A küszök létezéséről minden pecás tud, de valahogy mindig csak akkor kerülnek előtérbe amikor csalihalakat akarunk fogni, de van amikor ez is nehézséget okoz. Valahogy akkor sosem akad a horgunkra, amikor szükség lenne rá. Ebben szeretnék egy kis segítséget nyújtani.
A szélhajtókat nagyon sokszor lehet látni mutatják magukat csapatokban mozognak szedegetik a vízbe pottyant rovarokat és az apró kis táplálékokat. A ragadozó halaink fontos tápláléka sokszor mutatják magukat az életükért menekülő küsz rajok, amikor egy-egy balin vagy süllő közéjük rabol. Nagyon precízen kell horogra raknunk, ha csalihalként hasznosítjuk a küszöket, mert nem a leg ellenállóbb csalétkek. A küszök horgászata könnyűnek tűnik, de nem egyszerű, ha igazán hatékonyan szeretnénk horgászni rájuk.
A felszerelés elfér egy nagyobb vödörben.
Mivel egy kisebb testű halról beszélünk, aminek a szája állásáról is látjuk, hogy a felszínen keresi a táplálékot mi is a felszín közelében keressük. A formája a fűzfa leveléhez hasonló. A horgászat alkalmával az Energofish termék palettájáról háromméteres Kamasaki viking spicc botot választottam ez a bot tökéletes snecizni nem túl kemény nem is túl lágy bot. A kemény bottal az a baj, hogy lepattognak róla a kis halak nem dolgozza ki a bot a kis halak táncát mi közben magunkhoz emeljük. A túl lágy bottal pedig nem tudunk egy feszített ütemet horgászni.
Egyszerű de nagyszerű dizájn.
Sokan gondolnák, hogy minél rövidebb egy spicc bot annál könnyebb kezelni pedig ez nem így van. A négy és öt méteres botokat a leg könnyebb kezelni véleményem szerint, ugyanis a rövid botokon a rövid „zászló” elég könnyen tud gubancolódni oda figyelés igényel. Vékony zsinórt használjunk én egészen finomítsunk le, ha kell én a Benzár 0,10mm monofil zsinórját nagyon szeretem. Etetőanyag szempontjából mindenképpen apró szemcse méretet kell választani, ha olyan helyen horgászunk, ahol vannak nagyobb küszök (10-15cm) szelektálhatjuk őket nagyobb szemcse mérettel és horgászat közben csúzlival pár szem csontit lőve. Etető anyagnak mivel keszegféléről beszélünk én a Benzár Mix Dévér Speciál etetőanyagát használtam ezt rostáltam át egy nagyon apró lyukú rostán ezáltal egy finom apró szemcséjű homogén kaját kaptam iszonyat jó illattal.
A Dévér speciál az egyik legjobb keszeges kaja.
A túl vizezett etetőanyag felhőt képez, amit szeretnek a küszök!
Csalinak élő anyagot használjunk szóba jöhet pinki és csonti vagy ha nagyon finnyássak akár a szúnyoglárva is. Az a kivételes horgászat a küszözés, ahol igazán apró horgokat használunk majdhogynem látni alig-alig látjuk a horgot. A finomszerelékes versenyeken sokszor előkerült ennek a halnak a horgászata, bár napjainkban kezd egy kicsit feledésbe merülni, aki igazán ügyes percenként 8-10db halat is tudott fogni sok embert felsegített ez a hal a dobogóra, aki ügyesen felismerte a helyzetet jó pár kg halat össze bírt kapkodni míg mások várták a nagyobb halakat. A csontit hosszában feltűzve horog állóbbá tudjuk tenni akár 6-7 halat is tudunk vele fogni.
Hosszában a csonti ellenállóbb!
Összhangban a felszerelés!
A gyors ki-be „csapkodás” strapabíró, de egyben finom felszerelést igényel és a felszerelés egyik lelke az úszó. Olyan úszót válasszunk, ami a legkisebb küszök kapását is közvetíti én a Joker 1g úszóját használom és egy egyszerű ólmozást a kis apró pikkelyes csapatot ott kell tartanunk igazán falánkak, ezért szinte minden hal után dobjunk egy kis gombócot én túl szoktam vizezni ezáltal tudnak a „felhőben” szedegetni a küszök igazán piszkos munka a snecizés és a gyorsaság a kulcsa.
A felhős etetésen ott vannak a küszök.
Egy a legkisebb fogható méret közül.
Kapásra várva!
Ennél a pecánál bónusz hal nem igazán szokott lenni, de talán ez az egy, olyan módszer, ahol nem örülnénk neki, ugyanis annyira finom felszereléssel vagyunk jelen, hogy egy tenyeres keszeg vagy kárász is megtépne minket. Általában a kis balinok szokták megkívánni a süllyedő csontit vagy egy-egy vörös szárnyú keszeg jelenik meg az etetésen esetleg bodorka vagy razbóra szokott még partra kerülni. A másik fontos tényező, hogy a haltartó szákunkon semmi esetre se legyen egy minimális lyuk sem, mert bizony ezek a kis betyárok kiférnek rajta és nagyon kellemetlen tud lenni, amikór egy versenyen vért izzadva gépeljük ki a küszöket és a mérlegeléskór derül ki, hogy hiába fáradoztunk.
Szebb küsz!
Az akasztást követően igyekezzünk minél rövidebb úton és minél gyorsabban a kezünkben tudni a halakat, mert a gyors ütem miatt és a halak apró termete együtt véve sokszor azt eredményezi, hogy nem biztos az akadás előfordul, hogy a hal szinte a horgot alig-alig kapta be és csak a csalit fogja. Általában a felszínen láthatjuk a küszöket, de amikor borongós felhős az időjárás előfordulhat, hogy mélyebben tartózkodnak ezek a halak, olyankor akár egy méteres mélységben kell pecázzunk rájuk.
Reptetés!
Általában ugye rövid botokkal pecázunk közel a parthoz, ezért kulcs fontosságú a zaj elkerülése talán ez a halfaj, aminek a legtöbb természetes ellensége van a ragadozóhalak és a vízi madarak zöme is előszeretettel vadászik rájuk, ezért kifejezetten óvatosak. Remélem tudtam egy kis segítséget nyújtani ezeknek a kis szélhajtóknak a horgászatában, akár csak egy egyszerű csalihal horgászat során is. Sikeres szezont kívánok mindenkinek.
Csala Viktor
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...