Kötöttségek nélkül: ET Outdoor Fish Finder halradar a gyakorlatban
Megjelent: 2015. december 17. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Kétség sem férhet hozzá, hogy kínálatunk egyik legsikeresebb halradarja a vezeték nélküli ET Outdoor Fish Finder. Töretlen népszerűségét a kedvező ár mellett annak köszönheti, hogy a legegyszerűbb, legátláthatóbb felépítésen túl a legmobilabb eszközeink egyike. Használata valóban korlátlan szabadságot biztosít, nagyon gyorsan megtanulható a használata, a megismerni kívánt vízi alakulatokról teljesen reális, jól és könnyen értelmezhető információt ad.


Egy rendkívül szerethető vezeték nélküli halradar,
melynek gyerekjáték megtanulni a használatát

Radarunk az egyszerűsége ellenére tökéletesen alkalmas arra, hogy a vízmélységet, valamint a vízoszlopban a halak helyét pontosan meghatározza. A meder vonalát, töréseit ugyan nem képes grafikusan ábrázolni, de a talaj változásait, az akadókat és az éles medertöréseket bizony három különböző ikon váltakozó sorrendű bejelzésével, feltüntetésével adja a tudtunkra! Ne feledjük, a szonárja rendkívül érzékeny, a többszörös árú nagytestvérekkel szemben az ET Outdoor Fish Findernek csupán az adatok grafikai megjelenítése szerényebb!


A csomagban a szonár, és a kézi vevőegység, illetve annak antennáján
kívül egy praktikus nyakpánt, valamint a szonárhoz tartozó
CR 2032 típusú lapos elem kapott helyet


A szonár képe felülnézetből …

… és a vezeték nélküli adó , mely a hanghullámok kibocsátásáért felel

Mint ismeretes, a halradar szonár segítségével határozza meg a meder adottságait. A vezeték nélküli adó hanghullámokat bocsát ki magából, és a visszaverődés idejéből állapítja meg a mélységet, illetve a hanghullám útjába kerülő tereptárgyak és halak távolságát, nagyságát.


A szonárunkon található rögzítési pontok közül a felső a bejuttatását segíti elő,
míg az alsót akkor használjuk, ha konkrétan horgászni szeretnénk a készülékkel.
Ez utóbbi esetben úszóként is funkcionál a szonár, de a kész szerelékünk súlya
a 6 grammot nem haladhatja meg


A legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja a szonár vízbe juttatásának,
ha gyorskapocsba akasztjuk!

Jeladónk egy darab CR 2032-es típusú gombelemmel működik, melyet a dobozban találunk. A behelyezésre különösen figyeljünk, majd a művelet végén a sárga zárósapkát a rajta lévő O gyűrűvel együtt tekerjük szorosra, így a beázást teljes mértékben elkerülhetjük, ugyanis a gumi a tökéletes szigetelésről gondoskodik.


Helyezzük a mellékelt elemet a szonárba


Egy mozdulattal a helyére pattinthatjuk


A jól betekert kupak gumigyűrűje nem engedi a vizet a szonár belsejébe!

Természetesen bármilyen víztípuson használható a radar. Álló-, és folyóvízen éppúgy, mint tengeren, sósvízi körülmények között.


Sokan nem is hinnék, hogy csatornákon is mennyire hasznos tud lenni egy
ilyen mobil kézi eszköz. Egy hosszú gyűrűs bottal (bolognai) lassan sodortatva
gyönyörűen feltérképezhető a meder alakulata, valamint a halak tartózkodási helye!


A kijelző védőfóliáját vegyük le


Kézi radarunk 4 db AAA jelzésű 1,5 V-s elemmel működik


A kényelem és a biztonság kedvéért mindig használjuk a mellékelt pántot, melyet
vagy a nyakukba, vagy a csuklónkra akasszunk. Így akkor sem dobjuk el az
értékes eszközt, ha megcsúsznánk a parton, vagy megbillennénk a csónakban!

Az éles használat előtt érdemes elvégezni radarunk finomhangolását. Bekapcsolás után szépen végiglépkedhetünk a Setup gomb segítségével a felső eszköztáron. Beállíthatjuk a kívánt energiatakarékos üzemmódot, aktiválhatjuk a halriasztást, a háttérvilágítást.


Nagyon gyorsan - még a mellékelt magyar nyelvű útmutató nélkül is – könnyedén
eligazodunk. A felső ikonokon jól látható, hogy a halriasztásunk inaktív, valamint a
hang és a háttérvilágítás is ki van kapcsolva


Ebben az állásban viszont a halriasztás aktív, melyről a
keresztben megjelenő Bat. rövidítés árulkodik

Ha mindennel megvagyunk, először a szonárt helyezzük a vízbe. Mivel erős, ellenálló konstrukcióról van szó, túlzottan nem kell finomkodnunk, ejthetjük, de úgy is bedobhatjuk, mint egy úszós, vagy fenekezős készséget. Jeladónk azonnal egyenesbe áll, és 1 másodperc elteltével már küldi is a jelet a készülékre!


Áramvonalas kialakításának köszönhetően, mint egy mini tengeralattjáró,
úgy fordul azonnal a sodrás ellenébe. A mellette, mögötte megjelenő kis
örvények az árulkodó jelek


Egyszerű kezelőfelület. Minek bonyolítani valamit, ha így tökéletes

Tudnunk kell azt is, hogy a képernyő folyamatosan frissül, jobbról balra halad a kép. Tehát, a képernyő jobb oldalán láthatjuk mindig a legfrissebb információt, állapotot.


A legalsó szinten sorra megjelenő ikonok árulkodtak arról, hogy a mederfenék
sűrűn akadóval tarkított, de fölötte kb. 30 cm-re halak állnak

A gyakorlat hűen igazolta azt, amit a radarom jelzett. A meder pontos kimérése után a fenék közelében sodortatott horgom minden úsztatásra fát fogott. Ezt követően az eresztéket úsztatásonként 10 cm-rel csökkentettem, mígnem 170-180 cm-nél már teljesen szabad volt a szerelék útja a csatorna medrében. Ezután, pedig a halak (vélhetően) keszegek jelenlétében sem volt okom kételkedni.

Forrás: Halmos Mihály

Új orsó a Carp Expert-től: Method Indicator 5500
Megjelent: 2025. július 03. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Carp Expert orsókínálata 2025 tavaszán egy újabb példánnyal bővült. A Method Indicator 5500 személyében egy teljesen új technikát ismerhettek meg a horgászok. Ez az innovatív orsó egyedinek számít a hazai piacon, ugyanis a hibrid fékcsillagba integrált egység képes a kapásaink jelzésére, fény és hangjelzés egyidejű közvetítésével! A Method Indicator orsó elsősorban a feeder horgászoknak készült, de hasznos társ lehet bármely fenekező...

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...