Kötések, nem csak pergetőhorgászoknak
Megjelent: 2020. február 22. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

Nagyon fontos a legjobb kötések kiválasztása, hiszen hiába választjuk ki a legjobb zsinórt a piacon, egy rossz kötéssel annyira elgyengíthetjük, hogy azt gondolhatjuk selejt zsinórt választottunk. Éppen ezért érdemes a kötéseket kipróbálni és a megfelelőt használni.


A háromféle zsinór más tulajdonságokkal van felvértezve.

Fontos, hogy nem minden kötés megfelelő az összes adodó helyzetre, akár zsinórtípusonként is lehet eltérés. Nagyon jó példa erre a Not-a-Knot kapocs, amely kiváló a fonott zsinórok esetében. A monofil zsinórnál azonban már én sem alkalmazom, mert könnyen kicsúszik. A kapocsra visszatérve, sokáig abban a tévhitben használtam, hogy ez a legtökéletesebb megoldás. Valóban kiváló, de nem 100%-os ez sem, általánosságban elmondható azonban. hogy a zsinór szakítószilárdságának a 80%-át tudja. Vagyis a Not-A-Knot kapocs használata esetén, egy 10 kilogrammos szakítószilárdságú zsinór 8 kilogrammos erőbehatásnál fog elszakadni mégpedig közvetlenül a kapocs tövében.

Íme a kapocs tesztje:

A Not-A-Kont kétségkívül nagy előnye,hogy nagyon könnyű felkötni.


Elsőnek a kapcsot akasztjuk a csali fülébe.


Majd a szabadon álló zsinórvéget duplán vesszük, és beleakasztjuk a fülbe.


Körbetekerjük a száron, figyelve arra, hogy a tekerést a kapocs felsővégén található keresztezéssel megegyezően tegyük ezt.


A végén pedig belepattintjuk a megfelelő helyre a zsinórvéget.

Nagy előnye, hogy ugyanilyen könnyedén oldhatjuk is a kapcsot. Hátránya, hogy a monofil alkalmazásával nem lesz megbízható.

A fenti videóban volt egy kötés amely monofil, fonott vagy akár fluorocarbon zsinórnál is megbízható tud lenni. Ez nem más mint a trilene kötés, amely közel annyit tud, mint a Not-A-Knot kapocs. Kis gyakorlással, könnyedén elsajátíthatjuk a kötést, nagy előnye, hogy valóban minden zsinórnál jól működik, illetve minimális zsinór kell hozzá, szinte csak a kötésre használ zsinór mennyiség szükséges.


Befűzzük a fülbe a zsinórt.

Majd ezt megismételjük.


Utána 5-8 alakalommal a főzsinórunk köré tekerjük a szabadon álló zsinórvéget, közben vigyázva, hogy a fülnél keletkezett duplahurok éppen maradjon.


A duplahurokban visszavezetjük a zsinórvéget.


A lehető legrövidebben megfogva a zsinórvéget összehúztuk a csomót.


Már készen áll a bevetésre.

Ebben a csomóban megbízhatunk, bár hozzá kell tennem, csak a jól megkötött csomó a jó csomó. Tehát már a kötés gyakorlásánál érdemes figyelni arra, hogy azt tökéletesen kössük, így később ez a tökéletes kötés fog rutinná válni.

Még egy kötést szeretnék ajánlani, mégpedig két zsinór kötésének folyamatát. Ez az esetek nagy részében a fonott főzsinór egy fluorocarbon zsinór összekötéséből áll. Erre elsőre bonyolultnak tűnő, de szinte tökéletes kötést ajánlok, mégpedig az FG knot használatát.


Az FG Knot annyira észrevétlen tud lenni, hogy a fotózással is gondot okoz. Az itt lefotózott kötés már legalább 5 horgászaton van túl.

Miivel erről már írtam korábban így belinkelem az írást: ITT OLVASHATOD EL A CIKKET!

Illetve segítségül itt egy videó az FG knot megkötéséről:

Lukácsi Béla

WIZARD NOT-A-KNOT KAPOCS 6DB/CSOMAG
550 Ft
L&K FINE BRAID 8 SÖTÉTZÖLD FONOTT ZSINÓR 150M
6 990 Ft
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...