Legyes portyák Erdélyben â- 2. rész
Megjelent: 2008. január 24. | Forrás: Murányi Antal | Írások
Hiába vannak a nyugati-Kárpátok csábítóan közel a magyar határhoz, az Erdélybe induló legyesek többsége mégis egy nagyobb lélegzetvétellel, egészen a Székelyföldig utazik – valószínűleg nem csak a jobb horgászlehetőségek miatt, hanem a magyar ajkú többség, meg a számtalan más látnivaló miatt is.

Székelyföld vizei már a keleti-Kárpátokból erednek, és jellegükben, illetve faunájukban is némileg eltérnek a nyugati-Kárpátok vizeitől. Első látásra feltűnő lesz majd az enyhén opálos hatású víz, amely csak a magashegyi patakokban nevezhetõ abszolút áttetszőnek. Ez nem hátrány, sőt – rögtön tapasztalni fogjuk, hogy ebben a vízben a halak is bátrabban jönnek fel a légy után, a pérek akár a lábunk előtt is halálos nyugalommal szedegetnek. Igen, inkább péres vizek vannak errefelé, kevesebb a kimondottan pisztrángos víz.


Még néhány méter, és leérünk a völgybe, a folyóhoz…

A helyi legyesek a következő vizeket látogatják szívesen: Kormos, Madaras és Ivó patakok, Nagy-Küküllő felső szakasza, Maros felső szakasza, Békás-patak, Tatros, meg ezek mellékágai. Itt is évente más és más vizeket tartanak jó víznek – a friss infókat nem helyettesítheti semmi.

Amint utaltam rá, kis szerencsével egészen becsületes pér-populációra bukkanhatunk itt – nem véletlen, hogy ilyen messzire leginkább a pér-rajongó legyesek jönnek el. Az átlagméret itt is inkább a 18-22 centi körül alakul, de itt már reális esély van a 30 centi fölötti példányokra. A helyiek legyesek minden évben megfognak jónéhány 35 centi körüli pért is.


Pénzes pér a Nagy-Küküllőből


A jellegzetes, színes hátúszót nem lehet eltéveszteni!

A műlegyes pérezés minden eddig ismert szabálya érvényesül Erdély eme távoli vizein is: könnyű bot, apró légy, és rendkívül gyors bevágás – ehhez nem kell hozzátennünk semmit. Ha egyszer megtaláltuk a pér-csapatot, garantáltan eseménydús napunk lesz, a jobb napokon nem ritka a 20-30 kifogott hal sem.


Néha ilyen apró pérek is elõkerülnek… Az állomány itt természetes szaporulatból származik

Valamivel nehezebb dolgunk lesz, ha pisztrángot akarunk fogni… Jobban eloszlanak a folyóvizekben, és meglehetősen gyanakvóak. Ha közel is engednek magukhoz, sokszor csak hosszas kínálgatás után szánják el magukat… Igaz, az átlagméret is nagyobb, ezekben a vizekben már könnyen dolgunk akadhat félkilós példányokkal is – bár ez még nem ok arra, hogy hirtelen erősebb cuccra váltsunk. Valószínűbb, hogy nem kell majd megküzdenünk ezekkel a halakkal, legalábbis igen kicsi az esélye.

Ha mindenáron pisztrángot akarunk látni, keressük a kisebb patakokat, vagy ezek beömlését. Törekedjünk hosszú, pontos dobásokra, és különösen nagy figyelemmel úsztassuk a legyet – a kapás meglepetésszerű, és általában nem ismétlődik meg. Az időben indított bevágással viszont teljes biztonsággal megakaszthatjuk a halat – nekem legalábbis nagyon ritkán volt lemaradásom. Több volt a tökéletes akadás.


Élénk színű kispisztrángok kerülhetnek elő…


Az alsóbb szakaszokon már erősebb felszerelést is elővehetünk.
Mindenképp hosszabb dobásokra lesz szükség

Az alsóbb szinttájakon a domi lesz a fő hal, de errefelé mintha kisebbek lennének... Egyes szakaszokon hemzsegnek a tenyérnyi domolykó-kölykök, egymást ölik a vízbe dobott légyért, nagyobbakat viszont még pergetve is csak ritkán lehet fogni. Nem ez lesz a legtutibb domlykós pálya – de gondolom, ez nem szomorít el senkit.

A felszerelésigény megegyezik az első részben közöltekkel. Ami pedig a ruházatot illeti – a melles csizma nem követelmény, egy kényelmes combcsizma is megteszi. De mindig legyen nálunk egy gyorsan felvehető vihardzseki, mert a hegyek közt sokszor a semmiből is képes megjelenni egy esőfelhő, és pár perc alatt bőrig ázhatunk. Nem tudom szó nélkül hagyni, hogy a VISION cég ruhakínálata különösen erős: a minőségi melles csizmáktól egészen a bombabiztos melegítőkig és szemnek tetszetős viharkabátokig terjed – érdemes figyelmet szentelni rá. Akár az egészségünk is múlhat ezeken az „apróságokon”!


A hegyvidék időjárása roppant szeszélyes, bármelyik pillanatban jöhet egy kiadós eső


A frissen ázott talaj a medvenyomot is jól megőrzi…
A nagyragadozó nem legenda, a keleti-Kárpátokban
még jelentős populáció él

A további hasznos eszközök listáján a polarizáló szemüveget helyezném első helyre: nagyban megkönnyíti a légy szemmel követését, ez pedig kevesebb elmulasztott kapást jelent! Majd a szokásos kötelező készlet következik: légyzsír, előkezsinórok, merítőháló, zsinórvágó csipesz és ércsipesz. Ezen felül pedig, ki-ki eldöntheti, hogy mivel akarja kényelmesebbé tenni a horgászkirándulását.

Meglehetősen fontos kérdés lehet, az erdélyi horgásztúránk időzítése… Mindenekelőtt vegyük figyelembe, hogy a romániai törvények értelmében, a hegyi vizeken csak május elseje és szeptember 15. között engedélyezett a horgászat. Minden más időben csak a síkvízzé nyilvánított alsóbb szakaszokra mehetünk, ahol rendszerint kevesebb legyes élményre számíthatunk.

A május-június hónapokra esõ időszak a legkedveltebb – a tavaszi áradások már lementek, a vizek melegszenek, a rovarok megélénkülnek, és halak is nagy aktivitást mutatnak. Augusztus felé közeledve ez a kisebb vizeken enyhe hanyatlást mutat, ezzel egy időben viszont a legjobb pérező időszak kezdődik el: a szélesebb vizeken még szeptemberben is jól foghatjuk a pérhalat.

Az első hidegek érkezésével, a kisebb pisztrángok és domolykók szinte egy csapásra eltűnnek, elvétve marad még a pér, de „jó” időszakról itt már nem beszélhetünk. Kevesebb kapásunk lesz – igaz, a kapitálisok rendszerint ilyenkor kerülnek horogra.
A tél pedig minden értelemben a csend idõszaka ezen a vidéken. A folyóvizeket nem csak a tilalom védi, hanem olykor vastag jég is. A hegyvidék felé igyekvõk inkább a sílécet választják maguknak.

Téli csendélet egy pisztrángos patakon: a víz csak helyenként bukkan elõ a vastag jég alól


A nyughatatlan legyesek télen is szerencsét próbálhatnak
a folyók alsóbb szakaszain… Ki tudja?

Az alsóbb szakaszokon ilyenkor is tehetünk egy próbát, de minden bizonnyal be kell érnünk pár tenyeres domolykóval, vagy egy-két lesodródott pér-kölyökkel. Nem véletlen, hogy a helyi legyesek körében a tél csakis a légykötésé, na meg a tervezésé: ilyenkor van idő megszervezni a nyári túrákat – hiszen sok száz patak van még, amit érdemes felkutatni!
Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...