A lékhorgászatban is, mint minden más módszerben számos olyan kérdés merül fel, melyek körül viták alakulnak ki, különböző helyen, vidéken élő horgászok között.
Az interneten számos olyan fórumot találni, hol a lékből történő horgászat apró részleteit boncolgatják, kérdéseket, elméleteket állítanak fel, melyeket később konkrét példákkal bizonyítanak, vagy éppen cáfolnak.
Télidőben attól függően, hogy az időjárás és a jég mennyire engedi 10-15 alkalommal biztosan én is kimegyek valamely közeli horgászvízre lékhorgászni, így nekem is vannak saját elméleteim, tapasztalataim ugyanakkor kérdéseim is, melyekre horgászat közben keresem a választ.
Sosem viszek sok motyót magammal... |
Egyik legfontosabb kérdés, amivel minden horgászat alkalmával találkozom, és mely eldöntheti a horgászat eredményességét az, hogy hol keressem a halakat?
Ha ismerjük az adott horgászvizet, könnyebb dolgunk van, hisz betudjuk azonosítani azokat a mélyebb gödröket, víz alatti akadókat, melyek köré menedéket találva csoportosulnak a halak.
Sokszor a centik is számítanak! Több alkalommal is tapasztaltam, hogy két egymástól csupán centikre (30-40-60) vágott lékből nem egyformán fogtam a halat.
Sőt olyan is volt, hogy míg az egyik lék egymás után adta a halat, addig a másikban az úszó órákon keresztül mozdulatlanul állt.
Fontos a helyismeret!
Másik fontos kérdés a felszerelés! Milyen felszerelést állítsunk össze egy néhány órás lékhorgászathoz?
Igényel-e külön, botot, orsót e módszer? Nem feltétlenül, de jó, ha van az embernek készenlétben 2-3 olyan rövid pálcája, amit kimondottan erre a célra használhat.
Ilyen botok például az Energo Team által forgalmazott ICE BASS, ICE ZANDER, ICE PIKE névre keresztelt kis lékhorgász botok, melyek különböző hosszban és erősségben kerülnek a piacra, így az apró keszegfélék, illetve a ragadozóhalak horgászatára is megtaláljuk a megfelelő hosszúságú és erősségű darabot.
Apróhal horgászatára tökéletesen megfelelnek a 60 cm hosszú ICE BASS néven ismeretes pálcák. |
Ahhoz, hogy a szúnyoglárvát megfelelően fel lehessen kínálni a halaknak, vékonyhúsú horogra van szükség. |
Főzsinórt sosem használok télen 0,12 mm-nél vastagabbat, előkét csupán 0,08-0,10 mm vastagot. |
Kemény anyagának köszönhetően ez az úszó egyáltalán nem sérülékeny. |
Ha már van bot, kell orsó is mellé! Milyen orsót válasszunk? Véleményem szerint a lehető legegyszerűbb orsó is megfelel erre a célra, azt viszont mindenképp szem előtt kell tartani, hogy az szépen rakja a zsinórt és megfelelő fékkel legyen ellátva, hogy ne érjen meglepetés egy esetleges nagyobb hal akasztása esetén sem.
A kisméretű BLACKIE orsók jól végzik a dolgukat... |
Szerelék? A szerelék összeállításánál vegyük alapul azt a tényt, hogy télen a halak sokkal félénkebbek, kevesebbet táplálkoznak, így a kapások sokkal ritkábbak és finomabbak.
A felszerelés a körülményekhez és a várható halak méretéhez igazítva legyen a lehető legérzékenyebb, hogy még a legapróbb kapásokat is észrevegyük és időben tudjunk reagálni rájuk.
Mennyire zavarja a halakat az általunk keltett zaj? Egy újabb kérdés, melyre egyértelmű választ adni - mely minden helyzetben megállja a helyét - elég nehéz.
Tapasztaltam már olyat, hogy rögtön a lék kivágása után (fejszével, ami nagyobb zajjal jár, mint lékfúróval) azonnal kapásaim voltak, de volt olyan napom, hogy ennek az ellenkezője történt.
Kell-e lékfúró? Ez a kérdés kapcsolatban van az előzővel, hisz ha lékfúrót használunk már eleve kevesebb zajt csapunk a jégen.
Más szempontokat is figyelembe véve, azt hiszem nyugodtan kijelenthető, hogy a mai lékhorgászat egyik nélkülözhetetlen kelléke a lékfúró, mely izzasztó munkától kíméli meg a horgászokat és lehetővé teszi, hogy egy horgászat alkalmával több helyen is lehessen próbálkozni.
5-10 percenként jó ha kicsit megmozdítjuk a csalit... | ...majd várunk néhány percet és újra kezdjük. |
Az eredmény sok esetben csak ezután jön. |
Egy szebbecske kárász. | Csoportkép... |
...aztán mehetnek vissza a sötét világukba. |
Van e jelentősége az etetésnek? Erről is megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint a lékből való etetés csak fölösleges pénzkidobás...
Véleményem szerint van jelentősége az etetésnek, ha jó minőségű téli etetőanyagot használunk, és nem visszük túlzásba annak mennyiségét, hisz a halak többsége, ha keveset is, de télen is táplálkozik.
Sok esetben a lékből aláhulló etetőanyag szemcsék is felkeltik a halak érdeklődését!
Végezetül egy kérdés, amire szerintem minden lékhorgász tudja a választ.
Mi kell a jó hangulathoz? Jó társaság, egy kis napsütés és egy termosz meleg bor, ami eszünkbe juttatja, hogy horgászni jó még akkor is, ha hideg van!
Horgásszunk télen is, csak óvatosan!
Használt felszerelések:
ET Termoruha | Cralusso Capri Carbon | ET Blackie | ET Ice Bass Light |
Mora ice Easy | Ólomkészlet sörét | ET Specialist Bream | Professional |
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...