A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem.
Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés felszereléssel túrázgatni a Tiszán. Az egyik ilyen kevés felszerelést igénylő horgászat a kuttyogatás. A horgászversenyek után, vagy egy-egy rakós botos horgászat után jólesik leballagni a csónakhoz, egy szinte maréknyi cuccal, és pecázni a folyón.
Kis bajszos.
Ódákat lehetne zengeni erről a módszerről, de én nem szeretnék; csak röviden. A kuttyogatás egy ősi harcsás módszer, ahol az úgynevezett kuttyogató fát megszólaltatva a harcsát felkelésre és támadásra kényszerítjük.
Ha kuttyogató fa, akkor a Hunor Clonk!
Számomra, és szerintem sok mindenkinek kulcs kérdése volt a következő: milyen mélyre engedjük le a csalit a csónak alatt? Az én személyes véleményem, az eddigi tapasztalataim alapján érdemes a víz sebességéhez igazítani, ha lassú a folyó, én általában fél vízre szoktam engedni. Ezután minél gyorsabb, annál mélyebbre.
Használjunk rövid botokat! Kényelmesebben elférünk, és nem kell kardozni a csónakban. Nekem nagyon jól bevált a Wizard Vertix boat bot 127cm hosszban. Igazi kis harcsás bot, egyrészes, nincs hibalehetőség. Gyűrűi az igazán extrém igénybevételre lettek kiképezve.
Az egyik kedvenc botom lett
Akcióban a rövid pálca.
Azért szeretem ezt a fajta horgászatot, mert akciódús. Ha megtanuljuk jól ütni a vizet, lesz eredmény. Én azt gondolom, nem feltétlen ez a módszer a legalkalmasabb a kapitális halak megfogására, de nem ülünk 4-5 órát esemény nélkül.
Nézzük, hogyan is áll össze a végszerelék. A legegyszerűbb a legjobb - én ezt vallom, ha vadvízen horgászom, legyen szó bármilyen módszerről. A főzsinórra felfűzünk egy belső zsinórvezetésű ólmot, én vagy rombuszt, vagy szivarólmot szoktam használni, szelepgumival ütköztetem és egy nagyjából negyven – ötven centis horog előkét használok. A mérete a horognak a saját igényeinken múlik és persze azon mit rakunk rá. Kétségtelen, a nyári időszakban, nekem a kagyló a favoritom és a nadály. Szerintem a 3/0-6/0 körüli méretek megfelelnek a jó minőségű horgokból. Kiváló választás lehet a Wizard Allround Catfish, hiszen a hegye brutális és nem csorbul.
Kiváló akadás a fent említett horoggal.
Kapásra várva
A nadállyal való csalizásnál érdemes arra figyelni, hogy vissza képes mászni a horog előkén, szép nagy gubancot csinálva és elég bosszantó tud lenni. A kagylónál pedig, mielőtt leengedjük nézzük meg, hogy lebeg-e, ha igen késsel vagdossuk és szurkáljuk meg, hogy kijöjjenek a gázok belőle.
Átlagos kuttyogva fogott hari(ka)
Mikor érdemes művelni ezt a módszert? A „nagyok”, azok a harcsások, akiktől én is ellestem egy-két dolgot és faggattam őket, azt mondják, hogy a víz legyen 15 fok körüli legalább, vagy afelett, napszakban pedig bármikor érdemes próbálkozni. Nekem a sötétedés előtti 2-3 óra hossza szokott lenni a legakciódúsabb. Érdemes kipróbálni és művelni ezt a szép módszert.
Majdnem sötétben érkezett
Sikeres szezont kívánok mindenkinek!
Csala Viktor
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...
A Carp Expert Double Tip botok sokoldalúságuknak, és az általuk kínált lehetőségek végtelen tárházának köszönhetően lettek rendkívül népszerűek a horgászok körében, és váltak tulajdonképpen a szortiment egyik legkedveltebb pálcájává. Ezt a sokoldaúságot magam is tapasztaltam az újragondolt Max2 Double Tip botokkal, hiszen egyik nap még hosszúelőkével, 75g-os alagútkosárral keszegeztem, két nap múlva pedig egy másik folyószakaszon a töklevélben...