Kötődéseim
Megjelent: 2019. augusztus 22. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A horgászatban nagyon sok fontos aprónak tűnő dolog van, amely végső soron az eredményességet is befolyásolja. Ezek közül az egyik ilyen a csomó vagy csomók, illetve azok teherbírása, nagyon nem mindegy milyen csomót kötünk. Csomóra pedig szükség van akár tetszik akár nem.

Nagyon sok féle csomó létezik, amely akár egy horog felkötéséhez szükségeltetik, vagy egy műcsali rögzítése is hasonlóan fontos lehet, de a ragadozóhorgászatban az előke használata is fontos szempont, így annak rögzítése is lényeges lehet.

Természetesen a legegyszerűbb, ha készen vásároljuk meg az előkét, itt általában van egy kapocs az egyik végén amibe a műcsalit rögzítjük, a másik vége pedig egy forgókapocsba végződik amelyre felköthetjük, a főzsinórunkat, így ez a fránya csomó megint itt van.

A főzsinórunk 0,18-as átmérőjű.

Az fluorocarbon előke 0,40-es, ami éppen határ eset, a csukafogak elleni védelem szempontjából.

A másik lehetőség, ha olyan előkét használunk, amely köthető, itt elsősorban a fluorocarbon előkékre gondolok. Pergetéshez manapság az esetek nagyon nagy részében fonott zsinórt érdemes használni. A legújabb fonottak, már valóban egész vékony átmérőben is olyan erősek, hogy a legnagyobb ragadozók is biztonsággal kifáraszthatóak vele. A legtöbb probléma azonban itt is a csomóknál jelentkeznek. Azonban bármennyire is szeretnénk itt csökkeni fog a szerelékünk szakítószilárdsága, mert ugye az egész felszerelésünk pont annyira erős mint annak a leggyengébb pontja. Természetesen használhatunk esetleg Not-A-Knot kapcsot is, azonban nekem is rá kellett jönnöm hiába brutálisan erősnek hitt kapocs, ez is 20% -al csökkenti a zsinórunk szakítószilárdságát.

A megkötött csomó is csak 0,65 mm.

Visszatérve a fluorocarbon előkére, ezzel az előkével sok problémát megoldhatunk, egyrészt az utolsó kritikusnak mondható zsinórszakaszt szinte láthatatlanná tehetjük, másrészt az éles fogaknak vagy kagylóknak, esetleg kövek éleinek is ellenálló zsinórszakaszunk lesz, ez nagyon fontos, ha például egy kagylóval teli akadóban, vagy éppen kövezésen horgászunk, illetve akkor is jó lehet ha éppen egy csuka akad a horgunk végére. Abban az esetben ha mi kötjük meg az előkét nagyon sok lehetőségünk lesz, akár extrém hosszú előkét is használhatunk, nyílt terepen balinozásra vígan használhatunk, akár 0,30-as vagy akár ettől vékonyabb előkét is, a csukaveszélyes pályákon, vagy éppen az akadók környékén azonban már kellhet a vastagabb akár 0,60-as ármérőjű fluorocarbon előke is.

A jól megkötött FG Knot szinte észrevétlen tud maradni.

Itt érkezünk el a legfontosabb kérdéshez, hogyan kössük össze főzsinórunkat ezzel a vastag előkével. A legáltalánosabban használt zsinór összekötési mód, az Uni-to-Uni, vagy más néven Double Uni. Ez valóban nem rossz megoldás, azonban a fonott zsinórunk ezzel a kötéssel jelentősen gyengülni fog az eredeti szakítószilárdság 40%-al is csökkenhet. Van azonban egy kötés, amely hihetetlenül erő és vékony is marad ez nem más mint az FG knot.

Mikor elkezdtem keresgélni a zsinór összekötési módok kavalkádjában, belefutottam ebbe az egyébként tengeri horgászathoz alkalmazott kötésbe, azonban a kötés annyira bonyolultnak tűnt, hogy inkább mellőztem a kipróbálását. Persze ez nem hagyott nyugodni és hosszas keresgélés után rátaláltam egy egyszerű módra amellyel már viszonylag könnyedén megköthetjük, persze begyakorolva megy ez is játszi könnyedséggel. Az első próba nehézkesen ment, de a végeredmény elég meggyőzőnek tűnt, aztán többszöri próbálgatásra kialakult a rutin is, most már csak a puding próbája volt hátra, vagyis milyen tulajdonságokkal bír egy ilyen kötés. Két szempont volt amit megvizsgáltam, az egyik, hogy a kötés mekkora lett, ez bagyon rendben volt, mivel, ha a kötést megvizsgáljuk, rájövőnk, hogy a vastag fluorocarbon csak egy szálon fut a kötésen végig, ennek a vastagítását a vékony fonott teszi, mivel ez valóban vékony így egy egész észrevétlen kötés jön létre. A másik ami nagyon fontos, az a kötés szakítószilárdsága, itt eleve a kisebb szakítószilárdsági értékkel rendelkező vékony fonott volt a kiinduló pont, ami számomra is meglepő 100% értéket mutatott vagyis a teljes zsinórhossz szakítószilárdságát tudja a kötés.

A kötését nehéz elmagyarázni, talán ez az ábra segít a kötés megértésében.

A harcsa drótkefe szerű gerebenfoga is veszélyes lehet a vékony fonottra.

Balin esetében elég a vékonyabb előke, itt inkább a zsinór láthatatlansága lehet előny, nos és persze akkor sem kell aggódni, ha csukát akasztunk.

A jól megválasztott felszereléssel, amibe az előke is beletartozik, sok halas kalandunk lehet.

De nézzük meg végre hogyan is lehet ezt a kötést megkötni, aki szeretné egyébként megnézheti a Youtube csatornámon is az erről szóló videót, melyen belül a Doctorspin csatornán az FG Knotra rákeresve lehet megtalálni.

Van tökéletes megoldás a két típusú zsinór összekötésére?

Mint említettem, a kötés elsőre bonyolultnak tűnik. lényege, hogy az előke köré kell a fonottzsinórt kötni ott erősen megkötve biztosan fog állni. A fonott lágyságát illetve a fluorocarbon előke keménységét kihasználva fordítva kezdjük el. Lényeg, hogy a fonott legyen feszes, ezt úgy oldom meg, hogy a botba befűzött fonott zsinór végét a számba veszem ezt feszesen tartom. Az előkét a fonott mellé rakom, majd az én szemszögemből nézve átveszem a fonott alatt és a spicc felőli rész felé, majd ugyanezt megismétlem csak most nem a spicc felé veszem át a zsinórt, hanem én felém, ezt ismételgetem, meg 20 alkalommal, közben persze feszesen kell tartani a zsinórt, ezzel ez a fonat úgy rászorul a fluorocarbon előkére, hogy az képtelen lecsúszni róla, ezt kell lezárunk még néhány sima csomóval. Kétszer az előkére kell csomózni, majd az elcsúszás ellen védve a fonottat saját magára is hurkolhatjuk. Ha teljesen biztosra szeretnénk menni, akkor még megtehetjük azt is, hogy a fluorocarbon zsinór végét, egy öngyújtó segítségével picit megolvasztjuk., ezzel egy pici gumó keletkezik a fluorocarbon zsinór végén, ami végképp megakadályozza a fonott lecsúszásának lehetőségét.

Az a bizonyos macerás rész, ahol megszólalni sem bírok.

Ezzel egy rendkívül vékony és erős kötés jön létre, az előke így észrevétlen marad és ellenáll akár a harcsa gereben fogainak, vagy az éles csukafogaknak is.

Lukácsi Béla

Pontyóriások keringője - Katlov Lake II.
Megjelent: 2024. április 27. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A mindössze kettő napba szorított katlovi pontyos túránk számos tapasztalattal gazdagított minket a rövid idő ellenére. Bár a nappali órák a jóslatoknak megfelelően nem hoztak pontykapásokat, Zsolti kollégám számtalanul fogta a szebbnél szebb dévéreket az aranyhasúaknak szánt kisebb wafterekkel, pop-upokkal. Naplemente után viszont minden megváltozott, a sötét éjszakában teljesen új arcát mutatta meg a tó. A szélrózsa minden irányából hatalmas...

Csömöri peca
Megjelent: 2024. április 24. | Forrás: Pető Gábor | Írások

A hosszú hétvégére nem terveztem pecát, de 16-án mégis úgy adódott, hogy a család nélkülözni tudott néhány órára. Emiatt hirtelen felindulásból „reggel”, 08:30 körül úgy döntöttem, hogy kilátogatok a lakóhelyemhez közeli Csömöri Horgásztóra.    Gyors pakolás - persze minimál felszerelés, csak a legszükségesebbek – és 08:45-kor már úton is voltam.    Mivel tényleg elég közel van hozzánk a tó, 9 órára oda is értem. Amíg a...

Kis csali, nagy hal – avagy tévhitek eloszlatása a csaliválasztásról
Megjelent: 2024. április 20. | Forrás: Sudár Gergő | Írások

Az utóbbi hetekben a természet elkezdett éledezni és a tavaszi időjárás is már megmutatta magát. Ennek köszönhetően a körülmények ideálissá váltak ahhoz, hogy elkezdjem a 2024-es horgász szezont. A Törökbálinti Horgászparkot vettem célba azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megbizonyosodjak arról, hogy nagy testű halakat is eredményesen horogra lehet csalni kifejezetten kisméretű csalikkal.  A Törökbálinti Horgászparkot methodos körökben azt gondolom...

A pazar SCOBAR
Megjelent: 2024. április 06. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A spiccbotos horgászat mindig is a legkedveltebb módszereim közé tartozott. Gyermekkoromban (sokakhoz hasonlóan) ezzel az úszós módszerrel fogtam meg az első halaimat és mind a mai napig szívesen nyúlok az orsó nélküli botokhoz. A FeHoVa kiállításon találkoztam először a CARP EXPERT új spiccbotjaival és a SCOBAR névre keresztelt típust kézbe véve egyből éreztem, hogy egy pazar eszközről van szó... Hol vannak már azok az idők, amikor bambuszbottal...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake I.
Megjelent: 2024. március 30. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Szeptember második hétvégéjét már nagyon vártuk a srácokkal. Mindannyiunk gondolata, napokkal az indulás előtt, Csehország egyik legszebb és legszerethetőbb pontyos vizének partjára kalandozott. Teljes joggal, hiszen azoknak az estéknek a hangulata semmihez sem hasonlítható: a levegő lehűl, pára borít mindent, a természet zaja elhalkul. Majd a pontyóriások sorra, egymás után csobbannak bele a katlovi éjszakába. Isten hozott valóság! Az előzetes...

Megújultak a Carp Expert zsinórok!
Megjelent: 2024. március 23. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Megújult külsővel és minőségben kerültek forgalomba a Carp Expert márka zsinórjai. A tetszetős piros csomagolás messziről megismerhető, de természetesen nem csak ezért érdemes kézbe venni őket. A Specialist és Power család 4-4 tagja között mindenki megtalálja a számára megfelelőt. A piros csomagolás szép és figyelemfelkeltő. A legtöbb horgász a zsinórok szakitószilárdságának adatait nézi, amikor választ. Természetesen így is remek...