-típusait, amelyek állandóan ott vannak nálam, ha süllőzni indulok.
A duplafarkú Action Plastics gumi, nyár időben nem több, mint 4 grammos fejjel |
A Mann’s Shad gumihalat is kisebb fejjel társítom |
Örömmel teszek említést olyan újdonságokról is, mint a Kamasaki wobblerek, amelyeket jómagam is az idei szezonban használtam először. Néhány modell máris beépült a süllőző wobbleres kollekciómba: elsőként a műanyagtestű, csörgős Kamasaki Shad wobblert emelném ki, amely megkapta az igazi „süllős" színezést. Szép darab! De igazi kedvencem a Kamasaki Minnow, amelyet ha a zsinór végére kötök, mindig egy süllő szájában köt ki…
Alulról nyúlt a Kamasaki wobbler után |
Ezt a Kamasaki modellt szeretem igazán! |
Természetesen, a kisméretű műcsalikhoz finom pergető felszerelésre van szükségünk, hogy igazán érezzünk minden apró rezdülést. Nagyon jól jött a megújított Ryobi Zauber 2000-es mérete – egy ilyen ékszert tekergetni egész éjjel már önmagában is hatalmas élmény… Nagy biztonságérzetet adott a precíz fék tudata, hiszen a hosszabb dobások érdekében ezúttal különösen vékony zsinórt használtam.
A 2000-es Zauber CF orsót 0,10-es WFT Cast Trans zsinórral töltöttem fel |
Mindig olyan hibrid zsinórra vágytam, amely a monofilok csendességével bír, de a fonottak szakítószilárdságával és merevségével. Az átlagos monofil túlságosan nyúlik, míg a fonott egy idő után surrogni kezd, és fixa ideám, hogy ezt bizony éjszaka meghallják a süllők. Míg a tavalyi szezonban a TUF DuraCast bevonatos zsinórt dicsértem fennhangon, az idei nyáron megcsaltam őt egy másik újdonsággal: a teflon alapú WFT Cast Trans személyében olyan ideális pergető zsinórra találtam, amely meghaladja a korábbi vágyaimat. Ez a zsinór nem szőrösödik ki, rohadtul bírja a csomót, és a világos színe némi plusz segítséget jelent az éjszakai horgászatokon.
Nyáron figyelemmel követem a holdállást, süllős horgászataimon ez nagyon fontos |
Amikor egy ilyen könnyű pergető összeállítást kézbe vesz az ember, rögtön azt kérdi magától: miféle apróhalakat akarok én megfogni? Az első rendesebb halig el sem tudja hinni, hogy ez a felszerelés meglepően nagy erőkifejtésre képes. És aztán személyesen győződtem meg arról, hogy a modern kor vívmányait tisztelni kell. Az űrtechnika korában egy látszólag finom pergetőfelszerelés is négyszer-ötször többet bír, mint tizenöt éve a nehezebb pergető cuccok. Elszakíthatatlan zsinórom van, törhetetlen karbon botom és fémházas orsóm… Mitől félnék akkor?
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...