Lékes kérdések/tapasztalatok
Megjelent: 2010. március 03. | Forrás: Nagy Levente | Írások


A lékhorgászatban is, mint minden más módszerben számos olyan kérdés merül fel, melyek körül viták alakulnak ki, különböző helyen, vidéken élő horgászok között.

Az interneten számos olyan fórumot találni, hol a lékből történő horgászat apró részleteit boncolgatják, kérdéseket, elméleteket állítanak fel, melyeket később konkrét példákkal bizonyítanak, vagy éppen cáfolnak.

Télidőben attól függően, hogy az időjárás és a jég mennyire engedi 10-15 alkalommal biztosan én is kimegyek valamely közeli horgászvízre lékhorgászni, így nekem is vannak saját elméleteim, tapasztalataim ugyanakkor kérdéseim is, melyekre horgászat közben keresem a választ.


Sosem viszek sok motyót magammal...


Egyik legfontosabb kérdés, amivel minden horgászat alkalmával találkozom, és mely eldöntheti a horgászat eredményességét az, hogy hol keressem a halakat?

Ha ismerjük az adott horgászvizet, könnyebb dolgunk van, hisz betudjuk azonosítani azokat a mélyebb gödröket, víz alatti akadókat, melyek köré menedéket találva csoportosulnak a halak.
Sokszor a centik is számítanak! Több alkalommal is tapasztaltam, hogy két egymástól csupán centikre (30-40-60) vágott lékből nem egyformán fogtam a halat.
Sőt olyan is volt, hogy míg az egyik lék egymás után adta a halat, addig a másikban az úszó órákon keresztül mozdulatlanul állt.
Fontos a helyismeret!

Másik fontos kérdés a felszerelés! Milyen felszerelést állítsunk össze egy néhány órás lékhorgászathoz?
Igényel-e külön, botot, orsót e módszer? Nem feltétlenül, de jó, ha van az embernek készenlétben 2-3 olyan rövid pálcája, amit kimondottan erre a célra használhat.
Ilyen botok például az Energo Team által forgalmazott ICE BASS, ICE ZANDER, ICE PIKE névre keresztelt kis lékhorgász botok, melyek különböző hosszban és erősségben kerülnek a piacra, így az apró keszegfélék, illetve a ragadozóhalak horgászatára is megtaláljuk a megfelelő hosszúságú és erősségű darabot.


Apróhal horgászatára tökéletesen megfelelnek a
60 cm hosszú ICE BASS néven ismeretes pálcák.


Ahhoz, hogy a szúnyoglárvát megfelelően fel lehessen kínálni a halaknak, vékonyhúsú horogra van szükség.


Főzsinórt sosem használok télen 0,12 mm-nél vastagabbat, előkét csupán 0,08-0,10 mm vastagot.


Kemény anyagának köszönhetően ez az
úszó egyáltalán nem sérülékeny.


Ha már van bot, kell orsó is mellé! Milyen orsót válasszunk? Véleményem szerint a lehető legegyszerűbb orsó is megfelel erre a célra, azt viszont mindenképp szem előtt kell tartani, hogy az szépen rakja a zsinórt és megfelelő fékkel legyen ellátva, hogy ne érjen meglepetés egy esetleges nagyobb hal akasztása esetén sem.


A kisméretű BLACKIE orsók jól végzik a dolgukat...


Szerelék? A szerelék összeállításánál vegyük alapul azt a tényt, hogy télen a halak sokkal félénkebbek, kevesebbet táplálkoznak, így a kapások sokkal ritkábbak és finomabbak.
A felszerelés a körülményekhez és a várható halak méretéhez igazítva legyen a lehető legérzékenyebb, hogy még a legapróbb kapásokat is észrevegyük és időben tudjunk reagálni rájuk.

Mennyire zavarja a halakat az általunk keltett zaj? Egy újabb kérdés, melyre egyértelmű választ adni - mely minden helyzetben megállja a helyét - elég nehéz.
Tapasztaltam már olyat, hogy rögtön a lék kivágása után (fejszével, ami nagyobb zajjal jár, mint lékfúróval) azonnal kapásaim voltak, de volt olyan napom, hogy ennek az ellenkezője történt.

Kell-e lékfúró? Ez a kérdés kapcsolatban van az előzővel, hisz ha lékfúrót használunk már eleve kevesebb zajt csapunk a jégen.
Más szempontokat is figyelembe véve, azt hiszem nyugodtan kijelenthető, hogy a mai lékhorgászat egyik nélkülözhetetlen kelléke a lékfúró, mely izzasztó munkától kíméli meg a horgászokat és lehetővé teszi, hogy egy horgászat alkalmával több helyen is lehessen próbálkozni.


5-10 percenként jó ha kicsit
megmozdítjuk a csalit...

...majd várunk néhány percet
és újra kezdjük.


Az eredmény sok esetben csak ezután jön.


Egy szebbecske kárász.

Csoportkép...


...aztán mehetnek vissza a sötét világukba.


Van e jelentősége az etetésnek? Erről is megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint a lékből való etetés csak fölösleges pénzkidobás...
Véleményem szerint van jelentősége az etetésnek, ha jó minőségű téli etetőanyagot használunk, és nem visszük túlzásba annak mennyiségét, hisz a halak többsége, ha keveset is, de télen is táplálkozik.
Sok esetben a lékből aláhulló etetőanyag szemcsék is felkeltik a halak érdeklődését!

Végezetül egy kérdés, amire szerintem minden lékhorgász tudja a választ.
Mi kell a jó hangulathoz? Jó társaság, egy kis napsütés és egy termosz meleg bor, ami eszünkbe juttatja, hogy horgászni jó még akkor is, ha hideg van!
Horgásszunk télen is, csak óvatosan!


Használt felszerelések:


ET Termoruha


Cralusso Capri Carbon


ET Blackie


ET Ice Bass Light

Mora ice Easy

Ólomkészlet sörét

ET Specialist Bream

Professional



Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...