A függőséget okozó horgászhelyek egyik legkeményebbje a Gyöngyös-patak kőszegi-lukácsházi vadregényes tekergője. Ahol a Salmo verhetetlen csalija, izé… verhetetlen.
Az előző részből kiderülhetett, hogy alapvetően nem kell túlbonyolítani a műcsalis készletet, hiszen a Salmo Lódarazsai minden igényt kielégítenek, és ez nem a reklám helye, hanem a tényleg.
Nem elég persze csak műcsalit vinni, jó ha van bot is, szóval komplett felszerelés.
A Spin Blade 7 láb hosszú 0-10 grammos változata pont jó ide, nekem még abból a szériából jutott, aminek a nyele kicsit hosszúra sikeredett, de egy frappáns rövidítés orvosolta a problémát, így kényelmesen csípőből is lehet vele tüzelni. Ez egyébként nem vicc, sok helyen valóban csak oldalról tudjuk belőni a kis csalikat a víz fölé hajló bokrok miatt, és ilyenkor jó szolgálatot tesz egy gyors, kezes, csuklóbot.
Az orsó a megunhatatlan Zauber 2000. Igen, vannak eltalált típusok, a Ryobi Zauberének a 2000-esei és a 4000-esei pont ilyenek. Mondhatni, nem kell jobb, hiszen jól ki lett találva, és – eddig legalábbis úgy fest –, tényleg örökéletű darabok.
Preparálatlan wobblerek. Lukácsházán, de Vasban sem vethetők be.
A kétezres könnyű, passzol a kis bothoz, nekem tetszik is, de ez már szubjetkív.
Ezres Ecusima (Vi) és kétezres Zauber, 6 lábas (kb. 183cm-es) 0-10-es és 7 lábas (kb. 213cm-es) 0-10-es Blade-eken.
A dobra lehet monofilt tenni, ám én szentségtörő módon még itt a pisztráng-paradicsomban, a finom módszerek mekkájában, a félénk halak és gyanakvó szempárok erdejében is hajlok a fonott spagócára, mert ha elakadok botor módon egy gonosz ágban, vagy gyökérben, a fonott segíthet visszaszerezni a csalit, anélkül, hogy széttaposnám a pályát a szabadítási akció során.
Itt egyébként művészet elveszíteni a műcsalit, mivel végső esetben átmegy érte az ember a túlpartra és kész. Vagy lenyúl a víz alá a gyökérhez.
A jó csalik, amik elegek is talán egy Gyöngyösös pecához (fentről lefelé): H4F SDR T, H4F DR G, H3S DR PO, H3F DR BT, H3F DR D, H2F DR PH.
A 4-es Hornetek 40mm, a 3-asok 35mm, a 2-esek 25mm hosszú testtel rendelkeznek, terelőnyelv nélkül.
A fonottnak vannak hátrányai is, és ezek megemlítése nem kerülhető el. Merevsége miatt a megcsípett halak könnyebben szabadulnak el róla (pláne, gondoljunk csak a szakáll nélküli horgainkra, melyek eleve éppen csak megakadnak a szájszélekben, nem is beszélve a szabaduló-művész pisztrángokról!). A fonott sokkal feltűnőbb, mint egy füstszínű monofil, nem is beszélve a láthatatlan fluorocarbon madzagról! És még a vízfekvése is rosszabb, mint egy nejlon zsinórnak. Mindezek dacára nekem mégis többet ér, hogy vissza tudom szerezni egy határozott mozdulattal a wobblert és küldhetem újra a kiszemelt helyre, ami általában be is jön, hiszen miért kockáztatnék egy rizikós dobást, ha nem jó alappal sejtem ott a halat?!
Így kerül az orsóra a 0,16-os Matrix. Ez tud 6,8 kg-ot, talán lehetne még finomkodni 0,12-ig, hiszen az is bír négy és fél kilót, de egyelőre jól bevált ez a vastagabb is. A Sufix Matrix-szal, azaz a MATRIX PRO-val nem vagyok kibékülve teljesen, de mégis azt kell mondanom, jól szolgál. Akárcsak a legtöbb fonott ez is előbb-utóbb ledobja a borítását, addig viszont tökéletes monós hatása van. A kopás előrehaladtával elveszti a kör keresztmetszetet, láthatóvá válik a felépítése, de a szakítószilárdsága megmarad, és ez jó dolog.
Finom kapocs plusz karabiner. Ez utóbbi nem kötelező, de jól jön. A polárszemüveg viszont kötelező és még jól is jön! (Forgós karabinert csak ha nagyon muszáj!)
A zsinór végére finom NAK (not-a-knot = csomó nélküli) kapocs került, abba pedig egy karabiner. Igen, még egy szentségtörés, de kényelemből karabinert használok. Annak ellenére, hogy volt már olyan horgászatom, hogy nem cseréltem le a csalit.
A 35 és 40 millis Hornetek elriszálják magukat, és jól vezethetők maradnak, a 2,5 centis apróságoknak viszont már tényleg sok néha még a NAK kapocs is, ezeket már javasolt monofilon felkínálni, direktben.
Fontos kiegészítő a merítő szák, vagy a rongy, mivel ezzel a legkíméletesebb a hal megragadása és a horogszabadítás is, ami köszönhetően a szakállnélküliségnek és az egy ágnak, nem okozhat gondot.
A fonott nem mindig jön jól, de néha igen, és nem is kötelező, de ajánlott. A sárga (vagy zöld) Performance BRAID 0,12-ese már új szövési technológia eredménye. – De most mit tegyek fel? 18-as, vagy 20-as mono-t? – Igen! – vágja rá Norbi barátom.
Combcsizma jól jöhet, főleg ha olyan helyen sejtjük a halat, ahová már nem tudjuk partról bejátszani a műcsalit. És wobblermentésnél is hasznát veheti az ember, ami nem elhanyagolható. A mellcsizma már sok ide Lukácsházára, a hagyományos szárú gumi viszont elég is lehet akár. Sőt, ha szerencsénk van és partról jól meghorgászható a terep, akár bakancsban is nekivághatunk, legfeljebb vetkőzünk egyszer-egyszer.
Mellény, sok zsebbel, benne egy-két dobozra való műhalacskával, aztán kell még fogó, olló, és a nélkülözhetetlen kütyük. Több nem. Ja, dehogynem! A lényeg! A polárszemüveg. Mindentlátó csuda okulár nélkül egy tapodtat sem! Már csak az élmény miatt is kötelező!
A preparált SDR-es pisztrángpettyes csapta be a műcsalifronton még kiműveletlen lukácsházi pisztrángpettyest. A hal az alsó hasi horog – a wobbler egyetlen megmaradt – hegyes ágán akadt fent.
De az élmény, azaz a horgászat, na tessék, már megint a következő részre marad! A kutyafámat!
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...