A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem.
Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés felszereléssel túrázgatni a Tiszán. Az egyik ilyen kevés felszerelést igénylő horgászat a kuttyogatás. A horgászversenyek után, vagy egy-egy rakós botos horgászat után jólesik leballagni a csónakhoz, egy szinte maréknyi cuccal, és pecázni a folyón.
Kis bajszos.
Ódákat lehetne zengeni erről a módszerről, de én nem szeretnék; csak röviden. A kuttyogatás egy ősi harcsás módszer, ahol az úgynevezett kuttyogató fát megszólaltatva a harcsát felkelésre és támadásra kényszerítjük.
Ha kuttyogató fa, akkor a Hunor Clonk!
Számomra, és szerintem sok mindenkinek kulcs kérdése volt a következő: milyen mélyre engedjük le a csalit a csónak alatt? Az én személyes véleményem, az eddigi tapasztalataim alapján érdemes a víz sebességéhez igazítani, ha lassú a folyó, én általában fél vízre szoktam engedni. Ezután minél gyorsabb, annál mélyebbre.
Használjunk rövid botokat! Kényelmesebben elférünk, és nem kell kardozni a csónakban. Nekem nagyon jól bevált a Wizard Vertix boat bot 127cm hosszban. Igazi kis harcsás bot, egyrészes, nincs hibalehetőség. Gyűrűi az igazán extrém igénybevételre lettek kiképezve.
Az egyik kedvenc botom lett
Akcióban a rövid pálca.
Azért szeretem ezt a fajta horgászatot, mert akciódús. Ha megtanuljuk jól ütni a vizet, lesz eredmény. Én azt gondolom, nem feltétlen ez a módszer a legalkalmasabb a kapitális halak megfogására, de nem ülünk 4-5 órát esemény nélkül.
Nézzük, hogyan is áll össze a végszerelék. A legegyszerűbb a legjobb - én ezt vallom, ha vadvízen horgászom, legyen szó bármilyen módszerről. A főzsinórra felfűzünk egy belső zsinórvezetésű ólmot, én vagy rombuszt, vagy szivarólmot szoktam használni, szelepgumival ütköztetem és egy nagyjából negyven – ötven centis horog előkét használok. A mérete a horognak a saját igényeinken múlik és persze azon mit rakunk rá. Kétségtelen, a nyári időszakban, nekem a kagyló a favoritom és a nadály. Szerintem a 3/0-6/0 körüli méretek megfelelnek a jó minőségű horgokból. Kiváló választás lehet a Wizard Allround Catfish, hiszen a hegye brutális és nem csorbul.
Kiváló akadás a fent említett horoggal.
Kapásra várva
A nadállyal való csalizásnál érdemes arra figyelni, hogy vissza képes mászni a horog előkén, szép nagy gubancot csinálva és elég bosszantó tud lenni. A kagylónál pedig, mielőtt leengedjük nézzük meg, hogy lebeg-e, ha igen késsel vagdossuk és szurkáljuk meg, hogy kijöjjenek a gázok belőle.
Átlagos kuttyogva fogott hari(ka)
Mikor érdemes művelni ezt a módszert? A „nagyok”, azok a harcsások, akiktől én is ellestem egy-két dolgot és faggattam őket, azt mondják, hogy a víz legyen 15 fok körüli legalább, vagy afelett, napszakban pedig bármikor érdemes próbálkozni. Nekem a sötétedés előtti 2-3 óra hossza szokott lenni a legakciódúsabb. Érdemes kipróbálni és művelni ezt a szép módszert.
Majdnem sötétben érkezett
Sikeres szezont kívánok mindenkinek!
Csala Viktor
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...